Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχε μια κανατα brita η μανα μου, και μου την εδωσε. Θελω να δω αν κανει οντως δουλεια...η γευση παντως, ειναι αλλιωτικη στο νερο.

Αραγε να προστατευει και απο επιβαρυνση που προκαλουν παλιοι αμιαντοσωληνες υδρευσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Ειχε μια κανατα brita η μανα μου, και μου την εδωσε. Θελω να δω αν κανει οντως δουλεια...η γευση παντως, ειναι αλλιωτικη στο νερο.

Αραγε να προστατευει και απο επιβαρυνση που προκαλουν παλιοι αμιαντοσωληνες υδρευσης;

Πιο πολύ βελτιώνει γεύση και μειώνει άλατα και χλώριο . Αν κόψεις ένα παλιό φίλτρο θα δεις ότι μέσα έχει άσπρα και μαύρα μπαλάκια . Τα μαύρα που είναι και ελάχιστα είναι άνθρακας για το χλώριο και τα λευκά είναι για τα άλατα . Πιο πολύ μείωση αλάτων κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και καλα επαγγελματικα φιλτρα δυσκολευουνται να κανουν δουλεια και κανενα φιλτρο δεν κανει για ολα προβληματα.

Αμα το νερο δεν ειναι καλο απο την πηγη,τα υπολοιπα ειναι πεταμενα λεφτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2019 στις 10:31 ΜΜ, HERTHAN είπε

Ενδιαφερομαι κι εγω για ενα ανω παγκου προς το παρον γιατι δεν εχω χρονο να ασχοληθω με υδραυλικο αυτη τη στιγμη να ερθει να μου κανει εγκατασταση.

Δεν θελω να ειναι κατι τεραστιο να πιανει πολυ χωρο στον παγκο απλα θελω να ειναι κατι αρκετα καλο να κανει σοβαρη δουλεια και θα ηθελα(δεν ξερω αν γινεται) να μην αλλαζω πολυ συχνα φιλτρο(δηλαδη να μην το εχω συνεχεια στο μυαλο μου) αν γινεται μια φορα τον χρονο.Βεβαια η αλλαγη παιζει αναλογα και με την χρηση θα μου πειτε απλα ρωταω αν υπαρχει κατι που να εχει διαρκεια.

Aν μπορει καποιος να βοηθησει.

Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε μια καλη φιλτροθηκη που το υλικο της να ειναι καλο π.χ. να εχει καποια πιστοποιηση αν υπαρχει για το νερο που θα εισερχεται.Τι ειναι καλυτερο μια πλαστικη η μια ανοξειδωτη?

Θα ηθελα ανοξειδωτη αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη για το νερο οπως επισης και η πλαστικη.

Τελος την παρακατω εταιρια την γνωριζει κανεις ειναι αξιοπιστη?

https://www.geyser.gr/φίλτρα-νερού/geyser-nanotech/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Jln είπε

Πρόσφατα κατέληξα να φερω 2 εταιρίες σπίτι μου για δοκιμή. Η μια αμερικανική  camelot και η rainbow ελληνική. 

 

Έλα ρε μαν , έρχονται και στο σπίτι τώρα για κατ οίκον επίδειξη; Για πες....Πολύ ενδιαφέρον...Ήταν εκείνος ο μουζαχεντίν που παίζει κάθε μεσημέρι στα κανάλια και μας μιλάει για το ολύμπιο νερό ή σου ήρθε κανένας άλλος από το επιτελείο τους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jln είπε

Ναι ψηλε. Εφεφαν και γκομενακια να μου αποσπούν την προσοχή. Τι αλλο θα σε ενδιέφερε να μαθεις; 

Θα ήθελα πολύ να μάθω εαν ήταν όντως στη γεύση το νερό ολύμπιο γιατί στην τσέπη το ξέρουμε οτι είναι ολύμπια η τιμή του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jln είπε

Αν ξαναδιαβάσεις λιγο το αρχικό μου post θα καταλάβεις οτι δεν πηρα σπιτι την Olympus. Βεβαια οπως λεει και ο αγωνιστής στην tv, αφου κοφτεσαι τοσο πολυ, "Μια δοκιμή θα σας πείσει". 

Τολμας; ντιμπει ρε. Ντιμπει αν τολμας!! 😏 😁

Ναι έχεις δίκιο.Μπέρδεψα τους τηλεπώλες....

