Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Jln είπε

Τοτε γιατί πουλουν κάλυκες με άλατα, μαγνήσιο και αλλα; πεισης γιατι ακομα καο εκει οι ποιότητες και οι τιμες παιζουν; Δεν ειπε κανενας για τις συνεπειες. Ομως μιλαμε για το ότι το νερο δεν ειναι το ίδιο. 

Ακομα και ο θερμοσιφονας εχει ράβδους που κανονικά πρεπει να αλλάζονται. Δεν θυμαμαι. Ισως μαγνησίου. Αλλα δεν αλλάζονται ποτε. 

Καλή ερώτηση. Κατ' αρχήν όπως δεν κάνει κακό το νερό από αντίστροφή όσμωση έτσι δεν κάνει και κακό το σκληρό νερό από μόνο του. Γι' αυτό άλλωστε διαφημίζουν και τα μεταλλικά νερά.

Αν κάποιος θέλει να βάζει τους κάλυκες εμπλουτισμού μπορεί άνετα να το κάνει, ούτε έχει μεγάλο κόστος. Μπορεί να το κάνει γιατί το θεωρεί πιο εύγευστο, γιατί θεωρεί ότι είναι καλύτερο, για να παίρνει τα μεταλλικά στοιχεία. Πάντως γεγονός παραμένει ότι και τα μεταλλικά στοιχεία μπορούμε να τα πάρουμε από την διατροφή μας και το νερό αυτό δεν βλάπτει. 

Δεν λέω ότι χρειάζεται πάντα, ούτε την διαφημίζω, ίσα ίσα που αν το νερό είναι καλό το θεωρώ υπερβολή. Σε μερικές περιπτώσεις όμως όπως στην περιοχή μου που είναι πολύ σκληρό το νερό, έχει πιθανός υπολείμματα από φυτοφάρμακα και που ο Δήμος δεν δημοσιεύει καν τα αποτελέσματα των αναλύσεων είναι μονόδρομος.

Για τους ράβδους μαγνησίου που λες δεν είναι για να κάνουν το νερό πόσιμο, είναι για να οξειδώνονται αυτοί και όχι ο θερμοσίφωνας, ίσα ίσα που τα κατάλοιπα τους ακριβώς το αντίθετο επιτυγχάνουν (ως προς την καταλληλότητα του νερού για πόση)

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, Jln είπε

Συμπεράσματα: τα περισσότερα φιλτρα έχουν πιστοποιήσεις αλλά είναι λιγα αυτα που έχουν τις μεγαλυτερες. 

Επίσης παρατήρησα ότι πολλα φιλτρα έχουν πιστοποιήσεις απο διάφορες χώρες. Καποια ελληνικα έχουν ρωσικες. Οπως η Πριματο. Αλλα αμερικανικές. Αλλα απο Ταϊλάνδη. Δλδ καππιοι απλα πανε σε εναν οργανισμό μιαε χωρας και παίρνουν μια πιστοποίηση. Και άλλοι εχουν απο παγκόσμιους οργανισμούς. 

Τελος παρατηρησα πως κάποιες εταιρίες ειναι πολλα πολλα χρονια στην αγορά.

Kοιτα δεν ψαχνουμε να βρουμε το τελειο γιατι απλα δεν υπαρχει κι αν υπηρχε ολοι θα επαιρναν αυτο.Ενα απλο φιλτρο με μια πιστοποιηση θελουμε να παρουμε να κανουμε την δουλεια μας και τιποτα παραπανω.Να πινουμε λιγο καλυτερο νερο απ'οτι πινουμε και να προφυλαχθουμε εως εναν βαθμο απο οτιδηποτε κακο η οχι τοσο καλο περιεχει τωρα το νερο ολων μας.

Απο εκει και περα τις εταιριες δεν τις ξερω ουτε ποιες ειναι καλες ουτε ποιες δεν ειναι αλλα ψαχνοντας και ρωτωντας μαθαινεις πανω κατω τι παιζει και παιρνεις μια αποφαση για το τι θα επιλεξεις.

Απο εδω μεσα θα παρουμε πολλες πληροφοριες καλες και κακες και θα μας βοηθησει αρκετος κοσμος μιας και πολλοι ειναι αυτοι που εχουν βαλει διαφορα φιλτρα αναλογα με τις αναγκες τους.

