Προς το περιεχόμενο

Forthnet - Εχω την εντυπωση οτι με κοροιδευουν...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι λίγο offtopic αλλα έχω μια σημαντική απορία. Τόσους μήνες που θα περιμένω να με βάλουν στο δίκτυο τους (όταν με το καλό τελειώσουν οι καθυστερήσεις στα έργα στα Γιάννενα), θα είμαι χωρίς τηλέφωνο/net; Η θα έχω ΟΤΕ μέχρι να με συνδέσουν σίγουρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είσαι..

 

εγώ κατέθεσα 9/7 και ακόμα τπτ... και μου λένε πως θα μείνω και 15 μέρες χωρίς νετ για να με μεταφέρουν στο ιδιόκτητο... :confused::confused::confused::twisted::evil::evil::evil:

 

Έστειλα γραμματάκια στην ΕΕΕΤ και στο ΙΝΚΑ και αναμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...to oti klidoneis sta 12mbps kai katevazeis me 1 de mou leei tipota apolytos ektos an doseis apotelesmata apo speed test kai ena ftp test...

 

Έχω να πω τα εξής:

 

Αντιμετωπίζω το πρόβλημα του φίλου που του απαντάς παραπάνω. Χρονίζω στα 10.4 mbps. Αποτελέσματα από το speedtest.net είναι τα παρακάτω:

 

Ping: 113 ms

Download:722 kbps

Upload: 94 kbps.

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι σύμφωνα με το modem router μου to downstream attenuation είναι 24 db και σύμφωνα με τον τύπο που βρήκα εδώ: http://fremnet.net/article/216/adsl-theoretical-speed-calculator

η απόστασή μου από το DSLAM της περιοχής που ανήκω είναι 1,7 χιλιόμετρα (το οποίο αληθέυει, μένω Π. Φάληρο και το DSLAM είναι Καλαμάκι.) και η ανώτερη ταχύτητα που θα πρέπει να πιάνω είναι 18 mbps. Αλλά απ' ότι είδες...

 

Μετά από επικοινωνία με την εν λόγω εταιρία, έχω μείνει στις 2 φορές: "Το έχουμε σημειώσει βλάβη" και μία φορά που με πήρε ο τεχνικός και αλλάζοντας το encapsulation σε G.dmt να χρονίζω στα 7 mbps (τιμή που αναγράφει το modem), αλλά στο speedtest.net τα ίδια!!!

 

Να αναφέρω επίσης ότι το ανώτερο που έχω πιάσει στο speedtest.net είναι 1,8 mbps, το οποίο για μένα δεν είναι και αποδεκτό φυσικά.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα???

 

Πρώτη φορά είδα σε torrent ταχύτητες της τάξεως των 400Kb/sec

 

Μπορείς να μου πείς ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς και από που κατεβάζεις torrents γιατί εγώ μέσω mtorrent και από το site που κατεβάζω, η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχω δει να πιάνω είναι τα 100 kb/s...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να πω τα εξής:

 

Αντιμετωπίζω το πρόβλημα του φίλου που του απαντάς παραπάνω. Χρονίζω στα 10.4 mbps. Αποτελέσματα από το speedtest.net είναι τα παρακάτω:

 

Ping: 113 ms

Download:722 kbps

Upload: 94 kbps.

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι σύμφωνα με το modem router μου to downstream attenuation είναι 24 db και σύμφωνα με τον τύπο που βρήκα εδώ: http://fremnet.net/article/216/adsl-theoretical-speed-calculator

η απόστασή μου από το DSLAM της περιοχής που ανήκω είναι 1,7 χιλιόμετρα (το οποίο αληθέυει, μένω Π. Φάληρο και το DSLAM είναι Καλαμάκι.) και η ανώτερη ταχύτητα που θα πρέπει να πιάνω είναι 18 mbps. Αλλά απ' ότι είδες...

 

Μετά από επικοινωνία με την εν λόγω εταιρία, έχω μείνει στις 2 φορές: "Το έχουμε σημειώσει βλάβη" και μία φορά που με πήρε ο τεχνικός και αλλάζοντας το encapsulation σε G.dmt να χρονίζω στα 7 mbps (τιμή που αναγράφει το modem), αλλά στο speedtest.net τα ίδια!!!

 

Να αναφέρω επίσης ότι το ανώτερο που έχω πιάσει στο speedtest.net είναι 1,8 mbps, το οποίο για μένα δεν είναι και αποδεκτό φυσικά.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα???

