Προς το περιεχόμενο

Νομιζεις οτι η απαισιοδοξια ειναι κολλητικη??


zaleia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη, αν εχεις σχεση με καποιον που τα βλεπει ολα μαυρα... τελικά θα γινεις κι εσυ απαισιοδοξος ανθρωπος?? ακομα και οταν στην αρχη εισαι αισιοδοξος???

Πως μπορουμε να αλλαξουμε αυτο σε αλλους???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αν εχεις καθημερινη επαφη με καποιον απαισιοδοξο και δεν ξεκολησεις νομιζω πως σε επηρεαζει ναι. λογικο ειναι. σου μεταδιδει αρνητικες σκεψεις απο τον τροπο που εκφραζετε και κινειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν μπορει ο αισιοδοξος να κανει επηρροη στον απαισιοδοξο?? θα ηταν καλυτερο ετσι, αλλα δεν ξερω γιατι... νομιζω οτι αυτο ειναι πιο δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειναι ο ιος ενα πραμα...τα μονα αντιβιοτικα ειναι τα ψυχοφαρμακα και οτι-σε-σκοτωνει

αν με καταλαβαινεις τι θελω να πω...

βεβαια ο απαισιοδοξος βλεποντας τα πραματα γυρω του με "αρνητικο ματι" θα αναρωτηθει "γτ ζω??" οποτε ο θανατος θα του φανει μια διεξοδος και θα ελπισει οτι εκει π θα παει θα περασει καλιτερα! Αρα στο τελος ακομι και ο ποιο απαισιοδοξος γινεται αισιοδοξος!! Το θεμα ειναι εσυ διατιθεσαι να τον ακολουθησεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, αν εχεις σχεση με καποιον που τα βλεπει ολα μαυρα... τελικά θα γινεις κι εσυ απαισιοδοξος ανθρωπος?? ακομα και οταν στην αρχη εισαι αισιοδοξος???

Πως μπορουμε να αλλαξουμε αυτο σε αλλους???

 

Εγώ πιστεύω οτι έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του καθενός.

Μπορεί να έχεις σχέση με κάποιο άτομο που τα βλέπει όλα άσχημα,όμως εσύ μπορείς να κρατήσεις θετική στάση απέναντι στη ζωή.

 

Αν παρ'όλα αυτά δεν είσαι τόσο δυνατός χαρακτήρας λογικό είναι να σε παρασείρει και σένα στην απαισιοδοξία.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να το αλλάξεις στους άλλους.

Ίσως αν του δείξεις μια πλευρά της ζωής που του είναι άγνωστη,αν του δώσεις εσύ την ώθηση,και αν βρει τι είναι αυτό που θα τον κάνει ευτυχισμένο,γιατί όχι?

 

Με λίγα λόγια,όπως μπορεί να σε παρασύρει αυτός στην απαισιοδοξία,έτσι ίσως μπορείς και εσύ να τον κάνεις αισιόδοξο.

 

Δεν παύει όμως να εξαρτάται και απ'τον άνθρωπο. (υπάρχουν και αυτοί που δεν αλλάζουν ποτέ...some people just stay the same.. :?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικεύετε. Υπάρχουν απαισιόδοξοι και απαισιόδοξοι.

Υπάρχουν οι ποτέ_δεν_ξεπέρασα_την_εφηβεία θλιβεροί goth τύποι που τα βλέπουν όλα μαύρα και κλαίγονται και παραιτούνται και γενικά, παρασιτούν μέχρι να γίνουν σαπούνια.

Υπάρχουν και οι απαισιόδοξοι που ναι μεν παραδέχονται πως όλα είναι σκατά και μαύρα, αλλά δεν τους παίρνει από κάτω. Όλα τα προσωπικά μου "δόγματα" είναι μαύρα και σκατόψυχα, αλλά αυτό ίσα-ίσα μου δίνει κίνητρο να το γλεντάω και να μην έχω και τύψεις μιας και τίποτα δν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικεύετε. Υπάρχουν απαισιόδοξοι και απαισιόδοξοι.

Υπάρχουν οι ποτέ_δεν_ξεπέρασα_την_εφηβεία θλιβεροί goth τύποι που τα βλέπουν όλα μαύρα και κλαίγονται και παραιτούνται και γενικά, παρασιτούν μέχρι να γίνουν σαπούνια.

