Προς το περιεχόμενο

Προβλημα Desktop PC σβηνει μόνο του.


pix_lax82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως είναι ευκολα κατανοητό το πρόβλημα μου είναι το εξής:

 

Ο Η/Υ εκει που λειτουργεί κάποια στιγμή σβήνει.

 

Δεν ειναι στανταρ μπορει μετα απο 10 λεπτα μπορει μετα απο 2 ώρες αλλα σιγουρα θα σβήσει.

 

Μεχρι τώρα εχω τσεκάρει τα εξής:

 

1) Ολα τ'ανεμιστηράκια λειτουργουν

2) Α! Αυτο που με προβληματίζει είναι οτι ο επεξέργαστης φαίνεται οτι μέσα απο το HEALTH STATUS έχει θερμοκρασία 80+ βαθμους!!!!

Ομως και τ'ανεμιστηρακι του λειτουργεί και όλα.

 

Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω. Μία άποψη πάντως. Δοκίμασε να αλλάξεις καλώδιο από το τροφοδοτικό προς την πρίζα. Αν πάλι το ίδιο, μπορεί να είναι και το τροφοδοτικό. Έκανες καμία αλλαγή-προσθήκη πρόσφατα; Περιέγραψέ μας λίγο το pc σου.

 

Ααα και πριν σβήσει σου βγάζει κάποιο μήνυμα ή κλείνει σαν να γίνεται διακοπή ρεύματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γινεται υπερθερμανση του συστηματος και κλεινει ο υπολογιστης, η εχεις προβλημα με την τροφοδοσια. 80+ βαθμοι στον επεξεργαστη ειναι πολλοι παντως. Δοκιμασε να ριξεις λιγο τη θερμοκρασια με τη χρηση καποιας παστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File opos eipan kai ta paidia parapano kita sto bios thn rytmisi gia tin prostasia stous posous vathmous einai,an kai oi 80 pou les einai para poly.Ektos an ksexases na valeis pasta sto fan tote isos na ftaiei ayto.An ola ta parapano einai entaksei ego tha sou protina an yparxei kapia kainóurgia version apo to bios tote na kaneis update to bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια θα το κοιτάξω μεσα στην εβδομαδα γιατι ειναι στο χωριο ο Η/Υ. Οποτε θα κοιτάξω κατ'αρχην την παστα και μετα τις επιλογες του BIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω πάθει εδώ και λίγες μέρες. Μαυρίζει η οθόνη ενώ τ' ανεμιστήρια δουλεύουν, έχω μάλιστα ανοιχτό το case, 89 βαθμοί ο επεξεργαστής.

 

Έσβησα το "θερμοστάτη" στις ρυθμίσεις του BIOS αλλά μάλλον δε δουλεύει.

 

Αν σβήσει ο η/υ και τον ξανανάψω γρήγορα, σβήνει σε λίγα δευτερόλεπτα.

 

Διαισθητικά φτάνω στο σημείο... να τον αφήνω να κρυώσει μέχρι να τον ξανανάψω!

 

Πού θα βρω την πάστα που λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω τα κατσαβίδια μου και ξεβιδώνω ανεμιστήρι επεξεργαστή και αφαιρώ ψύκτρα. Καθαρίζω, ξεσκονίζω, αφήνω να στεγνώσουν, βάζω πάστα, ξανατοποθετώ ψύκτρα, βιδώνω ανεμιστήρι.

 

Ανοίγω τον η/υ μπουτάρει όμορφα μέχρι την μαύρη οθόνη που λέει ότι τα windows δεν έκλεισαν κανονικά και αν θέλω να επιλέξω "run windows normally" ή κάτι άλλο. Μόλις πατώ κάτι "κολλάει".

 

Τα ίδια όταν κάνω reset και μπουτάρω με το CD των windows xp. Κάπου καθώς φορτώνει "κολλάει", με βγάζει στο

 

STOP 0x7E (0xC0000005, 0x808A5BBA, 0xF89812E8, 0xF8980FE4)

 

 

Δεύτερη απόπειρα μπουταρίσματος από το CD, βγάζει στο

 

STOP 0x7E (0xC0000005, 0xF846E989, 0xF89F1C08, 0xF89F1904)

acpi.sys address 0xF846E989, base at 0xF845C000, datestamp 41107D27

 

 

Παίρνω τέλος το Knoppix που θέλει μόνο CD για να τρέξει, στην οθόνη μπουταρίσματος:

 

KNOPPEL

F2 for help.

boot: failsafe

Loading vmlinuz....

Loading miniroot.gz....

Ready.

Uncompressing Linux...

 

ran out of input data

 

-- System halted

 

 

δεύτερο μπουτάρισμα με Knoppix, μοιάζει να τρέχει κανονικά, αλλά ξαφνικά πετά μια οθόνη με τις τιμές των καταχωρητών, στοίβας, κώδικα και δε συμμαζεύεται. Οι τελευταίες γραμμές της κολλημένης οθόνης γράφουν:

 

Code: Bad EIP value.

<0>Kernel panic: Attempted to kill the idle task!

In idle task - not syncing

at virtual address 2433f410

printing eip:

c018ef82

*pde=00000000

Unable to handle kernel paging request at virtual address 8314245e

printing eip:

c0108fc5

*pde=00000000

 

Οπότε το χειρουργίο συνεχίζεται... κάτι γίνεται στο hardware, λέω, δε μπορεί να "παγώνει" σε knoppix χωρίς να συμβαίνει κάτι "χοντρό"...

 

Λέω θα έκαψα RAM. Την αφαιρώ και μπουτάρω (μπιπ συνεχές), την ξαναβάζω, άρα είμαι οκ, άλλωστε και το Power-On Self-Test μια χαρά τη βρήκε.

 

Θερμοκρασία επεξεργαστή τέλεια, 65 βαθμοί, να σημειώσω ότι στο BIOS μπαίνω άνετα. Από το BIOS και λίγο μετά κατά το μπουτάρισμα αρχίζουν τα βάσανα.

 

Βλέπω ότι στην κάρτα οθόνης GeForce 4200 προ 5ετίας και βάλε έχει κολλήσει το ανεμιστηράκι. Τη βγάζω, σκαλίζω λίγο χωρίς όμως αποτέλεσμα. Μισή στροφή το λεπτό κάνει γιατί σκαλώνει, "βρίσκει" κάπου. Υποψιάζομαι ότι κατά το μπουτάρισμα με το text mode πάει καλά, μετά από λίγο υπερθερμαίνεται και κάνει αντάρτικο.

 

Εσείς τι λέτε;

 

Αύριο βέβαια θα πάει στο μάστορα όλος ο πισίς καθώς εφεδρική κάρτα γραφικών δεν έχω ούτε και η motherboard (GA-7VRXP rev2.0 πενταετίας επίσης) έχει τσιπάκι δικό του αντί κάρτας, για να συνεχίσω τα πειράματα. Θα δείξει και η νεκροψία τι έχει συμβεί κι αν θα μπω αναγκαστικά στα έξοδα αγοράς... κάτι νέου?

 

Είμαι ανοικτός σε σχόλια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...