Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μια απορια.. Εσεις οι αθεοι, στις δυσκολες στιγμες της ζωης σας, ποιον παρακαλατε να σας βοηθησει;
πρέπει να παρακαλέσουμε κάποιον ντε και καλα δηλαδής?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν θα καθόταν να γράψει ένα τέτοιο κείμενο? Με πια υποβόσκουσα σκοπιμότητα (επειδή η προφανής παραείναι ηλίθια για να την υπολογίσουμε)?

 

Για μένα αθειστής a priori δεν υπάρχει. Η αναζήτηση και η κατάληξη σε κάποιο συμπέρασμα έχει γίνει μέσα απο ένα δρόμο. Και όλα ξεκίνησαν απο τον φόβο για ζωή και όχι του θεού απο την εποχή του επικουρου(δεν υπήρχε ο χριστιανισμός τότε) μέχρι και την εποχή του διαφωτισμού. Οι αθειστές όντως μοιράζονται κοινές ανησυχίες αλλά δεν έχουν ένα πάγιο σύστημα τρόπου ζωής αναφορικά με το θειον κτλ υπάρχουν αποκλίσεις και είναι αποτέλεσμα πάντα ενός ορθολογισμού που μπορεί να τείνει πολλές φορές στον αγνωστικισμό και όχι σε ανόητους αφορισμούς.

 

Καμία σκοπιμότητα, συνωμοσιολογια - αλλιώς θα ήταν τραγικό να το συζητάμε. Όλοι οι αθεοι δεν είναι ίδιοι , αν καταλήξεις όμως να μισείς έναν θεό παρα απλά να μην το αποδέχεσαι , δεν το έχεις αποφασίσει καλά μέσα σου , κάτι δεν πάει καλά. Και δεν είναι μόνο ο συντάχτης του κειμένου που θα μπορούσε να είναι σε ένα διαρκή δίλλημα που τον αρρώστησε , είναι και οι επικριτές του που του δίνουν συγκεκριμένη ταυτότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο Paredwse (που με βρίσκει πλήρως σύμφωνο με αυτά που γράφει) πιο προσβλητικό κείμενο δεν έχω ξαναδιαβάσει.

 

Δεν κατάλαβα; Επειδή είμαι άθεος σημαίνει οτι δεν έχω ηθικές αξίες; Οτι θέλω το κακό του άλλου και δεν ξέρω γω τι άλλο;

 

Δεν ξέρω αν το κείμενο αυτό γράφτηκε με σκοπό να κάνει χιούμορ αλλά είναι φανερό οτι απέτυχε παταγωδώς!

 

"Μια απορια.. Εσεις οι αθεοι, στις δυσκολες στιγμες της ζωης σας, ποιον παρακαλατε να σας βοηθησει;"

 

Φίλε μου, αν τύχει και πάρει φωτιά το σπίτι σου, πάρε ένα σταυρό και ξόρκισέ την (βλέπε τους παπάδες στις πρόσφατες πυργακιές).

 

Δεν παρακαλάω κανέναν να με βοηθήσει, παραμόνο τον εαυτό μου και τους συνανθρώπους μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Δεκάλογος του καλού Άθεου...

Είσαι Άθεος; Ωραία. Μάθε λοιπόν πως σαν Άθεος έχεις μια σειρά απο δικαιώματα και υποχρεώσεις, ένα είδος "Δεκάλογου":

 

1. Μην πιστεύεις σε κανέναν Θεό. Στην καλύτερη περίπτωση κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, στην χειρότερη τους άλλους. Και μάλλον δεν θα ήθελες να κοροϊδεύεις κανέναν.

2. Μην λατρεύεις. Η λατρεία είναι συνεπαγώμενο της πίστης σε Θεούς και Σία, και όπως είπαμε και παραπάνω, η πίστη σε Θεούς δεν είναι και ότι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί.

3. Να είσαι δίκαιος. Ως δικαιοσύνη στην προκειμένη περίπτωση νοείται η τέλεση πράξεων που δεν περιορίζουν ή καταργούν την ελευθερία των άλλων, ή την δική σου. Και εδώ περιλαμβάνεται και η θρησκευτική ελευθερία. Άσε λοιπόν τους άλλους να λατρεύουν τον Θεό τους στην ησυχία τους. Πρόσεχε όμως, γιατί μπορεί κάποια στιγμή να θελήσουν να σε "πείσουν" για την μοναδική αλήθεια που κατέχουν. Φρόντισε λοιπόν να είσαι δίκαιος, και να προστατέψεις και την δική σου ελευθερία όταν θα έρθει η ώρα.

4. Μην ξεχνάς να κάνεις διάλλειμα απο την δουλειά και τις υποχρεώσεις σου μια μέρα (τουλάχιστον) την εβδομάδα. Καλή η εργασία, αλλά ο άνθρωπος δουλεύει για να ζεί: δεν ζει για να δουλεύει. Τέτοιου είδους νοοτροπίες συναντώνται συνήθως σε φονταμενταλιστικά θρησκευτικά συστήματα. Για τον Άθεο, οι απολαύσεις δεν είναι αμαρτήματα, και η ζωή είναι η μεγαλύτερη απόλαυση.

