Προς το περιεχόμενο

Forthnet - Εχω την εντυπωση οτι με κοροιδευουν...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμενω 2 εβδομαδες για να μπω στο ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet και να το ευχαριστω.

Μου στελνουν το router siemens cl110 ενω εγω περιμενα το crypto f201 ακολουθω γραμμα προς γραμμα τις οδηγιες και ιδου τα αποτελεσματα.

Εκτος απ'οτι γραφει <Πραγματοποιηθηκε συνδεση στα 12 mbs> και κατεβαζω με 1 mbps πραγματικη ταχυτητα

Δεν υποστηριζονται προγραμματα που απαιτουν αρχιτεκτονικη uPnp οπως Bitcomet.

+ οτι προσπαθουσα 2 μερες να επικοινωνησω μαζι τους και μου λενε οτι θα επικοινωνησει μαζι σας ο τεχνικος οταν ειναι διαθεσιμος...

Exω τρελλαθει..ετσι ειμαι να παω να τους πιασω ο ιδιος και να δω τι μ....κιες εχουν κανει.

Αν ειχε κανεις προβλημα με p2p προγραμματα και το αντιμετωπισε ας δωσει καποια λυση ρε παιδια. :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρουτερ που αποστελουν δεν ειναι στανταρ

ειναι μια επιλογη απο 5 διαφορετικα

οσο για την ταχυτητα ολοι ετσι ειμαστε πανω κατω στο ιδιοκτητο, ή τουλαχιστον αρκετοι

ισως επειδη μονο παραπονα ακους συνηθως και οχι ,ζητω κατεβαζω με 24!

κανε υπομονη ,ισως σε λιγους μηνες βελτιβθει η κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω 2 εβδομαδες για να μπω στο ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet ...

 

2 εβδομαδες ???

Ebales meson ?

pou na perimenes kai 12 opws egw... :evil:

 

 

basilis5:

To oti den akous zhtw-zhtw apo autous pou katebazoun me 24,

den einai giati einai aproblhmatistoi kai den to fwnazoun,

alla polu apla,

giati den uparxoun! :twisted:

Egw exw sta8era panw apo 20Mbit sugxronismo kai mono analoges taxuthtes den blepw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για το post στο h/y

 

Εκαναν 2 βδομαδες γιατι ημουν ηδη user μεσω αρυς οτε στη forthnet σε 768/192.

Και παλι ομως το προβλημα παραμενει και καμια τηλεφωνικη επαφη.

Μαλλον πρεπει να επικοινωνησω μαζι τους για να μου ανοιξουν καποια ports.

Τα μονα ports που εχω ανοιχτα ειναι το http kai to telnet. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ports δεν τα ανοίγει ο καθένας μόνος του από το firewall κ το router του????

Ο ISP όλα ανοιχτά στα δίνει νομίζω....και εσύ μετά με το router σου μπλοκάρεις ότι θες....

Τουλάχιστον στην απλή dsl της 4net έτσι ήταν παλιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

logika file mou akoma den sou exoun bgalei to limit tis proigoumenis grammis sou kai etsi katevazeis me to anwtero tis 768 grammis pou eixes (peripou 92kb/s). oso gia to uPnP ti akrivws ennoeis? oti den ipostirizei upnp to router pou sou esteilan? prin me pio isoun?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω 2 εβδομαδες για να μπω στο ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet και να το ευχαριστω.

LOL. Και αλλοι ειχαμε forthnet ΑΡΥΣ αλλα δεν ενεργοποιηθηκαμε σε 2 βδομαδες.

Μου στελνουν το router siemens cl110 ενω εγω περιμενα το crypto f201 ακολουθω γραμμα προς γραμμα τις οδηγιες και ιδου τα αποτελεσματα.

Αν δεν κανω λαθος το f201 ειναι adsl (not adsl2+) over ISDN router. Μαλλον δεν θα σου αρεσε αν στο στελνανε.

