Προς το περιεχόμενο

Φαγητά/τρόφιμα απο το εξωτερικό που σας αρέσουν


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια ειναι τα δικα σας?

Εγω εδω και ενα μηνα ανακάλυψα την ιαπωνική μαγιονεζα (cupie mayonaise), και τα μίγματα που εχουνε για παναρισμα (tatsuta age)

Επισης οι καπνιστες αποξηραμένες πιπεριες που εχουνε στην αμερικη ειναι τρομερες.

Α και το clam chowder ειναι τρομερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τί θέμα είναι αυτό που άνοιξες τώρα... :-)

Αν αρχίσουμε να λέμε, δεν θα τελειώσουμε ποτέ!!!

 

Τα φαγητά που μου έχουν μείνει πιο πολύ είναι:

1. Ρώσικα mandi (είδος γεμιστού ζυματικού στον ατμό) και κρέπες με tvorag (είδος ρώσικου ανθότυρου)

2. Τούρκικο iskender kebap, ειδικά αν συνοδεύεται απο αυτή τη πράσινη, μακρουλή super-duper-xtra καυτερή πιπεριά

3. Ισπανική paellia με θαλασσινά

 

Όλα αυτά υπάρχουν και στην Ελλάδα, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο...

Βέβαια, κάθε φορά που επιστρέφω στη πατρίδα, τρέχω στο πρώτο σουβλατζίδικο που θα βρώ και παίρνω ένα απ'όλα με μπόλικο τζατζίκι... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε άνοιξες ΘΕΜΑΤΑΡΑ!!!

 

Πρέπει να γίνει sticky και να πάρει και μερικά αστεράκια!

 

Απο Γερμανία μου έρχεται μόνο το leberwurst (Νομίζω έτσι γράφεται, και αν δε κάνω λάθος προφέρεται λέπαβουρστ). Είναι λιωμένο συκώτι νομίζω και το απλώνεις πάνω στο ψωμί συνήθως. Απλά τα σπάει.

 

Επίσης Kassekuche (Δεν είμαι σίγουρος οτι γράφεται έτσι), το οποίο είναι το αντίστοιχο Γερμανικό (και μακράν καλύτερο), cheescake!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα φάει ένα φοβερό κρεατικό στην Ολλανδία πέρυσι το καλοκαίρι.

 

Ήταν σε μια παραδοσιακή ταβέρνα,ήταν μοσχάρι και φαινόταν σαν να ήταν ωμό σε κάποια σημεία,και σε κάποια άλλα σαν τηγανισμένο.

Δεν θα μάθω ποτέ πως το φτιάχνουν,αλλά έτσι και ξαναβρεθώ θα μάθω..:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατελειωτα κουτια μακαρον. Κολαση. Ειμαι του γλυκου πιο πολυ.

Σιχαμενα γλυκιες αγγλικες πουτιγκες.

Και κατι επισης σιχαμερα στην οψη ρυζογλυκα γιαπωνεζικα, των οποιων η ονομασια μου διαφευγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για English breakfast..Επίσης το μόνο που μου άρεσε από γαλλική κουζίνα ήταν το medium αντρακοτ..(μόνο την προφορά θυμάμαι)..είναι κρέας άψητο σχεδόν(αν και medium) αλλά περισσότερα δεν μπορώ να θυμηθώ..όλα τα άλλα ήταν για τα σκατά..α και για να μην ξεχνιόμαστε φιλική συμβουλή-προειδοποίηση για όποιον βρεθεί Γαλλία να μην φάει σε καμία περίπτωση μουστάρδα..ας πάρει μαζί του βαλβολίνες καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρεσκο Pretzel με χοντρο αλατι και βουτηρο. (Γερμανια)

 

Οποιοδηποτε Tempura (Γρηγορα τηγανισμενα κρεατα, ψαρικα, λαχανικα, μανιταρια, ή ο,τι αλλο... Ιαπωνια)

 

Γλυκοξινο χοιρινο (Κινα)

 

Mic (Μικρα λουκανικα, Ρουμανια)

 

Butter Chicken με ρυζι-σαφρον και Nan-σκορδο (Ινδια)

 

Θα μου ερθουν κι αλλα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...