Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok, βάζε απλό νεράκι της βρύσης με χλώριο, στην καλύτερη βάλε σαπούνι των πιάτων και μετά καλό ξέπλυμα. Αν έχει μαζευτεί σε κάποιο σημείο των εξαρτημάτων βρωμιά ή λίγδες, τρίψιμο με σύρμα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Ok, βάζε απλό νεράκι της βρύσης με χλώριο, στην καλύτερη βάλε σαπούνι των πιάτων και μετά καλό ξέπλυμα. Αν έχει μαζευτεί σε κάποιο σημείο των εξαρτημάτων βρωμιά ή λίγδες, τρίψιμο με σύρμα.

Αυτό που έγραψα για το βρυσακι είναι φυσιολογικό; Αυτά είναι εφ'ορου ζωής ή κάποια στιγμή αλλοιώνεται το μέταλλο εσωτερικά και θέλει αντικατάσταση; 

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nikosmile

Πρόσφατα στο Αργοστόλι ξεκίνησε μονάδα αφαλάτωσης νερού σε συνδυασμό πριν 4 χρόνια αντικαταστάθηκαν οι αμιαντοσωλήνες με μπλε σωλήνες.

Αναλύσεις 17/04/19 και 23/4/19

Τη σύστημα να βάλω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα παίδες, εγω μενω στην Κυπαρισσία και πίνω εμφιαλωμένο κυριως λογω του απαρχαιωμένου δικτύου που το μεταφέρει στα σπίτια μας... Μετα από μια έρευνα αγοράς κατεληξα οτι για να αποφασίσω τι φιλτρο χρειάζομαι πρέπει να κανω αναλυσεις στο νερο που βγαίνει απο την βρυση μου. Το κοστος των αναλύσεων ειναι γυρω στα 300 ευρω... ρωταω λοιπόν αξίζει να προβω σε αυτο το εξοδο ή με τα ίδια χρηματα να αγορασω μια συσκευη Α.Ο; 

 

 

 

Επεξ/σία από Μαστα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, maarinos είπε

@Nikosmile

Πρόσφατα στο Αργοστόλι ξεκίνησε μονάδα αφαλάτωσης νερού σε συνδυασμό πριν 4 χρόνια αντικαταστάθηκαν οι αμιαντοσωλήνες με μπλε σωλήνες.

Αναλύσεις 17/04/19 και 23/4/19

Τη σύστημα να βάλω??

Εσύ δεν χρειάζεσαι φίλτρο. Αλλά αν θες για ψυχολογικούς λόγους, πάρε ένα διπλό φίλτρο, στο πρώτο στάδιο βάζεις ένα προφίλτρο, σχετικά πιο φθηνό (προπυλενίου ή κεραμικό) για στερεά σωματίδια (σκουριά, χώμα κτλ), και στο δεύτερο στάδιο ένα καλό ενεργού άνθρακα για βελτίωση της γεύσης από το υπολειμματικό χλώριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, thant είπε

Αυτό που έγραψα για το βρυσακι είναι φυσιολογικό; Αυτά είναι εφ'ορου ζωής ή κάποια στιγμή αλλοιώνεται το μέταλλο εσωτερικά και θέλει αντικατάσταση; 

Δεν ξέρω τι να σου πω. Θεωρητικά το μέταλλο είναι ανοξείδωτο, η φθορά που παρουσιάζει είναι οτι μπορεί να θαμπώσει και να σκουρίνει με το πέρασμα των ετών, όπως συμβαίνει και με το δικό μου φίλτρο. Για το χρώμα που περιγράφεις δεν γνωρίζω, ενδέχεται να ήταν έτσι από κατασκεής, στείλε κάποιο email στην εταιρεία και ρώτα τους. Τα φίλτρα (με εξαίρεση το ανταλλακτικό) δεν είναι εφ' όρου ζωής, τώρα αν θα χρειαστεί αλλαγή εξ' ολοκλήρου, επαφίεται στο είδος των φθορών που θα παρουσιαστούν κάποια στιγμή, μπορεί να είναι οπτικές και μη, και ο χρήστης που θα τις διαπιστώσει πράττει αναλόγως.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία θεωρητική ερώτηση υπάρχουν φίλτρα για δύο στάδια που να μπορούν να καθαρίσουν ακόμα και δηλητηριασμένο νερό ασχέτως κόστους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, slk200gr είπε

Μία θεωρητική ερώτηση υπάρχουν φίλτρα για δύο στάδια που να μπορούν να καθαρίσουν ακόμα και δηλητηριασμένο νερό ασχέτως κόστους?

Δηλητηριασμένο από τι; Τα δηλητήρια μπορεί να είναι χιλιάδες (βαριά μέταλλα, τοξίνες, χημικά κατάλοιπα, παθογόνα, ραδιενεργά κτλ). Τα φίλτρα λιανικής είναι εντελώς αναποτελεσματικά να κάνουν μια τέτοια εξυγίανση, είναι μόνο για να φιλτράρουν το "υγιές πόσιμο νερό". Μόνο μια επεξεργασία εξυγίανσης σε βιομηχανικό επίπεδο που απαιτεί συνδυασμό τεχνολογιών, θα ήταν αξιόπιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, slk200gr είπε

Μία θεωρητική ερώτηση υπάρχουν φίλτρα για δύο στάδια που να μπορούν να καθαρίσουν ακόμα και δηλητηριασμένο νερό ασχέτως κόστους?

