Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώμες για mineral;

Τώρα χρησιμοποιώ το pentek gs-10cal ro αλλά δεν μου αρέσει. Ελάχιστη αύξηση αγωγιμότητας και καθόλου στο ph.

Έχω δοκιμάσει και τα πιο φθηνά τα διάφανα (και mineral και alkaline) αλλά όλα ψοφάνε στον μήνα.

Μου άρεσε πολύ της green filter αλλά η water waves σταμάτησε να το φέρνει λόγω υψηλού ph (άνω του 9).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, είμαι στο κέντρο Αθήνας και χρησιμοποιώ κανάτα brita, έλεγα να πάω για φίλτρο νερού βρύσης και έβλεπα το https://www.skroutz.gr/s/17419992/Toray-Torayvino-MK2-EG.html?from=catspan&keyphrase=torayvino+mk2-eg#reviews για βασική βελτίωση, αξίζει λέτε; Δεν υπάρχει μπάτζετ για πάνω από 60-80 ευρώ. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Κων/νοςοMegas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Κων/νοςοMegas είπε

Γεια σας, είμαι στο κέντρο Αθήνας και χρησιμοποιώ κανάτα brita, έλεγα να πάω για φίλτρο νερού βρύσης και έβλεπα το https://www.skroutz.gr/s/17419992/Toray-Torayvino-MK2-EG.html?from=catspan&keyphrase=torayvino+mk2-eg#reviews για βασική βελτίωση, αξίζει λέτε; Δεν υπάρχει μπάτζετ για πάνω από 60-80 ευρώ. Ευχαριστώ.

Είναι καλό φίλτρο, αλλά να προσέξεις το ανταλλακτικό το οποίο είναι για 1500 λίτρα αλλά 6 μήνες διάρκεια, οπότε χρειάζεσαι χ2 για το έτος. Ένα άλλο αρνητικό για μένα είναι οτι το κυρίως σώμα του φίλτρου πρέπει να στηρίζεται επάνω στην βρύση. Αρκετές βρύσες ειδικά οι παλιές που έμπαιναν στα σπίτια από το 90 και πριν θα έχουν θέμα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει ενα φιλτρο απο την waterfresh που ειναι και το κορυφαιο τους. Αφηνει μια αισθηση πλαστικου στο στομα οταν πινεις νερο. Τ ο εχω δυο εβδομαδες. Ειναι φυσιολογικο αυτο?ΕΙναι εγκατασταση κατω παγκου πανω στην βρυση της κουζινας( Δεν εχω δευτερο βρυσακι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς εαν οι χαλκοσωλήνες που χρησιμοποιούν οι ψυκτικοί κάνουν για πόσιμο νερό; Ψάχνω για διάσταση 1/4'' και βρίσκω μόνο αυτές που βάζουν οι ψυκτικοί για να περνά το φρέον.

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος ποια η διαφορά των κοινών χαλκοσωλήνων που είναι εγκεκριμένες για πόσιμο νερό και του Cu+ χαλκού.Μήπως είναι το ίδιο πράγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε.

μενω Ρόδο και το νερό εδώ είναι τουλάχιστον άθλιο παρόλο που οι άρχοντες του νησιού λένε ότι το νερό είναι εξαιτερικό. Φίλος υδραυλικός μου είπε χαρακτηριστικά ότι σε πρόσφατη υδροδότηση πολυκατοικίας η επιχείρηση ύδρευσης τράβηξε παροχή από υφιστάμενους σωλήνες αμίαντου σε περιοχή 700-800 μέτρα από το σπίτι μου. Θέλω να κάνω μια ανάλυση νερού και απευθύνθηκα σε δυο εργαστήρια εδώ στη Ρόδο και μου είπαν κόστος 30€ και 40€. Εδώ είδα κάποιους να αναφέρουν κόστος μέχρι και 300€. Όποτε ερωτώ ο αδαής , έχετε κάποια εταιρία εργαστήριο να προτείνετε για αναλυση νερου; Τι πρέπει να ζητήσω; Υπάρχει κάποια στάνταρ ανάλυση ή ο κάθε ένας το εξειδικεύει;

Θα εκτιμούσα μια απάντηση ή μια παραπομπή σε κάποιον ειδικό που αποδεδειγμένα το κατέχει.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2019 στις 5:23 ΜΜ, gbras είπε

