Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά μπορούν να υπάρχουν.:mrgreen:

Σε έναν άνθρωπο των σπηλαίων θα μπορούσες να του εξηγήσεις για τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα?

Ο χώρος αποτελείται από αρκετές διαστάσεις(περισσότερες από τις 11 που πιστεύοντανπριν δεκαετίες). Εμείς αντιλαμβανόμαστε μόνο τις 3

 

άστο φίλε μη το ψάχνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Eιναι η κλασικη στιχομυθια.

Οπως επισης και το κλασικο επιχειρημα στην προσπαθεια να εκλογικευσουμε την θρησκευτικη πιστη.

Εκεινο που με ενοχλει στους θρησκευομενους, και δεν αναφερομαι αποκλειστικα στους χριστιανους, ειναι η προσπαθεια που κανουν πολλοι-οι περισσοτεροι που γνωριζω εγω προσωπικα-να πεισουν πως κατεχουν την αληθεια. Ο καθενας απο την πλευρα του θεωρει πως αληθινος ειναι ο δικος του θεος, και οποιοσδηποτε ξεφευγει απο τη δικη του κοσμοθεωρηση, οπως αυτη περιγραφεται απο την θρησκεια του, αναποφευκτα πρεπει να πεφτει σε σφαλματα και να μην ειναι "καθωσπρεπει" ανθρωπος.

Αντιστοιχως, αναμεσα σε αθρησκους και αθεους, υπαρχουν και εκεινοι που με την ιδια θερμη αντιμετωπιζουν απαξιωτικα ατομα που δεν ενστερνιζονται τις ιδιες αποψεις, και με την πρωτη ευκαιρια σπευδουν στην αντιστροφη πλυση εγκεφαλου.

Προσωπικα, προτιμω τους ανθρωπους που η βιωματικη πιστη τους στο ο,τιδηποτε τους παρεχει ισορροπια, με την εννοια αυτου του πλατο, στο οποιο αισθανονται υγιεις και σε αρμονια με το περιβαλλον τους, μεχρι να αρχισουν εκ νεου πιο βαθιες αναζητησεις για να χορτασουν το μυαλο τους.

Αντιθετως γινομαι επιφυλακτικη και ενιοτε τρομαζω απο ανθρωπους που με πεισμα κηρυττουν την μοναδικη τους αληθεια και γινονται σκληροι και αξεστοι απεναντι σε ο,τι δεν χωραει στον μικροκοσμο τους. Αναφερομαι σε αυτη την περιπτωση ατομων που ψαχνουν να επιβεβαιωσουν τις θεωριες τους πανω στους ανθρωπους και δεν βλεπουν, δεν νιωθουν τους ιδιους τους ανθρωπους που εχουν μπροστα τους. Μου θυμιζουν την γυναικα που υπεφερε υπο τον ζυγο της κακιας πεθερας της, και οταν η ιδια απεκτησε τον τιτλο της πεθερας αντιμετωπισε με την ιδια η και μεγαλυτερη κακια τη νυφη της, διαιωνιζοντας ετσι την λαικη πιστη. Μου θυμιζουν γυναικες που καταπιεστηκαν λογω του φυλου τους, αλλα οταν ηρθε η σειρα τους να κανουν κοριτσι στραβωσαν που δεν ειχε πουλακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πολλά μπορούν να υπάρχουν.:mrgreen:

Σε έναν άνθρωπο των σπηλαίων θα μπορούσες να του εξηγήσεις για τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα?

Ο χώρος αποτελείται από αρκετές διαστάσεις(περισσότερες από τις 11 που πιστεύοντανπριν δεκαετίες). Εμείς αντιλαμβανόμαστε μόνο τις 3

 

άστο φίλε μη το ψάχνουμε

Οι κλασσικές απαντήσεις του κάθε θεοσεβούμενου. Sorry, αλλά speak for yourself.

 

Δυστυχώς βιάζεσαι να θεωρήσεις ότι, επειδή εσένα "δεν σου κάθεται", οι υπόλοιποι δεν είμαστε άθεοι αλλά απλώς ηλίθιοι.

ΟΚ, να'σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[φιμωτής ελευθεριών mode on] Να κάνω και δημόσια την πρότασή μου να υπαχθούν και τα θρησκευτικά θέματα στα "απαγορευμένα"; [φιμωτής ελευθεριών mode off]

 

Τι σχέση έχει το τι μπορώ να αποδείξω με το τι πιστεύω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να πιστευεις και στο φουξια ιπταμενο υπεργαλαξιακο καλαμαρι, αρκει να μην καταπιεζεις στον διπλανο σου που πιστευει στο γαλαζιο.

