Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα κ ο κόσμος


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πουθενά στον πλανήτη δεν υπάρχει τίποτα τσάμπα.

Στην Γερμανία ενδεχομένως πληρώνεις τον καφέ 2 ευρώ και το νερό 1 ευρώ. Στην Ελλάδα πληρώνεις τον καφέ 5 ευρώ και το νερό είναι "δωρεάν".

 

Στον τηλεπικοινωνιακό πύργο του Βερολίνου 2,5 ευρώ ο καπουτσίνος και 1,5 ευρώ το νερό. Στα φλόκα έχει 5 ο καφές και είσαι μεσα στην μπίχλα, όχι στα 200 μέτρα ύψος με θέα όλο το Βερολίνο.

 

Ρε !§$%§" μου μερικές φορές όταν διαβάζω πως φαντάζεστε μερικοί το εξωτερικό' date=' ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ, αναρωτιέμαι σε πιο γ§!§νησο έχω περάσει τα τελευταία 3 χρόνια. Διότι όλοι εσείς μιλάτε για ευγένεια καθαρότητα κτλ και γω το μόνο που βλέχω είναι μια Μόρντορ γεμάτη Ορκς.

[/quote']

 

Να κοιτάξεις τον χάρτη να δείς οτι εκτός απο το γαμόνησο σου που έχει 170 εθνικότητες στοιβαγμένες, υπάρχουν και άλλες χώρες.

Τράβα Ελβετία και έλα να μου πείς.

Εντάααααξει δεν έχουν Ρέμο, Στανίση, Σαρρή αλλα στα @@ μου.

 

Οτι ζητάει ο καθένας.

Αν θες χαβαλέ, Ρέμο και μποτιλιάρισμα η Ελλάδα είναι μια χαρά. Έχω γνωστούς που παίρνουν το αυτοκίνητο και κάνουν 3 ώρες να φτάσουν και 2 να παρκάρουν για να πιούν ενα καφέ. Δεν τους νοιάζει όμως, το χαίρονται.

Εγώ σε μισή ώρα κίνηση θέλω lexotanil.

Όπως είπε και ο punky μην συγκρίνεται με τα δικά σας μέτρα και σταθμά. Του γερμανού δεν του λείπει το σκυλάδικο όπως εσένα δεν σου λείπει ο ποδηλατόδρομος. Εσένα δεν σε τρελαίνει ο κάγκουρας που περνάει απο το σαλόνι σου, αυτός χέστηκε που 9 είναι ολα κλειστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
nick[;1819074'']Α, οκ, απλά το 'beatakia' μου ακούγεται εντελώς υποτιμητικό :]

 

 

χα! πράγμα που μου θυμίζει συνομιλία μάνας ρέιβερ με πατέρα ρέιβερ (γονείς μου)

 

Ωρα 6:30 ενα απόγευμα Κυριακής

 

-Τα κορίτσια που να είναι?

-Α, δεν τα είδα.. θα κοιμούνται ακόμα... Σε κανα κωλοχτυπάδικο θα πήγαν πάλι...:P

 

btw Logic bomb καλοί, ακόμα καλύτεροι όμως οι Chromatone και Μr.Peculiar (στο δευτερο πάρτυ στο Φως !!! ;)

Eπίσης μια χαρά τα σπάσανε και στον Κάβο ο Armin και ο Digweed..

για να δούμε και φέτος :):):)

Εγω πάντως βλέπω άνθιση τα τελευταία 2 χρόνια και καλές ομάδες και πολύ χαίρομαι !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε μας τιμες για καφε σε διαφορες Ευρωπαικες πολεις και φυσικα εντυπωσεις και φωτο απο μερη που βρεθηκατε. Παντως ο καφες στο Παρισι μου ελεγε ενας πολυ καλος μου φιλος οτι εχει κοντα σε ιστορικα μνημεια ως 2,5 ευρω και σε αλλες περιοχες κοντα στο 1,70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη απο την τιμη του καφε βγαινει ασφαλες συμπερασμα για το επιπεδο ζωης σε μια χωρα?

Καλυτερα να αναρωτιομαστε αναλογιες μισθων-κοστους ζωης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι περιμένουμε οι Έλληνες να συγκρίνουμε στο εξωτερικό?

Δεν νομίζω οτι οποιοσδήποτε "τουρίστας" μπορεί να κρίνει και να έχει εμπεριστατωμένη άποψη για μια χώρα.

Νταξ μπορούμε να κρίνουμε λιγο την καθαριότητα, τις τιμές στους καφέδες και στα σουβενίρ, την ευγένεια(?) των πολιτών, αυτό όμως στις πρωτεύουσες ή στις μεγάλες πόλεις ...

