Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ για φίλτρα. Στο Κορωπί είχα το φίλτρο της Olympus και ήμουν ευχαριστημένος από την γεύση του νερού. Το φίλτρο το πήρα και στο Ηράκλειο που είμαι τώρα αλλά το χρησιμοποιούν μόνο για μαγείρεμα γιατί η γεύση του δεν ήταν καλή. Επειδή μου έσπασε πήρα αυτο https://www.qwaterfilters.com/product/filtro-nerou-vrisis-keramiko-q-tap/ με αυτό το φίλτρο https://www.qwaterfilters.com/product/antallaktiko-filtro-nerou-vrisis-keramiko-q-tap/. Μπορεί κάποιος να μου πει μια άποψη; Τουλάχιστον να μην είναι επιβλαβή για τον οργανισμό όπως διάβασα σε προηγούμενη σελίδα. Τέλος για το Olympus αν πάρω ανταλλακτικά της doulton θα είναι καλύτερα; Ευχαριστώ ελπίζω να μην έγινα κουραστικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ψάχνω αλλά δε βρίσκω πιστοποιημένο (nsf κλπ) φίλτρο εμπλουτισμού.

 

Παίρνω μετρημένο οριακά ακατάλληλο νερό οπότε η αντίστροφη όσμωση είναι μονόδρομος.

Το πρόβλημα είναι η χάλια γεύση και το ελαφρώς όξινο (για τη γεύση το λέω).

 

Ψάχνοντας πέτυχα ένα "made in USA" και τελικά βρήκα ότι έφαγαν πρόστιμο γιατί και εκεί τα εισάγουν (Κίνα?)!

https://www.ftc.gov/system/files/documents/cases/170201ispringcmplt2_0.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μένω Αμπελοκήπους αθηνα και θέλω να πάρω ένα φίλτρο νερού. Τι θα προτείνατε; Δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα, θα προτιμούσα αυτό που βιδώνει στην βρύση. Θα ήθελα κάτι πρακτικό και οικονομικο, το σπίτι το νοικιάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Θέλω να βάλω φίλτρο κάτω πάγκου για το σπίτι.Διαβασα κάποιες σελιδες αλλά μπερδεύτηκα με τόσες επιλογές. Έχετε να προτείνεται κάποιο δοκιμασμένο; Μένω Σαλαμίνα και τον τελευταίο καιρό μας έχουν ταράξει στις διακοπές και όταν επανέρχεται είναι πολύ θολό. Λόγω χλωρίου φαντάζομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης ψάχνομαι για φίλτρο νερού, το τελευταίο καιρό το νερό όταν μπαίνει στο ποτήρι με πίεση έχει μια πολύ ελαφριά χωμάτινη μυρωδιά και γεύση, αν το αφήσω και ηρεμήσει στο ποτήρι για λίγα δευτερόλεπτα και το πιω η γεύση/μυρωδία δεν υπάρχει. Το νερό είναι απόλυτα διαυγές. Είμαι στη περιοχή Νέου Ψυχικού με Ελληνορώσων. (Κοντά στη Κατεχάκη). Διάβασα πως καλό είναι να κάνουμε ανάλυση στο νερό πριν καταλήξουμε σε κάποιο φίλτρο. Αυτό γίνεται από το χημείο του κράτους; Από κάποια εταιρεία, υπάρχουν σχετικές πληροφορίες;

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα,ο υδραυλικος σε σπιτι υπο ανακαίνιση μου προτεινε να βαλουμε στη κεντρικη παροχη του σπιτιου ενα φιλτρο για να μη μας ταλαιπωρουν αλατα και χωμα και κατω απο τη βρυση ενα.Τι γνωμη εχετε για τα δυο φιλτρα?Θα εχω μειωμένη ροη νερου στο σπιτι?Ειναι επικίνδυνο να βαλω στη κεντρικη παροχη φιλτρο και για το χλωριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα,

Κοιταω για φιλτρο νερου γιατι θα ηθελα να σταματησω να αγοραζω μπουκαλια , περισσοτερο λογω οικολογικης συνειδησης. Εχω θεμα με τα νεφρά και πρεπει να προσεχω πολυ με το νερο, κυριως για αλατα. Μενω Αθηνα και μου προτειναν αυτο το φιλτρο https://aquaphor.online/product/φίλτρο-νερού-κάτω-πάγκου-crystal-eco-h-0-1mc/

Ειναι καλο πιστευετε (value for money επισης;) ή θα πρεπει να κοιταξω για καποιο αλλο;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα . αν δεν θέλεις να πίνεις άλατα, βάλε μία αντίστροφη όσμωση.

