Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει τρόπος να μην κάνω format στο δίσκο μου;


deker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλειπα για λίγο καιρό στο εξωτερικό και όπως είναι φυσικό όλα τα μικρά του σπιτιού ερχόντουσαν και άνοιγαν το pc και έκαναν του κεφαλιού τους. Σε κάποια φάση ήρθε η αδερφή μου και άνοιξε το ups για να ανοίξει και το pc αλλά όταν έφτασε στη στιγμή που πρέπει να βάλεις τον κωδικό δεν ήξερε τι να κάνει και πάτησε ξανά το κουμπί του ups.Το αποτέλεσμα λοιπόν είναι όταν ήρθα εγώ και άνοιξα τον υπολογιστή, όταν πάει να φορτώσει για να μπει στην οθόνη που θα του δώσω κωδικό ξαφνικά γίνεται μπλε η οθόνη, βγάζει τα γνωστά κινέζικα - αλαμπουρνέζικα και κάνει επανεκκίνηση.Αυτό γίνεται και όταν προσπαθώ να το επανεκκινήσω σε κατάσταση ασφαλούς λειτουργίας και με τις τελευταίες ρυθμίσεις που λειτουργούσαν.Το πήγα λοιπόν στο πλαίσιο και μου είπαν ότι με format θα ξαναδουλέψει.Φυσικά εγώ τα πιο σημαντικά αρχεία που έχω στο δίσκο ως γνήσιος αφηρημένος Έλλην δεν τα έχω κρατήσει πουθενά αλλού.Ρώτησα αν γίνεται να βάλω άλλο δίσκο στο pc και να τον βλέπω αυτόν με μια εξωτερική θήκη αλλα μου είπαν ότι δεν μπορούν να τον προσπελάσουν καθόλου, οπότε θα χρειαστεί υποχρεωτικά διαμόρφωση.Μήπως έχει τύχει σε κανέναν άλλο κάποιο παρόμοιο περιστατικό και έχει κάποια λύση ώστε να μη χάσω ένα ελάχιστο ποσοστό από τα έγγραφά μου;Δεν με νοιάζουν τα έξοδα (σε λογικό πλαίσιο πάντα, μιλάω για αλλαγές σε υλικό).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα από πλαίσιο.Μου είπαν ότι ούτε σε εξωτερικό δίσκο μπόρεσαν να τον δουν, οπότε υποθέτω ότι δεν θα δουλεύει ούτε σε άλλο pc αν και θα δοκιμάσω.Όσο για το linux δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω :(.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και μπορεις να βαλεις αλλο δισκο στο pc να του βαλεις windows και ξεκινας μια χαρα θα δεις και τον αλλον με τα αρχεια του, οχι δισκο με windows απο αλλο pc(εκτος κι αν πας το δισκο σου σε αλλο pc), αλλα δισκο με φρεσκια εκδοση windows, μετα μια χαρα θα δεις τα αρχεια σου, υπαρχουν βεβαια και αλλοι τροποι να μπεις στο δισκο π.χ με το erd commander θα πρεπει βεβαια να το κατεβασεις πρωτα. Επισης μπορεις να βαλεις το cd των windows και να κανεις repair την εγκατασταση ή να διορθωσεις το boot sector, που μαλλον τα εφτυσε

 

edit: ψιλοκουλο μου ακουστηκε οτι δεν μπορεσαν να δουν το δισκο εκτος κι αν εμφανιζεται με file system raw, που και αυτο φτιαχνει, παρε εναν αλλον βαλε windows και δες μονος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε καλύτερα μόνος σου την διαδικασία.

Για τους τεχνικούς η πιο εύκολη λύση είναι το φορματ, σιγά μην κάτσουν να επαναφέρουν τα αρχεία σου αν δεν τους πληρώσεις παραπάνω.

 

Μπορείς να βάλεις έναν δίσκο με windows και τον προβληματικό ως δεύτερο. Ισως να μπορέσεις έτσι να επαναφέρεις τα αρχεία σου με ένα πρόγραμμα σαν το Getdatabacκ ακόμη και αν είναι απροσπέλαστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα από πλαίσιο.Μου είπαν ότι ούτε σε εξωτερικό δίσκο μπόρεσαν να τον δουν, οπότε υποθέτω ότι δεν θα δουλεύει ούτε σε άλλο pc αν και θα δοκιμάσω.Όσο για το linux δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω :(.

 

Δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα του δίσκου (μάλλον για πρόβλημα στην ram μου φαίνεται αλλά να μη σε πάρω στον λαιμό μου).

 

Γνώμη μου είναι ότι ένα Pc πρέπει να έχει τουλάχιστον 2 σκληρούς δίσκους.

Στον πρώτο το λειτουργικό, ο οποίος θα χωριστεί σε δύο partitition.

Στο πρώτο partitition χωρητηκότητος 10-15 gb μόνο λειτουργικό και εφαρμογές και στο δεύτερο τα έγγραφά σου.

Στον δεύτερο σκληρό Backup τα έγγραφα και αποθήκη.

Με αυτό τον τρόπο ότι και να πάθει ο ένας δίσκος τα έγγραφα θα υπάρχουν στον άλλο.

 

Αν δε σε πειράζει να ξοδέψεις 40-50 ευρώ αγόρασε ένα άλλο σκληρό στον οποίο βάλε λειτουργικό και μετά προσπάθησε να δεις τα αρχεία του δίσκου που δεν παίζει.

 

ΥΓ Και να μη τα καταφέρεις δεν θα σου μείνει άχρηστος ο σκληρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα καινούριο δίσκο επάνω και κάνε εγκατάσταση κανονικά. Σε περίπτωση που είχες βάλει username και password στο account που χρησιμοποιούσες, βάλε και πάλι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια. Βάλε μετά τον προβληματικό δίσκο επάνω (είτε σε θήκη USB είτε κανονικά επάνω στο PC) και λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα για να πάρεις τα αρχεία που χρειάζεσαι.

 

Sam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο partitition χωρητηκότητος 10-15 gb

 

 

με τα σημερινα δεδομενα νομιζω 10-15gb για τα windows θα πηγαινουν συρομενα εκτος κι αν εχεις μονο τα βασικα και καθολου παιχνιδια εκει μεσα κι αν τρεχεις και τα 95 ή 98 κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα σημερινα δεδομενα νομιζω 10-15gb για τα windows θα πηγαινουν συρομενα εκτος κι αν εχεις μονο τα βασικα και καθολου παιχνιδια εκει μεσα κι αν τρεχεις και τα 95 ή 98 κανενα προβλημα

 

Έχεις δίκιο.

Έχω μόνο τα βασικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κανείς και το άλλο. Αγόρασε το Ghost 12 κάνε reboot και κάνε εκκίνηση απο το CDάκι του Ghost.Μόλις φορτώσει μπορείς να κανείς search στους δίσκους και να σώσεις ότι πολύτιμο αρχείο έχεις. Αφού τα σώσεις τότε κάνε εγκατάσταση των Windows από την αρχή και φτιάξε ένα image του δίσκου που έχεις για αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά έβαλα καινούριο δίσκο και μπόρεσα και είδα τον χαλασμένο και πήρα τα αρχεία που χρειαζόμουν.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.Πλέον αντίγραφα εβδομαδιαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...