Προς το περιεχόμενο

Καινουργια μητρικη και επεξεργαστης


tsadreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, ο υπολογιστης που εχω μπορει να μην ειναι πολυ παλιος(3χρονια τον εχω) αλλα εχει αρχισει να τα ψιλοπαιζει.Τον χρησιμοποιω για παιχνδια και internet.

 

Ram εχω 2x512mb DDR οχι τιποτα φοβερο αλλα αντεχουν ακομα.

Ο επεξεργαστης ειναι Pentium 4 3GHz socket 478.

Η μητρικη ειναι Fujitsu Siemens δε θυμαμαι μοντελο.

Καρτα γραφικων εχω μια AGP Sparkle Nvidia 5200FX αλλα εχω καβατζωσει και μια PCI-E Asus EN8400GS

Σκληρο δισκο εχω εναν Seagate 80Gb σε συνδεση IDΕ.

 

Μπορω να ξοδεψω το πολυ 200-250ευρω.

Ελεγα να μην αλλαξω επεξεργαστη αλλα αφου ειναι 478 δεν βρηκα καμια μητρικη της προκοπης.Καρτα γραφικων δε χρειαζομαι.

Λεω να παρω αυτον τον επεξεργαστη και αυτη τη μητρικη γιατι υποστηριζει και AGP και PCI-E αλλα και επειδη υποστηριζει και DDR,DDR2.Τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχνα τα παιχνίδια με αυτήν την κάρτα...

είναι η Low End κάρτα της 8ΧΧ σειράς...

η καλύτερη λύση που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις μία X-1950pro AGP και να βάλεις ακόμα 2Χ512 μνήμη...

θα αναστηθεί για αρκετό καιρό ακόμα το μηχάνημα...

το να πάρεις νέα μητρική και επεξεργαστή, και αναγκαστικά και νέες μνήμες θα είναι άδικος κόπος χωρίς VGA της προκοπής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον liopyr ...

 

και ακόμα καλύτερα, πάρε μια ATI X1950XT της GeCube... με 256ΜΒ μνήμη.. Θα ξαφνιαστείς για το τί μπορεί να κάνει το PC σου...την έχω..και ξέρω... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τους παραπανω.καλυτερα να προσθεσεις 1GB ραμ και να παρεις την καρτα γραφηκων που σου προτειναν

 

οσο για τον επεξεργαστη,ενταξει δεν ειναι και τελειως χαλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ψησατε για την Χ1950ΧΤ.Αυτη θα παρω.

 

2x512 ακομα δεν γινεται να βαλω εχω μονο μια κενη θυρα.

μαλλον θα πρεπει να παρω 2x1Gb γιατι το να βαλω ακομα μια 512 για να παω συνολο στα 1,5Gb δεν μου φαινεται πολυ "ορθοδοξο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ψησατε για την Χ1950ΧΤ.Αυτη θα παρω.

 

2x512 ακομα δεν γινεται να βαλω εχω μονο μια κενη θυρα.

μαλλον θα πρεπει να παρω 2x1Gb γιατι το να βαλω ακομα μια 512 για να παω συνολο στα 1,5Gb δεν μου φαινεται πολυ "ορθοδοξο"

 

sigoura. kai na ksereis 2x1gb poli kalitero apo 4x512mb. prosexe ta timing tis mnimis sou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...