Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/8/2019 στις 1:19 ΜΜ, infested είπε

Τα matrixk είναι τελείως άχρηστα δεν σταματάνε τίποτα καλύτερα να πίνεις κατευθείαν από τη βρύση να γλιτώσεις και τα έξοδα. Ορίστε και η πιστοποίηση απο nsf μόνο για ποιότητα υλικού έχουν: http://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?TradeName=MATRIKX&Standard=&ProductType=&PlantState=&PlantCountry=&PlantRegion=&submit3=Search&hdModlStd=ModlStd

Τα φίλτρα Excito-ST δεν έχουν καν πιστοποίηση άρα είναι χειρότερα και από τη  μούφα το MATRIKX.

Το αδικεις δεν ειναι ετσι.. Τωρα εβαλα και στην πραξη κανει μια χ δουλεια που το καταλαβαινεις στο λαιμο και στην γευση..!  Δεν το εχω παει για αναλυση αλλα μια φορα αχρηστο δεν ειναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Το αδικεις δεν ειναι ετσι.. Τωρα εβαλα και στην πραξη κανει μια χ δουλεια που το καταλαβαινεις στο λαιμο και στην γευση..!  Δεν το εχω παει για αναλυση αλλα μια φορα αχρηστο δεν ειναι!

Κοιτά κ εγώ που το έχω ... έχω δει τεράστια διαφορά σε γεύση ... επίσης 0.5 microns που είναι σημαίνει ότι κραταει σωματίδια που είναι μεγαλύτερα από 0.5. Όποτε αυτό και μόνο αναιρεί ότι λέει ο φίλος από πάνω ότι είναι άχρηστο . Το πάχος μια τρίχας είναι 100microns . Όποτε στα 0.5 σκέψου ποσά πραματα κραταει ... επίσης κραταει το πιο,βλαβερό πραμα που είναι το χλώριο . Πίνουμε ήδη πόσιμο νερό και από την βρύση . Σε δηλητηριασμένο νερό ίσως να ήταν άχρηστο όπως λέει ο φίλος , αλλά σε πόσιμο νερό χλώριομενο είναι μια χαρά κατά την γνώμη μου ! Και εγώ πιστεύω Ότι το αδικεί λίγο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να έρθει μια μεμβράνη νανοφίλτρανσης από Ρωσία.Ξέρω με τρώει ο ποπός μου για δοκιμές αλλά το έψαχνα πολύ καιρό.Για να δούμε αξίζει ή θα φάω καμιά φόλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, spynik είπε

Από αυτούς έχω παραγγείλει τη μεμβράνη νανοφίλτρανσης που θα δοκιμάσω.Δεν ξέρω αλλά τους Ρώσους τους εμπιστεύομαι σε τέτοια θέματα.Έχουν εμπειρία και λόγω Τσερνομπιλ.

Τώρα το συγκεκριμένο που λες, αν δεν το πάρεις να του κάνεις τέστ με χημική ανάλυση , ότι και να πούμε στον αέρα θα πάει.Κι εμένα όταν έρθει η μεμβράνη ,η πρώτη μου δουλειά είναι να πάρω δείγμα και να το πάω για εξέταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tarantules είπε

Από αυτούς έχω παραγγείλει τη μεμβράνη νανοφίλτρανσης που θα δοκιμάσω.Δεν ξέρω αλλά τους Ρώσους τους εμπιστεύομαι σε τέτοια θέματα.Έχουν εμπειρία και λόγω Τσερνομπιλ.

Τώρα το συγκεκριμένο που λες, αν δεν το πάρεις να του κάνεις τέστ με χημική ανάλυση , ότι και να πούμε στον αέρα θα πάει.Κι εμένα όταν έρθει η μεμβράνη ,η πρώτη μου δουλειά είναι να πάρω δείγμα και να το πάω για εξέταση.

Επειδή είμαι όχι πολύ σχετικός, τι ζητάμε στην ανάλυση?

 

(BTW παλιότερα το είχα ψάξει πολύ με τα φίλτρα και κατέληξα στα...μπουκάλια). Και τώρα πάλι εκεί θα παραμείνω για το πόσιμο. TIP όταν αγοράζω κοιτάω την ημερομηνία λήξης και αυτόματα ξέρω και την παραγωγής. Παίρνω το πιο φρέσκο (βρίσκω λιγότερο από εβδομάδα, έως και 2 ημερών τώρα το καλοκαίρι).

Επίσης ανησυχώ με τη νανοντεχνολογία λίγο... Είναι νέο πράγμα και να φεύγει τίποτα nano από το φίλτρο, πάει παντού στο σώμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ο καιρός μετά από 6 μήνες να αλλάξω το προ φίλτρο, θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό αυτό που είχα ως τώρα ήταν ένα άσπρο σχετικά φθηνό 4-5 ευρώ νομίζω το δεύτερο μου φίλτρο είναι το MATRIKX HC+CTO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΣΙΜΟΥ ΝΕΡΟΥ_ ΟΔΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ 20-05-2019.pdfΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΣΙΜΟΥ ΝΕΡΟΥ_ ΟΔΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ 20-05-2019.pdfΈχω διαβάσει από την 60 έως την τελευταία σελ του νήματος ως έξτρα βοήθεια στην προσπάθειά μου να επιλέξω την κατάλληλη μέθοδο φιλτραρίσματος νερού για το σπίτι μου.

