Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση διακοπτόμενων συμβολοσειρών απο άλλες


Lomar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με cmd το άνοιξα και εγω....

 

Για πές μου αυτό με τα Ελληνικά fonts σε παρακαλώ πως μπορώ να το διορθώσω, γιατί νομίζω οτι ο compiler και οχι η κονσόλα έχει πρόβλημα με τα Ελληνικά... grrrr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν κατάλαβα πως θα τα κάνω όλα αυτά που γράφεις στο ποστ σου. Θα πρέπει να αλλάξω τπτ μεταβλητές περιβάλλοντος;

 

Γιατί απ'όσο ξέρω εκεί γίνονται τέτοιου είδους - γενικές και low level - ρυθμίσεις. Αν ναι πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια! Απλά θα αλλάξεις τον φόντο που χρησιμοποιεί η κονσόλα σε “Lucida Console” ..

 

Θα πας εδώ (cmd.exe->Properties->Font), και θα επιλέξεις τον φόντο που σου υποδεικνύω και ύστερα θα πατήσεις το πλήκτρο «ΟΚ» (ή όπως αλλιώς λέγεται στα Windows σου –μπορεί να έχεις τα Ελληνικά, εγώ έχω τα Αγγλικά κτλ).

 

zzyzjynijltxtmw1niof.png

 

Μετά, αφού αλλάξει η γραμματοσειρά, θα δώσεις στο prompt (την κονσόλα δηλαδή) την εντολή chcp 1253 και έτσι θα μπορείς να βλέπεις τα Ελληνικά των Windows στην κονσόλα εφόσον βρίσκεται σε κατάσταση παράθυρου (όχι full screen δηλαδή!).

 

Τι κάνεις;

Απλά, αλλάζεις την γραμματοσειρά της κονσόλας (σε Lucida Console) και την κωδικο-σελίδα της από τα Ελληνικά του DOS στα Ελληνικά των Windows (chcp 1253) για όσο διάστημα η κονσόλα είναι ανοιχτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...