Εκτος απ'οτι γραφει <Πραγματοποιηθηκε συνδεση στα 12 mbs> και κατεβαζω με 1 mbps πραγματικη ταχυτητα

Αν ενεργοποιηθηκες τωρα, θα στρωσει σιγα σιγα.

Δεν υποστηριζονται προγραμματα που απαιτουν αρχιτεκτονικη uPnp οπως Bitcomet.

Και? Ανοιξε την πορτα μονος σου.

+ οτι προσπαθουσα 2 μερες να επικοινωνησω μαζι τους και μου λενε οτι θα επικοινωνησει μαζι σας ο τεχνικος οταν ειναι διαθεσιμος...

Η forthnet δεν εχει τεχνικη υποστηριξη (στην πραξη). Αυτο ειναι γνωστο.

Αν ειχε κανεις προβλημα με p2p προγραμματα και το αντιμετωπισε ας δωσει καποια λυση ρε παιδια. :confused:

Οχι, δεν εχει κανεις προβλημα με τα p2p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκαναν 2 βδομαδες γιατι ημουν ηδη user μεσω αρυς οτε στη forthnet σε 768/192.

Κι εγώ είμαι συνδρομητής της Forthnet με γραμμή από ΟΤΕ αλλά περιμένω σχεδόν 3 μήνες για να μπω στο ιδιόκτητο και κανείς δε γνωρίζει πότε θα μπω... :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι συνδρομητής της Forthnet με γραμμή από ΟΤΕ αλλά περιμένω σχεδόν 3 μήνες για να μπω στο ιδιόκτητο και κανείς δε γνωρίζει πότε θα μπω... :evil:

 

 

 

lol 8μήνες είναι πολλοί ψάρακες?όποιος έκανε περισσότερο του δίνω δώρο και τα 2 router που έστειλε η φορθνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol 8μήνες είναι πολλοί ψάρακες?όποιος έκανε περισσότερο του δίνω δώρο και τα 2 router που έστειλε η φορθνετ.

 

loooool

ο ξάδελφος μου έκλεισε τις προάλλες 7 μήνες αναμονή με την vivodi....τον έψηνα να πάει στα γραφεία τους με λουλούδια και σοκολατάκια να γιορτάσουν την επέτειο τους!!!

Βέβαια μετά από λίγες μέρες έσκασε τηλ ότι δν υπάρχουν καλώδια (????και πως έχει τηλ) στο καφάο της γειτονιάς του και ότι αυτόματα ακυρώνεται η αίτηση!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα αίτηση για να περάσω στο ιδιόκτητο στις 16/08/07 Ήμουν συνδρομητής στη Forthnet στο δίκτυο του ΟΤΕ, από το 2005. Πέρασα στο ιδιόκτητο χτες. Για κανα τριήμερο πρίν το ρούτερ κλείδωνε στα 20000 Kbps αλλά εγώ κατέβαζα με ταχύτητες 2Mbps. Σε γενικές γραμμές παρόλο που το router συγχρονίζει σε πολύ υψηλές ταχύτητες (20550 Kbps) οι ταχύτητες που πιάνω είναι αρκετά χαμηλότερες. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι στεναχωρημένος. Υπάρχει σημαντική βελτίωση στη ταχύτητα ενώ πληρώνω λιγότερα ( 21 ευρώ αντι για 29 που πλήρωνα για 2 Mbps ). Πρώτη φορά είδα σε torrent ταχύτητες της τάξεως των 400Kb/sec ενώ από καλά site ( πχ Nvidia ) κατέβασα με ταχύτητες της τάξεως των 900 KB/sec. Δεν είναι ακριβώς αυτό που διαφημίζει αλλά σε καμία περίπτωση δε με χαλάνε τα 700KB/sec παραπάνω σε σχέση με αυτό που έπαιρνα μέσω ΟΤΕ. Όσον αφορά τέχνική υποστήριξη. Στο τηλέφωνο 801-100-9000 για να πιάσεις γραμμή πρέπει να κάνεις κανά τάμα. Αλλά ακόμα και αν πιάσεις (εγώ έπιασα στις 1.30 το βράδυ) ο τύπος που μου απάντησε ήταν τρελός ασχετίλας. Απαντήσεις του στύλ "κατεβάστε από το ftp.ntua.gr ή από το ftp.forthnet.gr και στείλτε μας τα αποτελέσματα για να το δηλώσουμε σαν βλάβη" απλά δεν με καλύπτει. Δεν περιμένω 10 ώρες στο τηλέφωνο για κάτι που είναι αυτονόητο και το χώ ήδη κάνει. Αντίθετα στο 801-100-8000 έπιασα γραμμή σχετικά γρήγορα γύρω στις 10 το πρωί και η κοπέλα που μου απάντησε εν μέρει με κάλυψε με αυτά που μου πε. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eida to post sou kai exo na po ta eksis.

