Προς το περιεχόμενο

Απομακρυσμένη Πρόσβαση


dreaming123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάνει σε ενα h/y απομακρυσμένη πρόσβαση ωστε να το βλέπω απο άλλο pc σε άλλη πόλη.Μπόρεσα και το είδα μέσω απομακρυσμένης πρόσβασης το pc απο ένα άλλο pc που ήταν συνδεδεμένο πάνω στο router αλλά τώρα που ήρθα σπίτι προσπάθησα να μπω αλλά δν συνδέεται...

Θέλει κάποιες άλλες ρυθμίσεις?

Όταν ξαναπάω τι να κοιτάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω να κοιτάξεις αν ο router έχει την απαιτούμενη πόρτα ανοιχτή και αν την κάνει forward στον υπολογιστή αυτόν. Καλού κακού έχε και ένα laptop μαζί να μπεις στο Internet με dial up και να τσεκάρεις αν δουλεύει επί τόπου.

 

Μιλάμε για ADSL εξοπλισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον:

  • έχουν προωθηθεί σωστά οι πόρτες
  • τα μηχανήματα είναι ρυθμισμένα να δέχονται αυτό που θες να κάνεις (π.χ. διαχείριση εξ αποστάσεως)
  • τα μηχανήματα έχουν σταθερές εσωτερικές IP (δηλ. δεν είναι σήμερα 192.168.1.101 και αύριο 192.168.1.102)

Δες τα εξής:

  • Έχει στατική ή δυναμική διεύθυνση το δίκτυο; Υποθέτω ότι έχει δυναμική.
  • Αν έχει δυναμική, μήπως έχει αλλάξει; Ξέρεις ποια είναι τώρα;
  • Αν έχει δυναμική, έχεις βάλεις κάποιο πρόγραμμα dynamic DNS να τρέχει συνέχεια; (είτε στο ρούτερ είτε σε ένα από τα άλλα κομπιούτερ) ώστε να μπορείς να μπεις στο δίκτυο γράφοντας, π.χ., dreaming123.dyndns.org αντί για, π.χ., 111.222.111.222;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυναμική έχει δν την θυμάμαι τώρα γιατι ο h/y είναι στο χωριό.

Έχω dynamic DNS dreaming123.no-ip.info

Όταν προσπαθώ να μπω απο το σπίτι μου μου βγάζει:

Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση του υπολογιστή-πελάτη με τον απομακρυσμένο υπολογιστή. Οι απομακρυσμένες συνδέσεις ενδέχεται να μην είναι ενεργοποιημένες ή ο υπολογιστής να είναι πολύ απασχολημένος, για να δεχτεί νέες συνδέσεις. Είναι επίσης πιθανό, διάφορα προβλήματα δικτύου να εμποδίζουν τη σύνδεσή σας. Προσπαθήστε να συνδεθείτε αργότερα. Εάν το πρόβλημα εξακολουθήσει να υφίσταται, επικοινωνήστε με το διαχειριστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο site http://www.no-ip.com έβαλα τα στοιχεία του θείου μου και μου έβγαλε την Current IP: την έβαλα αυτη στην θέση του υπολογιστή στην απομακρυσμένη πρόσβαση και πάω να μπω αλλά λέει η οκώδικος χρήστη η ο τομέας δν είναι σωστά.Ο κωδικός χρήστη είναι σωστός αλλά (μην βαρέσετε)τομέα δν θυμάμαι να έχω βάλει στον απομακρυσμένο υπολογιστή εκτος αν δν το θυμάμαι.

Και για ποιο λόγο δν μπαίνει σαν polo.no-ip.info και μπάινει με την Current IP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να λογόκρινες τις διευθύνσεις και να τις κάνεις κάτι σε xxx.no-ip.ino. Υπάρχει πολύ κακοπροαίρετος κόσμος.

 

Έχεις εγκαταστήσει το πρόγραμμα της no-ip που ενημερώνει κάθε φορά που αλλάζει η IP; Χωρίς αυτό ενδέχεται να δοκιμάζεις να συνδεθείς σε άλλο σύστημα άσχετο :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

coolman άσχετα ονόματα έδωσα παραπάνω...

Ναι το έχω εγκαταστήσει εκτός αν το έβγαλε ο θείος μου αλλά δν νομίζω γιατι του είπα να μην πειράξει τπτ γιατι δν ξέρει τπτ και το pc είναι ανοιχτό 24ώρες το 24ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο site http://www.no-ip.com έβαλα τα στοιχεία του θείου μου και μου έβγαλε την Current IP: την έβαλα αυτη στην θέση του υπολογιστή στην απομακρυσμένη πρόσβαση και πάω να μπω αλλά λέει η οκώδικος χρήστη η ο τομέας δν είναι σωστά.Ο κωδικός χρήστη είναι σωστός αλλά (μην βαρέσετε)τομέα δν θυμάμαι να έχω βάλει στον απομακρυσμένο υπολογιστή εκτος αν δν το θυμάμαι.

Και για ποιο λόγο δν μπαίνει σαν polo.no-ip.info και μπάινει με την Current IP?

 

 

 

Αυτό είναι άκυρο γιατι Current IP βγάζει αυτη που έχω εγω στο μηχάνημα το δικό μου.

Νόμιζα οτι βάζοντας το email βλέπεις την ip του pc που έχει δημιουργηθεί δηλ του θειου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει σε μηχάνημα που διαχειρίζομαι remotely να κολλάει για κάποιο λόγο το terminal services, και συνεπώς να μη δέχεται remote desktop. Δοκίμασε αυτό:

>
NETSVC \\ServerName TermService /stop[font=Tahoma][size=2][color=Black]
&
[/color][/size][/font] NETSVC \\ServerName TermService [font=Tahoma][size=2][color=Black]/start[/color][/size][/font]

Ίσως σου λύσει κάποια θέματα... (αν και δεν είμαι σίγουρος πως θα αντιδράσει το router σε αυτή την εντολή). To netsvc είναι μέρος του Windows2000 Resource Kit.

 

Εναλλακτικά, βρες κάποιο τρόπο να γίνει restart το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άυριο θα πάω απο εκεί αλλά θέλω να βρω την λύση απο σήμερα να μην ψάχνομαι άυριο.

Οδηγό για την απομακρυσμένη σύνδεση έχω βρει στο

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15101

και κάποιος μου είπε οτι μάλλον κάτι δν έχω κάνει στο nat

στο router έχω βάλει

single port forwarding

nat 3389 3389 tcp k διευθυνση ip πχ 192,168,1,25

port range forwarding

nat 3389 3389 udp k διευθυνση ip πχ 192,168,1,25

Σωστά δν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den xriazetai kai sta dio.ite sto single port ite sto port range.b.klise to firewall tou linksys opos kai ola auta pou grafei gia block ktl ktl.b.episis des oti trexei sigoura to programa kai to enimeronei.pera apo to account sto no ip prepei na katevaseis to duc na trexei sto pc sinexeia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...