Προς το περιεχόμενο

προβλημα με linux και vaio fz11s


johnAg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας εχω εναν fz11s κια θελω να βαλλω linux .Κατεβασα τα ubuntu και ta fedora (live cd) για να δοκιμασω αν ολα πανε καλα ....και δεν πανε ...Μου βγαζει παντα αυτο το μηνυμa :

Uncompressing linux ...ok,booting the kernel .

-----------------------------------------------------------------------

warning :cannot find root file system!

-----------------------------------------------------------------------

create symlink/dev/root and then exit this shell to continue the boot sequence

 

bash:no job control in this shell

bash-3.2#

 

 

 

Τι φταει και τι πρεπει να κανω ???:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu εχει δικο του εργαλειο για partitioning αλλα για μενα καλυτερα να το κανεις με εξειδικευμενο εργαλειο και μετα να το εγκαταστησεις, προσεξε αρκετα τον boot loader...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

 

Επειδή ο JohnAg έχει SONY VAIO θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει αν υπάρχει κάποιος τεχνικός στην Ελλάδα που να τα επισκευάζει. Έπαθε βλάβη το μηχάνημα της φίλης μου και, άκουσον-άκουσον, ισχυρίζεται ότι της έίπαν ότι πρέπει να το στείλουν στη Γερμανία για έλεγχο και επισκευή! Και η βλάβη του; Προφανώς κάποια διακοπή στο φίς τροφοδοσίας ή στο σχετικό ολοκληρωμένο, αφού δεν αναβει το λαμπάκι τροφοδοσίας του μηχανήματος.

 

Σημειώνω ότι το λαμπάκι του τροφοδοτικού αλλά και δεύτερου τροφοδοτικού-απο άλλο SONY VAIO-ανάβει κανονικά.

Φυσικά, το άλλο μηχάνημα δουλέυει κανοινικά και με τα δύο τροφοδοτικά! Δυστυχώς δεν πρόλαβα να δώ αν λειτουργεί με την άλλη μπαταρία, γιατί τότε δε θα είχα την παραμικρή αμφιβολία για την παραπάνω βλάβη.

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει να πάρω κάποια απάντηση σε κανένα απο τα έρωτήματα που έχω θέσει, πιθανολογώ ότι κάνω κάποιο λάθος.

Έτσι αποσύρομαι, προς το παρόν και, σε περίπτωση που λαβατε το παρόν μήνυμα, αν δεν σας κάνει κόπο ενημερώστε με για τυχόν λάθη μου. Και πάλι σας ευχαριστώ και καλό σας βράδυ!

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει να πάρω κάποια απάντηση σε κανένα απο τα έρωτήματα που έχω θέσει, πιθανολογώ ότι κάνω κάποιο λάθος.

Έτσι αποσύρομαι, προς το παρόν και, σε περίπτωση που λαβατε το παρόν μήνυμα, αν δεν σας κάνει κόπο ενημερώστε με για τυχόν λάθη μου. Και πάλι σας ευχαριστώ και καλό σας βράδυ!

Νίκος

 

Φίλε Νίκο πρέπει να ανοίγεις δικό σου θέμα πατώντας το κουμπί new topic, γιατί το παρόν θέμα ανήκει σε άλλο φίλο με τελείως άλλο ζήτημα οπότε εδώ είσαι εκτός θέματος.

Το Vaio αν είναι εντός εγγύησης πάει Βέλγιο και επιστρέφεται επισκευασμένο δωρεάν, αλλά αν είναι εκτός εγγύησης θέλει 150 ευρώ περίπου μόνο για να πάει και να έρθει χωρίς την επισκευή. Από ότι φαίνεται θέλεις motherboard που κάνει 500+ ευρώ, χωρίς να είμαι και ειδικός βέβαια, γι΄αυτό η επισκευή θα είναι μάλλον ασύμφορη. Έχω και εγώ ένα Vaio 3ετίας με νεκρή motherboard κάπου παραπεταμένο για τον ίδιο λόγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...