 

Στις 7/4/2019 στις 2:11 ΠΜ, mithos1979 είπε

Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ για φίλτρα. Στο Κορωπί είχα το φίλτρο της Olympus και ήμουν ευχαριστημένος από την γεύση του νερού. Το φίλτρο το πήρα και στο Ηράκλειο που είμαι τώρα αλλά το χρησιμοποιούν μόνο για μαγείρεμα γιατί η γεύση του δεν ήταν καλή. Επειδή μου έσπασε πήρα αυτο https://www.qwaterfilters.com/product/filtro-nerou-vrisis-keramiko-q-tap/ με αυτό το φίλτρο https://www.qwaterfilters.com/product/antallaktiko-filtro-nerou-vrisis-keramiko-q-tap/. Μπορεί κάποιος να μου πει μια άποψη; Τουλάχιστον να μην είναι επιβλαβή για τον οργανισμό όπως διάβασα σε προηγούμενη σελίδα. Τέλος για το Olympus αν πάρω ανταλλακτικά της doulton θα είναι καλύτερα; Ευχαριστώ ελπίζω να μην έγινα κουραστικός. 

 

Το νερό δεν πρέπει να έχει καμία  γεύση. 

αν έχει κάποια γεύση, οφείλεται στα διαλυμένα στερεά που περιέχει.

 

 

 

Στις 21/3/2019 στις 7:55 ΜΜ, slk200gr είπε

Κατα γην αποψη μου πολυ καλα σκέφτεσαι, να σου πω ακομα εναν λογο που μπορει να ακούγεται φανταστικός αλλα εγω δεν τον υποτιμαω καθολου και ηταν ακομα ενας λογος να το βαλω.Πες οτι γινεται ενα πολυ θερμο επεισόδιο η καποια τρομοκρατικη ενεργεια  καλα ειναι να έχουμε ενα πολυ δυνατο φιλτρο.

Οχι δεν ειναι λογικο ακομα και αν δεν  καθαρισες καλα τους ακροδεκτες του μετρητή ,μετρα και νερο εμφιαλομενο για να δεις οτι δουλευει σωστα ο μετρητης 

 

Στις 29/4/2019 στις 12:01 ΠΜ, slimanio είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα,

Κοιταω για φιλτρο νερου γιατι θα ηθελα να σταματησω να αγοραζω μπουκαλια , περισσοτερο λογω οικολογικης συνειδησης. Εχω θεμα με τα νεφρά και πρεπει να προσεχω πολυ με το νερο, κυριως για αλατα. Μενω Αθηνα και μου προτειναν αυτο το φιλτρο https://aquaphor.online/product/φίλτρο-νερού-κάτω-πάγκου-crystal-eco-h-0-1mc/

Ειναι καλο πιστευετε (value for money επισης;) ή θα πρεπει να κοιταξω για καποιο αλλο;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Γιαννης

Για ενώσεις μαγνησίου και νατρίου, (άλατα), χρησιμοποιούν φίλτρα με ρητίνη. Αυτά κρατούν περίπου το 20-25 % .Μέχρι εκεί όμως.

 

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2019 στις 3:55 ΜΜ, Nikosmile είπε

Αγχώνεστε για το τίποτα, ψυχολογικό είναι όλο το θέμα. Άλλο να βάλω ένα φίλτρο γιατί θέλω μια extra ασφάλεια λόγω ιζημάτων ή καλύτερη γεύση (λόγω υπολειµµατικoύ χλωρίου) στο νερό που πίνω και άλλο να ψάχνω να βάλω φίλτρο γιατί "έχω ακούσει", ότι το νερό της ύδρευσης είναι γεμάτο δηλητήρια. Τα φίλτρα είναι καλά και τα πιστοποιητικά είναι πολύ καλά, αλλά δεν μου λένε και τίποτα. Το νερό της ύδρευσης και μελετάται και ελέγχεται και πιστοποιείται ΣΥΝΕΧΩΣ και καθημερινά από τις ΔΕΚΟ, το γενικό χημείο του κράτους, τα ΑΕΙ/ΑΤΕΙ της χώρας, και από άλλους ανεξάρτητους φορείς εσωτερικού και εξωτερικού, και αυτό έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία. Δεν αποθαρρύνω την αγορά φίλτρων (και εγώ έχω), απλά καλό είναι να μην έχουμε άγνοια και ότι πληρώνουμε και αγοράζουμε να γνωρίζουμε τον πραγματικό σκοπό. 