Επισης το οτι καποιες εταιριες εχουν πιστοποιησεις απο διαφορες χωρες και οχι απο παγκοσμιους οργανισμους δεν σημαινει κιολας οτι ειναι απαραιτητα κακο κι οτι το προιον δεν ειναι καλο και ειναι για πεταμα.Μπορει οντως να ειναι καλο και ισως και καλυτερο απο ενα που εχει πιστοποιηση απο εναν οργανισμο τυπου NFS,WQA κ.α. απλα εισαι πιο σιγουρος οταν βλεπεις οτι η πιστοποιηση ειναι απο εναν μεγαλο οργανισμο(σιγουρος δεν εισαι ποτε για τιποτα αλλα λεμε τωρα).

Εταιριες παντως που διαφημιζονται λες και μας περνανε για χαζους κι οτι τα προιοντα τους κανουν θαυματα δεν προκειται να προτιμησω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jln είπε

Πάντως τα στοιχεία του νερου ειναι μεγαλύτερα απο 0.001 που προσφέρει η αντίστροφη όσμωση. Εφόσον λειτουργεί κανονικα. 

Ναι, βέβαια, η αντίστροφη όσμωση αφήνει το νερό σχεδόν καθαρό από άλλα στοιχεία. Εντάξει όχι 100% αλλά σχεδόν όσο λειτουργεί κανονικά η μεμβράνη. 

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι αυτό το νερό είναι κανονικά πόσιμο και δεν μας δημιουργεί κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, freelove είπε

Σκέφτομαι να βάλω αυτή την μπαταρία στο νεροχύτη https://www.skroutz.gr/s/10360650/Karag-A-86C-Χρωμέ.html  και να βάλω και ένα σύστημα κάτω πάγκου .

Τι προτείνεται Και αν συμφωνείτε με αυτή την μπαταρία. 

Σας ευχαριστώ θερμά 

Παιδιά τα φώτα Σας εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Jln είπε

Δεν μιλησα σε εσενα. Σκοπος σου ηταν να νε πάρεις απο τα μουτρα παρα να προτείνεις κατι. Καλη σου μερα. 

Πάντως τα στοιχεία του νερου ειναι μεγαλύτερα απο 0.001 που προσφέρει η αντίστροφη όσμωση. Εφόσον λειτουργεί κανονικα. 

Κάνεις quote δικό μου μήνυμα.Να μην απαντήσω; Σε ποιον μίλησες; Και σου απάντησα σε αυτά που με ρώτησες.Δεν σε πήρα από τα μούτρα.Μάλον εσύ παρεξηγείς τα όσα γράφω.Το να σου προτείνω εγώ κάτι δεν είναι ο σκοπός.Ο σκοπός είναι να καταλάβεις εσύ οτι οτιδήποτε και να σου προτείνουν εδώ μέσα , εαν δεν πας μόνος σου να κάνεις μια χημική ανάλυση να δεις αν όντως τα φίλτρα κάνουν αυτά τα οποία λένε στα datasheet , τότε δεν έχει νόημα.Αν θέλεις να σου πούμε πόσο γαμάτο φίλτρο είναι το φίλτρο της camelot για να μην έχεις τύψεις αγοράς , βρες κάποιον εδώ μέσα που το έχει ήδη αγοράσει και έχει κάνει ήδη μια χημική ανάλυση να σου το πει.Εγώ τους συγκεκριμένους τους θεωρώ απατεώνες όπως και όλους τους τηλεπώλες που βγαίνουν στα κανάλια να διαφημίσουν την πραμάτεια τους.Άποψή μου είναι και την λέω.Δεν σου επέβαλα να την ενστερνιστείς οπότε χαλάρωσε λιγάκι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να βάλω φίλτρο νερού για πρώτη φορά στο σπίτι...

με συμβούλεψαν να βάλω 2 * κεντρικής παροχής και 1 * βρύσης, για βέλτιστα αποτελέσματα...συμφωνείτε;

Αν ακολουθήσω αυτή τη φόρμουλα, τί φίλτρα προτείνετε να βάλω κάτω, αν στη βρύση μπει το Torayvino MK2;

  • Νήματος + Πολυπροπυλενίου;
  • Πολυπροπυλενίου 50μ + Πλισέ 20/25μ;
  • Χαλαζία (για τα άλατα) + Πολυπροπυλενίου 25μ;

Τί συνδυασμό μού προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tarantules είπε

