Προς το περιεχόμενο

Θεραπεία με ραδιενεργά ισότοπα


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω συχναζουν καποιοι γιατροι εδω μεσα....

Εχει ο πεθερος μου καρκινο προστατου αλλα και μεταστασεις στα οστα (αλκαλικη φωσφοταση 800 ).Πηρα τον ουρολογο που θα τον επισκεφτω βεβαια μεθαυριο και μου ειπε για την παραπανω θεραπεια με ενα φαρμακο που λεγεται καπως σαν ρινιο...Ξερει κανεις πως γινεται και αν εχει αποτελεσματα ή ειναι για την τιμη των οπλων ???? Παρενεργειες εχει σοβαρες ???? Ευχαριστω.

 

Εννοειται οτι δεν μιλαμε για θεραπεια αλλα για παρατηση ζωης και καποια καλυτερη ποιοτητα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ.Γιάννη,ειλικρινα λυπαμαι πολυ.Εύχομαι περαστικα,αν και μαλλον ειναι ουτοπικη η ευχη μου :( Καλο κουραγιο σε ολους

 

δυστυχως δεν ξερω κατι...:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμάμαι καλά για μια φάση είχε κάνει και ο πατέρας μου ραδιοθεραπεία (το ίδιο πράγμα πρέπει να είναι) και τελικά τον χάσαμε μετά απο 5-6 μήνες. Δε θέλω να φανώ απαισιόδοξος αλλά αν έχει κάνει και μετάσταση δύσκολα τα πράγματα. Όσο για παρενέργειες, ο πατέρας μου έχανε επαφές με το περιβάλλον, το δέρμα του κιτρίνισε, και γενικώς σαν ποιότητα ζωής, μηδαμινή. Αν είναι να ζήσει όσο είναι να ζήσει, ας ζήσει αξιοπρεπής.

 

Περαστικά λοιπόν και ελπίζω να πάνε όλα καλά στην τελική. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Γιάννη εύχομαι από καρδιάς περαστικά.

Ξέρω ότι και η λέξη καρκίνος είναι τρομακτική από μόνη της, όμως δεν πρέπει να το βάλει κάτω, γιατί η ψυχολογία του ασθενούς είναι σημαντικό να είναι θετική. Ο πατέρας μου έχει καρκίνο στον προστάτη, αλλά ευτυχώς δεν έχει κάνει μετάσταση στα οστά και έτσι ακολουθεί θεραπεία με τον ουρολόγο του (κατ' εμέ εξαίρετος γιατρός). Κάνει μία ένεση κάθε τρείς μήνες και φαρμακευτική αγωγή καθημερινά. Το PSA κατέβηκε από 17 στο 0,02 ο όγκος μειώθηκε και δεν έχουμε προς το παρόν προβλήματα. ΔΕΝ έκανε καθόλου χημειοθεραπεία, όμως δεν έχει καθόλου μεταστάσεις.

Εάν θέλεις κάποιες διευκρινίσεις για τη θεραπεία ευχαρίστως να σου τις δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συμβαίνει αν κάνει μετάσταση??

Δηλαδή μεταφέρεται ο καρκίνος στα οστά?

Αλλά δεν απαντήσαμε στο θέμα των ραδιοισότοπων.Ξέρω ότι ραδιοισότοπα χρησιμοποιούνται στο σπινθηρογράφημα όπου γεμίζουν τον οργανισμό με τέτοιο υγρό και σε περίπτωση ύπαρξης καρκίνου το σημείο εκείνο φαίνεται ανοιχτόχρωμο στις εξετάσεις ενώ όλα τα φυσιολογικά μέρη γίνονται πιο σκούρα.

Η ερώτηση είναι τι παρενέργειες έχει αυτό.Ή δεν έχει?

Πάντως Γιάννη περαστικά στον πεθερό σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μετάσταση ο καρκίνος δεν μεταφέρεται αλλά εξαπλώνεται.

