Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα κ ο κόσμος


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 χρονια Αγγλια.

Οργανωση, απιστευτη γραφειοκρατια-μην ακουσω κανεναν να πει για εμας, εκει κι αν η γραφειοκρατια ειναι σε εξαλλο βαθμο-αλλα με μηχανογραφηση και υπηρεσιες που δουλευουν, παρκα, συγκοινωνιες, εργα για την δικη μου δουλεια να τρεχουν και ευκαιριες καλες, μισθοι που επιτρεπουν τον απογαλακτισμο απο την οικογενειακη φωλια πολυ πιο νωρις σε σχεση με εδω, οργανωμενα πανεπιστημια, θεατρα, τεχνη, μουσικα και γενικοτερα καλλιτεχνικα δρωμενα. Λονδινο συγκεκριμενα, απιστευτη ποικιλια παραστασεων σε ολα τα επιπεδα, με ανανεωνε απιστευτα και η πιο απλη καθημερινη βολτα, η αγαπημενη μου μητροπολη.

Απο την αλλη πλευρα, ο καιρος αρκετα μιζερος και για μενα προσωπικα το χειροτερο μου ηταν η ελλειψη φωτος, ειδικως κατα τους χειμερινους μηνες, κατι που πηρα αποφαση απο νωρις, αλλα ενοχλητικο και κατα περιοδους μελαγχολικο, nonetheless.

Επισης δυσαρεστη οψη το συστημα υγειας τους. Οχι οτι δεν λειτουργει σε καποια κεντρα κορυφαια που διαθετουν, αλλα το nhs περναει τη μεγαλυτερη παρακμη του με απιστευτες λιστες αναμονης, και γενικως χρειαζεσαι κι εκει μεγαλα ποσα για να νιωθεις ασφαλης. Θα μου πεις ομως, το ασφαλιστικο γενικως περναει κριση στην Ευρωπη και δεν θα αργησουμε να δουμε που τελικα καταληγει αυτη η ευρυτερη κριση.

Δεδομενου οτι σπουδασα και εργαστηκα εκει, αγαπησα το μερος, και το θεωρω δευτερο σπιτι μου. Οι ανθρωποι ειναι παντου οι ιδιοι. Υπαρχουν παντου και οι καλοι και οι σκαρτοι, οι φιλοξενοι και οι αφιλοξενοι, αυτοι που ταιριαζουν καλυτερα στη δικη μας νοοτροπια, και αλλοι με τους οποιους απλως δεν κολλαμε. Δεν θεωρω πως καποια ιδιαιτερα γνωρισματα των Αγγλων τους καθιστουν λιγοτερο η περισσοτερο απροσιτους σε σχεση με εμας, απλως διαφερει η επικοινωνιακη τους τακτικη, και σε τελικη οταν πας στη χωρα καποιου οφειλεις να σεβαστεις καποια πραγματα και να προσεγγισεις προσπαθωντας να καταλαβεις πρωτα τη δικη τους κοσμοθεωρηση. Σκεφτειτε το αντιστροφως, για καποιον που εχει να αντιμετωπισει την ελληνικη νοοτροπια αν αποφασισει να μεινει στη δικη μας χωρα.

Οι ισορροπιες προυποθετουν προσεκτικες εκτιμησεις κα οχι παρορμητικα εφηβικα ξεσπασματα, α, οι ετσι και οι αλλιως. Ζουσα σε μια πολη με πληθυσμο οσο η χωρα μας. Ε σιγουρα δεν μπορω να τους βγαλω ολους βλακες η ολους τελειους. Αναλογα με τους χωρους που κινηθηκα, ακαδημαικους, επαγγελματικους και πιο προσωπικους, βρηκα ατομα που μου αρεσαν και αλλους που εκανα περα.

