Προς το περιεχόμενο

Radeon HD 2950PRO


nikosl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται τι ακριβώς καταλαβαίνει κανείς κάτω από D3D10 παιχνίδι. ΄Οταν κυκλοφόρησε η 9700PRO μετά από μικρό χρονικό διάστημα εμφανίστηκαν και τα πρώτα "λεγόμενα" DX9.0 παιχνίδια.

 

Ουσιαστικά ήταν παιχνίδια DX7.0 με μερικούς διάσπαρτους DX9.0 shaders και τίποτα παραπάνω. ΄Οταν ωστόσο εμφανίστηκαν τα πρώτα παιχνίδια με περισσότερο DX9.0 code από τα προηγούμενα (FEAR, Oblivion etc.) τότε πλέον μια R300 ήταν μάλλον για τα μπάζα για αυτά τα παιχνίδια.

 

DX9.0 παιχνίδια με D3D10 paths υπάρχουν και σήμερα ήδη. Για να εμφανιστούν ωστόσο τα πρώτα γνήσια D3D10 παιχνίδια θα πρέπει η πλειοψηφία των υπολογιστών εκεί έξω να έχουν D3D10 επεξεργαστές γραφικών. 2-3 χρόνια ναι μεν, αλλά και πάλι δεν θα είναι καθαρόαιμα D3D10 παιχνίδια. Απολύτως καθαρόαιμα DX9.0 παιχνίδια είναι το Crysis & UT3 σαν παραδείγματα και θα κυκλοφορήσουν ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ μετά την πρώτη DX9.0 GPU.

 

Θέλεις να συζητήσουμε τι ακριβώς συνιστά παραπληροφόρηση και τι μάρκετινγκ σύμφωνα με αυτό που μας δείξει το πρόσφατο παρελθόν;

 

Δυστυχώς έχεις δίκιο και συμφωνώ.Και σφίγγεται ακόμα το στομάχι μου όταν σκέφτομαι την 9800ΧΤ που χρυσοπλήρωσα πριν χρόνια σαν μ***κας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
παντως εγω πιστευω πως η ΑΤι κανει την καλυτερη δουλεια.Γτ μαζευει ενα μεγαλο budget απο τις ανταγωνηστηκες σε τιμες καρτες που βγαζει και οταν δει πως ο nvidia κανει καπια κρατηση απο μερους της τοτε θα χτηπησει την αγορα.

 

Τότε μάλλον δεν έχεις την παραμικρή ιδέα πως συσχετίζονται τα έξοδα R&D/κατασκευής με τα τελικά έσοδα.

 

Αν έχεις αμφιβολίες ψάξε και βρες όσο η ΑΤΙ ήταν ανεξάρτητη πότε κατέγραψαν για τελευταία φορά (ελάχιστο) κέρδος (και για να βοηθήσω ήταν εποχές R300) και μετά σύγκρινε ελεύθερα το μέγεθος και την ροή των κερδών της NVIDIA τα τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έχεις δίκιο και συμφωνώ.Και σφίγγεται ακόμα το στομάχι μου όταν σκέφτομαι την 9800ΧΤ που χρυσοπλήρωσα πριν χρόνια σαν μ***κας...

 

Δεν νομίζω να ήταν κακή επένδυση, αν υπολογίσεις για πόσα χρόνια έπαιζε τα πιο πρόσφατα παιχνίδια με άνεση. Κακή επένδυση τότε θα ήταν μια FX5x00-οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...