Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση, βρισκομαι σε ενοικιαζομενο νοτια προαστια αθηνας και η ιδιοκτητρια δεν θελει να βαλω κατω παγκου αρα μου μενει η λυση του ανω παγκου μονο. Απο της σελιδες που διαβασα ειδα οτι οι λυσεις ειναι 2 η φιλτρο Doulton SuperCarb Imperial OBE η Matrikx Pb1 0,5micron. Ποιο απο τα δυο να διαλεξω και μηπως θα συνεφερε βαση αποδοσης να αγορασω ανω παγκου με 2 θεσεις για φιλτρα και αν ναι ποια φιλτρα να βαλω? Σας ευχαριστω, καλη συνεχεια και καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2019 στις 9:26 ΜΜ, nikkoutras είπε

Καλησπερα,

 Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση, βρισκομαι σε ενοικιαζομενο νοτια προαστια αθηνας και η ιδιοκτητρια δεν θελει να βαλω κατω παγκου αρα μου μενει η λυση του ανω παγκου μονο. Απο της σελιδες που διαβασα ειδα οτι οι λυσεις ειναι 2 η φιλτρο Doulton SuperCarb Imperial OBE η Matrikx Pb1 0,5micron. Ποιο απο τα δυο να διαλεξω και μηπως θα συνεφερε βαση αποδοσης να αγορασω ανω παγκου με 2 θεσεις για φιλτρα και αν ναι ποια φιλτρα να βαλω? Σας ευχαριστω, καλη συνεχεια και καλο βραδυ.

Αν βάλεις κάτω πάγκου χωρίς βρυσάκι δεν κάνεις καμία παρέμβαση και αν αλλάξεις σπίτι το παίρνεις μαζί σου. Δεν χρειάζεται καν να το πεις.

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mcstefan7 είπε

Το Matrikx Pb1 ειναι μουφια. Το έπαιρνα παλιά. Τωρα εχω βρει ενα καλύτερο αν και πιο ακριβό. 

Καλά εννοείται ότι υπάρχουν καλύτερα. Αλλά σ αυτή την τιμή δύσκολο όμως! Τι έχεις βάλει εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mcstefan7 είπε

Το Matrikx Pb1 ειναι μουφια. Το έπαιρνα παλιά. Τωρα εχω βρει ενα καλύτερο αν και πιο ακριβό. 

Γιατί δεν είναι καλό?το έχω για προφιλτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αμα διαβάσεις ρεβιου με ελέγχους στο νερό αυτό λένε. Παλιά και εγω αυτό έπαιρνα. Είχα αλλαξει 4. Τα δυο τελευταία βούλωσαν σε 3 μήνες. Έχει πέσει πααααρα πολυ η ποιότητα τους. Άσε που άλλαζε και η γεύση. Τον πρώτο ενάμιση μήνα ήταν όπως θα έπρεπε σε φιλτραρισμένο νερό και μετα άρχιζε να μυρίζει χωματιλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα , διάβασα τις 30 τελευταίες σελίδες από το παρόν θέμα , κάποια πράγματα τα κατάλαβα άλλα με μπέρδεψαν (μιας και που οι γνώμες είναι σαν τις μύτες ο καθένας έχει και από μια διαφορετική  :D ) .  Λοιπόν στο θέμα μας , μένω Αθήνα (Κορυδαλλό) και την βγάζω τελευταία με εμφιαλωμένα από S.M. ...όμως επειδή είναι και αυτό ένα Α κόστος + τα όποια προβλήματα σε αποθήκευση κτλ/κτλ ( Α και λόγο περιβάλλοντος πλέον ) λέω να πάω σε ένα σύστημα και εγώ.

Σκέφτομαι κάτι σε  '' Πάνω πάγκου '' και  λογικά διπλό .

Ερώτηση λοιπόν αν κατάλαβα καλά το 1ο μαζεύει τα πολλά πολλά όπως χώματα σκουριές κτλ και το 2ο ουσιαστικά απομακρύνει το χλώριο ( αυτό δλδ που είναι ενεργού Άνθρακα ) .

Αν είδα καλά προτείνεται συχνά αυτό εδώ :   https://www.qwaterfilters.com/product/φιλτρο-ανω-παγκου-διπλο-μαζι-με-μεταλλ/?skr_prm=WyI1ZDEwZDI4ZC1hYWMzLTRhOTUtYTVmZC01NTFjNDc2MjAxMjYiLDE1NjkyMzQ1OTM5OTUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Βασικά εγώ περισσότερο βλέπω αυτό https://shop.waterfresh.gr/product/συσκευή-φίλτρου-νερού-άνω-πάγκου-διπλ/

Επειδή είναι και inox . 