Ζω στα Ιωάννινα και επισυνάπτω την τελευταία ανάλυση της ΔΕΥΑΙ στην περιοχή μου. Επίσης έχω δώσει δείγμα νερού σε γνωστό μου και περιμένω τα αποτελέσματα. Πρώτη ενημέρωση που έχω είναι ότι όλοι οι δείκτες είναι εντός ορίων.

Σκέφτομαι σοβαρά να παραγγείλω σύστημα αντίστροφης όσμωσης, τόσο για το ενδεχόμενο τυχαίας μόλυνσης του νερού του δικτύου, όσο και για ψυχολογικούς λόγους. Τα θετικά και τα αρνητικά της ro, τα γνωρίζω.

Το ¨πρόβλημά" μου είναι πόσων σταδίων ro να παραγγείλω και και το κυριότερο ποια πιστοποιημένη εταιρεία να επιλέξω. Διάβασα εδώ μέσα για την multipure, όμως βρίσκω μόνο αυτήν εδώ και η τιμή της ξεφεύγει αρκετά. Βρήκα και αυτήν, όμως δεν ξέρω ποιας εταιρείας είναι και δεν μπορώ να διασταυρώσω αν όντως έχει πιστοποιήσεις.

Την βοήθειά σας παρακαλώ, αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο πιστοποιημένο σύστημα ro.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΣΙΜΟΥ ΝΕΡΟΥ_ ΟΔΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ 20-05-2019.pdf

001.jpg

002.jpg

Επεξ/σία από kob6931
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι φοβάσαι μόλυνση από μικροοργανισμούς; Αν το νερό χλωριώνεται δεν έχεις κάποιον λόγο. Βλέπω αυξημένη την αγωγιμότητα, έχετε πολλά άλατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Εννοείς ότι φοβάσαι μόλυνση από μικροοργανισμούς; Αν το νερό χλωριώνεται δεν έχεις κάποιον λόγο. Βλέπω αυξημένη την αγωγιμότητα, έχετε πολλά άλατα;

Ναι φοβάμαι μόλυνση από μικροοργανισμούς. Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα αμιαντοσωλήνες στο δίκτυο.

Όλα τα χρόνια πίνουμε εμφιαλωμένο, όμως θέλω να βάλω ένα τέλος καθώς οι συνθήκες αποθήκευσης και μεταφοράς του από τις εταιρείες είναι απαράδεκτες. Το μεσημέρι θα ανεβάσω φωτο από κάβα που έχει τις εξάδες στη βιτρίνα και λιάζονται.

Πιστεύω ότι ένα τρεχούμενο σωστά φιλτραρισμένο νερό είναι καλύτερο.

Όσο για τα άλατα, ναι έχουμε άλατα, αλλά δεν έχω μέτρο σύγκρισης για να πω αν είναι πολλά ή λίγα. 

Τα ολικά διαλυμένα στερεά (TDS) που μέτρησα πέρυσι με το xiaomi tds meter ήταν 193ppm.

Επεξ/σία από kob6931
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kob6931 είπε

 

Τα ολικά διαλυμένα στερεά» (TDS) που μέτρησα πέρυσι με το tds meter της xiaomi βγήκαν 193ppm.

αυτο της χιαομι ειναι για πεταμα ,ουτε να το κοιτας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το πρόβλημα δεν είναι τα άλατα δεν βλέπω τον λόγο σε αστική περιοχή να βάλεις αντίστροφη όσμωση. Το χλώριο σκοτώνει τους μικροοργανισμούς και τα φίλτρα μπορούν να κρατούν τις ίνες αμιάντου οι οποίες δεν είναι τόσο μικρές, αν και εντάξει το κόστος της μεμβράνης δεν είναι τόσο μεγάλο αφού δεν αλλάζει καν κάθε χρόνο., ένα διπλό ή τριπλό φίλτρο κάτω πάγκου νομίζω ότι σου είναι αρκετό.

Για το εμφιαλωμένο δεν το συζητώ, έχω την χειρότερη άποψη, άθλιες συνθήκες αποθήκευσης και μεταφοράς, δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος.

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Conan2046 said:

Αν το πρόβλημα δεν είναι τα άλατα δεν βλέπω τον λόγο σε αστική περιοχή να βάλεις αντίστροφη όσμωση. Το χλώριο σκοτώνει τους μικροοργανισμούς και τα φίλτρα μπορούν να κρατούν τις ίνες αμιάντου οι οποίες δεν είναι τόσο μικρές, αν και εντάξει το κόστος της μεμβράνης δεν είναι τόσο μεγάλο αφού δεν αλλάζει καν κάθε χρόνο., ένα διπλό ή τριπλό φίλτρο κάτω πάγκου νομίζω ότι σου είναι αρκετό.

Για το εμφιαλωμένο δεν το συζητώ, έχω την χειρότερη άποψη, άθλιες συνθήκες αποθήκευσης και μεταφοράς, δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος.

συμφορουμιτες συμφωνειτε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...