Προς το περιεχόμενο

Ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο εκτελωνισμός. Μιλάει κανεις πολωνικά παρακαλώ?


Clementary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν δεν διαφωνώ, η περίπτωση μου είναι λίγο ιδιαίτερη αλλα είναι δυνατόν κανενας μα κανενας ουτε στα τελωνεία να μη μου δίνει μια ξεκάθαρη απάντηση? Θέλω να αγοράσω ένα τροχόσπιτο απο πολωνία. Καλή τιμή,βρήκα παρέα να πάω να μειωθούν τα έξοδα μεταφοράς κλπ. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: δεν γνωρίζω αν εκτελωνίζεται. Οι μισοί μου είπαν πως "Σαφώς και εκτελωνίζεται, τι περίμενες?" και οι άλλοι μισοί "μην ανησυχείς για τιποτα είναι πολυ απλή διαδικασία με 0 κόστος" Ομολογώ μάρεσε η δεύτερη απάντηση. Απορία λοιπον. Στα σύνορα τι σου ελέγχουν? Υπάρχει περίπτωση να μου το κρατήσουν? ή θα μου πούν πέρνα και κανόνισε τον εκτελωνισμό μόνο σου?(σημειωτέων πως γνωρίζω την διαδικασία έκδοσης άδειας μόλις περάσει στα σύνορα). Ερώτημα 2ο: πως θα το κυκλοφορήσω απο την πολωνία μέχρι την ελλάδα χωρις πινακίδες. Θα έχω βεβαια την άδεια κυκλοφορίας αλλα υπάρχει ένα μικρό κενο.

Τέλος αν γνωρίζει κανεις έστω και λίγο την πολωνική γλώσσα θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσε να με βοηθήσει σε 1 η 2 τηλέφωνα που θέλω να πάρω αυτήν την εβδομάδα (έξοδα δικά μου εννοείται με χρονοκάρτα)

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έχω skype με το όνομα Clementary. Απλα μερικες φορές δεν με βρισκει στη λίστα της ευρεσης. Πες του να με βρει αν έχει χρόνο εκει.

Επίσης το email μου είναι [email protected] ή [email protected]. Σ'ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίδια περίπτωση πρέπει να είναι διότι και η πολωνία είναι ευρωπαική ένωση πια. Να 'σαι καλα φίλε μου. Αν θέλει κανεις κάτι απο πολωνία μπορεί να μου το πεί στέλνωντας μου ένα email. Παρασκευή φεύγω. Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχεις ενα καλο και ευχάριστο ταξίδι :) και να ξεμπλέξεις εύκολα στο τελωνίο. Όταν με το καλό γυρίσεις βάλε και καμμία φωτογραφία να το δούμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν διαφωνώ, η περίπτωση μου είναι λίγο ιδιαίτερη αλλα είναι δυνατόν κανενας μα κανενας ουτε στα τελωνεία να μη μου δίνει μια ξεκάθαρη απάντηση? Θέλω να αγοράσω ένα τροχόσπιτο απο πολωνία. Καλή τιμή,βρήκα παρέα να πάω να μειωθούν τα έξοδα μεταφοράς κλπ. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: δεν γνωρίζω αν εκτελωνίζεται. Οι μισοί μου είπαν πως "Σαφώς και εκτελωνίζεται, τι περίμενες?" και οι άλλοι μισοί "μην ανησυχείς για τιποτα είναι πολυ απλή διαδικασία με 0 κόστος" Ομολογώ μάρεσε η δεύτερη απάντηση. Απορία λοιπον. Στα σύνορα τι σου ελέγχουν? Υπάρχει περίπτωση να μου το κρατήσουν? ή θα μου πούν πέρνα και κανόνισε τον εκτελωνισμό μόνο σου?(σημειωτέων πως γνωρίζω την διαδικασία έκδοσης άδειας μόλις περάσει στα σύνορα). Ερώτημα 2ο: πως θα το κυκλοφορήσω απο την πολωνία μέχρι την ελλάδα χωρις πινακίδες. Θα έχω βεβαια την άδεια κυκλοφορίας αλλα υπάρχει ένα μικρό κενο.