Οπότε αν κάποιος παλίκαρος θέλει να μου ρίξει μια ιδέα για τα φίλτρα (θα του ήμουν ευγνώμων) στο τι να κοιτάξω από πιστοποιήσεις και στο τι χρειάζεται πάνω κάτω στην Αθήνα. 

ΥΓ. κάποια στιγμή έριξα και μια ματιά σε αυτό μιας και που δεν έχω πρόβλημα χώρου και είναι και φθηνότερο ως αρχική αγορά https://www.skroutz.gr/s/17419992/Toray-Torayvino-MK2-EG.html?from=catspan&keyphrase=torayvino+mk2-eg#reviews 

είδα βέβαια και αρκετές θετικές κριτικές! ( θα ήθελα και την γνώμη σας γιατί λένε ότι είναι από καλή εταιρία ) αλλά μου φαίνεται λίγο ακριβό το ανταλλακτικό στα 25€ και βγάζεις 4 μήνες (όπως λέει) ωστόσο αν αξίζει το συζητάω γιατί και το άλλο κάπου εκεί φαντάζομαι θα βγαίνει σε βάθος χρόνου.

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

εισαι σιγουρος οτι θελεις ενα τετοιο κτηνος στον παγκο σου,δες το απο κοντα ειναι μεγαλο πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, slk200gr είπε

εισαι σιγουρος οτι θελεις ενα τετοιο κτηνος στον παγκο σου,δες το απο κοντα ειναι μεγαλο πραγμα

Έβαλα και μια 2η περίπτωση ακριβός για αυτόν τον λόγο επειδή δεν το έχω δει από κοντά ( ωστόσο αν κάτι κάνει δουλειά δεν θα έχω θέμα να χαλάσω τον μισό χώρο από την μια πλευρά με σκοπό ότι μου είναι και κάτι αναγκαίο! ) Αν απ την άλλη υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως πχ αυτή που έβαλα και έρχεται οικονομικά στα ίδια αλλά και σε ποιότητα , τότε θα το απορρίψω για να μην έχω θέμα και με την μουρμούρα της γυναίκας , βλέπεις ο πάγκος ποτέ δεν είναι αρκετός. 

Βασικά με ενδιαφέρει η καλύτερη δυνατή λύση σε ποιότητα και οικονομία ( Value for money που λένε και στο χωριό μου ). 

Για αυτό ζητάω και γνώμες για 2 φιλτράκια 

 

 

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, john_shadow είπε

Είναι λόγω ότι πλέον δεν φτιάχνονται στην Αμερική όπως παλιά

Ισχύει για το συγκεκριμένο φίλτρο.Είχα πάρει σε προσφορά 3 Matrikx Pb1 για να έχω να αλλάζω , και μου μπούκωσε στους 2 μήνες.Κοιτάω το χαρτάκι που είχε πάνω και έλεγε made in India.Πήρα τηλ. εκεί που το αγόρασα και μου είπαν οτι τα τελευταία 2 χρόνια φτοιάχνονται ή Σιγκαπούρη ή Ινδία και όχι Αμερική.Το τσέκαρα το ταμπελάκι με ένα παλιότερο Pb1 που είχα και ήταν διαφορετικό.Έλεγε Made in USA.Τέρμα από αυτούς.Δεν ξαναπαίρνω.

19 ώρες πριν, mcstefan7 είπε

Της Eiger ενα 5 για τις σκόνες και πετραδάκια και μετα ενα 0.5

Πόσο το έχεις αγοράσει; Δεν είναι πιο ακριβό από το Matrikx Pb1.Βλέπω στο Skroutz τη 10άδα την έχουν 75 ευρώ δηλαδή 7,5 ευρώ το ένα.

Αν είναι καλά θα κάνω μια παραγγελία.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25-30 κάπου εκεί το είχα πάρει. Το έχω κανα 6μηνο και δεν θυμάμαι. Θυμάμαι οτι ήταν διπλάσια τιμή απο τα ματριξ. Τα παλιά μάτριξ (Τα αμερικάνικα) ήταν πιο ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Είμαι στον τέταρτο όροφο οικοδομής και έχω στο ισόγειο μετά το ρολοι ένα το φίλτρο (νημάτινο) που γεμίζει με βρομιές  και τα φιλτρακια στις βρύσες του διαμερισματος γεμίζουν και αυτά με βρομιές. 

Σκέφτομαι να βάλω μετά το ρολόι ένα καλο φίλτρο πολυπροπυλαινιου 0,5μm https://aquapure.gr/filter-polypropylene-sediments-fcps5/ και ένα για αποσκλήρυνση https://aquapure.gr/filter-antiscale-polyphosphorus-crystals-fcpra/.

Για κάτω από τον πάγκο σκέφτομαι να βάλω ένα φίλτρο άνθρακα https://aquapure.gr/filter-active-carbon-gac-coconut-shell-fccbhd/

 

έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...