 

 

 

Μπορείς να μου πείς ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς και από που κατεβάζεις torrents γιατί εγώ μέσω mtorrent και από το site που κατεβάζω, η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχω δει να πιάνω είναι τα 100 kb/s...

 

Καλά μη φανταστείς ότι αυτές τις ταχύτητες τις πιάνω πάντα. Είναι συνάρτηση πολλών πραμάτων. Μόνο σε torrent που μιλάμε για πολλούς seeders τα πιάνω. Τις περισσότερες φορές και γώ στα 100 κινούμαι. Χρησιμοποιώ mtorrent με ρυθμίσεις αυτές που αναφέρουν στο insomnia στον οδηγό του mtorrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
loooool

ο ξάδελφος μου έκλεισε τις προάλλες 7 μήνες αναμονή με την vivodi....τον έψηνα να πάει στα γραφεία τους με λουλούδια και σοκολατάκια να γιορτάσουν την επέτειο τους!!!

Βέβαια μετά από λίγες μέρες έσκασε τηλ ότι δν υπάρχουν καλώδια (????και πως έχει τηλ) στο καφάο της γειτονιάς του και ότι αυτόματα ακυρώνεται η αίτηση!!!!

 

:-D

Έλεος, εγω περιμένω την fortnet (2play) ακόμα, από 29 μαίου και συνεχώς μου λένε σε δύο βδομάδες, σε δύο βδομάδες....:cry:

Πάντως η πορεία της αίτησης μου λένε ότι προχωράει κανονικά...Έτσι...Να μην τους κατηγορώ οτί δεν κάνουν τίποτα...

Λες να μου πάρει και μένα 7 μήνες????

Θα τρελαθώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D

Έλεος, εγω περιμένω την fortnet (2play) ακόμα, από 29 μαίου και συνεχώς μου λένε σε δύο βδομάδες, σε δύο βδομάδες....:cry:

Πάντως η πορεία της αίτησης μου λένε ότι προχωράει κανονικά...Έτσι...Να μην τους κατηγορώ οτί δεν κάνουν τίποτα...

Λες να μου πάρει και μένα 7 μήνες????

Θα τρελαθώ...

 

Na se parigoriso ligo ego perimeno 6 mines kai akomi exei o theos

 

exo paei sta grafeia tous mexri 20 fores , ligo eneine gia na pesoun mpounies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως, εδω και 2 μηνες που εχω ενεργοποιηθει, το ρουτερ συχρονιζει στα 4500kbps. Καποια στιγμη που εστειλα email κραξιμο και το κοινοποιησα και στην ΕΕΤΤ ενα πρωινο μονο συχρονισα στα 5700Kbps.Το απογευμα παλι στα 4,5.Απο Forthnet καμια ειδοποιηση.Σαν να μην εστειλα τιποτα..Ειναι αρκετα εκνευριστικη παντως η κοροιδια τους μεσα στην μουρη μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εμενα παντως, εδω και 2 μηνες που εχω ενεργοποιηθει, το ρουτερ συχρονιζει στα 4500kbps. Καποια στιγμη που εστειλα email κραξιμο και το κοινοποιησα και στην ΕΕΤΤ ενα πρωινο μονο συχρονισα στα 5700Kbps.Το απογευμα παλι στα 4,5.Απο Forthnet καμια ειδοποιηση.Σαν να μην εστειλα τιποτα..Ειναι αρκετα εκνευριστικη παντως η κοροιδια τους μεσα στην μουρη μας...

 

koroidia epeidh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοροιδια γιατι αλλο να σου λεει οτι δεν υποσχομαστε 24...και αλλο να πιανεις 4...εγω περιμενα 8-10 αλλα αστρονομικο και αυτο...

 

Πηγαινε σε αλλον παροχο και αν δεις πιο πανω σου κανω δωρο την συνδρομη επ αοριστου.Δυστυχως αυτες τις ταχυτητες επιτρεπουν τα καλωδια σου.Take it or leave it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Κοροιδια γιατι αλλο να σου λεει οτι δεν υποσχομαστε 24...και αλλο να πιανεις 4...εγω περιμενα 8-10 αλλα αστρονομικο και αυτο...

 

se OPOION ISP kai na pas pou exei taxythtes panw 8mbit pali ta idia 8a pianeis...apla meneis makrya apo to dslam...metakomise an 8es toso poly na exei megalyteres taxythtes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...