Προς το περιεχόμενο

Χρώματα στο Terminal


AggeLON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά!! Μια μινι-ερωτησούλα από κάτοχο ενός Apple.. :mrgreen:

 

Λοιπόν, το σύστημα έχει πυρήνα FreeBSD. To UNIX terminal είναι ένα πολύ απλό console. Το πρόβλημά μου είναι ότι έχει μόνο ένα χρώμα, δεν κάνει όπως στο Linux highlight τα directories, συμπιεσμένα και εκτελέσιμα. Επίσης στους editors (emacs, vim) δεν αλλάζει χρώματα ανοίγοντας κώδικες (πχ τα σχόλια δεν έχουν διαφορετικό χρώμα απ'ότι ο υπολοιπος κώδικας). :evil:

 

Μήπως τυχαίνει να ξέρει κανείς ποιά αρχεία πρέπει να τροποποιήσω για να λύσω το παραπάνω πρόβλημα; Είναι πολύ σπαστικό να προσπαθείς να γράψεις κώδικα έτσι. :???:

 

Ξέρω ότι είμαι σε θέμα για Linux, αλλά συνήθως οι μακ-άδες δεν ξέρουν και πολλά γύρω από UNIX..

 

Ευχαριστώ πολύ!!!! :-D :-D

 

Υ.Γ. Παρακαλώ οι moderators να μην το μετακινήσουν αμέσως το θέμα.... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος φίλε μου, ευχαριστώ! Βασικά το πρώτο site περιέχει αυτό που ζητούσα.

 

Υπάρχει ένα προβληματάκι όμως... Μόνο στο ~/ directory έχει χρώματα.. Στα υπόλοιπα είναι όπως και πριν.. Μήπως θέλει αλλαγή στο ~/.profile ;

 

Ευχαριστώ!!

 

(Επίσης, θα ήθελα να κρατήσω το vt100 terminal type, το οποίο όμως δεν φαίνεται να υποστηρίζει τα χρώματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να σου πω προσωπικά, δεν έχω mac. Τον οδηγό τον βρήκα απλά στο google. Αλλά λέει ότι κάνεις τις προσθήκες είτε στο ~/.bash_profile είτε στο ~/.tcshrc αναλόγως του shell που χρησιμοποιείς. Μήπως έχει σχέση αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για συγγραφή κώδικα μεσω του vim ψάξε να βρεις το vimrc αρχειο.φαντάζομαι θα είναι το ίδιο με αυτο που υπάρχει στο λινουξ μου.

Στο τέλος προσθέτεις τα εξής:

syntax on (syntax highlighting)

set ai ( autoindent)

set number (line numbering)

set showmatch(show matching brakets)

set mouse=a( scroll mouse)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...

 

@sotos65: Το αρχειο .bash_profile δεν υπήρχε και το δημιούργησα, αλλά δεν βοηθάει και πολύ, μιας και το αποτέλεσμα ήταν όπως έγραψα παραπάνω. Όσο για το Mac, το UNIX που τρέχει από κάτω, με πυρήνα FreeBSD είναι ίδιο με αυτό του Linux, γι'αυτό θεώρησα πως τα configurations θα είχαν το ίδιο αποτέλεσμα...

 

@dealer: Δυστυχώς το αρχειάκι που λες δεν το βρήκα. Στο home directory (~) υπάρχουν μόνο τα εξής: .emacs.d για τον emacs και το .viminfo για το vim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...