Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε. Απλά όπως είπατε το κόστος μεμβράνης δεν είναι μεγάλο.

Κάποια εταιρεία έχετε να προτείνετε;

Επεξ/σία από kob6931
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 30/8/2019 στις 12:09 ΠΜ, kob6931 είπε

Σκέφτομαι σοβαρά να παραγγείλω σύστημα αντίστροφης όσμωσης, τόσο για το ενδεχόμενο τυχαίας μόλυνσης του νερού του δικτύου, όσο και για ψυχολογικούς λόγους. Τα θετικά και τα αρνητικά της ro, τα γνωρίζω.

Αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς σε λίγες γραμμές να γράψεις τα θετικά και τα αρνητικά της αντίστροφης όσμωσης. Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Avatar_GR είπε

Αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς σε λίγες γραμμές να γράψεις τα θετικά και τα αρνητικά της αντίστροφης όσμωσης. Thanks

Για να μην γίνει καμία παρεξήγηση, ΔΕΝ είμαι χημικός ούτε εργάζομαι στο χώρο του νερού.

Παραθέτω συγκεντρωμένα αυτά που έχω διαβάσει:

 

Τα θετικά της αντίστροφης όσμωσης:

Είναι η πλέον αξιόπιστη μέθοδος φίλτρανσης νερού.

Είναι ίσως η μοναδική λύση όταν το νερό είναι αρκετά επιβαρυμένο (μόλυβδο, υδράργυρο, αρσενικό, κάδμιο)

Είναι η αποτελεσματικότερη μέθοδος για την αφαίρεση κρυπτοσποριδίου (Cryptosporidium) (ενδοκυτταρικό παράσιτο)

 

Τα αρνητικά της αντίστροφης όσμωσης:

Κόστος αντικατάστασης μεμβράνης, φίλτρων, προφίλτρων κλπ.

Απαιτεί χώρο

Αφαιρεί ωφέλιμα μέταλλα και ιχνοστοιχεία για το ανθρώπινο σώμα (σίδηρο, νάτριο, ασβέστιο, μαγνήσιο) και πρέπει να προστεθούν μέσω πρόσθετου φίλτρου (εμπλουτισμός).

Το νερό γίνεται πιο όξινο.

Κατά τη φίλτρανση, μεγάλη ποσότητα νερού απορρίπτεται στην αποχέτευση.

Περισσότερος χρόνος για τον καθαρισμό

Προσωπική εργασία για έλεγχο ορθής λειτουργίας μεμβράνης, έλεγχο ph, καθαρισμό, απολύμανση κλπ.

Κατανάλωση ρεύματος όταν απαιτείται η αύξηση της πίεσης (χρήση αντλίας)

 

Και μια φωτό που υποσχέθηκα:

 

IMG_20190830_151919.jpg

Επεξ/σία από kob6931
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2019 στις 10:47 ΜΜ, kob6931 είπε

 

Τα θετικά της αντίστροφης όσμωσης:

 

Είναι ίσως η μοναδική λύση όταν το νερό είναι αρκετά επιβαρυμένο (μόλυβδο, υδράργυρο, αρσενικό, κάδμιο)

Τα αρνητικά της αντίστροφης όσμωσης:

Αφαιρεί ωφέλιμα μέταλλα και ιχνοστοιχεία για το ανθρώπινο σώμα (σίδηρο, νάτριο, ασβέστιο, μαγνήσιο) και πρέπει να προστεθούν μέσω πρόσθετου φίλτρου (εμπλουτισμός).

Το νερό γίνεται πιο όξινο.

 

Για το αρσενικό μόνο προσοχή στο ότι δεν είναι αποτελεσματικό για το τρισθενές αρσενικό.  Αυτό για περιοχές που έχουν πρόβλημα.

Για τα ιχνοστοιχεία κανένα πρόσθετο φίλτρο δεν είναι απαραίτητο. Τέσταρε τα στοιχεία σε ένα εμφιαλωμένο νερό αν ο δήμος σου δεν αναρτάει στοιχεία για το νερό που έχει. 

Κάνε την αναγωγή σε 2-3 λίτρα νερού και πολλά λέω που καλύπτουν τις ημερήσιες ανάγκες σου και δες πόσα μέταλλα  και ιχνοστοιχεία (σίδηρο, νάτριο, ασβέστιο, μαγνήσιο, κάλιο κλπ) παίρνεις από το νερό.

Δες τις ημερήσιες συνιστώμενες ποσότητες και θα διαπιστώσεις ότι ακόμα και μεταλλικό νερό να πίνεις παίρνεις πολύ μικρό ποσοστό (μονοψήφιο) από αυτά που χρειάζεσαι από το νερό. Η διατροφή που κάνουμε συνήθως υπερκαλύπτει τις ανάγκες μας. 