Τελικά ποιο λες να πάρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Jln είπε

Πραγματικά δεν ξερω... Περα απο την πλακα, τείνω προς camelot για τις πιστοποιήσεις. Ειναι πολλές, ειναι αληθινές και ολο αυτο πουλάει... Έχουμε μεγαλώσει και με το "οτι δίνεις παίρνεις". 

Επίσης ειναι πολλα χρόνια στην Ελλάδα και γενικότερα πολλα χρόνια διεθνώς. Ολα αυτα σκέφτομαι. Σαν άνθρωπος επίσης πίνω 2.5 λιτρα την ημερα μονο εγώ και περίπου 1.5 η γυναικα μου. Συν κανα λιτρο μαγείρεμα. Ολα αυτα εμφιαλωμένο νερό. Θελουμε περιπου 25 λιτρα την εβδομάδα σε νερο.. Και το φίλτρο με τα 190 να πάρω παλι λιγοτερα θα δωσω. 

Πραγματικά ακομα δεν ξερω. Και εκανα μια πατατια. Οταν δοκιμασα νερο απο φίλτρο 0.3m κρατησα αλλα μετα δοκίμασαν όλοι και δεν εκανα ανάλυση... Ουτε ηξερα οτι ειναι απλο, ουτε το κόστος. Γιατι οπως προ ειπα γευστικά έμεινα παρα πολυ ικανοποιημένος και εχω λοξα με το νερο... Θελω να μου αρέσει. 

Για αυτο και εγραψα μηπως κανενας εδω μεσα εχει καποιο απο τα φιλτρα αυτα και να μου δώσει τα φωτα του. 

Απλό φίλτρο ενεργού άνθρακα είναι το Κάμελοτ και τίποτα παραπάνω  . Τα 190€ για το ανταλλακτικό τα θεωρώ όχι απλά πολλά άλλα απάτη μέχρι αηδιας. Σίγουρα κάνει πράγματα για το νερό που πίνεις , αλλά όχι κάτι παραπάνω από ότι κάνει ένα ενεργού άνθρακα με 30-40€ . Με τόσα λεφτά παίρνεις ότι γουστάρεις ίσως να το ψάξεις λίγο καλύτερα ? Τα περισσότερα καλά ενεργού άνθρακα έχουν πιστοποιήσεις και κάνουν το ένα πέμπτο της τιμής του Κάμελοτ . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να είσαι σε θέση να καταλάβεις έστω στοιχειωδώς οτι μέρος των 190 ευρώ που ανέφερες πάνε σε έξοδα διαφημιστικά της εταιρίας τα οποία δεν είναι και λίγα αν δεις πόσες εκατοντάδες ευρώ κοστιζουν μερικά δευτερόλεπτα διαφήμισης σε μέσο πανελλήνιας εμβέλειας.Πέρα όμως από αυτό , εαν διάβασες τις 100 σελίδες του φόρουμ θα είδες οτι ελάχιστοι μπαίνουν στον κόπο να κάνουν το πιο απλό που δεν είναι άλλο από μια χημική ανάλυση.Το εαν γευστικά ενα νερό σε καλύπτει δεν σημαίνει οτι είναι και το καλύτερο από θέμα ποιότητας..Ετσι πληροφοριακά να σου πω οτι με λιγοτερα απο τα 190 που κάνει της camelot έχω αγοράσει σύστημα αντίστροφης όσμωσης 6 σταδίων και το χρόνο δεν δίνω πάνω από 40 ευρώ περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Jln είπε

Πιστοποιήσεις σίγουρα δεν έχουν τις ίδιες. Βλέπεις πχ NFS απο Ζιμπάμπουε. Αλλα πέρα απο τις πιστοποιήσεις, ενας φιλος που εχει τελειώσει χημικός επιμένει πως υπάρχει διαφορα σε φαρμακευτικό άνθρακα απο αλλο είδος ενεργο άνθρακα. 

Η αλήθεια ειναι πως το ψάχνω παρα πολυ και το καθυστερώ επισης πολυ και στο τέλος πληρώνω εμφιαλωμένα χαχαχαχα.

Εχω διαβάσει περίπου 100 σελίδες εδω απο το τέλος προς την αρχή (αναποδο ον) και εχω μπερδευτεί ακομα πιο πολύ με οσα γράφονται. 