Για τα πιο ουσιαστικά όμως πως μπορεί με μια διαμονή 10 ημερών σε μια ξένη πόλη να λες οτι γνωρίζεις για την κουλτούρα, την παιδεία, το ασφαλιστικό, τους δρόμους, την καθημερινότητα ενος μέσου πολίτη,την ψυχοσύθεση, τις ανάγκες, το καλάθι της νοικοκυράς και πολλά άλλα που η περιηγηση στους βασικούς πόλους έλξης (τουριστικά θέρετρα) κάθε χώρας είναι συγκεκριμένοι?

 

Εγω αυτό που έχω καταλάβει απο τα ταξίδια που έχω κάνει είναι οτι παίρνουμε μια μικρή γεύση απο κάθε προορισμό σαν τουρίστες όπως αμφιδρομα αυτό ισχύει και για τους ξένους που έρχονται στην χώρα μας.

 

Πάραδειγμα, πέραν των βασικών και το γεγονός οτι η χώρα μας πλέον ειναι πανάκριβη ακόμα και για τους Βορειοευρωπαίους πιστεύω κάθε ένας φέυγει με διαφορετικές εντυπώσεις. Το ίδιο είναι να παραθερίσεις στην Μύκονο, το ίδιο στο Κρυεκούκι?

 

Και όπως είπαν αρκετοί παραπάνω δεν ξέρουμε τι είναι αυτό που έχει και τι είναι αυτό που λείπει στον καθένα.

Εμένα αυτή η πραότητα και η ευγένεια των Λονδρέζων που στην αρχή με εντυπωσίασε μετά με εκνεύριζε αυτό το στύλ "αργα τα ζα μου" ....

Οτι είμαστε πολύ πίσω είμαστε πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοιτάξεις τον χάρτη να δείς οτι εκτός απο το γαμόνησο σου που έχει 170 εθνικότητες στοιβαγμένες, υπάρχουν και άλλες χώρες.

Α δλδ τελικά η Ελλάδα είνα χειρότερηξ όλων εκτός της UK? Θα εκπλαγείς αλλά οι φλεγματικοί Βρεταννοί είναι οι χειρότεροι όλων στο νησί (σίγουρα όχι ΜΟΥ)και σε τρόπους και σε όλα. Ναι οι Ινδοί είναι σαν πιθήκια και βρωμοκοπάνε κάρι, αλλά δεν αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο. Και ούτε θα ρίξω το cheap shot του να αναφέρω ότι γίνονται σαν το μνι της μάνας τους όταν μεθάνε.

 

Τράβα Ελβετία και έλα να μου πείς.

Toν Πέτρο το θυμάσαι; Ελβετία μένει. Ε δε θυμάμαι να τον είχα δει και πολύ ευχαριστημένο. Πλούσιο κράτος με φτωχούς πολίτες.

 

Με λίγα λόγια ωραίο και γαμάτο να πας σε μια ξένη χώρα ως τουρίστας. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η μετακίνηση σε άλλη χώρα είναι σαν τη γκόμενα. Την πρώτη περίοδο τη βλέπεις σα μ0υνάρα και την τσοκανάς σα σκίουρος 5-6 φορές τη μέρα. Λίγο πιο μετά βλέπεις ότι τα κωλομέρια της είναι τίγκα στην κυτταρίτιδα κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρεξήγησα κάτι που διάβασα .

Αν δεν κατάλαβες τι έγραψα να στο εξηγήσω πιο πολύ .

 

Όχι μωρέ άστο. Έχω καταλάβει ότι δεν μπορείς καλύτερα, έτσι κι αλλιώς.

 

Πάντως, συνεχίζοντας αυτό που έγραψα (και ανέπτυξε και ο bandito), είναι θέμα αξιών και προτεραιοτήτων αυτό που καθορίζει μια κουλτούρα. Διάβαζα μια έρευνα σχετική, η οποία ισχυριζόταν ότι στις Σκανδιναβικές χώρες αξιολογούν υψηλότερα το "κοινωνικά δίκαιο" από τις προσωπικές σχέσεις. Κάτι που ισχύει ακριβώς αντίστροφα στην Ελλάδα. Το ποσοστό των Σκανδιναβών που θα `'έδινε" κάποιο φίλο/συγγενή για παράνομη πράξη, ήταν σχεδόν το ποσοστό των Ελλήνων που υποστήριξε ότι θα έκρυβε/στήριζε το φίλο/συγγενή για την ίδια αξιόποινη πράξη. Στα δικά μας μάτια, προφανώς αυτό χαρακτηρίζεται ρουφιανιά. Στα δικά τους μάτια ενδεχομένως να φαινόμαστε νότιοι μαφιόζοι που προστατεύουμε τον μικρόκοσμό μας εις βάρους του γενικού καλού.

