Προς το περιεχόμενο

Ένωση δύο αρχείων Xvid και μετατροπή σε DVD


stalker9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά

Έχω δύο αρχεία Xvid και άλλα δύο με τους υπότιτλους σε μορφή srt.

Θέλω να ενώσω τα δύο Xvid αρχεία και να τα μετατρέψω σε DVD και οι υπότιτλοι να είναι ενσωματωμένοι στο DVD.

Κάθε βοήθεια δεκτή...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Subtitle Workshop θα ενώσεις τα δύο srt σε ένα.

Με το VirtualDub ή VirtualDubMod ή Nandub θα ενώσεις τα δύο avi σε ένα.

Θα παίξεις το avi με τον player που χρησιμοποιείς για να σιγουρευτείς ότι οι υπότιτλοι είναι συγχρονισμένοι.

Τέλος με το ConvertXtoDVD (ή ανάλογο πρόγραμμα) θα μετατρέψεις το avi σε DVD.

Αυτή η σελίδα του kastel θα σε βοηθήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε accipio

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια,όλα λειτούργησαν άψογα...

Θερμές ευχαριστίες και στον Kastel για τους κατατοπιστικότατους και γι' αυτό πολύτιμους οδηγούς του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Με το Subtitle Workshop θα ενώσεις τα δύο srt σε ένα.

Με το VirtualDub ή VirtualDubMod ή Nandub θα ενώσεις τα δύο avi σε ένα.

Θα παίξεις το avi με τον player που χρησιμοποιείς για να σιγουρευτείς ότι οι υπότιτλοι είναι συγχρονισμένοι.

Τέλος με το ConvertXtoDVD (ή ανάλογο πρόγραμμα) θα μετατρέψεις το avi σε DVD.

Αυτή η σελίδα του kastel θα σε βοηθήσει πολύ.

 

 

Βασικά ξεθάβω αυτό το θέμα για να ρωτήσω αν και κατά πόσο υπάρχει απώλεια ποιότητας για τη δημιουργία DVD με το ConvertXtoDVD και γενικά αν τα συγκεκριμένα προγράμματα αλλοιώνουν την ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα οταν υπαρχει επανακωδικοποιηση θα υπαρχει απωλεια ποιοτητας, τωρα επειδη προσωπικα δεν μετατρεπω τα divx μου σε dvd, πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να το δοκιμασεις και να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα, για το αν σε ικανοποιει η μετατροπη, προσωπικα δε νομιζω οτι θα δεις κατι που να σε χαλαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το δοκίμασα και δε φαίνεται να υπάρχει κάποια απώλεια, ή τουλάχιστον δεν είναι ορατή.

 

Έχω όμως ένα προβληματάκι με το ConvertXtoDVD. Παρόλο που έβαλα δικιά μου εικόνα σα φόντο για το μενού του DVD, τελικά εμφανίζεται το προεπιλεγμένο απ' το πρόγραμμα (μωβ) φόντο.

Επίσης η προεπισκόπηση βίντεο δε λειτουργεί. Υπάρχει απλά ένα μαύρο φόντο, όπως φαίνεται στη παρακάτω εικόνα:

 

convertpv3.th.jpg

 

Τί μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το δοκίμασα και δε φαίνεται να υπάρχει κάποια απώλεια, ή τουλάχιστον δεν είναι ορατή.

 

Έχω όμως ένα προβληματάκι με το ConvertXtoDVD. Παρόλο που έβαλα δικιά μου εικόνα σα φόντο για το μενού του DVD, τελικά εμφανίζεται το προεπιλεγμένο απ' το πρόγραμμα (μωβ) φόντο.

