Προς το περιεχόμενο

Stress Release


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμενα εδω κ ενα χρονο μου πανε ολα απιστευτα καλα κ δε μπορω να το πιστεψω.

μου εχει δημιουργησει ενα αλφα αγχος αυτο κ παλι αλλα το παλευω..

(τρακαρα κ γω το καλοκαιρι τωρα που το σκεφτομαι αλλα δε μπορω να πω οτι με πτοησε ιδιαιτερα)

 

always look on the bright side, mate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έντονη φυσική άσκηση, sex, εργασία και χαρά. Αυτά. Όλα θα πάρουν το δρόμο τους

Φυσική άσκηση , i drink to that but not the drugs !

Sex ? χμ ..δύσκολα τα πράγματα σήμερα ...but then again We have "the hand".

Εργασία ? Χμμ..ωραία 10-12 ώρες την εμέρα χωρίς ένσημα, τι θα πει "υπερωρίες" , 700-800 ευρά! The best part of it είναι να ζεις απο τα έτοιμα ..

Χαρά ? Τι ειναι αυτή , call girl ? Χέστο δεν περισεύουν ...

 

Πράγματι , όλα φαίνεται οτι είναι στο σωστο τους δρόμο.

So, what's the real problem ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας άλλος που νιώθει έτσι να έρθει παρέα ?Γενικά , θέλω να βελτιώσω τα νευρολογικά μου , και να νιώσω την πολυπόθητη γαλήνη

Ιδεες ????

Κάτι άκουσα για καταλήψεις ΠΑΛΙ φέτος..

Δεν θέλω να φωνάξω.Θέλω να εξοντώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα σου φαινοταν αν σου προτεινα να καθεσαι μπροστα απο τον καθρεφτη καθε ημερα και να επαναλαμβανεις 500 φορες, ολα ειναι καλα? Δεν θα λειτουργησει ο νομος της ελξης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά νομίζω ότι τίποτα δεν καλύπτει τα κενά, όπως τα ναρκωτικά.

Δεν αστειεύομαι. Ούτε το λέω ως μανιφέστο και καλά.

Απλή διαπίστωση.

 

Αν εχεις φτασει σε αυτο το σημειο το εχεις χασει το τρενο φιλε μου.

Αν νομιζεις οτι η ευκολη λυση ειναι και η καλυτερη ε τι να πω,,,,,,,,,,,

Διαβασε λιγη φιλοσοφια(κατα προτιμηση πλατωνα) δε θα σου κανει κακο.

Και επι ευκαιριας εμενα μου πανε ολα κακα την τελευταια 10ετια τι να πω????

Και αν μπορουσα να σας πω και τι τραβαω τωρα θα καραφλιαζατε οποτε????

Γυμναστικη νομιζω η καλυτερη λυση.

Οσο για το σεξ δε λυνει απαραιτητα ολα τα προβληματα(γιατι υπαρχει και το μετα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα σου φαινοταν αν σου προτεινα να καθεσαι μπροστα απο τον καθρεφτη καθε ημερα και να επαναλαμβανεις 500 φορες, ολα ειναι καλα? Δεν θα λειτουργησει ο νομος της ελξης?
Θα λειτουργούσε αν αντί να κάθομαι στον καθρέφτη,σκότωνα σε κάθε "όλα είναι καλά" κι ένα παιδάκι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέλιο με την παρέα.

 

Πηγαίνετε όπου σας κάνει κέφι, πιείτε, φάτε, κάντε καμμενιές, λυθείται στα γέλια, θυμηθείτε τα παλιά και στο τέλος θα κάνετε και ο ένας τον ψυχολόγο του άλλου.

 

Καλό είναι μεγάλη και ταιριαστή παρέα, όχι παρέα για την παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα λειτουργούσε αν αντί να κάθομαι στον καθρέφτη,σκότωνα σε κάθε "όλα είναι καλά" κι ένα παιδάκι.

 

Δεν διαφωνω μαζι σου. Το σχολιο το εκανα ως ανταποδωση της ιδιας συμβουλης που μου εδωσε σε αλλο θεμα.

 

Οι ιδεες παντως που δινουν τα παιδια παραπανω μου αρεσουν.

 

Δοκιμασε διαφορες αμυνες και οποια σου ταιριαζει καλυτερα.

