Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας πραγματικά άθεος δεν έχει ανάγκη από δεκάλογους και κανόνες. Περιορίζει μόνος του τη ζωή του, με βάση τις δυνατότητες αλλά και τη συνείδησή του.

Τουλάχιστον εγώ έτσι σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ακριβως με αυτο το υφακι μιλουσε και ο συγχωρεμενος ο Ραφαηλιδης οσο ζουσε..τελικα λιγο πριν ξεψυχησει ζητησε να εξομολογηθει ;)

Κατα τα αλλα, για μια ακομα φορα διαπιστωσα απο αυτο το νημα (οπως και απο δεκαδες παρομοια σε αυτο το φορουμ, αλλα επισης και απο αλλα) οτι οι αθεοι ειναι πρωτα αντιχριστιανοι, και μετα αθεοι. αυτο αν μη τι αλλο συνιστα φανατισμο και μισανθρωπισμο.

Δοξα τον Παναγαθο ειστε λιγοι.

 

Καλά αυτή τη καραμέλα..την έχω βαρεθεί πια.Μέχρι και η θεολόγος στο σχολείο μας είπε αυτό,ότι οι άθεοι αντί να κοιτάξουν τον εαυτό τους είναι κολλημένοι και λένε για τον Θεό,προσπαθούν να αποδείξουν ότι δεν υπάρχει και άλλα τέτοια.Με την ίδια λογική οι χριστιανοί πρώτα θάβουν τους άθεους και μετά είναι χριστιανοί(καλοί μάλιστα,πάνε και εξομολογούνται ενώ έχουν σκυλοβρίσει κάποιον πχ. ...κάποιοι είναι έτσι,δεν είναι όλοι οι χριστιανοί)Μη λέτε για του άθεους ότι είναι φανατικοί αντιχριστιανοί πρώτα και μετά άθεοι,απλά τη γνώμη μας λέμε(δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι η ίδια με την δικιά σας) και σε τέτοιες ερωτήσεις τύπου εσείς οι άθεοι, στις δύσκολες στιγμές της ζωής σας, ποιον παρακαλάτε να σας βοηθήσει απαντάμε ανάλογα.Αν σε πείραξε που η απάντηση του the_end,κακώς γιατί αφού έχει το δικαίωμα να πιστεύει όπου και ότι θέλει,μπορεί να μην πιστεύει στον Θεό και να πιστεύει σε κάτι άλλο,οπότε η απάντηση του είναι λογική.Αν σε πείραξε το ''υφάκι'' όπως είπες τότε μου φαίνεται πως εδώ έχουμε ένα δείγμα χριστιανικού κομπλεξισμού και υποτιθέμενης ανωτερότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιχριστιανοί λέει.

Έχω δείρει τουλάχιστον 12 σήμερα και βασάνισα άλλους 5 χθες στο μπουντρούμι.

Γιατί είμαι αντιχριστιανός.

 

Μη καρφώνεσαι....κι εγώ σταύρωσα 2-3 και έριξα άλλον 1 στα λιοντάρια αλλά δεν το κάνω και θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι οι αθεοι ειναι πρωτα αντιχριστιανοι, και μετα αθεοι. αυτο αν μη τι αλλο συνιστα φανατισμο και μισανθρωπισμο.

Δοξα τον Παναγαθο ειστε λιγοι.

 

επαληθευτηκα αμεσως μετα το ποστ μου. δλδ αν καποιος διαβασει το ποστ μου που εξηγω γιατι ειμαι αθεος(οχι αντιχριστιανος. προς θεου (:P) σχεδον οτι λεει ο χριστιανισμος το πιστεβω δε πιστεβω σε θεο ομως. οποιος και να ειναι διοτι η πλοιονοτητα των θεων εκφραζουν το καλο) και το δικο σου θα χαρακτηρησει εμενα για φανατισμο και μισανθρωπισμο? δλδ οι γριες που πανε εκκλησια(απο βαρεμαρα οι πιο πολλες γιατι πεθανε ο αντρας τους) και μετα βρηζουν τα νεα κοριτσια επιδη φορεσαν μια φουστα και βαφοντε για να φινουν πιο ομοφες(απο ζηλεια γιατι ειναι γριες και κανεις δε τις κοιτα) ή που βρηζουν και κακολογουν τους μεταναστες ειναι καλοι ανθρωποι που δοξαζουν τον παναγαθο? (α και πουσε Τον παναγαθο. κεφαλαιο. επρεπε να το ξερεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως με αυτο το υφακι μιλουσε και ο συγχωρεμενος ο Ραφαηλιδης οσο ζουσε..τελικα λιγο πριν ξεψυχησει ζητησε να εξομολογηθει ;)

Κατα τα αλλα, για μια ακομα φορα διαπιστωσα απο αυτο το νημα (οπως και απο δεκαδες παρομοια σε αυτο το φορουμ, αλλα επισης και απο αλλα) οτι οι αθεοι ειναι πρωτα αντιχριστιανοι, και μετα αθεοι. αυτο αν μη τι αλλο συνιστα φανατισμο και μισανθρωπισμο.