Επίσης η προεπισκόπηση βίντεο δε λειτουργεί. Υπάρχει απλά ένα μαύρο φόντο, όπως φαίνεται στη παρακάτω εικόνα:

 

convertpv3.th.jpg

 

Τί μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Στο screenshot που παραθέτεις φαίνεται ξεκάθαρα από τα "κιτρινισμένα logs" οτι δεν έχεις εγκατεστημένο στο PC σου το DirectX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα, δε ξέρω όμως γιατί το γράφει μια και το έχω εγκατεστημένο. Δοκίμασα μάλιστα να το ξαναεγκαταστήσω και μου 'γραφε ότι δεν υπάρχει νεότερη έκδοση του DirectX, οπότε δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Τέλος πάντων, δε πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Subtitle Workshop θα ενώσεις τα δύο srt σε ένα.

Με το VirtualDub ή VirtualDubMod ή Nandub θα ενώσεις τα δύο avi σε ένα.

Θα παίξεις το avi με τον player που χρησιμοποιείς για να σιγουρευτείς ότι οι υπότιτλοι είναι συγχρονισμένοι.

Τέλος με το ConvertXtoDVD (ή ανάλογο πρόγραμμα) θα μετατρέψεις το avi σε DVD.

Αυτή η σελίδα του kastel θα σε βοηθήσει πολύ.

 

 

Έχω κατεβάσει όλα αυτά τα πρόγραμματα αλλά δεν γίνεται τίποτα. Πάω να ενώσω τα δύο avi με το VirtualDubMod και μου γράφει ένα μήνυμα: "Couldn't locate decompressor for format XVID (unknown). VirtualDub requires a video for Windows (VfW) compatible code to decompress video. Directshow codecs, such as those used by Window Media Player, are not suitable." Σε αυτό το σημείο τι γίνεται, ξέρει κανείς γιατί μου κολλάει; Για τους υπότιτλους μου βγάζει κάτι παρόμοιο. Θα την είχα σβήσει την ταινία γιατί έχω κολλήσει τώρα ώρες να ψάχνω και να κατεβάζω προγράμματα μήπως και μπορέσω και τη δω αλλά σκέπτομαι τον κόπο μου και τον χρόνο που αφιέρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω να ενώσω τα δύο avi με το VirtualDubMod και μου γράφει ένα μήνυμα: "Couldn't locate decompressor for format XVID (unknown). VirtualDub requires a video for Windows (VfW) compatible code to decompress video. Directshow codecs, such as those used by Window Media Player, are not suitable." Σε αυτό το σημείο τι γίνεται, ξέρει κανείς γιατί μου κολλάει;

 

Το πρόγραμμα δεν έχει «κολλήσει». Απλά σε προειδοποιεί ότι δε θα μπορείς να έχεις αποκωδικοποίηση του video stream. Δηλαδή δε θα μπορείς να δεις εικόνα στο preview window του προγράμματος ούτε θα μπορείς να επανακωδικοποιήσεις σε άλλο format με Full proccessing mode. Εσύ δε χρειάζεσαι τίποτα από τα δύο, το κόψιμο και η συνένωση λειτουργούν κανονικά (μόνο που δε θα βλέπεις σε ποιο frame βρίσκεσαι!).

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε να έχεις και απεικόνιση των frames στο πρόγραμμα, πρέπει να κάνεις αυτό ακριβώς που σου λέει: Να εγκαταστήσεις έναν VfW codec που να μπορεί να αποκωδικοποιήσει video streams με XVID fourcc. Η πιο προφανής λύση είναι η εγκατάσταση του XviD codec, αλλά αν δεν κάνεις γενικά XviD encoding είναι εντελώς περιττός. Εγώ χρησιμοποιώ τον ffdshow-tryouts codec, που εκτός από DirectShow δυνατότητες προσφέρει και VfW interface, οπότε αν τον ρυθμίσεις κατάλληλα θα έχεις preview στο VirtualDub(Mod)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η πρώτη που κατεβάζω από το Internet και έχω μπερδευτεί λιγάκι. Οταν πάω να την ανοίξω με το Window Media Player μου γράφει ότι δεν μπορεί να την ανοίξει λόγω κάποιου προβλήματος και ότι πρέπει να το επανεγκαταστήσω μήπως και λυθεί. Τι πρέπει να κάνω σε αυτό το σημείο για να μπορέσω να τη δω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...