Υπάρχουν και οι απαισιόδοξοι που ναι μεν παραδέχονται πως όλα είναι σκατά και μαύρα, αλλά δεν τους παίρνει από κάτω. Όλα τα προσωπικά μου "δόγματα" είναι μαύρα και σκατόψυχα, αλλά αυτό ίσα-ίσα μου δίνει κίνητρο να το γλεντάω και να μην έχω και τύψεις μιας και τίποτα δν έχει νόημα.

 

αυτο ακριβως. οταν δεις ποσο βρωμια και ψεμα υπαρχει γυρω σου ειναι ενα κινητρο για να γινεις πιο αισιοδοξος για να προσπαθεις να επιδιωξεις να ζησεις καποια αληθινα πραγματα για να ξεφυγεις απο ολο αυτο. τωρα μερικους τους περνει απο κατω και δεν σηκωνονται ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω οτι έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του καθενός.

Μπορεί να έχεις σχέση με κάποιο άτομο που τα βλέπει όλα άσχημα,όμως εσύ μπορείς να κρατήσεις θετική στάση απέναντι στη ζωή.

Συμφωνώ. Εγώ παραμεινω αισιοδοξη πάντα :-D

Και δεν αντεχω αυτη η απαισιοδοξη στάση στη ζωη... :-?

Ισως μπορει να ειναι καποιος απαισιοδοξη σε μια συγκεκριμενη κατασταση της ζωης... δεν ξερω. :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι.

Υπαρχει ο σκατοψυχος που θελει γενναιοδωρα να μοιρασει τη μιζερια του,

υπαρχει και ο λατρεμενος σκατοψυχος, που με την κυνικοτητα του δινει μια ποικιλλια στο γενικοτερο ζουζουνισμα μιας παρεας.

Σε γενικες γραμμες, καπου ανεχεσαι απαισιοδοξη φαση οταν ο αλλος εχει προβληματα.

Αν το προβλημα του αναγεται σε φθονερα τιτιβισματα γιατι εσυ εχεις κατι που αυτος δεν διαθετει, η γιατι γενικως του φταιει η κακη κενωνια και ο ιδιος δεν εχει κουνησει δαχτυλακι απο τοτε που γεννηθηκε, αφηστε τον να ανεβαζει βιντεακια leave britney alone στο youtube, και συνεχιστε τη ζωουλα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακατω παραθετω τους στιχους απο to τραγουδι

 

Dream Theater-The spirit carries on

 

Where did we come from?

Why are we here?

Where do we go when we die?

What lies beyond

And what lay before?

Is anything certain in life?

 

They say " Life is too short"

"The here and the now"

And " You`re only given one shot"

But could there be more

Have I lived before

Or could tis be all that we`ve got?

 

If I die tomorrow

I`d be allright

Because I believe

That after we`re gone

The spirit carries on

 

I used to be frightened of dying

I used to think death was the end

But that was before

I`m not scared anymore

I know that my soul will transcend

 

I may never find all the answers

I never understand why

I may never prove

What I know to be true

But I know that I still have to try

 

If I die tomorrow

I`d be allright

Because I believe

That after we`re gone

The spirit carries on

 

 

"Move on, be brave

Don`t weep at my grave

Because I`m no longer here

But please never let

You memories of me disappear"

 

 

Safe in the light that surrounds me

Free of the fear and the pain

My questioning mind

Has help me to find

The meaning in my life again

Victoria`s real

I finally feel

At peace with the girl in my dreams

And now that I`m here

It`s perfectly clear

I found out what all of this means

 

If I die tomorrow

I`d be allright

Because I believe

That after we`re gone

The spirit carries on

 

 

προσωπικα οταν το ακουσα και καταλαβα το νοημα ΟΛΟΥ του album αντιμετωπιζω τη ζωη με περισσοτερη αισιοδοξια απο ποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι αφου ετσι και αλλοιως εισαι φθαρτος τα κανεις πουτανα ολα , δεν σταματας πουθενα οτι και αν σου συμβει γιατι ετσι και αλλοιως θα ψοφησεις τι τωρα τι σε 50 χρονια. γιαυτο δεν πρεπει να υπολογιζεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...