5. Να είσαι ευγενικός με τους ανθρώπους: Μην περιμένεις να είναι όλοι Άθεοι σαν κι εσένα. Η βλακεία ως μέγεθος είναι απειρη στο Σύμπαν, και ο καλύτερος τρόπος για να την αντιμετωπίσεις είναι η ευγένια, το χιούμορ και η λεπτή ειρωνία.

6. Μην σκοτώνεις. Ως Άθεος, γνωρίζεις καλά τις συνέπειες ενός φόνου, ειδικά ενός φόνου που έχει θρησκευτικά, πολιτικά, ιδεολογικά ή σεξουαλικά κίνητρα. Εννοείται πως αμα σου βάλουν ένα πιστόλι στο κεφάλι πρέπει κάπως να αντιδράσεις, γνωρίζεις όμως πολύ καλά πως οι περισσότεροι φόνοι δεν είναι απο αυτοάμυνα, έτσι δεν είναι;

7. Μην είσαι αλαζόνας. Μπορείς να είσαι υπερήφανος που είσαι Άθεος, αυτό όμως δεν σημαίνει πως κατέχεις πια και καμιά μοναδική, εξ΄ αποκαλύψεως αλήθεια. Αυτού του είδους την έπαρση, άστην καλύτερα σε αυτούς που έχουν μάθει να ζουν με την πίστη και την λατρεία των Θεών τους.

8. Μην κλέβεις. Αν υπάρχουν πράγματα που θεωρείς πως έχεις ανάγκη, αλλα δεν μπορείς να αποκτήσεις χωρίς να κλέψεις, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αναπροσαρμόσεις τις ανάγκες σου ώστε να μην τα έχεις ανάγκη. Στο κάτω-κάτω, μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτοκίνητο, home cinema η στερεοφωνικό. Επιπλέον, και η χειρότερη δουλειά σου επιτρέπει να ζεις με αξιοπρέπια.

9. Μην λες ψέμματα. Δεν θα σου βγεί ποτέ σε καλό, ακόμα κι αν τα πράγματα δείχνουν πως θα την γλιτώσεις. Η αλήθεια άλλωστε είναι σαν το φελό: πάντοτε βγαίνει στην επιφάνεια. Και όλοι στο τέλος τα ρίχνουν στον ψεύτη. Οπότε, καλύτερα να λες αλήθεια και να σε μισούν, παρά να λες ψέμματα και σε αγαπούν. Στο τέλος, θα σε μισήσουν διπλά.

10. Μην είναι άπληστος. Η απληστεία δεν ταιριάζει σε έναν Άθεο. Η απληστεία είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα αυτών που έχουν ανάγκη έναν ολόκληρο Θεό για να την περιορίσουν. Δεν υπάρχει άλλωστε λόγος να επιθυμήσεις την κατσίκα ή το βόδι του γείτονα: μπορείς να πάρεις δικό σου βόδι ή κατσίκα, ή αν δεν μπορείς να τα πάρεις, ξέχνα τα. Στο κάτω - κάτω, αν δεν είσαι σε θέση να αγοράσεις μια κατσίκα, και με το να την κλέψεις δεν θα δεις προκοπή. Οπότε, μην είσαι άπληστος. Άσε την γυναίκα του γείτονα στην ησυχία της, και ασχολείσου με την δική σου.

 

Αυτός λοιπόν είναι ο ηθικός κώδικας, ο Δεκάλογος του καλού Άθεου. Θυμηθείτε όμως, καλοί Άθεοι του κόσμου αυτού: Όλοι ανεξαιρέτως οι Θεϊστές θα σας καταδικάσουν στο πυρ το εξώτερον επειδή αποφασίσατε να ζήσετε με βάση τον κώδικα αυτόν, ως αποτέλεσμα της δικής σας, ελεύθερης βούλησης, και όχι εξαιτίας του φόβου της Θείας Καταδίκης ενός Υπέρτατου Όντος που θα εξαπολύσει το αιώνιο πυρ εναντίον σας και θα σας βάλει σε καζάνια που θα βράζουν για χιλιάδες χρόνια αν αγνοήσετε τις εντολές του...

 

Τι σχέση έχουν όλα αυτα με το άν εγώ είμαι άθεος ή όχι? :???:

 

π.χ. το 10) είναι ένα κατεβατό αλαμπουρνέζικων/σκέψεων, χωρίς αλληλουχία μεταξύ τους... Έχοντας στο μυαλό την προηογύμενη πρόταση, βγάζεις εντελώς άκυρα συμπεράσματα...

 

Υ.Γ. θα συμφωνήσω και εγώ με τον Paredwse...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικές 5ης φάλλαγγας :)

 

..να μου έλεγαν οτι τον δεκάλογο τον έγραψε ο Ιησούς, ή ο Μωάμεθ ή οποιοσδήποτε άγιος, οποιασδήποτε θρήσκείας, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το πιστέψω.

 

φίλε, εχεις τα προσόντα για να κάνεις μεγάλη καριέρα σαν ιερέας - τι λέω - Μητροπολίτης τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια.. Εσεις οι αθεοι, στις δυσκολες στιγμες της ζωης σας, ποιον παρακαλατε να σας βοηθησει;

 

Για μένα είτε παρακαλέσεις είτε όχι το ίδιο είναι.Αν είναι να γίνει κάτι εσύ θα το κάνεις άντε να σε βοηθήσει κανένας αλλά κομματάκι δύσκολο γιατί στις μέρες μας σιγά μην κάτσει ο άλλος να σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...