Σαν γενικη εκτιμηση, το ζητημα ειναι πολυ προσωπικο. Για μενα η καταλληλη αντιμετωπιση ειναι το βιωμα. Να πας, να δοκιμασεις, να δεις αν σου κανει. Αλλα και παλι δεν μπορεις να πεις, μα ποσο μαλακια ειναι πχ η Αγγλια, η ποσο τελεια ειναι-ποσο μαλιστα αν δεν εχεις περασει ουτε για βολτα απο καποια μερη-. Μπορεις να πεις για μενα ειναι τελεια/απαισια γιάυτους τους λογους. Μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ναι ολα αυτα ισχυουν γιατι περασα και εγω ενα χρονο. ξεχασες ομως ενα αλλο χαρακτηριστικο. ΞΕΝΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΒΑΡΕΤΑ. αυτοι εναι πεθαμενοι ηθελα να ξερα τι αιμα εχουν μεσα τους. να μου λειπει. ειμαστε μπουρδελο αλλα περναμε καλα.

 

Ναι μωρέ είναι "ξενέρωτα και βαρετά".

Τους είδα τους "γλετζέδες", "καλοφαγάδες" και μια ζωή λαμόγια νεοέλληνες. Στο ένα χέρι το τσιγάρο και στο άλλο το ουίσκι και να τρώνε μέχρι σκασμού στα κινέζικα. Και όταν τους έλεγα: σιγά ρε παιδιά πώς κάνετε έτσι με τη μάσα, μου έλεγαν ότι είχαν στερηθεί το φαί στο παρελθόν!

Μονίμως το μυαλό τους στην αρπαχτή και το βόλεμα ήταν, γι' αυτό δεν μπορούσαν να προσαρμοστούν.

 

Σημείωση: το "είμαστε μπουρδέλο, αλλά περνάμε καλά" είναι αντίφαση. Που σημαίνει ότι δεν στέκει λογικά. Αλλά ξέχασα οι νεοέλληνες ξέρουν να "ζουν", ενώ τα "κορόιδα" οι ξένοι είναι ψυχροί και ανέραστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, κάθε τόπος έχει τις όμορφες γυναίκες του, εκτός από το Βατικανό./

 

xaxaxa αυτή είναι η σωστή απάντηση στην λαθος ερώτηση , indeed ! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον όπως είπα και πιο πριν δεν έχω ζήσει στο εξωτερικό από την άλλη προσπάθησα να σκεφτώ κάποια αντικειμενικά κριτήρια για το status quo όπως το έθεσε η πασχαλιά μας. Καταρχήν να βγάλουμε λίγο έξω τα υποκειμενικά κριτίρια έτσι , όπως είναι οικογένεια και άλλους παρόμοιους συναισθηματικούς δεσμούς με βουνά λαγκάδια ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Αν είμαι επαγγελματικά κατοχυρωμένος στην Ελλάδα ενώ δεν έχω την ίδια δυνατότητα στο εξωτερικό για χ,ψ λόγους τότε δεν νομίζω ότι τίθεται ζήτημα , σαφώς αυτό ισχύει και αντίστροφα έτσι ; Διαφορετικά αν είναι να το ρίξουμε στην ποίηση οκ τότε σας καταριέμαι και πάω στην σπηλιά μου να ζήσω ευτυχισμένος . .

 

Εγώ θέλω να αναφερθώ στις στατιστικές κατά τις οποίες κατατάσσουν την Ελλάδα σε μια κλίμακα σε σχέση με τον κόσμο , αλλά και την Ευρώπη. Δεν νομίζω βέβαια οι μετρήσεις αυτές να αποτελούν απόλυτη θέση ως προς την ποιότητα ζωής αλλά είναι κάτι από το οποίο αξίζει να ξεκινήσει κανείς να την ψάχνει λίγο πιο αντικειμενικά!

 

Σύμφωνα λοιπόν με μια τέτοια μέτρηση που ακουει στον όρο physical quality of life index η Ελλάδα έρχεται 24η στο κόσμο και 17 στην Ευρώπη. Όσον αφορά την Ευρώπη οι βαλκανικές χώρες είναι σαφώς πιο κάτω αλλά συνεχώς ανεβαίνουν. Ο δείκτης αυτός υπολογίζει το ποσοστό του αναλφαβητισμού , τον μέσο όρο ζωής , το μέσο εισόδημα σε ανάλογες σχέσεις τιμών κόστους ζωής, την υγεία.