Το πρόβλημα με την μετάσταση στα οστά είναι ότι γίνεται επώδυνη η κατάσταση μετά από καιρό.

Όσο για τα ραδιοισότοπα, δυστυχώς δεν γνωρίζω πως χρησιμοποιούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι μου σας ευχαριστω.Και στον πεθερο μου απο προστατη ξεκινησε αλλα δυστυχως εκανε μεταστασεις...Το PSA ηταν 500 (!!!!) και τωρα εχει πεσει στα 2,5 αλλα οι μεταστασεις ειναι υπαρκτες.Ξερω οτι δεν μιλαμε για θεραπεια αλλα δεν ξερω αν τα ραδιοισοτοπα ειναι λυση εστω αναγκης.Για αυτο ρωταω αν αξιζει τον κοπο !!!!

Η ζωη ειναι παντα γλυκεια αλλα ας φτασουμε κι εμεις στα 84 του....Ο δικος μου πατερας εφυγε μολις στα 62 του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη ας ευχομεθα δυναμη σε ολους σας, να αντιμετωπισετε αυτην την δυσκολη κατασταση,καλο κουραγιο λοιπον σε ολη την οικογενεια,συμφωνω μαζι σου η ζωη ειναι γλυκεια, και δεν εχει σχεση ας περναμε απο πολλα σταδια,αλλος τα οριζει αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ αν ακουστεί λίγο αφελές, όμως εδώ στη τηλεόραση, στις ειδήσεις μιλούσαν με ενθουσιώδη λόγια για μιά καινοτομική θεραπεία που γίνεται στο εξωτερικό και έχει καταπληκτικά αποτελέσματα για τις περισσότερες μορφές καρκίνου.

 

Στέλνεις σε ειδικά εργαστήρια υγιή σου κύτταρα και βιοψία από το καρκίνο (καρκινικά κύτταρα) και σου στέλνουν πίσω το φάρμακο το οποίο μπορεί να σου χορηγηθεί είτε ενέσιμα είτε με ορό.

 

Σύμφωνα με τις ειδήσεις πάντα, το φάρμακο αυτό μπορεί να καταστρέψει μέχρι και 58 εκατομμύρια καρκινικά κύταρα στο πρώτο 48-άωρο και το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι ότι οι ασθενείς διακόπτουν τη θεραπεία λόγω της υπερβολικής ευεξίας που νιώθουν.

 

Η διαδικασία κοστίζει 1500 Ευρώ περίπου και δεν χρειάζεται η μετάβαση του αρρώστου στο εξωτερικό. Μόνο τα δείγματα πάνε. Δεν μιλάμε για πειραματική μέθοδο. Εφαρμόζεται κανονικά.

 

Όλα τα παραπάνω τα άκουσα στις ειδήσεις και επειδή μου έκανε τρομερή εντύπωση, τα συγκράτησα κατα λέξη.

 

Αυτά και καλή δύναμη και κουράγιο στους άτυχους συνανθρώπους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ αν ακουστεί λίγο αφελές, όμως εδώ στη τηλεόραση, στις ειδήσεις μιλούσαν με ενθουσιώδη λόγια για μιά καινοτομική θεραπεία που γίνεται στο εξωτερικό και έχει καταπληκτικά αποτελέσματα για τις περισσότερες μορφές καρκίνου.

 

Στέλνεις σε ειδικά εργαστήρια υγιή σου κύτταρα και βιοψία από το καρκίνο (καρκινικά κύτταρα) και σου στέλνουν πίσω το φάρμακο το οποίο μπορεί να σου χορηγηθεί είτε ενέσιμα είτε με ορό.

 

Σύμφωνα με τις ειδήσεις πάντα, το φάρμακο αυτό μπορεί να καταστρέψει μέχρι και 58 εκατομμύρια καρκινικά κύταρα στο πρώτο 48-άωρο και το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι ότι οι ασθενείς διακόπτουν τη θεραπεία λόγω της υπερβολικής ευεξίας που νιώθουν.