Καλησπέρα  μιας και το νερό δεν περιέχει τίποτα δηλητήρια όπως λέτε ,   για το Αργίλιο και το Φθόριο τι  γνώμη έχετε;

Βλεπω να είστε "διαβασμένος" γι αυτό ρωτάω.

Και πόσο είναι το ασφαλές όριο, όχι για αισθητικούς λόγους ,(αυτό είναι 200 ) αλλά για λόγους υγείας.  Γνωρίζετε αν έχει γίνει κάποια επιδημιολογική μελέτη στην Ελλάδα  σχετικά με το πόσο και ΑΝ  πρέπει να πίνουμε  Αργίλιο ;

Για το Φθόριο δεν υπάρχει λόγος να ανοίξουμε καμία συζήτηση γιατί θα φρικάρει ο κόσμος.

Περιμένω εμπεριστατωμένη απάντηση με στοιχεία για το Αργίλιο ,γιατί μας λέτε  ευθαρσώς να μην αγχωνώμαστε και ότι το θέμα είναι ψυχολογικό, και  οτι υπάρχουν ελεγχοι καθημερινοί απο φορείς εσωτερικού  και εξωτερικού που το πιστοποιούν  κτλπ.... 

 

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αναλυσεις ενα καλο ιδιωτικο εργαστηριο ειναι το www.tsakalidislabs.gr

Αν καποιος σας πουλαει φιλτρο χωρις να ζητησει καμια αναλυση,ειναι προφανες οτι στην καλυτερη περιπτωση θα σας βοηθησει κατα λαθος,πιθανοτερο ειναι οτι απλα θα σας πουλησει ενα αχρηστο φιλτρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, cactusjacks είπε

Καλησπέρα  μιας και το νερό δεν περιέχει τίποτα δηλητήρια όπως λέτε ,   για το Αργίλιο και το Φθόριο τι  γνώμη έχετε;

Βλεπω να είστε "διαβασμένος" γι αυτό ρωτάω.

Και πόσο είναι το ασφαλές όριο, όχι για αισθητικούς λόγους ,(αυτό είναι 200 ) αλλά για λόγους υγείας.  Γνωρίζετε αν έχει γίνει κάποια επιδημιολογική μελέτη στην Ελλάδα  σχετικά με το πόσο και ΑΝ  πρέπει να πίνουμε  Αργίλιο ;

Για το Φθόριο δεν υπάρχει λόγος να ανοίξουμε καμία συζήτηση γιατί θα φρικάρει ο κόσμος.

Περιμένω εμπεριστατωμένη απάντηση με στοιχεία για το Αργίλιο ,γιατί μας λέτε  ευθαρσώς να μην αγχωνώμαστε και ότι το θέμα είναι ψυχολογικό, και  οτι υπάρχουν ελεγχοι καθημερινοί απο φορείς εσωτερικού  και εξωτερικού που το πιστοποιούν  κτλπ.... 

Φροντίζεις τα δόντια σου; Πηγαίνεις στον οδοντίατρο; Έχεις κάνει εμβόλια; Αν ναι, τότε ούτε εσύ τα πιστεύεις αυτά που γράφεις :D. Λίγη λογική δεν βλάπτει, όταν το αργίλιο είναι το τρίτο πιο άφθονο στοιχείο (8,23%) του επιφανειακού φλοιού της Γης, δηλώνει από μόνο του πόσο επικίνδυνο ή ακίνδυνο είναι. Ο σίδηρος έρχεται τέταρτος με 5,63%. Ζούμε στην «εποχή του αργιλίου». Η έκθεση του ανθρώπου στο αργίλιο είναι αναπόφευκτη και, ίσως, ανεκτίμητη. Το αργίλιο ούτε καρκινογόνο είναι, ούτε μπορεί να περάσει από τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό όπως το φθόριο. Αλλά τι να λέμε, ούτως ή άλλως φθορίωση του πόσιμου νερού δε συμβαίνει στη χώρα μας για να ανησυχείς. Υπάρχουν αποδείξεις ότι το αργίλιο δεν είναι τοξικό σε δόσεις μέχρι 40 mg/day per kg of body mass. Οπότε ένας άνδρας 75kg άνετα μπορεί να καταναλώνει μέχρι 3000mg αργιλίου καθημερινά. Το μεγαλύτερο μέρος του αργιλίου αποβάλλεται στα κόπρανα και πρέπει να καταναλώνεις αρκετά γραμμάρια κάθε μέρα, δηλαδή να είσαι "μεταλλοφάγος" για να δηλητηριαστής από το αργίλιο.

