Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα ήχου


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό ακούω έναν ήχο από τα ηχεία αλλά και από τα ακουστικά οταν τα συνδέω στα ηχεία μου.

Είναι ένας ήχος σαν ελαφρύ τρίξιμο που χάνεται και επανέρχεται... ορισμένες φορές (σπάνια) μπορεί να γίνει έντονο και να οδηγήσει και σε κόλλημα του

Η/Υ.

Συνήθως παρουσιάζεται όταν παίζω cd.

 

Αυτό συμβαίνει στον παλιό μου υπολογιστή, PIII450,460MB RAM, soundblaster PCI64, Windows2000 SP4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, το CD Drive ειναι συνδεδεμενο με καλωδιο αναλογικο με την καρτα ηχου? Μπορει να μην παταει καλα και να υπαρχει προβλημα. Ειναι ενα λεπτο γκρι καλωδιακι που φευγει απο το CD-Rom και παει στην καρτα ηχου (η σε περιπτωση onboard, κοντα στις εξοδους ηχου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε mute οτι δεν χρειαζεσαι, συνηθως κανουν θορυβο οι line in- kai microphone

 

Το γεγονος οτι παιζει και restart στη μεση δεν γινεται προκαλειται απλα απο θορυβο απο τις Line In και Mic εισοδους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο δεν το συνδέω ποτέ με το dvd-rw, αλλά το είχα συνδέσει οταν μου έβγαλε το πρόβλημα μήπως και παίξει κάποιο ρόλο.

 

Τελικά απ΄οτι βλέπω μου βγάζει το πρόβλημα και σε άλλες περιπτωσεις όχι μονο οταν παίρνω ήχο από το dvd-rw. Πάντως κολλήματα δεν έχω εκτός από μια φόρα που ακουγόταν σαν να "κόλλησε η βελόνα" που λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ίδιο καλώδιο μιλάμε, δεν είναι απαραίτητο για το pc εκτός και αν δουλεύει κάποιος με παλιές εφαρμογές και windows98.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω. Απλως οπου βλεπω παλια PC, η πειρα λεει οτι θα υπαρχει τετοιο καλωδιακι, εκτος και αν ο χρηστης ειναι ψαγμενος. Anyway. Δοκιμασε να αλλαξεις το πολυμπριζο (ο θορυβος μπορει να ειναι και απο σπινθηρισμο καποιου φις που δεν πατα καλα, που μπορει να οδηγησει σε κολλημα λογω θορυβου στην τροφοδοσια). Με τα πας σε δοκιμη αλλου τροφοδοτικου. Και στο τελος, καρτα ηχου (το πιο απιθανο). Και στο τελος τελος.... βαφτο κοκκινο και ριχτο στην φωτια της κολασεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...