Με την αντίστροφη όσμωση γνωρίζω οτι μπορείς να αποτρέψεις κάποια είδη μικροβίων και μικροοργανισμών που έχουν συγκεκριμένο μέγεθος μικρών.

Πιο συγκεκριμένα , μια μεμβράνη αντίστροφης όσμωσης των 0,0001 microns κατακρατεί και δεν αφήνει να περάσουν ιοί μεγέθους από 0,02 έως 0,4 microns.

Εαν τα μόρια κάποιου δηλητηρίου είναι της τάξης έως και 0,0001 microns τότε ναι μπορεί μια μεμβράνη να τα αποτρέψει να περάσουν.Αν είναι πιο κάτω από αυτό το όριο τότε δεν μπορεί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα στην παρεα.

Μενω στην Αθηνα  συγκεκριμενα δυτικα προαστια και τον τελευταιο καιρο ψαχνω για αγορα φιλτρου νερου κατω απο τον παγκο της κουζινας.Η αληθεια ειναι πως γραφονται διαφορες αποψεις και ιδεες και εχω μπερδευτει αρκετα.

Θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας τι φιλτρο, η φιλτρα να επιλεξω για να πινω εγω και η οικογενεια μου οσο το δυνατον πιο ποιοτικο νερο.

Η Ελλαδα σαφως και εχει ποιο ποιοτικο νερο απο τις αλλες Ευρωπαικες χωρες,αλλα μην ξεχναμε πως οι σωληνες παροχης ειναι δεκαετιων με οτι αυτο συνεπαγεται και επισης οι διαρροες αριθμητες.

Δεν με ενδιαφερει λοιπον το κοστος αγορας και συντηρησης οσο η σωστη επιλογη για τα επιθυμητα αποτελεσματα.

Περιμενω λοιπον γνωμες και αποψεις...........

Ευχαριστω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KONTARAS είπε

Θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας τι φιλτρο, η φιλτρα να επιλεξω για να πινω εγω και η οικογενεια μου οσο το δυνατον πιο ποιοτικο νερο.

Έχεις κάνει ανάλυση του νερού που έρχεται τώρα στη βρύση σου?

Γνωρίζεις δηλαδή από τί θέλεις να προστατευτείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Εσύ δεν χρειάζεσαι φίλτρο. Αλλά αν θες για ψυχολογικούς λόγους, πάρε ένα διπλό φίλτρο, στο πρώτο στάδιο βάζεις ένα προφίλτρο, σχετικά πιο φθηνό (προπυλενίου ή κεραμικό) για στερεά σωματίδια (σκουριά, χώμα κτλ), και στο δεύτερο στάδιο ένα καλό ενεργού άνθρακα για βελτίωση της γεύσης από το υπολειμματικό χλώριο.

Γιατι χρειαζεται αλλο φιλτρο για στερεα κ αλλο για το χλωριο; Το φιλτρο ενεργου ανθρακα δεν κατακρατα και τα στερεα εφοσον  κανει κ για το χλωριο; 

Ισως αφελης ερωτηση αλλα για να μαθαινουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

Γιατι χρειαζεται αλλο φιλτρο για στερεα κ αλλο για το χλωριο; Το φιλτρο ενεργου ανθρακα δεν κατακρατα και τα στερεα εφοσον  κανει κ για το χλωριο; 

Ισως αφελης ερωτηση αλλα για να μαθαινουμε.

Για να αυξηθεί η διάρκεια ζωής και η αποτελεσματικότητα στο φίλτρο άνθρακα (που είναι πολύ πιο ακριβό). Διαφορετικά το πορώδες του θα γεμίσει από χώματα/λάσπη, θα πέσει η απόδοσή του και θα θέλει αλλαγή σε λίγους μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, turbat0s είπε

Έχεις κάνει ανάλυση του νερού που έρχεται τώρα στη βρύση σου?

Γνωρίζεις δηλαδή από τί θέλεις να προστατευτείς?

Δεν εχω κανει καποια ανάλυση. Το μονο που εχω παρατηρήσει πως εχει μια έντονη γεύση (χλωριου) σε σύγκριση με τα εμφιαλωμένο νερα που πινουμε.Επισης σε ορισμενες επισκευές του δικτύου που εχουν γινει λογο διαρροών υδατων,το νερό στην βρύση ερχόταν μαζί με χωμα.Τελος καθε χρονο αφαιρώ τα στόμια με τις σιτες απο τις βρυσες και αφαιρώ πολυ μικρα χαλικακια και πετραδακια.Τοσο μικρα οσο το κεφαλι μιας καρφιτσας.Ολα αυτα λοιπον μου εδωσαν ρο κίνητρο για αγορα φιλτρου νερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...