 

Όπως όμως κι αν μεταφράζονται κάποια πράγματα, βάσει των ντόπιων αξιών, αυτό που δεν αμφισβητείται είναι ότι δεν υπάρχει ορθολογισμός και κοινωνική εμπιστοσύνη σε εμάς. Σε καμία ευρωπαϊκή πόλη δεν έχω δει την ατμόσφαιρα της Αθήνας, όπου όλοι είναι στην τσίτα και καταδιώκονται από κάτι απροσδιόριστο. Ούτε καν στη Βαρκελώνη, που σε πολλά πράγματα είναι χειρότεροι από μας και λαμόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ψαχνουμε το τελειο....απλα να καλιτερεψουμε τα χειροτερα!

Τελεια χωρα δεν υπαρχει...απλα προσαρμοζεσαι...και αν δεν το κανεις μονο σε καλο δε θα σ βγει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοιτάξεις τον χάρτη να δείς οτι εκτός απο το γαμόνησο σου που έχει 170 εθνικότητες στοιβαγμένες, υπάρχουν και άλλες χώρες.

Τράβα Ελβετία και έλα να μου πείς.

Εντάααααξει δεν έχουν Ρέμο, Στανίση, Σαρρή αλλα στα @@ μου.

 

Αγγλία δεν είναι μόνο το Λονδίνο. Υπάρχουν και πολύ χειρότερα, η επαρχία είναι ας τα να πάνε. Και στο οργανωμένο αυτό κράτος, περίμενα στο νοσοκομείο 5 ώρες μς το ρολόι για να μεσ στείλουν σπίτι μου τελικά.

 

Και στη Ζηρίχη που πήγα, αν έχεις μια νορμάλ δουλειά κέντρο δε μένεις γιατί πολύ απλά δε βγαίνεις και αν μένεις κάπου που βγαίνεις θέλεις την ωρίτσα σου για να πας στη δουλειά σου. Άσε που τη λίμνη, όσο ωραία και να είναι, τη βαριέσαι πολύ γρήγορα.

 

Ούτε σκυλάδικα πηγαίνω (σπανίως), ούτε Ρέμο ακούω. Όλα είναι σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δλδ τελικά η Ελλάδα είνα χειρότερηξ όλων εκτός της UK? Θα εκπλαγείς αλλά οι φλεγματικοί Βρεταννοί είναι οι χειρότεροι όλων στο νησί (σίγουρα όχι ΜΟΥ) και σε τρόπους και σε όλα. Ναι οι Ινδοί είναι σαν πιθήκια και βρωμοκοπάνε κάρι, αλλά δεν αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο. Και ούτε θα ρίξω το cheap shot του να αναφέρω ότι γίνονται σαν το μνι της μάνας τους όταν μεθάνε.

 

Εγώ δεν υποστήριξα οτι εδώ είναι όλα χάλια και εκεί όλα τέλεια. (το εκεί κάντο οπουδήποτε). Απλώς λέω οτι μερικά καλά που υπάρχουν εκεί μπορούμε να τα φέρουμε εδώ. Εκτός και αν το γεγονός οτι είμαστε χαβαλέδες ισοδύναμα συνεπάγεται να είμαστε κάφροι στους δρόμους π.χ.

 

Toν Πέτρο το θυμάσαι; Ελβετία μένει. Ε δε θυμάμαι να τον είχα δει και πολύ ευχαριστημένο. Πλούσιο κράτος με φτωχούς πολίτες.

 

Είπα να πας, οχι να μας πείς hear-say.

Έμεινα Γενεύη 5 μέρες σε σπίτι γνωστού που μένει εκεί δυο χρόνια.

Ναι είναι ψόφιοι. Ναι η διασκέδαση τους είναι 80s. Ναι είναι "ρουφιάνοι" κατα τα δικά μας πρότυπα.

Αλλά δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο, δεν βρωμάει η πόλη, μπορείς να ακους μουσική χωρίς sebring υπόκρουση. Μπορείς να περπατάς στον δρόμο χωρίς να κοιτας δεξιά αριστερά για τον κάγκουρα που εχει ξαμολυθεί στους δρόμους και πατάει κόσμο (μην το πάμε σε ασφαλιστικά και τέτοια, μέχρι και σύμβουλο ασφαλιστικών εισφορών έχουν οι άνθρωποι).