Εχω παρει ενα φιλτρο απο την waterfresh που ειναι και το κορυφαιο τους. Αφηνει μια αισθηση πλαστικου στο στομα οταν πινεις νερο. Τ ο εχω δυο εβδομαδες. Ειναι φυσιολογικο αυτο?ΕΙναι εγκατασταση κατω παγκου πανω στην βρυση της κουζινας( Δεν εχω δευτερο βρυσακι)

Διάβασε τις οδηγίες του φίλτρου μήπως αναφέρουν οτι κατά την πρώτη χρήση πρέπει να αφήσεις να τρέξει νερό για κανένα 10-15λεπτό. Στο δικό μου π.χ πρέπει να το αφήσεις τόσο, και την επόμενη ημέρα το αφήνεις 1-2 λεπτά να τρέξει. Αν τα έχεις κάνει αυτά, δεν μου φαίνεται λογικό να έχει κάποια επίγευση το νερό.

14 ώρες πριν, tarantules είπε

Γνωρίζει κανείς εαν οι χαλκοσωλήνες που χρησιμοποιούν οι ψυκτικοί κάνουν για πόσιμο νερό; Ψάχνω για διάσταση 1/4'' και βρίσκω μόνο αυτές που βάζουν οι ψυκτικοί για να περνά το φρέον.

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος ποια η διαφορά των κοινών χαλκοσωλήνων που είναι εγκεκριμένες για πόσιμο νερό και του Cu+ χαλκού.Μήπως είναι το ίδιο πράγμα;

Cu+ = Αντιμικροβιακός χαλκός και καλά, δηλαδή μαρκετίστικα κόλπα εταιρειών να πουλήσουν παραπάνω.

Προτίμησε τις υπόλοιπες σωλήνες. Για το αν υπάρχουν εγκεκριμένες και μη εγκεκριμένες για πόσιμο νερό, ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2019 στις 4:14 ΜΜ, Μαστα είπε

καλησπέρα παίδες, εγω μενω στην Κυπαρισσία και πίνω εμφιαλωμένο κυριως λογω του απαρχαιωμένου δικτύου που το μεταφέρει στα σπίτια μας... Μετα από μια έρευνα αγοράς κατεληξα οτι για να αποφασίσω τι φιλτρο χρειάζομαι πρέπει να κανω αναλυσεις στο νερο που βγαίνει απο την βρυση μου. Το κοστος των αναλύσεων ειναι γυρω στα 300 ευρω... ρωταω λοιπόν αξίζει να προβω σε αυτο το εξοδο ή με τα ίδια χρηματα να αγορασω μια συσκευη Α.Ο; 

ΑΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο μενα. Αρκετα χρονια τωρα χρησιμοποιώ εμφιαλωμένα μπουκαλια γιατι το νερο απο τη βρυση δεν πίνεται, αλλα επειδή δεν ειναι λύση να αγοραζουμε συνεχεια μπουκαλια διοτι πολλα ακούγονται σκεφτομαι να βαλω καποιο καλο φιλτρο νερου στη βρύση. Θα μπορουσατε να με βοηθήσετε γιατι δεν εχω ιδεα; Αυτα που διαφημιζουν και εννοω για imperial και Olympus αξιζουν η μονο διαφήμιση ειναι; Δεν θα με πείραζε αν υπήρχε και καποιο καλο και αξιόπιστο φιλτρο απο αυτα που τοποθετούνται κατευθειαν στην ακρη της βρυσης. Εχετε να προτείνετε κατι αλλο και ισως πιο οικονομικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμεσα σε αυτα τα δυο ποιο προτεινετε;

Γενικα  ειναι αξιπιστες εταιριες να δω κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα;

1

2

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανείς που να έχει χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο: https://www.qwaterfilters.com/product/φίλτρο-βρύσης-brita-on-tap-led/

να μας πει κάποια άποψη;

Οι γνώστες θα το συστήνατε;  

 

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα για καμπανα τι φιλτρο προτεινετε για το νερο της Αθηνας?

Κοιταζω αυτο  https://shop.waterfresh.gr/product/ανταλλακτικό-matrikx-pb1/

Τιμιο δεν ειναι για τα λεφτα του???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Καλημερα για καμπανα τι φιλτρο προτεινετε για το νερο της Αθηνας?

Κοιταζω αυτο  https://shop.waterfresh.gr/product/ανταλλακτικό-matrikx-pb1/

Τιμιο δεν ειναι για τα λεφτα του???

απο τα πιο τιμια,το εχει ενας φιλος μου και ειναι απλυτα ευχαρηστημενος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...