Προς το περιεχόμενο

Den thelw Vista sto Laptop mou!


Dark_Sage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Geia xara paidia,

prosfata pira ton Pavilion dv6541ev - http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=985503&tab=specs

Ola kala k ola teleia alla mera me ti mera sunantw ekneuristikes asumbatotites programmatwn py xrisimopoiw me ta Vista....

Anyway i lusi poy thelw einai h exsis:

Na balw ta XP kai na exw k Vista kai an de ginetai na balw mono XP.

Sugekrimena to laptop auto exei 8 GB krummeno Partition apo opoy ginetai to installation twn Vista... Auto emena me problimatizei.... Dld twra pws tha balw ta XP egw? Thelw p.x na exw 40 GB Vista kai ta upoloipa Xp... Prepei na kanw format xsana 'h borw me kapoio programma p.x partition magic 'h de xserw poio allo na apodesmeusw kapoio xwro apo ta idi uparxonta Vista kai na kanw ekei installation ta Xp....

 

Elpizw na min sas berdepsa...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε αν εχεις ενα προγραμμα partitioning οπως το Partition magic μπορεις να αφιερωσεις ενα διαμερισμα στα xp, αλλα το ασχημο ειναι οτι θα εχεις προβληματα σε 'οδηγους'. Φυσικα τα βιστα εχουν δικο τους boot loader οποτε μπερδεμα η υποθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις απλά ότι εγώ προσωπικά δεν έχει συναντήσει κανένα πρόγραμμα για partition που να παίζει σε Vista, μέχρι πριν 2 μήνες που τα χρειάστηκα..

 

Οπότε δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να κάνεις partition μέσα από Vista. Αν σου έχουν δώσει και το DVD των Vista, γνωμη μου είναι βρες drivers για όλα, και απλά κάνε ενα format με το CD των XP και ξήλωσε όλα τα partitions.. Στήσε XP, και μετά από τα ΧΡ κάνεις ότι θες με τα partitions και εγκαθηστας τα Vista gia dual boot!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το acronis trueimage παίζει στα vista για partitioning, το έχω δοκιμάσει και ήταν μια χαρά όταν είχα vista πάνω.

Ένας οδηγός για dual boot είναι:

http://apcmag.com/5485/dualbooting_vista_and_xp

 

χωρίς να το έχω δοκιμάσει.

 

Για τον τρόπο εγκατάστασης των xp στο Laptop (το ίδιο έχω) έκανα τα παρακάτω:

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=165319

 

Πάντώς ότι και να κάνεις μην σβήσεις το partition με τα vista και αντίγραψε το recovery σε cd ή dvd να είσαι καλυμένος. Αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντώς ότι και να κάνεις μην σβήσεις το partition με τα vista και αντίγραψε το recovery σε cd ή dvd να είσαι καλυμένος. Αυτά..

To recovery ennoeis ta 8 GB krufo partition poy exei to laptop gia ta Vista?

Pws tha dhmiourgisw antigrafa?

 

ps: Den exw kapoio cd/dvd... elege mono se ena xarti pws gia to installation twn Vista se auto to laptop uparxei ena krifo partition....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατήσεις το "start" και μετα το "Ολα τα προγράμματα" λέει κάπου "recovery manager" μετα επιλέγεις "recovery disc creation" δεν γίνεται να στο πω πιο αναλυτικά..από εκεί κ πέρα διάβασε προσεκτικά και απάντησε στα ναι ή οχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...