Προς το περιεχόμενο

Εργασιακή νομοθεσία,νομικό θέμα


Apostolishatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
επειδή από το μεσημέρι,τώρα πήρα γραμμή πολλά post

 

Στη φίλη της κοπέλας μου επέστρεψαν μετά από καμιά 10αριά μέρες το κινητό(....)

 

@Ather ΒΕΒΑΙΩΣ και προσβάλλεται η αξιοπρέπεια με αυτές τις πρακτικές.Δηλαδή επειδή αυτός δεν μπορεί να βρει τον κλέφτη θα ψάχνει εμένα?? Επίσης τι θα πει "με έχει ειδοποιήσει"?? Νομιμοποιείται να με @@@@ήσει κιόλας (συγγνώμη)

 

Ευχαριστώ paredwse για τη συμβουλή σου απλά αν γίνεται να μου πεις(έστω με pm)επακριβώς το νομοθετικό πλαίσιο για κάτι τέτοια...

Δεν είναι δύσκολο το νομοθετικό πλαίσιο.

Κατά το άρθρο 57 του Αστικού Κώδικα, όποιος προσβάλλεται παράνομα στην προσωπικότητά του έχει δικαίωμα να απαιτήσει να αρθεί η προσβολή και να μην επαναληφθεί στο μέλλον, κατά δε το άρθρο 59 ΑΚ, το δικαστήριο, μετά από αίτηση αυτού που έχει προσβληθεί και αφού λάβει υπόψη το είδος της προσβολής, μπορεί επιπλέον να καταδικάσει τον υπαίτιο να ικανοποιήσει την ηθική βλάβη αυτού που έχει προσβληθεί. Η ικανοποίηση συνίσταται σε πληρωμή χρηματικού ποσού, σε δημοσίευμα ή σε οτιδήποτε επιβάλλεται από τις περιστάσεις.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, και γιατί να μην αναφερθεί το όνομα της εταιρίας?

Είχα ακούσει για αυτό το θέμα, αλλά το θεώρησα πολύ τραβηγμένο για να είναι αλήθεια. Αφού δεν είναι φήμες.. εγώ θα καταβάλω υπεράνθρωπες προσπάθειες να μην ξαναπάω, και θα πετάξω τους χίλιους αναπτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paredwse

Είναι προσβολή το να ελέγξουν την τσάντα σου ως προληπτικό μέτρο και αν δε θέλεις να στην ελέγξουν να την αφήσεις σε ένα τόπο φύλαξης; Δεν μπορώ να καταλάβω η προσβολή που είναι, θέλω να μου το εξηγήσεις. Ξέρω μεγάλη εταιρία που ελέγει το αμάξι όταν μπαίνεις (με δειγματοληπτικό τρόπο) για να δεις αν κλέβεις αντικείμενα ή αν έχεις αλκοόλ μαζί σου. Είσαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο είναι παράνομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Αther έχεις δίκιο το πρόβλημα δεν είναι στο να ελέγχουνε τον καθένα.Πχ στην πιτσαρία που δούλευα το αφεντικό είχε τοποθετήσει κάμερες .Δε θα με νοιάζε καθόλου αν τα Σ/Κ μου δινε 25 ευρώ το 4ωρο (διπλό ημερομίσθιο το Σ/Κ ορίζει ο νόμος) αν με ασφάλιζε για όσες μέρες πήγαινα και όχι για τις μισές, αν πχ θεωρητικά μειωνόταν το 8 ωρο σε 7ωρο , αν υπήρχαν γενναίες αυξήσεις στους μισθούς 20,30% κλ με λίγα λόγια να μην έχω το άγχος πως θα περάσω το μήνα η να αγοράζω κάτι όχι σύμφωνα με την τιμή αλλά με την ποιότητα.Εγώ θεωρώ μεγαλύτερο πρόβλημα το γεγονός ότι οι υπάλληλοι πρέπει να ναι όρθιοι ακόμα και να μην υπάρχει κανείς πελάτης και να απαγορεύεται να αντάλλασουν κουβέντα εν ώρα εργασίας.Στο κινητό συμφωνώ και επαυξάνω.Στην τελική σε έκτακτη ανάγκη δε νομίζω κανένας να αρνηθεί να της δώσει και τη μέρα off.

 

Τι μπορούμε να κάνουμε εμείς?Να ελαττώσουμε τις ανάγκες μας πχ οι κοπέλες κάνουν και με 10 μπλουζάκια λιγότερα, οι άντρες με 2 πουκάμισα λιγότερα και να ψωνίζουμε από συνοικιακά μαγαζιά οπότε το μεγαλύτερο κόστος αντισταθμίζεται από τη λιγότερη ποσότητα.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...