Για το αλκαλικό και το όξινο νερό είναι άλλος ένας μύθος. Απλώς το νερό της αντίστροφης όσμωσης επειδή είναι σχεδόν απαλλαγμένο από προσμίξεις είναι πολύ ευαίσθητο στις αλλαγές κάτι που το κάνει ελαφρώς όξινο και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στον οργανισμό, εκτός αν δεν πίνεις καφέ, μπύρα, δεν χρησιμοποιείς λεμόνι ξίδι. Όλα καταλήγουν στο στομάχι που είναι ένα όξινο περιβάλλον λόγω του υδροχλωρικού οξεώς. Πολύ πιο όξινου από ότι νερό και να πιούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά σε όλους, 

έχω θέμα με το νερό στο νέο μου σπίτι. Μυρίζει πολύ έντονα χλώριο. Υποπτεύομαι ότι κατά τον καθαρισμό της δεξαμενής της πολυκατοικίας έριξαν πολύ χλώριο και έχει μείνει έντονη γεύση και οσμή στο νερό. Εδώ και δύο μήνες χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο μόνο αλλά στο φαγητό (πλύσιμο) περνάει όπως και να το κάνουμε. Επειδή είναι ενοικιαζόμενο σπίτι δεν μπορώ να τρυπήσω τον πάγκο. 

Αν κατάλαβα καλά, υπάρχουν φίλτρα κάτω πάγκου που απλά τα συνδέεις στην σωλήνα της βρύσης και το νερό φιλτράρετε ή όλα έχουν βρυσάκι, άρα αναγκαστικό τρύπημα? 

τι μου προτείνετε να κάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν, δεν φιλτράρεται όμως όλο το νερό, θα ήταν ασύμφορο, έχει απλώς ένα έξτρα σωληνάκι για το φίλτρο, αλλά είναι λίγο ακριβά. Να τρυπήσεις τον πάγκο και να του πεις ότι θα του αφήσεις το βρυσακι όταν φύγεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το νερό γίνεται πιο όξινο με την αντίστροφη ώσμωση αλλά και η αφαίρεση των ιχνοστοιχείων (προσωπικά δεν μπορώ με αυτά που έχω διαβάσει  να εμπιστευθώ τον εμπλουτισμό)  είναι τεράστιο θέμα...

Δείτε αλκαλική VS όξινη διατροφή......

Όσο και να θέλω όλο εξάδες αγοράζω.... απλά αγοράζετε από μεγάλο SM με μεγάλη κατανάλωση...έχω βρει και μιας μέρας νερό...!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Υπάρχουν, δεν φιλτράρεται όμως όλο το νερό, θα ήταν ασύμφορο, έχει απλώς ένα έξτρα σωληνάκι για το φίλτρο, αλλά είναι λίγο ακριβά. Να τρυπήσεις τον πάγκο και να του πεις ότι θα του αφήσεις το βρυσακι όταν φύγεις. 

Δυστυχώς δεν γίνεται, άρα πάω για άνω πάγκου.

Κάποια πρόταση ώστε να αρχίσω να ψάχνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, p_under είπε

γεια χαρά σε όλους, 

έχω θέμα με το νερό στο νέο μου σπίτι. Μυρίζει πολύ έντονα χλώριο. Υποπτεύομαι ότι κατά τον καθαρισμό της δεξαμενής της πολυκατοικίας έριξαν πολύ χλώριο και έχει μείνει έντονη γεύση και οσμή στο νερό. Εδώ και δύο μήνες χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο μόνο αλλά στο φαγητό (πλύσιμο) περνάει όπως και να το κάνουμε. Επειδή είναι ενοικιαζόμενο σπίτι δεν μπορώ να τρυπήσω τον πάγκο. 

Αν κατάλαβα καλά, υπάρχουν φίλτρα κάτω πάγκου που απλά τα συνδέεις στην σωλήνα της βρύσης και το νερό φιλτράρετε ή όλα έχουν βρυσάκι, άρα αναγκαστικό τρύπημα? 

τι μου προτείνετε να κάνω? 

Αν το μόνο πρόβλημα είναι το χλώριο, αγοράζεις ένα κλασσικό φίλτρο για αυτό συν κατακράτηση από χώμα σκουριά και μικροσωματίδια. Μια μάρκα που σου προτείνω είναι η Doulton, μπορείς να προτιμήσεις και άλλες, matrikx, torayvino, olympus που έχω εγώ. Το φίλτρο ας είναι άνω πάγκου, το βάζεις κοντά στην βρύση, συνδέεις το στόμιο της βρύσης με μια βάνα δύο οδών που έχει έναν μοχλό και κατευθύνει το νερό αν θες να είναι βρύσης ή φίλτρου. Τα αλλάζεις σε συγκεκριμένο χρόνο ή λίτρα κατανάλωσης όποιο έρθει πρώτο απ' τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, p_under είπε

Δυστυχώς δεν γίνεται, άρα πάω για άνω πάγκου.