Τέλος αν γνωρίζει κανεις έστω και λίγο την πολωνική γλώσσα θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσε να με βοηθήσει σε 1 η 2 τηλέφωνα που θέλω να πάρω αυτήν την εβδομάδα (έξοδα δικά μου εννοείται με χρονοκάρτα)

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

 

Επειδή άρχισα να ψάχνω το θέμα για τις αγορές εξωτερικού, άκου τι γίνεται. Υπάρχουν δύο βασικοί νόμοι - τελωνειακοί κώδικες. Αυτοί προβλέπουν τα πάντα για το πως γίνεται κάτι ( συν τους ειδικούς πίνακες TARIC, αλλά εδώ δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα). Έχεις δύο επιλογές. Η κάνεις τον εκτελωνισμό μόνος με υπομονή, ή πας σε ιδιωτικούς υπαλλήλους έξω ακριβώς από τα τελωνεία που κάνουν διεκπεραίωση και μπορούν να σε "φεσώσουν". Όλα αυτά θεωρητικά γιατί δεν τα έχω κάνει. Αν ενδιαφέρεσαι για τους νόμους pm me, αλλιώς ρώτα τον άλλο που θα έχει εμπειρία. Προσοχή, έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν παντού (για άλλες υπηρεσίες) βασίζονται στην άγνοια του τρίτου ή και του εαυτού τους και γίνονται σημεία και τέρατα. Μπορώ να σας πω μέχρι και ιστορίες για το ασφαλιστικό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες όλα καλά τελικά. Και το πήρα το τροχόσπιτο και ωραίο ταξίδι (πολυ κουραστικό βεβαια) καναμε. Με λίγα λόγια η διαδικασία για να φέρει κανεις κάτι απο εξωτερικό είναι πολύ απλή. Κρατάς το σ΄τομα σου κλειστο στα σύνορα. Εμείς δεν είχαμε κανένα πρόβλημα στα σύνορα καμίας χώρας με εξέραιση τα σκόπια όπου δεν ίσχυε η πράσινη κάρτα του τροχόσπιτου που έβγαλα στην πολωνία οπότε ήθελε ξεχωριστή (10? κόστος μόνο για σκόπια και 2? κόστος για όλη την ευρώπη). Στην Ελλάδα πάλι μόλις βρέθηκα στα σύνορα και με ρώτησαν αν θέλω να δηλώσω κάτι απο την κούραση μου (24h οδήγηση) ξέχασα τελείως οτι είχα ένα τροχόσπιτο μαζί μου και πέρασα χωρίς κανένα προβλήμα (μονο στην Ελλάδα γίνονται αυτα). Η έκδοση ελληνικής άδειας κυκλοφορίας είναι πολυ απλή διαδικασία. Αυτά όμως που σας λέω αφορούν μόνο το τροχόσπιτο. για αμάξι και γενικά οτιδήποτε έχει κινητήρα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Αν θέλει κάποιος να του εξηγήσω πως λειτουργούν τώρα που τα έζησα μπορει να επικοινωνήσει μαζί μου. Έχετε υπ'οψη για να μη φάτε προστιμο όπως εμείς πως η ουγγαρία,τσεχία και σλοβακία δεν έχουν διόδια αλλά πρέπει να αγοραστεί ένα αυτοκόλλητο για το τζάμι του αυτοκινήτου. 1 για κάθε χώρα (περίπου 8? για 1 εβδομάδα).Επίσης η αστυνομία δεν αστιεύεται στην τσεχία σε σταμάνε με το παραμικρό και βρίζουν κιόλας. Αυτά συγγνώμη αν σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειπες τωρα δεν περασε εκτελωνισμο καν?

αν καταλαβα καλα εσεις το περασατε απο τυχη γιατι κανεις δεν κοιταξε χαρτια...τι θα γινοταν αν επρεπε να περασει εκτελωνισμο ειναι το θεμα.

πως ακριβως θα παρεις gr πινακιδες αν ηταν δηλωμενο εκει?κ ποσα γλυτωσες αν το αγοραζες εδω.

τελος γιατι απο πολωνια κ οχι ιταλια /γερμανια/αγγλια π ναι κ κοντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Clementary επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω τροχόσπιτο και ψάχνω την περίπτωση να το φέρω από έξω κι επιδή βλέπω ότι έχεις εμπειρία επί του θέματος κι έχεις μιλήσει και με πέντε ανθρώπους μήπως μπορείς να με βοηθήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...