Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απορια.. Εσεις οι αθεοι, στις δυσκολες στιγμες της ζωης σας, ποιον παρακαλατε να σας βοηθησει;

 

Τσούκι Ντούκ , θεός των αλλαντικών και του πρωκτικού σεξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

well αυτο είναι και το πρόβλημα , όλα πρέπει να έχουν μια ανθρωποκεντρική προσέγγιση και για τους μεν και τους δε , λες και τους είπε κάποιος οτι ο θεός είναι εδώ για να βοηθήσει ή για να μην υπάρχει ...

ανόητες αντιπαραθέσεις... imho cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα αθειστής a priori δεν υπάρχει.

 

Καταχρηστική η χρήση σου της έννοιας a priori αλλά δεν πειράζει, νομίζω καταλαβαίνω. Για εμένα είναι η φυσική κατάσταση του ανθρώπου ο μεταφυσικός σκεπτικισμός.

 

Η αναζήτηση και η κατάληξη σε κάποιο συμπέρασμα έχει γίνει μέσα απο ένα δρόμο. Και όλα ξεκίνησαν απο τον φόβο για ζωή και όχι του θεού απο την εποχή του επικουρου(δεν υπήρχε ο χριστιανισμός τότε) μέχρι και την εποχή του διαφωτισμού.

 

Έστω, δεν διαφωνώ, δεν συμφωνώ και ιδιαίτερα αλλά δεν έγινε και τίποτα for our purposes.

 

Οι αθειστές όντως μοιράζονται κοινές ανησυχίες αλλά δεν έχουν ένα πάγιο σύστημα τρόπου ζωής αναφορικά με το θειον κτλ

 

Κανένας. Δεν έχει. Κανένα. Πάγιο σύστημα αντίληψης. Λέξεις είναι μονο λέξεις. Καλώς ήρθατε στον πλανήτη δεν-ξέρω-πως-τον-λένε, περπατήστε ανάμεσα μας. Η ζωή είναι για πάντα.

 

υπάρχουν αποκλίσεις και είναι αποτέλεσμα πάντα ενός ορθολογισμού που μπορεί να τείνει πολλές φορές στον αγνωστικισμό και όχι σε ανόητους αφορισμούς.

 

Μακάρι. Μακάρι να οδηγεί η λογική στην σιωπή.

 

Καμία σκοπιμότητα, συνωμοσιολογια - αλλιώς θα ήταν τραγικό να το συζητάμε. Όλοι οι αθεοι δεν είναι ίδιοι , αν καταλήξεις όμως να μισείς έναν θεό παρα απλά να μην το αποδέχεσαι , δεν το έχεις αποφασίσει καλά μέσα σου , κάτι δεν πάει καλά. Και δεν είναι μόνο ο συντάχτης του κειμένου που θα μπορούσε να είναι σε ένα διαρκή δίλλημα που τον αρρώστησε , είναι και οι επικριτές του που του δίνουν συγκεκριμένη ταυτότητα.

 

Πολύ σωστά. καλό post.

 

nick['']Τσούκι Ντούκ , θεός των αλλαντικών και του πρωκτικού σεξ.

 

Πολύ σωστά. καλό post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" μεταφυσικός σκπετικισμός "; ενδιαφέρον ακουγεται πρώτη φορά ακουω για αυτο . Και τι λεει , οτι είναι φυσική τάση , εκ γενετής δηλαδη; Αν και την βρίσκω καταχρηστική την χρήση αυτής της έννοιας νομίζω όμως οτι καταλαβαίνω τι εννοείς . :)

 

και επισης Εχω να σας προτείνω κατι πολύ καλύτερο και πιο σύχρονο απο τον θεό των λουκάνικων :

320px-Flying_Spaghetti_Monster.jpg

 

May Pasta the Great enlighten you .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://skepdic.com/skepticism.html

 

Υπάρχουμε ακόμα (δεν έχουμε εξαφανιστεί, δηλαδή), επειδή κάναμε ερωτήσεις για την ύπαρξη, και ήμασταν σκεπτικιστές με τις πρώτες μας εντυπώσεις για το πως αυτή λειτουργεί. Φυσικά και είναι γενετική τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ειμαι αθεος και συμφωνω με αυτα τα σημεια εκτος απο το Νο4 που ειναι εντελως παρατερο και ανοητο, αποτελει παραφωνια στα υπολοιπα τα οποια ετσι κι αλλιως πρεπει να τα ακολουθει ολος ο κοσμος.

Παρολο που ο συγγραφεας αυτου του 10λογου ειχε προφανως σκοπο να χλευασει τους αθεους, εντουτοις αποτελουν προσαρμοσμενα καλες προτροπες συμπεριφορας για ολους, αθεους και ενθεους(πλην, ξαναλεω, του Νο4 που ειναι γελοιο).