 

2 vdomades pou perimenes einai sxedon tipota opote mi to anafereis.

to modem router pou sou stilan den exei kapio provlima me to upnp na tsekareis to firewall, to oti klidoneis sta 12mbps kai katevazeis me 1 de mou leei tipota apolytos ektos an doseis apotelesmata apo speed test kai ena ftp test.

 

enas filos mou pou katevaze apo to rapidshare me 130 kai elege i 4net einai moufa kai molis tou evala na katevasei ena arxeio me download accelerator to efere me 1.200 kai etrive ta matia tou. :)

to parapano paradigma to ferno gia na katalavete oti oso sas dinei o server pernete oti syndesi kai na exete.

 

oso afora to tmima tou support ego prosopika tris fores tous pira tilefono kai me eksipiretisan amesa. tora gia pio logo sou lene oti tha epikinonisei mazi sou texnikos de mporo na katalavo mias kai an diloseis sigkekrimeno problima to kataxoroun kai to koitane pera oti an einai kati pou mporoun na to anaferoun ston xristi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'τη στιγμη που εστειλα την αιτηση εκαναν οντως 2 εβδομαδες.

Σ'αυτο τους παραδεχομαι.

 

Οσο για την υποστηριξη που σου παρεχουν δε μιλησα οτι ερχονται κ σπιτι σου,αλλα για τηλεφωνικη.Απο τις 10 το πρωι ομως μεχρι το βραδυ 2 στο 24ωρο τμημα και να μην το σηκωνει κανεις,,μαλλον διακοπες θα πηγανε.

 

Το αλλο ωραιο ειναι οτι το πρωι δεν εμπαινε με την καμια στα torrents,το απογευμα ξαφνικα συνδεθηκε αφου ειχα τραβηξει καμια 10αρια επανεκκινησεις.

Ετσι κατεβασα το free port scanner κ εντοπισα εξεταζωντας με την ip μου οτι οι μονες θυρες που ειναι ανοιχτες ειναι οι telnet(port 23) και http(port 80).

 

Επισης συνδεθηκα και στο http://www.speedtest.net/ με server athens και ping 55ms

τα αποτελεσματα ηταν 59kbps download και 152kbps upload :?

 

και το ftp test μου ειπε τα εξης

 

About to connect() to 77.49.160.145 port 21

* Trying 77.49.160.145... connected

* Connected to 77.49.160.145 (77.49.160.145) port 21

* FTP response reading failed

* Closing connection #0 :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loooool

ο ξάδελφος μου έκλεισε τις προάλλες 7 μήνες αναμονή με την vivodi....τον έψηνα να πάει στα γραφεία τους με λουλούδια και σοκολατάκια να γιορτάσουν την επέτειο τους!!!

Βέβαια μετά από λίγες μέρες έσκασε τηλ ότι δν υπάρχουν καλώδια (????και πως έχει τηλ) στο καφάο της γειτονιάς του και ότι αυτόματα ακυρώνεται η αίτηση!!!!

 

Πιο προγραμμα περιμενε στην vivodi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...