Παράδειγμα

Το αργίλιο στο νερό της περιοχής μου στη Θεσσαλονίκη είναι 21,7mg/L. Οπότε εγώ που είμαι 72kg άνετα μπορώ να πίνω μέχρι 132,7 λίτρα νερού καθημερινά χωρίς ξεπεράσω την ασφάλεια των 40 mg/day per kg of body mass. Πράγμα αδύνατο, γιατί θα με σκοτώσει το ίδιο το νερό (στα πρώτα 5-6 λίτρα) λόγω υπονατριαιμίας. Για τέτοια νούμερα μιλάμε, αυτή είναι η τάξη μεγέθους.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Φροντίζεις τα δόντια σου; Πηγαίνεις στον οδοντίατρο; Έχεις κάνει εμβόλια; Αν ναι, τότε ούτε εσύ τα πιστεύεις αυτά που γράφεις :D. Λίγη λογική δεν βλάπτει, όταν το αργίλιο είναι το τρίτο πιο άφθονο στοιχείο (8,23%) του επιφανειακού φλοιού της Γης, δηλώνει από μόνο του πόσο επικίνδυνο ή ακίνδυνο είναι. Ο σίδηρος έρχεται τέταρτος με 5,63%. Ζούμε στην «εποχή του αργιλίου». Η έκθεση του ανθρώπου στο αργίλιο είναι αναπόφευκτη και, ίσως, ανεκτίμητη. Το αργίλιο ούτε καρκινογόνο είναι, ούτε μπορεί να περάσει από τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό όπως το φθόριο. Αλλά τι να λέμε, ούτως ή άλλως φθορίωση του πόσιμου νερού δε συμβαίνει στη χώρα μας για να ανησυχείς. Υπάρχουν αποδείξεις ότι το αργίλιο δεν είναι τοξικό σε δόσεις μέχρι 40 mg/day per kg of body mass. Οπότε ένας άνδρας 75kg άνετα μπορεί να καταναλώνει μέχρι 3000mg αργιλίου καθημερινά. Το μεγαλύτερο μέρος του αργιλίου αποβάλλεται στα κόπρανα και πρέπει να καταναλώνεις αρκετά γραμμάρια κάθε μέρα, δηλαδή να είσαι "μεταλλοφάγος" για να δηλητηριαστής από το αργίλιο.

Παράδειγμα

Το αργίλιο στο νερό της περιοχής μου στη Θεσσαλονίκη είναι 21,7mg/L. Οπότε εγώ που είμαι 72kg άνετα μπορώ να πίνω μέχρι 132,7 λίτρα νερού καθημερινά χωρίς ξεπεράσω την ασφάλεια των 40 mg/day per kg of body mass. Πράγμα αδύνατο, γιατί θα με σκοτώσει το ίδιο το νερό (στα πρώτα 5-6 λίτρα) λόγω υπονατριαιμίας. Για τέτοια νούμερα μιλάμε, αυτή είναι η τάξη μεγέθους.

Το Αργίλιο είναι το λεγόμενο Alum. Αλουμίνιο . Όπως βλεπεις στην 1η ανάλυση ,τα όρια έχουν ξεφύγει δραματικά.Και επειδή λες πως το νερό δεν φθοριώνεται  σε διαψεύδει η ιδια η ΕΥΔΑΠ στην 2η  ανάλυση που παραθέτω.

Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις αλλα δεν με πείθεις.Παραθέτω κάποιες δημοσιεύσεις,και ο καθένας ας βγάλει τα συμπερασματά του.

Εσύ φυσικά μπορεις να πίνεις όσο ακίνδυνο αλουμίνιο θέλεις, αλλά  Εγώ θα το αποφεύγω όσο μπορώ . Θα συμφωνήσω μαζί σου οτι το αλουμίνιο βρίσκεται σε πολλά είδη που χρησιμοποιέι ο άνθρωπος και δη στα εμβόλια, Αλλά οι επιδημιολογικές μελέτες δείχνουν οτι η λήψη του το καθιστά μακροχρόνια  επικίνδυνο.