 

Το παραπάνω βέβαια δεν αντικατοπτρίζει τις ανάγκες τις δικές μου ή ενός άλλου πολίτη πχ κάποιον από εσάς , είναι μάλλον ένας βολικός μηχανισμός για τους οικονομικούς σχεδιασμούς των κρατών μελών. Για παράδειγμα τι να το κάνω αν ο γείτονας μου είναι μορφωμένος , ευκατάστατος , υγιής αλλά ταυτόχρονα είναι και μεγάλο μουν…νο ! Όπως και να έχει όμως σε γενική κλίμακα και με μια καθολική ματιά ο δείκτης αυτός κάτι μας λέει. Εγώ όμως θέλω να σταθώ περισσότερο στο ζήτημα της υγείας , γιατί αφορά και τον μέσο όρος ζωής και την περίθαλψη την αντιμετώπιση νόσων, το ασφαλιστικό , ακόμα και το πώς γεννιέται ή πεθαίνει κανείς στο τόπο του. ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΤΟΥ !

 

Μπείτε εδώ όσοι έχετε όρεξη και κατεβάστε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα δεκτα , αυτο που δεν δεχομαι στην ελλαδα ειναι οτι δεν υποστηριζει τους νεους της δεν επενδυει στην παιδεια και μετα τα περιμενει ολα ετοιμα . Δεν γινεται αυτο. Οι αλλοι προοδευουν αλλα τα κονδυλια για την παιδεια ειναι τεραστια.

Η ελλαδα υπερτερει στο μπασκετ. Παιδια εγω ειμαι στην γαλλια και σας πληροφορω οτι για να παιξεις μπασκετ πρεπει να γραφτεις υποχρεωτικα σε ομάδα εστω ερασιτεχνικη για να μπορεις να προπονηθεις μαζι τους και να κανεις κανα σουτακι. Στην ελλαδα οι δρομοι ειναι γεμάτοι μπασκετες και το πιο σημαντικό με προβολεις.

Γιαυτο εχουμε ανωτερη μπασκετική παιδεια απο τους ευρωπαιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ειναι και δω μωρε...

δαση δεν εχουμε

εχουμε βρωμισει τα παντα

οι τιμες ειναι ευρωπαικες, οι μισθοι ασιατικοι...

οι πολιτικοι μες στη μιζα

και οσοι γενικα εχουν μια καποια εξουσια...

ολοι προσπαθουν να κλεψουν απο ολους...

το 8ωρο εχει παει περιπατο...

το συστημα υγειας επισης

το συστημα κοινωνικων ασφαλισεων επισης

η περιφερεια βουλιαζει απο ανεργια

η αθηνα βουλιαζει απο κοσμο

η εκπαιδευση ειναι κατι που οποιος γουσταρει πειραματιζεται σε οποιοδηποτε βαθμο

 

 

Αυτό ακουγεται το ιδιο που λεμε οι ισπανοι για την Ισπανια :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα δεκτα , αυτο που δεν δεχομαι στην ελλαδα ειναι οτι δεν υποστηριζει τους νεους της δεν επενδυει στην παιδεια και μετα τα περιμενει ολα ετοιμα . Δεν γινεται αυτο. Οι αλλοι προοδευουν αλλα τα κονδυλια για την παιδεια ειναι τεραστια.

 

 

 

Αγαπητέ, ίσως η πιο σωστή άποψη στις τελευταίες 10 σελίδες του μπλαμπλα.

 

Ταπεινά προσκυνώ την ευθύτητα και την ευστοχία του σχολίου σας./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο είναι να μην ξεχνάμε πως η Ελλάδα ειναι μια ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ-ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ χώρα και παρολα αυτά εμείς θέλουμε να την συγκρίνουμε με την Ευρώπη. Οπως και να το δούμε είμαστε ενα μειγμα,εχουμε λίγο απο την ευρωπαική οργάνωση-ποιοότητα ζωής αλλά εξακολουθούμε να είμαστε ανατολίτες στην συμπεριφωρά μας.