Δοξα τον Παναγαθο ειστε λιγοι.

Aυτα περι Ραφαηλιδη προφανως ειναι παραμυθια της χαλιμας που διαδιδουν καποιοι υπερφιαλοι χριστιανοι... νομιζουν οτι ενας αθεος "συμμορφωνεται" και γινεται χριστιανος λιγο πριν το θανατο!! Την ιδια ανοησια αποδωσαν και στον ρωμαιο αυτοκρατορα Ιουλιανο που ηταν θαυμαστης της αρχαιας Ελλαδας και σκοτωθηκε ηρωικα πολεμωντας τους Περσες...

Επισης απαραδεκτη ανοησια ειναι το οτι οι αθεοι ειναι πρωτα... αντιχριστιανοι(!!)

Μιλαμε για ανοησια χωρις ορια. Θυμιζει και το φασιστικο "ή μαζι μου ή εναντιον μου" που εχουν πει, αναμεσα σε αλλους, ο Ιησους και ο Μπους.

Πρεπει να γινει αντιληπτο οτι για μας τους αθεους ολες οι αλλες θρησκειες ειναι στο ιδιο τσουβαλι. Ειτε χριστιανισμος ειτε ισλαμισος ειτε βουδας, ενα και το αυτο: Μηδεν εις το πηλικον. Οποτε το αντιχριστιανος παει οσο και το αντιμωαμεθανος. Απλα οι χριστιανοι νομιζουν οτι ειναι το κεντρο του κοσμου και πως οποιος δε τους παραδεχεται ειναι αντι:-D

Οσο για το φανατισμο και το μισανθρωπισμο, ασφαλως εσεις οι πορωμενοι χριστιανοι ειστε γεματοι απ αυτα τα 2. Πανω απ ολα δε σεβεστε τον συνανθρωπο σας αν τυχον και δεν ειναι χριστιανος. Αλλα ο καιρος του βυζαντινισμου που επεβαλε αυτη τη θρησκεια με το σπαθι εχει περασει ανεπιστρεπτί;)

Δε μπορώ να κτλβ γιατιμερικοί άθεοι προσεύχονται. (πριν το φαγητό και καλά ενώνουν τα χέρια και ευχαριστούν το ανώτατο πνεύμα και δε ξερω γω τι)

Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα, προφανως λες ανεκδοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να κτλβ γιατιμερικοί άθεοι προσεύχονται. (πριν το φαγητό και καλά ενώνουν τα χέρια και ευχαριστούν το ανώτατο πνεύμα και δε ξερω γω τι)

Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα' date=' προφανως λες ανεκδοτο.[/quote']

 

Παραπληροφόρηση. Η πραγματικότητα της κατάστασης έχει ότι μετά το μετά-φαγητό (και όχι a priori του φαγητού, bad form) παίζει όργιο και τηλεταινία charles bronson προς ευχαριστία της κβαντικής καταρρέουσας κυματομορφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αθεος δε θα πει κακος αθρωπος. ισα ισα μαλιστα. (οχι πως αυτοι που πιστεβουν σε καποιο θεο ειναι!!!!) και αυτο γιατι οποιος ειναι καλος ειναι καλος γιατι ετσι νοιωθει και δε το κανει απο φοβο μηπως και δε παει στο παραδησο διοτι πιστεβει πως μετα το θανατο απλα δεν υπαρχει πια. δεν εχει τη ματεοδοξια της αιωνιας ζωης ή την αιωνια τιμωρια στη κολαση απτην αλλη οποιος ειναι κακος ειναι κακος γιατι ετσι νοιωθει(δικαζεται και παει φυλακη) και αυτος γιατι πιστεβει επισης οτι δεν θα υπαρχει πια. τελος υπαρχει. δεν υπαρχει πια η συνειδηση μας(πνευμα αν θελεις) οπου μας κανει ζωντανους οποτε δεν το "καταλαβαινουμε" οτι δεν υπαρχουμε οποτε δε λειπουμαστε που δεν υπαρχουμε...δε ξερω αν με καταλαβαινετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να βρουμε αν ενας αθεος μπορει να ειναι καλος η κακος ανθρωπος ...

 

Καμια σχεση θα ελεγα

 

Ιστορικα παντως ....