Πληθώρα εμβολίων (πολιομυελίτιδας, διφθερίτιδας, τετάνου) περιέχουν αλουμίνιο, η ποσότητα του οποίου είναι ιδιαίτερα δυσανάγνωστη στην ετικέτα τους. Οι φαρμακευτικές εταιρείες το προσθέτουν προκειμένου να αυξήσουν τη δόση των αντιγόνων και να ενισχύσουν την αντίδραση του ανοσοποιητικού συστήματος. Σύμφωνα με υπολογισμούς της Γαλλίδας δημοσιογράφου και συγγραφέως Virginie Belle, ένα βρέφος 2-16 μηνών προσλαμβάνει 2,46 mg αλουμινίου στους μυς του, σε αντίθεση με τα 1,25 mg που ορίζει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας ως ανώτατο ποσό ανά δόση για τον ενήλικο.

Ανεξάρτητες μελέτες τριών ερευνητών (Kerr 1969, Alfrey 1972 και Short 1980) απέδειξαν πως όταν το νερό που χρησιμοποιούνταν στην αιμοκάθαρση των ασθενών με νεφρική ανεπάρκεια περιείχε πολύ αλουμίνιο (σαν μέσο καθαρισμού του νερού από ρύπους), τότε οι ασθενείς παρουσίαζαν διαταραχές λόγου, ισορροπίας και συμπεριφοράς (εγκεφαλοπάθεια) και υπέφεραν από πόνους στις αρθρώσεις, απασβέστωση των οστών και σκελετικές παραμορφώσεις, αναιμία και καρδιακά προβλήματα, καθώς το αλουμίνιο παρεμβαίνει στο πεπτικό σύστημα και δυσχεραίνει την απορρόφηση του ασβεστίου, του μαγνησίου, του καλίου και του φθορίου.

Ερευνα του Πανεπιστημίου του Reading έδειξει ότι οι καρκινικοί όγκοι εμφανίζονται με μεγαλύτερη συχνότητα στα μέρη του γυναικείου στήθους που είναι πλησιέστερα στο σημείο εφαρμογής των αποσμητικών. Από τις γυναίκες που μελετήθηκαν, βρέθηκαν ότι οι κύστες που βρίσκονταν στην περιοχή κοντά στη μασχάλη είχαν 25 φορές περισσότερο αλουμίνιο από την κοινή ποσότητα που βρίσκεται στο αίμα.

Νόσος Αλτζχάιμερ: Μελέτες που διεξήχθησαν στους εγκεφάλους των ανθρώπων που πάσχουν από την νόσο, βρήκαν ότι ο εγκεφαλικός ιστό εμπεριείχει συχνά υψηλά επίπεδα τοξινών που αναπτύχθηκαν από την πρόσληψη αλουμινίου.

Συμπερασμα . Προφανώς έχουμε χλώριο, αργίλιο, και φθόριο στο νερό που πίνουμε. Αν προστεθούν και οι παλιές σωληνώσεις μας κάνουν ένα ωραιότατο κοκτέϊλ. 

Καλή συνέχεια εύχομαι.

ΑΓΙΟΣ-ΘΩΜΑΣ-ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ-22-1-2019.page2.jpg

10 ώρες πριν, cactusjacks είπε

 

 

10 ώρες πριν, cactusjacks είπε

 

ΣΑΓΙΟΣ-ΘΩΜΑΣ-ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ-22-1-2019.page2.jpg

image.thumb.png.8598427fc88151661240af77d9eb21cc.png

Επεξ/σία από cactusjacks
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, cactusjacks είπε

Σύμφωνα με υπολογισμούς της Γαλλίδας δημοσιογράφου και συγγραφέως...

Αυτό τα λέει όλα! Τύφλα να έχει το MIT... Είμαι σίγουρος που εσύ αντί να πάρεις κάποιο φάρμακο/εμβόλιο με αργίλιο ή να πας στον οδοντίατρο για φθορίωση, θα πας σε αυτή την δημοσιογράφο για διάγνωση και θεραπεία.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έκανες καν τον κόπο να το ψάξεις.

Δεν είδες την φθορίωση στο νερό της ΕΥΔΑΠ (ενώ μας διαβεβαίωσες πως δεν φθοριώνεται).

ΔΕΝ είδες καν το 1600 !! στο Αργίλιο .

Η μάλλον το είδες  αλλά έκανες το κορόΪδο.

Το μόνο που είδες ήταν "αυτό" με την δημοσιογράφο και αυτό ούτε ΚΑΝ  το έψαξες .Το όνομά της είναι Virginie Belle

Συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε την κουβέντα .

Όποιος θέλει, μπορεί να ψάξει το θέμα.

Η πληροφορία είναι άφθονη στο διαδύκτιο.

 

 

 

4 ώρες πριν, Nikosmile είπε

 

http://controverses.mines-paristech.fr/public/promo10/promo10_G17/indexdc18.html?page_id=279

Επεξ/σία από cactusjacks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...