Τι φιλτρο έχεις αν επιτρέπεται; και ποσο καιρο; εχεις δοκιμάσει κάμποσα; 

Νομίζω πως εκφράσεις τύπου "χειρουργικό ατσάλι" και "φαρμακευτικός άνθρακας" είναι καθαρά marketing tricks!

Nsf είναι ένα και μπορείς αν θες να μπεις στο σάιτ τους και να αναζητήσεις το προϊόν που θες να τσεκαρεις αν οντως έχει την πιστοποίηση ! 

Είχα πριν αρκετά χρόνια  το Alarco uv αλλά είναι αυτής την νοοτροπίας τύπου συνδρομης και αλλαγής φίλτρου κάθε τόσο και προμήθεια μόνο από την εταιρία την συγκεκριμένη κλπ. Οπότε έφυγα από εκεί και πήγα σε φιλτροθηκη 10 ιντσών και μέσα ξεκίνησα για αρχή και δοκιμή με ένα φθηνό φίλτρο ενεργού άνθρακα matrikx pb1 0.5 micron  που κοστίζει 15€ το χρόνο και έχει τις πιστοποιήσεις που λες από nsf , wqa κλπ. Αλλά τον τελευταίο καιρό έβαλα ένα με ενεργό  άνθρακα και μεμβράνες κοίλων ινών υπερδιήθησης στα 0.01 microns. 

Αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Jln είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφοριες. Θα το ψάξω παραπανω για τα φιλτρα που μου είπες. Βεβαια διαβασα απο πολλούς οτι αυτο που εχεις τωρα δεν ειναι τοσο καλο. Πολλοί γραφουν πως ευθύνεται οτι άλλαξε η χώρα κατασκευής. Ποιος ξέρει... 

Το γράφουν για το matrikx pb1που είχα πριν και όχι για αυτό που έχω τώρα . Όντως φτιάχνεται Ινδία πλέον , αλλά είναι σε εργοστάσιο της εταιρίας. Απλά μεταφέρθηκε η παραγωγή στην Ινδία για μείωση κόστους . Όπως όλα άλλωστε πάνε πάνε τα.εργοστασια αλλού για μείωση κόστους παραγωγής . Τώρα έχω άλλο όπως σου είπα παραπάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Jln είπε

Δεν το καταλαβα. Νομιζα ίδιας εταιρίας. Ποιο φιλτρο εχεις τωρα αν επιτρέπεται; 

https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/hollow-fiber-ultra-filtration-premium-ufc-el.html  αυτό χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό πλέον

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jln είπε

Παρατήρησα οτι δεν εχει καμια πιστοποίηση nsf.. Οχι μονο η συσκευή αλλα και το φίλτρο. Εκτός αν εκανα κατι λάθος στην αναζήτηση. 

Που το παρατήρησες αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Jln είπε

Παρακάτω 

http://www.nsf.org/certified-products-systems

Εχεις παρατηρήσει καπου το αντίθετο; 

Αν ενδιαφέρεσαι για το συγκεκριμένο μιλά με το κατάστημα και θα σ προσκομίσουν τις πιστοποιήσεις με ένα email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Jln είπε

Αυτοί μπορει να λενε οτι ειναι και τεχνολογία του Σωρρα από εξωγήινους... 

Εμπιστεύεσαι τι λενε αυτοι ή οτι δεν υπάρχουν πουθενά στο site της NSF; 

Το nsf μέσα στο σάιτ του στην αναζήτησή μπορείς να βρεις μόνο αυτούς που έχουν ανανεώσει και τεστάρει την χρόνια αυτή που τρέχουμε .Οι Εταιρίες που είχαν πάρει πιστοποίηση παλιότερα δεν φαίνονται γτ πρέπει  να σε τεστάρει κάθε χρόνο για να φαίνεσαι μέσα .

Αυτα είναι που χρειάζονται για να πάρεις πιστοποίηση και να φαίνεσαι μέσα μόνιμα πάρε και το λινκ από το σάιτ τους http://www.nsf.org/regulatory/regulator-nsf-certification

  1. Application and information submission
  2. Product evaluation
  3. Product testing in lab
  4. Manufacturing facility inspection, production confirmation and product sampling
  5. Test results review and acceptance
  6. Contract signed and products listed
  7. Annual plant inspection and retesting
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...