Ψαξε ισως πως σε ορισμενα θεματα μπορεις να δωσεις λυσεις. Καμια φορα, κλεινουμε τα ματια σε καποιο προβλημα που μπορουμε πιθανον να χειριστουμε και αυτο ερχεται μετα να συσσωρευσει αγχος μεσα μας.

Φιλοι, ταξιδια, σωματικη εκτονωση με γυμναστικη και κινηση, μπολικο φως κατα τη διαρκεια της ημερας, μουσικουλα, ειναι παραγοντες που συμβαλλουν στο να νιωσουμε καπως καλυτερα.

Προσωπικα δεν ειμαι κατα και πιο ουδετερης πηγης, οπως καποιος ειδικος αν οι υπολοιπες οικειες πηγες δεν ακουνε η αποτελουν μερος του οποιου προβληματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω μαζι σου. Το σχολιο το εκανα ως ανταποδωση της ιδιας συμβουλης που μου εδωσε σε αλλο θεμα.

 

.

 

 

Δεν μπορώ να πώ ότι δεν το περίμενα αυτο , αλλά ας μην το σχολιάσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυμναστική βοηθάει indeed. Βάρη όχι τόσο πολύ, περισσότερο λίγο πιο ενεργητική άσκηση κατά την άποψη μου. Καλύτερα να πας και με κανέναν φίλο σου να κάνει και ψυχολογικό πόλεμο ο ένας στον άλλο να δεις τι τσίτα θα βγάλεις ;P

 

Μουσική βοηθάει πολύ επίσης (Αλλά δεν παίζει κανένα καλό πάρτυ στις παρηκμασμένες μέρες μας να χορεύεις 10ώρο σερί... :\ :\ )

Aλκοόλ/ουσίες που ναρκώνουν είναι προσωρινή λύση σε όχι-τόσο-προσωρινό πρόβλημα και το πιο πιθανόν είναι να αναπτυχθεί κάποιος ψυχολογικός εθισμός, αν καταφεύγεις εκεί για να καταπολεμήσεις το στρεσσ και δεν βρείς και άλλους τρόπους

. Τώρα για εμ-ντι-εμ-ει ίσως αλλάζει το θέμα ;P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1819040']Γυμναστική βοηθάει indeed. Βάρη όχι τόσο πολύ' date=' περισσότερο λίγο πιο ενεργητική άσκηση κατά την άποψη μου. Καλύτερα να πας και με κανέναν φίλο σου να κάνει και ψυχολογικό πόλεμο ο ένας στον άλλο να δεις τι τσίτα θα βγάλεις ;P

 

[b']Μουσική βοηθάει πολύ επίσης (Αλλά δεν παίζει κανένα καλό πάρτυ στις παρηκμασμένες μέρες μας να χορεύεις 10ώρο σερί... :\ :\ )

Aλκοόλ/ουσίες που ναρκώνουν είναι προσωρινή λύση σε όχι-τόσο-προσωρινό πρόβλημα και το πιο πιθανόν είναι να αναπτυχθεί κάποιος ψυχολογικός εθισμός, αν καταφεύγεις εκεί για να καταπολεμήσεις το στρεσσ και δεν βρείς και άλλους τρόπους

. Τώρα για εμ-ντι-εμ-ει ίσως αλλάζει το θέμα ;P[/b]

 

Ελα μωρέ που δεν υπάρχει.. Μιά χαρά παίζουν τα παρτάκια κατα καιρούς και μια χαρά χορεύεις 10ωρα σερί ;)

 

Και εγώ βλέπω στον εαυτό μου τα τελευταία χρόνια οτι με διακατέχει ενα συνεχόμενο άγχος πολλές φορές και μάταιο... Με τρομάζει το γεγονός οτι αισθάνομαι οτι όλα τα κάνω στην τσίτα λές και όλα πρέπει να τα προλάβω ...

 

Ζazic πιστεύω οτι η εσωτερική ένταση δεν έχει να κάνει μόνο με τις στραβές καταστάσεις της ζωής αλλά με το μοτίβο που έχεις διαλέξει ή οχι να ζείς. Παρατήρησα λοιπόν οτι ένας απο τους λόγους για μένα ήταν οτι αγχωνόμουν να κάνω πράγματα που παλιότερα με ευχαριστούσαν και οτι οι συναναστροφές μου, κάποιες απο τις παρέες μου, οι επιλογές μου πλέον δεν με εξέφραζαν.