Οτι και να κάνουμε ποτέ δεν θα φτάσουμε στα ευρωπαικά επίπεδα, τόσο σε θέμα οικονομικό όσο και κοινωνικό.Ακόμα και αν στους στατιστικούς δείκτες πλησιάζουμε, πάντα θα είμαρτε διαφορετικοί κατα βάθος.

 

Απο όλες τις χώρες που επισκεύτηκα, με εντυπωσίασε η Ισπανια. Ενώ στα χαρτια-στατιστικες δεν διαφέρουμε πολύ, αυτοί κατάφεραν πολύ ποιο εύκολα να φτάσουν τα επίπεδα οργάνωσης της κεντρικής ευρώπης. Κάτι που μάλλον ωφείλετε στο οτι είναι διπλα στην Γαλλία και όχι στην Αλβανια-Τουρκία.

 

Και όσο και να κράζουμε την χώρα, οπως μου έχουν πεί άτομα που ζούνε έξω, ''Εκτός ελλάδας, πάντα ξένος θα νοιώθεις''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Αυτός που είπε για χαμόγελα δεν έχει βγει ποτέ από το σπίτι του.

β) Αυτός που είπε για όμορφες γυναίκες παντού δεν έχει δει τη μέση Ισπανίδα (συγγνώμη zaleia, εσύ έτσι κ αλλιώς εξαιρείσαι όμως)

γ) Αυτός που μίλησε για αγέλαστη ψυχράδα πήγε έξω νομίζοντας πως με τη φράση "I am Greek", όλοι αντιδράνε σαν τους Ιταλούς.

δ) Αυτός που λέει τους έξω ξενέρωτους, μάλλον έχει πληρώσει κάνα-δυο φορές κλήση από αλκοτέστ.

 

Αλλά αυτό με τα ωράρια είναι λίγο ενοχλητικό. Βέβαια δεν είμαι βέβαιος αν ανταλλάσσω το ξενύχτι που μπορώ να πατήσω και σπίτι μου με φίλους, με παιδεία, καλό εκπαιδευτικό σύστημα και επαγγελματικές ευκαιρίες, ασύλληπτα καλύτερη περιβαλλοντική πολιτική, υγειονομικό σύστημα "πήγαμε_στο_λονδίνο_για_μεταμόσχευση", εφορία που δεν είναι το 40% των εσόδων μου και όχι κουλτούρα Ρέμου, Σαρρή και Je t'aime. Γιατί πάνω απ'όλα σημασία έχει η διασκέδαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγες κυριακη βραδυ εξω στην αγγλια. βγες κυριακη βραδυ εξω στην ελλαδα. Αν

 

βρισκεσε ακομα στην αγγλια πας για καταθλιψη κολητα. Οι τυποι ειναι εντελως

 

ξενερωτοι αντρες γυναικες πινουν δυο ποτα και γινονται γκολ και σερνονται σαν

 

τα πρεζακια στους δρομους ειναι για γελια. τους φορτωνουν σε λεωφορεια τους

 

πανε στα μαγαζια γινονται γκολ και μετα τους ξαναγυριζουν πισω λες και ειναι

 

παιδακια. Αφηστε με ρε παιδια με την Αγγλια. Φοβερα οργανωμενη χωρα αλλα

 

δεν ειναι για να ζησει ελληνας εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όχι κουλτούρα Ρέμου, Σαρρή και Je t'aime. Γιατί πάνω απ'όλα σημασία έχει η διασκέδαση.

 

Η αντίστοιχη mainstream/'pop' κουλτούρα δεν είναι πολύ καλύτερη και έξω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πηγαινε να δεις τι παιζουν τα περισοτερα κλαμπ εκει και αν δεν φυγεις τρεχοντας ελα και πες το μου. τα καλα και ψαγμενα ειναι πολυ λιγα και δεν μιλαω για μπιτακια και ιστοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1819072'']Χμ, αγγλία πάντως έχει αρκετά καλή σκηνή σε IDM φάσεις και γενικότερα ηλεκτρονικη (techno, breakcore,drum'n'bass κλπ ) πάιζουν πολλά αξιόλογa events)

 

ειπα για οτιδηποτε αλλο εκτος απο ηλεκτρονικη απλα το εγραψα μπιτακια χαρην συντομιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...