Κάποια πρόταση ώστε να αρχίσω να ψάχνω?

doulton HCP εχω και εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος.το φιλτρο ειναι κεραμικο απο εξω και ενεργου ανθρακα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, saltofx_v είπε

doulton HCP εχω και εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος.το φιλτρο ειναι κεραμικο απο εξω και ενεργου ανθρακα μεσα.

ποιο φιλτρο να προτιμήσω για το HCP? Βρίσκομαι Τρίπολη και το κύριο θέμα μου είναι η έντονη μυρωδιά χλώριου. Θα βάλω και ένα στους γονείς μου που βρίσκονται καλαμάτα και εκεί το νερό αρκετές μέρες μυρίζει χώμα και θολώνει. 

Επίσης δεν βρήκα στο site τους κάθε πόσο θέλουν αλλαγή τα φίλτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, p_under είπε

ποιο φιλτρο να προτιμήσω για το HCP? Βρίσκομαι Τρίπολη και το κύριο θέμα μου είναι η έντονη μυρωδιά χλώριου. Θα βάλω και ένα στους γονείς μου που βρίσκονται καλαμάτα και εκεί το νερό αρκετές μέρες μυρίζει χώμα και θολώνει. 

Επίσης δεν βρήκα στο site τους κάθε πόσο θέλουν αλλαγή τα φίλτρα. 

ειδικα για χλωριο βαλε το ultra carb chlorasyl που ειναι ειδικα για χλωριο(συν ολα τα αλλα που φιλτραρει).για τους γονεις μπορεις να βαλεις το απλο ultra carb.καθε χρονο αλλαγη , αλλα μπορεις καθε 2 μηνες να το ανοιγεις και να καθαριζεις την κεραμικη εξωτερικη επιστρωση.

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/pano-ston-pagko/filtro-nerou-ano-pagkou-doulton-hcp.html

Επεξ/σία από saltofx_v
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, p_under είπε

γεια χαρά σε όλους, 

έχω θέμα με το νερό στο νέο μου σπίτι. Μυρίζει πολύ έντονα χλώριο. Υποπτεύομαι ότι κατά τον καθαρισμό της δεξαμενής της πολυκατοικίας έριξαν πολύ χλώριο και έχει μείνει έντονη γεύση και οσμή στο νερό. Εδώ και δύο μήνες χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο μόνο αλλά στο φαγητό (πλύσιμο) περνάει όπως και να το κάνουμε. Επειδή είναι ενοικιαζόμενο σπίτι δεν μπορώ να τρυπήσω τον πάγκο. 

Αν κατάλαβα καλά, υπάρχουν φίλτρα κάτω πάγκου που απλά τα συνδέεις στην σωλήνα της βρύσης και το νερό φιλτράρετε ή όλα έχουν βρυσάκι, άρα αναγκαστικό τρύπημα? 

τι μου προτείνετε να κάνω? 

Μπορείς να αγοράσεις μια μπαταρία τριών παροχών. Πρόσεξε μόνο ότι του leroy, ΔΕΝ έχει ξεχωριστή έξοδο για το φιλτραρισμένο νερό.

https://www.qwaterfilters.com/product/βρύση-qoi0207-95/

https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/exoplismos-baniou-kouzinas/bataries-kouzinas/anameiktiki-mpataria-triplis-parohis-delinia-aline-gia-nerohuti-82006978/

https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/eksartimata-antallaktika-gia-siskeves-filtra-nerou/vrisi-filtra-nerou-kato-pagkou-primato-classic.html

https://www.banggood.com/Dual-Lever-Kitchen-3-Way-Water-Filter-Mixer-Tap-Sink-Flow-Modern-Flexible-Chrome-Faucet-p-994191.html?rmmds=mywishlist&cur_warehouse=CN

 

Επεξ/σία από kob6931
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, The_Judas είπε

Αυτά τα απλά φίλτρα προστατεύουν και από τα άλατα ή όχι;

Τα φίλτρα για τα άλατα είναι άλλα.

 

17 ώρες πριν, p_under είπε

Δυστυχώς δεν γίνεται, άρα πάω για άνω πάγκου.

Κάποια πρόταση ώστε να αρχίσω να ψάχνω?

Του άνω πάγκου είναι καλύτερα τα φίλτρα. Μένει στάσιμο σε μικρότερη διαδρομή το αχλωρίοτο νερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...