Προς το περιεχόμενο

Linksys wag200g χαζή απορία


theoritikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα να πετάξω το χαζό sagem της otenet και να αγοράσω ένα mode-router της προκοπής.

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102 .

Η απορία που έχω ίσως να σας φανεί χαζή..

Στο site του eshop λέει πως στις θύρες επικοινωνίας έχει μια ADSL . Αυτό δηλαδή σημαίνει πως εκεί συνδέεται το καλώδιο του τηλεφώνου? Στο site της linksys δεν βλέπω κάποια καθαρή φώτο. Φαίνεται σαν θύρα RJ-45 (ethernet δηλαδή) kαι όχι RJ-11 (τηλεφώνου). Είναι όντως τηλεφώνου?

Γενικά όσοι έχετε αυτόν τον router είστε ευχαριστημένοι μαζί του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αγόρασα τον router (με την δική σας παρότρυνση, thanx guys :D !!), και από χτες το βράδυ παιδεύομαι με το configuration (μιας και δεν έχω ξανασχοληθεί με adsl routers)

Μου έχει παρουσιαστεί ένα πρόβλημα το οποίο δεν ξέρω αν προέρχεται από την δική μου άγνοια ή αν προέρχεται από τον Otenet.

Στα καλά καθούμενα χάνεται η σύνδεση και επανέρχεται μετά από πολύ ώρα. Μου έχει συμβεί 3 φόρες από χτές, μια από αυτές χωρίς να έχω καν ανοιχτό το pc .

Γενικά έχω παρατηρήσει πως το led Internet δεν είναι πάντα πράσινο (θα τρεμοπαίζει) ειδικά όταν είναι κλειστό το pc.

Είναι νορμάλ αυτό ή έχω κάνει κάποιο λάθος ?

Οι ρυθμίσεις που έχω κάνει για γραμμή 1 mbit είναι οι εξής:

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA

Multiplexing : VC

Autodetect : disable

Virtual circuit : 8 VPI, 35 VCI

DSL Modulation : Multimode

Keepalive 20 seconds

MTU: auto size: 1500

enable dhcp server

Και τους γνωστούς DNS servers της Otenet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τρεμοπαιξιμο του net led σημαινει traffic...

πως το εχεις συνδέσει με το pc σου? με ethernet ή ασύρματα?

Αν με ethernet μπες στο wireless και κανε το disable γιατι παιζει κάποιος να μπαίνει στο router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν..

Το wireless το έχω απενεργοποιημένο (το ανοίγω μόνο όταν το χρειάζομαι, με το pc ανοικτό για να ελέγχω ποιος μπαίνει), οπότε δεν υπάρχει ζήτημα ασφαλείας ή σύνδεσης.

Την σύνδεση την χάνω όπως το λέει ο poulinos (έχω το τελευταίο firmware btw..), αλλά σήμερα δεν μου παρουσιάστηκε (ίσως να ήταν παροδικό).

Αυτό που με παραξενεύει όμως είναι πως στο log βλέπω δραστηριότητα με δύο συγκεκριμένες ip που δεν τις ξέρω,όταν το pc είναι κλειστό (να γιατί το internet led, ψιλοπαίζει). Είναι φυσιολογικό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia pira exthes to router mia xara to sindesa mpainw sto interface kanw tis rithmiseis pataw save settings kai de kanei tpt. kleinw ton browser anoigw ena allo parathiro apo tin arxi kai apo tote den mpainei me tipota sto interface tou router!!!

pataw to reset gia 10(kai me 5 kai me 30 to dokimasa) deuterolepta kai de ginete tpt!! oute anoigwkleinei oute tpt! lete na einai xalasmeno to reset button

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia pira exthes to router mia xara to sindesa mpainw sto interface kanw tis rithmiseis pataw save settings kai de kanei tpt. kleinw ton browser anoigw ena allo parathiro apo tin arxi kai apo tote den mpainei me tipota sto interface tou router!!!

pataw to reset gia 10(kai me 5 kai me 30 to dokimasa) deuterolepta kai de ginete tpt!! oute anoigwkleinei oute tpt! lete na einai xalasmeno to reset button

 

dokimase to se allo pc/.b.otan patas to reset me mia karfitsa giati den xoraei kai kati allo mesa me to pou to afiseis tha deis oti tha sbisoun ta lampakia kai tha xananapsoun apo tin arxikai tha xanasigrxronisei.dokimase to kai se allo pc auto pou les oti den sou anigei to interface.na min exeis proxy.prosoxi firewall.kantou firmware update episis.d.reset kaneis kai xoris to pc ennoite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..einai apsogo to en logw modem/router meta apo ligous mines astamatitis leitourgias k eksairetika aplo stin xrisi-setarisma-configuring-etc..

to mono mou parapono einai oti me petaei, elaxistes fores vevaia, otan to para-mpoukwnw me torrents...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...