 

Με λίγα λόγια ωραίο και γαμάτο να πας σε μια ξένη χώρα ως τουρίστας. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η μετακίνηση σε άλλη χώρα είναι σαν τη γκόμενα. Την πρώτη περίοδο τη βλέπεις σα μ0υνάρα και την τσοκανάς σα σκίουρος 5-6 φορές τη μέρα. Λίγο πιο μετά βλέπεις ότι τα κωλομέρια της είναι τίγκα στην κυτταρίτιδα κοκ.

 

Αν το αλλάξεις λίγο είναι πιο σωστό. Αν σου αρέσουν οι ξενέρωτες ποίητριες πας Ελβετία και χέστηκες για κυτταρίτιδα, το πρωί θα ξυπνας με Καβάφη και κρουασάν.

Αν γουστάρεις σούργελο γκομενάρα πας Ελλάδα και ξαναμαθαίνεις ορθογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλία δεν είναι μόνο το Λονδίνο. Υπάρχουν και πολύ χειρότερα, η επαρχία είναι ας τα να πάνε. Και στο οργανωμένο αυτό κράτος, περίμενα στο νοσοκομείο 5 ώρες μς το ρολόι για να μεσ στείλουν σπίτι μου τελικά.

 

Ok εδώ έχεις ένα point. Είναι αποσπασματική η εικόνα που έχουμε από τις πρωτεύουσες.

 

Αγγλία δεν είναι μόνο το Λονδίνο. Υπάρχουν και πολύ χειρότερα, η επαρχία είναι ας τα να πάνε. Και στο οργανωμένο αυτό κράτος, περίμενα στο νοσοκομείο 5 ώρες μς το ρολόι για να μεσ στείλουν σπίτι μου τελικά.

 

Ο Ιπποκράτης δεν είπε ποτέ ότι οι βάζελοι δεν πρέπει να υποφέρουν λίγο πρώτα. Και στην τελική τι ήθελες; Ντε και καλά να σε εγχειρίσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είναι θέμα αξιών και προτεραιοτήτων αυτό που καθορίζει μια κουλτούρα. Διάβαζα μια έρευνα σχετική, η οποία ισχυριζόταν ότι στις Σκανδιναβικές χώρες αξιολογούν υψηλότερα το "κοινωνικά δίκαιο" από τις προσωπικές σχέσεις. Κάτι που ισχύει ακριβώς αντίστροφα στην Ελλάδα. Το ποσοστό των Σκανδιναβών που θα `'έδινε" κάποιο φίλο/συγγενή για παράνομη πράξη, ήταν σχεδόν το ποσοστό των Ελλήνων που υποστήριξε ότι θα έκρυβε/στήριζε το φίλο/συγγενή για την ίδια αξιόποινη πράξη. Στα δικά μας μάτια, προφανώς αυτό χαρακτηρίζεται ρουφιανιά. Στα δικά τους μάτια ενδεχομένως να φαινόμαστε νότιοι μαφιόζοι που προστατεύουμε τον μικρόκοσμό μας εις βάρους του γενικού καλού.

 

Αυτή είναι η αρχή όλων των κακών. Θα καλύψω τον ξάδερφο όταν θα κάνει την λαμογιά, χωρίς να καταλαβαίνω η ηλίθια ότι ο ξάδερφος κλέβει και έμενα, με την βεβαιότητα ότι όταν έρθει η σειρά μου να κλέψω θα με καλύψει αυτός.

Και βέβαια, αν ρωτήσεις τον ξάδερφο θα σου πει, έλα μωρέ, όλοι έτσι κάνουν. (και αυτός από μόνος του θα ήταν αρκετός λόγος να θέλει κάποιος να φύγει από τη χώρα)

 

Είναι, όμως, πολύ κουραστική όλη αυτή η γκρίνια, λες και είμαστε άμοιροι των ευθυνών μας. Λες και γι όλα τα κακά που συμβαίνουν φταίνε κάποιοι άλλοι και εμείς απλά δεν έχουμε άλλη επιλογή και τα υπομένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα-ίσα που δν σας έπαιρνε γτ τα rudeboys της Αγγλίας είναι πιο macho θερμόαιμοι από 'σας που σπάτε και κανένα ποτηράκι.

Επίσης εντάξει οι Αγγλίδες, αλλά μην ακούω για Βόρειες και κυτταρίτιδες όταν μόνο 1/1000 Ελληνίδες δν έχει αχλαδόκωλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...