 

Ελπιζω παντως πως τη σημερον ημερα, ειδικα στους νεους, οι ενθεοι θα ειναι η μειοψηφια. Γιατι ειναι τουλαχιστον λυπηρο, να βλεπεις σημερα καποιον νεο να νομιζει οτι υπαρχει καποιος Θεος και να προσευχεται σε αυτον νομιζοντας οτι κανει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να κτλβ γιατιμερικοί άθεοι προσεύχονται. (πριν το φαγητό και καλά ενώνουν τα χέρια και ευχαριστούν το ανώτατο πνεύμα και δε ξερω γω τι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να κτλβ γιατιμερικοί άθεοι προσεύχονται. (πριν το φαγητό και καλά ενώνουν τα χέρια και ευχαριστούν το ανώτατο πνεύμα και δε ξερω γω τι)

 

Πολυ ακυρο αυτο που ειπες...

Αμα αλλαξεις την λεξη αθεος με την λεξη αθρησκος, βγαινει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ακυρο αυτο που ειπες...

Αμα αλλαξεις την λεξη αθεος με την λεξη αθρησκος, βγαινει νοημα.

 

 

ok δε διαφωνώ μονό που ούτε και αυτοί ξέρουν τι είναι. Επειδή εχω συνομιλήσει για τέτοια θέματα με άθεους (και από την στιγμή που σου λέει ότι δεν πιστεύει σε κάποια υπέρτατη δύναμη τι άλλο μπορεί να είναι) διαπίστωσα ιδίοις όμασι ότι αυτό γίνεται.

Τεσπα μπορεί να είναι εξαίρεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok δε διαφωνώ μονό που ούτε και αυτοί ξέρουν τι είναι. Επειδή εχω συνομιλήσει για τέτοια θέματα με άθεους (και από την στιγμή που σου λέει ότι δεν πιστεύει σε κάποια υπέρτατη δύναμη τι άλλο μπορεί να είναι) διαπίστωσα ιδίοις όμασι ότι αυτό γίνεται.

Τεσπα μπορεί να είναι εξαίρεση

 

Ε, αμα δεν ξερει ουτε κι ιδιος τι ειναι, μπορει να προσευχεται και στον βουδα χωρις να το καταλαβει :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος φιλε(τοπικ σταρτερ) συμγωνω μαζι σου. προσωπικα πιστεβω οτι ο θεος εκφραζει μια αναγκη. μια αναγκη για κατι υπερανω πιο δυνατο απο μας που μας βοηθαει μας δινει δυναμη και μας συγχωρει. ειναι δλδ ενα δημιουργημα για ψυχολογικη υποστιριξη. δε μαρεσει αυτο. θελω να πιστεβω στον εαυτο μου στον ανυρωπο και στην επιστημη. να προσπαυω να κανω πραγματα μονος μου και οχι να περιμενω τη θεια φωτηση. φυσικα δε κατακρινω οσους πιστεβουν. δικαιωμα τους. οι περισοτεροι ομως απαυτους αν αουσουν πως εισαι αθεος σε κοιτανε και λενε α δε πειραζει μικρος ειναι ακομα ή κανουν το σταυρο τους ή λενε και απο καμια κουβεντα.δε τους κακολογω. στο κατω κατω δε κανουν κατι κακο. πιστεβουν σε κατι που στο μυαλο τους εκφραζει κατι καλο και αγαθο. με πειραζει ομως οταν ειναι υποκριτες. οτι πανε εκκλησια και οτι ειναι και καλα καλοι αλλα φθονουν, μισουν και κταρασονται ατομα και καταστασεις και περιμενουν το καλο τους θεουλη να τους βοηθησει.με πειραζει που καποιοι κριβουν τον αληθινο τους εαυτο και δεν εκφραζονται απο φοβο μηπως πανε στη κολαση ενω μεσα τους ειναι κακοι. φοβουντε τον καλο θεο που θα τους συγχωερσει! ενω εγω δρω συμφωνα με το τη μου λεει η συνειδηση μου. ρωσπαθω οτι κανω να το κανω για να τα εχς καλα με εμενα και να εω υσηχη τη συνηδηση μου. ειμαι καλος γιατι ετσι νοιωθω. οχι απο φοβο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιον που υπάρχει:P

 

Ακριβως με αυτο το υφακι μιλουσε και ο συγχωρεμενος ο Ραφαηλιδης οσο ζουσε..τελικα λιγο πριν ξεψυχησει ζητησε να εξομολογηθει ;)

Κατα τα αλλα, για μια ακομα φορα διαπιστωσα απο αυτο το νημα (οπως και απο δεκαδες παρομοια σε αυτο το φορουμ, αλλα επισης και απο αλλα) οτι οι αθεοι ειναι πρωτα αντιχριστιανοι, και μετα αθεοι. αυτο αν μη τι αλλο συνιστα φανατισμο και μισανθρωπισμο.

Δοξα τον Παναγαθο ειστε λιγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...