 

Επειδή όμως παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στην ηρεμία της ψυχής οι εξωτερικοί παράγοντες αυτό που σε συμβουλεύω είναι να βιώσεις λίγο την μοναξιά. Ακούγεται σαν επώδυνη διαδικασία, πρόκειται όμως για μια πολύ γόνιμη περίοδος. Μέσα σ΄αυτήν την διαδικασία αποστασιοποιείσαι απο κάθε τι που είναι ικανό να σε διαταράξει και μαθαίνεις τι θες, πως το θές, γιατί το θές.

Οι γύρω σου οφείλουν να καταλάβουν την ανάγκη σου αυτήν και να μην σε πιέσουν (πράγμα πολύ πιθανο να συμβεί ειδικά αν εσυ είσαι υπερκοινωνικό ον)

Είναι εκπληκτικό το συναίσθημα της ελευθερίας που αισθάνεται κανείς μέσα σ΄αυτο το εκούσιο τριπάκι..

 

Εμένα μετά απο πολύ άσχημες και έντονες ψυχολογικά και συναισθηματικά περιόδους με βοήθησε πάρα πολύ. Απόλαυσα εμένα χωρίς να σκέφτομαι τίποτα, έλιωσα 15ωρα μπροστά στο μόνιτορ βλέποντας Lost, έκανα βόλτες στην παραλία τα ξημερώματα, κοιμήθηκα, χόρεψα, διασκέδασα με τον τρόπο που γούσταρα εγω, γέμιζα την μπανιέρα και βυθιζόμουν μέχρι να ξαναβαφτιστώ και κυρίως ένιωθα οτι έχω χρόνο να προλάβω όλα αυτά που ήθελα στην διάρκεια της μέρας , ακόμα και αν αυτό μεταφραζόταν σε 4ωρους μεσημεριανούς ύπνους ή με σφουγγάρισμα του σπιτιού με τον Armin να βαράει στα ηχεία...

 

Τώρα με λένε Φρού-φρού και είμαι καλά :P

 

Oσο για τα drugs δεν καταπολεμούν το στρές αυτό είναι βέβαιο και συμφωνώ οτι μπορεί να αναπτυχθεί ψυχολογικός εθισμός...

 

Τώρα για το md ίσως όντως αλλάζει το θέμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τώρα ας μιλήσουν οι ειδικοί... ("χάπι" κι έτς ;-) :-P)

 

έντονο περπάτημα/ τρέξιμο,

χορός με ένταση και ρυθμό (όχι την "ιτιά" ή το "Γιάννη μου το μαντήλι σου"... :-P :mrgreen:),

"ελαφρά" ναρκωτικά,

σεξ.

 

Αυτά από φυσικές δραστηριότητες εκτόνωσης. Υπάρχουν βέβαια κι οι πιο πνευματικές (π.χ. ζωγραφική σε μεγάλες επιφάνεις ακούγοντας τη μουσική, που σε ερεθίζει εγκεφαλικά) αλλά, ποιος νοιάζεται για αυτές ε ? :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τώρα ας μιλήσουν οι ειδικοί... ("χάπι" κι έτς ;-) :-P)

 

έντονο περπάτημα/ τρέξιμο,

χορός με ένταση και ρυθμό (όχι την "ιτιά" ή το "Γιάννη μου το μαντήλι σου"... :-P :mrgreen:),

"ελαφρά" ναρκωτικά,

σεξ.

 

Αυτά από φυσικές δραστηριότητες εκτόνωσης. Υπάρχουν βέβαια κι οι πιο πνευματικές (π.χ. ζωγραφική σε μεγάλες επιφάνεις ακούγοντας τη μουσική, που σε ερεθίζει εγκεφαλικά) αλλά, ποιος νοιάζεται για αυτές ε ? :-P

 

ε πώς? Ελα να δείς το τζάκι μου τι ωραίο το έκανα και τα τελαράκια που πήρα περιχαρής χθές απο το Πλαίσιο για να φτιάξω πάλι αριστουργήματα :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε πώς? Ελα να δείς το τζάκι μου τι ωραίο το έκανα και τα τελαράκια που πήρα περιχαρής χθές απο το Πλαίσιο για να φτιάξω πάλι αριστουργήματα :):):)

 

αμέ ! Θά'ρθω ! Νομίζω θα σου χρειαστεί ένα χάπι πριν αρχίσεις να ...δημιουργείς ! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...