Προς το περιεχόμενο

GeCube ATI HD2400Pro 512Mb AGP


ToroLoco

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο Forum,

 

έχω πάρει την κάρτα του τίτλου, την έβαλα στο pc και έχω αρκετά προβλήματα από τότε που νομίζω ότι οφείλονται στην κάρτα.

 

Το Pc είναι AMD 3200+ 64Bit 754Socket, MSI NEO Platinum M/B με 3 HD sata. Όταν άλλαξα την κάρτα έκανα format στο pc για να κάτσει σωστά από την αρχή η κάρτα πάνω. Στην αρχή πέρασα WinXP 64Bit, αλλά όταν έβαζα το cd την κάρτας δεν μπορούσε να κάνει setup και μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν υπάρχει hardware συμβατό, το ίδιο μήνυμα έβγαζε και στα WinXP τα 32Bit.

Στο 3ο format πέρασα τα Vista Ultimate 32Bit και εκεί το setup έγινε κανονικά και έπαιξε η κάρτα (τουλάχιστον έτσι φάνηκε). Όταν πέρασα όμως όλα τα σχετικά προγράμματα και drivers πήγα να δώ τα mail μου και όταν άνοιγα ένα video file έκλεινε η οθόνη και το pc κολλούσε, με αποτέλεσμα να ήθελε reset. Αυτό έγινε και με όλα τα video αρχεία που είχα ανεξάρτητα από το codec. Εκτέλεσα το dxdiag και μου έβγαλε ότι οι drivers δεν ήταν digital signed απο την Microsoft και από κάποιο forum είδα ότι μπορεί να φταίει αυτό για το πρόβλημα με το video.

Προσπάθησα λοιπόν να κάνω update τους drivers, αλλά εκεί έγινε χαμός. Έκανα unistall τους παλιούς και έβαλα τους νέους, αλλά μετά δεν έπαιζε το Catalyst Control Center και δεν μπορούσε να παίξει το Aero το οποίο σημαίνει ότι οι drivers δεν είχαν καθίσει καθόλου καλά. Τους έκανα και αυτούς unistall αλλά και οι παλιοί μετά δεν μπορούσαν να παίξουν, με αποτέλεσμα 4ο format.

Στην νέα εγκατάσταση δοκίμασα τα Vista Ultimate 64Bit, αλλά και εκεί έχει το ίδιο πρόβλημα με τα video files.

 

Στο παραπάνω να αναφέρω ότι έχω συνδέσει και την τηλεόραση στο s-video out αλλά δεν παίζει ούτε αυτό.

 

Η κάρτα είναι ελαττωματική ή μπορεί να είναι κάτι άλλο που δεν το έχω σκεφτεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ κοίτα ένα σίγουρο και μάλιστα επιβεβαιωμένο με e-mail απο την Ati όταν αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα με τον ίδιο CPU και μητρική MSI κ κάρτα γραφικών της Ati.

Οι κάρτες τις Ati παρόλο που είναι ένα, εδώ και καιρό, με την AMD, εχουν πρόβλημα συμβατότητας με όλη αυτή τη σειρά επεξεργαστών και ειδικά με τον 3200+ που έχεις. Δεν ξέρω εαν αυτό είναι το πρόβλημα στην περίπτωση σου, πάντως έμενα τότε αυτά μου είπαν και όντως ίσχυαν στην περίπτωση μου τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση μου νομίζω ότι είναι προβληματική η κάρτα. Έβαλα μια παλιότερη X1650Pro 256Mb και πάιζει τέλεια και οι drivers κάθονται κανονικά και αναγνωρίζει ότι έχει συνδεθεί και το s-video.

Θα την πάω πίσω στο plaisio και ελπίζω να βγάλω άκρη μιας που δεν την έχω πάνω από ένα μήνα.

 

Πάντως το pc παίζει μια χαρά με την παλιά την κάρτα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ κοίτα ένα σίγουρο και μάλιστα επιβεβαιωμένο με e-mail απο την Ati όταν αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα με τον ίδιο CPU και μητρική MSI κ κάρτα γραφικών της Ati.

Οι κάρτες τις Ati παρόλο που είναι ένα, εδώ και καιρό, με την AMD, εχουν πρόβλημα συμβατότητας με όλη αυτή τη σειρά επεξεργαστών και ειδικά με τον 3200+ που έχεις. Δεν ξέρω εαν αυτό είναι το πρόβλημα στην περίπτωση σου, πάντως έμενα τότε αυτά μου είπαν και όντως ίσχυαν στην περίπτωση μου τουλάχιστον.

 

Μολις βρηκα το λογο που μου κανει restarts στο Αirborne δηλαδη,με ιδια συνθεση με σας...Τουλαχιστον σου ειπαν τιποτα αν παιζει να φτιαχτει με drivers?:oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...