Η να αποκαλλεις ηλιθιο αυτον που δεν πειθεται απο την ιδια αναποδεικτη θεωρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μπορεις να πιστευεις και στο φουξια ιπταμενο υπεργαλαξιακο καλαμαρι, αρκει να μην καταπιεζεις στον διπλανο σου που πιστευει στο γαλαζιο.

Η να αποκαλλεις ηλιθιο αυτον που δεν πειθεται απο την ιδια αναποδεικτη θεωρια.

 

Ακριβώς.

Δεν με απασχολεί σε τι πιστεύει ο κάθε συνάνθρωπός μου αρκεί να μην μου επιβάλλει με οποιονδήποτε τρόπο να τρώω στη μάπα την δική του πίστη και να μην με προσβάλλει αν δεν την συμμερίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το τι μπορώ να αποδείξω με το τι πιστεύω;

 

<<<<--Ναι , κανονικά αυτά τα δύο δεν πρέπει να έχουν και πολύ μεγάλη απόσταση σύφμωνα τουλάχιστον με τις λογικές διαδικασίες θεώρησης του κόσμου.

Απο την άλλη με στυγνή λογική ο άνθρωπος δεν θα είχε ανακαλύψει ούτε τον τροχό.

..ή κάπως έτσι. Είναι πολύ γενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κλασσικές απαντήσεις του κάθε θεοσεβούμενου. Sorry, αλλά speak for yourself.

 

Δυστυχώς βιάζεσαι να θεωρήσεις ότι, επειδή εσένα "δεν σου κάθεται", οι υπόλοιποι δεν είμαστε άθεοι αλλά απλώς ηλίθιοι.

ΟΚ, να'σαι καλά.

 

 

:-Dγιατί είσαι κακοπροαίρετος?

Δεν είπα κανέναν ηλίθιο και θα παρακαλούσα να λείπουν χαρακτηρισμοί που αφορούν το ''πρόσωπό μου''.

φιλικά (και το εννοώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας ,ειμαι καινουργια και δεν εχω καταλαβει και πολλα , αλλα προσπαθω .

λοιπόν , άθεη δεν είμαι . ...πιστεύω σε μια ανώτερη δύναμη και όλα αυτά

γιατί δεν μπορώ να εξηγήσω τόσα που μου συμβαίνουν και το γιατί ....

ιδίως για ορισμένες καμπάνες στη ζωή μου , εκεί που το άδικο σε πνίγει και

δεν μπορείς να βρεις τη λύση ή τη δυναμη , γεμιζω με ελπίδα οταν σκεφτομαι

το Θεο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
:-Dγιατί είσαι κακοπροαίρετος?

Δεν είπα κανέναν ηλίθιο και θα παρακαλούσα να λείπουν χαρακτηρισμοί που αφορούν το ''πρόσωπό μου''.

φιλικά (και το εννοώ)

 

Πρώτον, δεν έχω κάνει κανέναν χαρακτηρισμό που αφορά το πρόσωπό σου. Σε προ(σ)καλώ να μου υποδείξεις έστω και έναν.

 

Δεύτερον, οι χαρακτηρισμοί (για όσους δεν συμμερίζονται τις απόψεις σου) βγαίνουν αβίαστα από την ψευδοανάλυση που έκανες για τους άθεους, απορρίπτοντας την ύπαρξή τους: λες ότι δεν υπάρχουν άθεοι - δηλαδή ο υποφαινόμενος και καμιά 10ριά ακόμα μέλη είμαστε βλάκες που θεωρούμε εαυτούς άθεους επειδή... ούτε κι εσύ ξέρεις γιατί.

Ωραία πράγματα αυτά που γράφεις αλλά υπάρχουν κάποιοι που δεν συμμερίζονται τα των πολλαπλών διαστάσεων ή της άγνοιας για το αν υπάρχει άλλη ζωή ή όχι. Μερικοί απ' αυτούς ονομάζουμε τους εαυτούς μας άθεους, δηλώνοντας έτσι την θετική άποψη ότι δεν υφίσταται θεός (κι όχι την αρνητική άποψη ότι δεν πιστεύουμε στον θεό).

Και εσύ μου λες ότι δεν υπάρχουμε; :mad:

Και στο τέλος θεωρείς εμένα κακοπροαίρετο; :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No problem man, μη φορτώνεις, δεν θα ήθελα να εξελιχθεί σε προσωπική κόντρα

 

Είπα : ''Δε πιστεύω ότι υπάρχει πραγματικά άθεος'' ,μπορεί να κάνω και λάθος.

Όπως επίσης είπα ότι δε πιστεύω ότι υπάρχει πραγματικά θεϊστής.