Τα μεγαλυτερα εγκληματα ειχαν θρησκευτικα κινητρα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εμένα προσωπικά δε θα μου άρεσε να μπαίνουν ταμπέλες αντιχριστιανοι, πορωμενοι χριστιανοι κτλ.)

 

Δε πιστεύω ότι υπάρχει πραγματικά άθεος, γιατί απλά δε μπορεί να αποδείξει ότι δεν υπάρχει θεός. Έχουμε 6 αισθήσεις και αντιλαμβανόμαστε κάποια περιορισμένα πράγματα σε έναν κόσμο που έχουμε την ψευδαίσθηση ότι είναι 3διάστατος. Τώρα τι γίνεται πρίν ή μετά την ζωή δεν έχουμε τη δυνατότητα να ξέρουμε….εδώ δε ξέρουμε τι είναι ο χρόνος και πως κυλά.

Όπως επίσης δε πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να αποδείξει ότι υπάρχει θεός και μετα θάνατον ζωή. (το παράδειγμα Χριστόδουλου μάλλον πείθει …..που λογικά θα έπρεπε να χαίρεται που θα πάει εν τόπο χλοερό εν τόπο δροσερό-αν πάει)

 

Από κει και πέρα το αν είναι κάποιος χριστιανός ή όχι δεν έχει να κάνει με το αν είναι καλός ή κακός άνθρωπος. Ακόμη ακόμη δεν έχει να κάνει με το αν πιστεύει ή όχι σε κάποια υπέρτατη δύναμη. Πολλοί χριστιανοί πάνε στην εκκλησία προσεύχονται και όμως δεν πιστεύουν (και μλστ πολλοί από τους ιεράρχες -έχω την εντύπωση). Το κάνουν γιατί έτσι επιτάσσουν οι κανόνες της καθωπρεπειστικής κοινωνίας, γιατί έτσι το διδαχτήκαμε από τα σχολεία (και υπάρχουν και άλλοι που πιστεύουν αλλά δεν παν γιατί απλά βαριούνται).

erzetgkouv

Μιλαμε για ανοησια χωρις ορια. Θυμιζει και το φασιστικο "ή μαζι μου ή εναντιον μου" που εχουν πει, αναμεσα σε αλλους, ο Ιησους και ο Μπους.

Ελα ρε μεγάλε ο Ιησούς δεν είπε τέτοιο πράγμα……όσοι γουστάρετε ελάτε είπε

Τουλάχιστον είχε τα @ρχίδια τους έγραψε όλους (γραμματείς και φαρισαίους) και ανέβηκε στο σταυρό. Τα έβαλε με το κατεστημένο, δε προσκύνησε κανένα, δε φίλησε κατουρημένες ποδιές, είπε εγώ πιστεύω αυτά, δε τα αλλάζω, κάντε ότι θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος φιλε(τοπικ σταρτερ) συμγωνω μαζι σου. προσωπικα πιστεβω οτι ο θεος εκφραζει μια αναγκη. μια αναγκη για κατι υπερανω πιο δυνατο απο μας που μας βοηθαει μας δινει δυναμη και μας συγχωρει. ειναι δλδ ενα δημιουργημα για ψυχολογικη υποστιριξη. δε μαρεσει αυτο. θελω να πιστεβω στον εαυτο μου στον ανυρωπο και στην επιστημη. να προσπαυω να κανω πραγματα μονος μου και οχι να περιμενω τη θεια φωτηση.

 

Μπορεί να είναι και δημιούργημα για ψυχολογική υποστήριξη όπως λες, αλλά μπορεί να είναι και κάτι το οποίο δεν μπορούμε να συλλάβουμε με τα ανθρώπινα μέτρα και σταθμά.

Ο θεός -αν υπάρχει- γραμμένους μας έχει. Δε κάθεται να παρεμβαίνει στη ζωή μας (αποδεικνύεται καθημερινά ότι δε παρεμβαίνει);).

Ο κόσμος -όπως αντιλαμβάνεται κάθε λογικός νους- εξελίσσεται με τυχηματικούς κανόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
(εμένα προσωπικά δε θα μου άρεσε να μπαίνουν ταμπέλες αντιχριστιανοι, πορωμενοι χριστιανοι κτλ.)

 

Δε πιστεύω ότι υπάρχει πραγματικά άθεος, γιατί απλά δε μπορεί να αποδείξει ότι δεν υπάρχει θεός. [...]

 

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου... :-(

 

Ουδείς μπορεί να αποδείξει ότι δεν υπάρχουν μικρά ροζ αόρατα ελεφαντάκια που πετάνε γύρω μας. Σύμφωνα λοιπόν με τη λογική σου, πιθανόν να υπάρχουν κι αυτά ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...