 

Η διαδικασία κοστίζει 1500 Ευρώ περίπου και δεν χρειάζεται η μετάβαση του αρρώστου στο εξωτερικό. Μόνο τα δείγματα πάνε. Δεν μιλάμε για πειραματική μέθοδο. Εφαρμόζεται κανονικά.

 

Όλα τα παραπάνω τα άκουσα στις ειδήσεις και επειδή μου έκανε τρομερή εντύπωση, τα συγκράτησα κατα λέξη.

 

Αυτά και καλή δύναμη και κουράγιο στους άτυχους συνανθρώπους μας.

 

 

Ακουγεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο...Δεν ετυχε να ακουσω κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη απο καρδιάς περαστικά στον πατέρα σου.

 

Έχω ακούσει οτι οι χημειοθεραπείες είναι οτι χειρότερο. Τις κάνει μόνο ο φτωχός κοσμάκης για να τα αρπάζουν οι γιατροί. Δεν είμαι γιατρός για να ξέρω αν ισχύουν τα παρακάτω, αλλά αυτό το είχα ακούσει απο γιατρούς σε μια εκπομπή στη νετ (παίζει και στη Δρούζα).

 

Ψάξε το και με ομοιοπαθητικούς και έτσι, αλλά όπως αναφέρθηκε και παραπάνω το σημαντικότερο είναι η ψυχολογία του ασθενούς, οπότε πέρα απο τα φάρμακα σημαντικός είναι ο χρόνος που περνάει με εσένα και την οικογένειά σου ο πατέρας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει οτι οι χημειοθεραπείες είναι οτι χειρότερο. Τις κάνει μόνο ο φτωχός κοσμάκης για να τα αρπάζουν οι γιατροί. Δεν είμαι γιατρός για να ξέρω αν ισχύουν τα παρακάτω, αλλά αυτό το είχα ακούσει απο γιατρούς σε μια εκπομπή στη νετ (παίζει και στη Δρούζα).

 

Αυτό δεν το ήξερα.

Δηλαδή υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα??

Τι ενοείς όταν λες ότι είναι για τους φτωχούς??Οι πλούσιοι στην ανάγκη κάνουν κάτι άλλο για να αποφύγουν την χημειοθεραπεία?Αν ναι τι κάνουν?

Και ποιες είναι οι παρενέργειες της χημειοθεραπείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το ήξερα.

Δηλαδή υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα??

 

Αυτό μόνο ο γιατρός που παρακολουθεί τον ασθενή το ξέρει.

 

Και ποιες είναι οι παρενέργειες της χημειοθεραπείας?

 

Εξαρτάται από το φάρμακο, τη δοσολογία, την κατάσταση του ασθενούς. Και πάλι ρώτα το γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ο Lomar που το είπε κάτι παρα πάνω θα ξέρει.Και γιαυτό τον ρωτάω.

Να μας πει τι ακριβώς ενοεί ότι την χημειοθεραπεία την κάνουν μόνο οι φτωχοί.Αυτό σημαίνει οτι υπάρχουν και άλλες μέθοδοι οι οποίες είναι "ακριβότερες" και απευθύνονται σε πλούσιους.

Ποιές είναι αυτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρείς πως ο Lomar ξέρει κάτι παραπάνω από τον γιατρό που έχει αναλάβει τον πεθερό σου, μάλλον πρέπει να αλλάξεις γιατρό.

Ακόμα κι άλλο γιατρό να ρωτήσεις, δε μπορεί να σου απαντήσει υπεύθυνα αν δε δει πρώτα τον ιατρικό φάκελο του ασθενούς.

 

Το ότι "τη χημειοθεραπεία την κάνουν μόνο οι φτωχοί", μόνο στην εκπομπή της Δρούζα μπορείς να το ακούσεις.

 

Αν θες, διάβασε αυτό για μια γενική ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...