Ό λόγος: δεν αποδεικνύεται τπτ, ούτε η ύπαρξη ούτε η μη ύπαρξη. Καθένας μας πιστεύει ή δεν πιστεύει μέχρι ένα όριο. Δλδ δε θα ρίσκαρα κάτι σημαντικό για την ύπαρξη όπως φαντάζομαι και συ για τη μη ύπαρξη. Κάθε ορθολογιστής οφείλει να μην είναι σίγουρος για τπτ. Ακόμη και η επιστήμη εκεί βασίζεται στην αμφιβολία, και κρατάει κάποιες λύσεις ως τις πιο αποδεκτές ώστε να μπορέσει να θεμελιώσει τη θεωρία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Houston, ειναι φανερο οτι εισαι προκατειλημμενος υπερ του χριστιανισμου.

Σε διαβεβαιω οτι ο Ιησους οντως ειπε αυτο που ειπε και ο Μπους(οποιος δεν ειναι μαζι μου ειναι εναντιον μου), και πολλα ακομα μαργαριταρια θα βρεις αν ψαξεις, βεβαια σε σχεση με τους διαιωνιστες του αυτα ειναι πταισματακια. Αλήθεια, γνωριζεις τι οργια αναφερονται στην Παλαια Διαθηκη?

Οσο για το οτι δεν πιστευεις οτι υπαρχει πραγματικα αθεος, ειναι κι αυτο μια απ τις κομπινες του χριστιανισμου και των ενθεων γενικοτερα. Σωνει και καλα να σου πουν οτι δεν εισαι αυτο που λες, εισαι αυτο που κατα τη γνωμη τους πρεπει να εισαι...

γεια σας ,ειμαι καινουργια και δεν εχω καταλαβει και πολλα , αλλα προσπαθω .

λοιπόν , άθεη δεν είμαι . ...πιστεύω σε μια ανώτερη δύναμη και όλα αυτά

γιατί δεν μπορώ να εξηγήσω τόσα που μου συμβαίνουν και το γιατί ....

ιδίως για ορισμένες καμπάνες στη ζωή μου , εκεί που το άδικο σε πνίγει και

δεν μπορείς να βρεις τη λύση ή τη δυναμη , γεμιζω με ελπίδα οταν σκεφτομαι

το Θεο .

Ποιον Θεο απ ολους? Αποδειξεις εχεις για την "ανωτερη δυναμη" που λες?(αν ειναι ναρθω κι εγω) Γιατι πρεπει να πιστευεις κατι στα τυφλα επειδη το κανουν κι αλλοι? Γιατι ψαχνεις στο "θεικο" υπερπεραν καποια εξηγηση στα προβληματα σου? Νομιζεις οτι ειναι βολικο ή εξυπνο κατι τετοιο?

 

 

 

(ρε παιδια, οι φατσουλες που ειναι????)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος καραγκιοζης το εφτιαξε αυτο(αμερικανος ε?) λοιπον οι θρησκιες αυτο που προσπαθουσαν να κανουν και προσαθουν ακομα ειναι να διαδασκουν ηθος. ιδικα παλαιωτερα που υπηρχε χαμηλο μορφτικο επιπεδο και τι να κανουν τι να κανουν....λενε οπου δε πιπτει λογος πιπτει ραβδος...φτιαχνουμε εναν θεο που θα σε τιμωρει αν δεν εισαι εντως πλαισιων ηθικου κωδικα. ηθος κυριοι. αυτο πιστεβω και για να εχεις ηθος αυτο που χρειαζεσαι ειναι μια καλη οικογενια και ευχαριστα παιδικα χρονια. ευτυχως τα εχω. και για οποιον βιαστει να μιλησει κανενας στην οικογενια μου δεν ειναι αυθεος πλην εμου. ο παππους μου μαληστα ο ενας ηταν ψαλτης. και το ξαναλεω: τα περισοτερα οσων κυρητουν οι θρησκιες με βρησκουν συμφωνο. πχ ο βουδας λεει ηταν πριγκηπας αλλα πολυ πολυ καλοκαρδος, αφησε τα πρηγκιπιλικια και κυρητε εναν λογο παρομοιο του χριστου και γαυτο τον εκαναν βουδα. (το ειχε πει ο μαμαλακης σε μια εκπομπη) τι το κακο εχει? τι το κακο εχουν αυτοι οι μοναχοι που κανουν διαδηλωσεις για να πεσει το στρατιωτικο καθεστος στη μαομαρ? ε? καλοι ανθρωποι ειναι. οπως ο χριστιανος αρνητε να αρνηθει το χριστο γιατι αυτο του μπαμπαλιζαν απο μικρο και τουλεγαν οτι ειναι το σωστο το ιδιο ισχυει και για ολους τους αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...