Κάνεις quote δικό μου μήνυμα.Να μην απαντήσω; Σε ποιον μίλησες; Και σου απάντησα σε αυτά που με ρώτησες.Δεν σε πήρα από τα μούτρα.Μάλον εσύ παρεξηγείς τα όσα γράφω.Το να σου προτείνω εγώ κάτι δεν είναι ο σκοπός.Ο σκοπός είναι να καταλάβεις εσύ οτι οτιδήποτε και να σου προτείνουν εδώ μέσα , εαν δεν πας μόνος σου να κάνεις μια χημική ανάλυση να δεις αν όντως τα φίλτρα κάνουν αυτά τα οποία λένε στα datasheet , τότε δεν έχει νόημα.Αν θέλεις να σου πούμε πόσο γαμάτο φίλτρο είναι το φίλτρο της camelot για να μην έχεις τύψεις αγοράς , βρες κάποιον εδώ μέσα που το έχει ήδη αγοράσει και έχει κάνει ήδη μια χημική ανάλυση να σου το πει.Εγώ τους συγκεκριμένους τους θεωρώ απατεώνες όπως και όλους τους τηλεπώλες που βγαίνουν στα κανάλια να διαφημίσουν την πραμάτεια τους.Άποψή μου είναι και την λέω.Δεν σου επέβαλα να την ενστερνιστείς οπότε χαλάρωσε λιγάκι.

καπου ενα δικιο το εχεις,απατεωνες δεν θα τους πω διοτι ειναι βαρια κουβεντα ,ενας φιλος πηρε βουρκονερα και το περασε απο το  camelot ,το νερο απο καφε εγινε πεντακαθαρο ,το πηγε για αναλυση (και τα δυο )και βρεθηκε οτι ναι μεν καθαρισε αλλα τα βλαβερα στοιχεια δεν τα απομακρυνε (περα του χλωριο),τα συμπερασματα δικα σας

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Jln είπε

Εδω συμφωνώ μαζι σου. Τουλάχιστον ακομα δεν έχει βγει καποια επίσημη ανακοίνωση για το αντίθετο.

Ποιο μοντέλο αντίστροφης όσμωσης έχεις; 

Από την Veluda το έχω πάρει. Τα φίλτρα άνθρακα που βάζει δεν είναι τα καλύτερα αλλά στην ουσία η δουλειά τους είναι να φιλτράρουν τα μεγαλύτερα σώματα για να προστατεύουν την μεμβράνη. Ελέγχω την απόδοση της μεμβράνης με ένα tds meter για να σιγουρευτώ ότι λειτουργεί σωστά. 75 ευρώ μου παίρνουν ετησίως. Θεωρητικά βέβαια μπορεί να τα αλλάζει και μόνος του τα φίλτρα και να βάζει όποια εκείνος θέλει.

2 λεπτά πριν, slk200gr είπε

καπου ενα δικιο το εχεις,απατεωνες δεν θα τους πω διοτι ειναι βαρια κουβεντα ,ενας φιλος πηρε βουρκονερα και το περασε απο το  camelot ,το νερο απο καφε εγινε πεντακαθαρο ,το πηγε για αναλυση (και τα δυο )και βρεθηκε οτι ναι μεν καθαρισε αλλα τα βλαβερα στοιχεια δεν τα απομακρυνε (περα του χλωριο),τα συμπερασματα δικα σας

Το να καθαρίσει το νερό από χώματα, σκουριές και ιζήματα είναι το εύκολο, αυτό το κάνει και ένα προφίλτρο. Το ζήτημα είναι να καθαριστεί τα νερά από μικρότερες ουσίες και μικροοργανισμούς που δεν είναι ορατοί με το γυμνό μάτι.

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, definitio είπε

Σκέφτομαι να βάλω φίλτρο νερού για πρώτη φορά στο σπίτι...

με συμβούλεψαν να βάλω 2 * κεντρικής παροχής και 1 * βρύσης, για βέλτιστα αποτελέσματα...συμφωνείτε;

Αν ακολουθήσω αυτή τη φόρμουλα, τί φίλτρα προτείνετε να βάλω κάτω, αν στη βρύση μπει το Torayvino MK2;

  • Νήματος + Πολυπροπυλενίου;
  • Πολυπροπυλενίου 50μ + Πλισέ 20/25μ;
  • Χαλαζία (για τα άλατα) + Πολυπροπυλενίου 25μ;

Τί συνδυασμό μού προτείνετε;

στην κεντρικη φανταζομαι θα μπει για τα αλατα ,να σου πουνε κιολας καθε ποσο καιρο πρεπει να το αλαζεις για να εχεις αποτελεμα ,εμενα που εχει πολλα αλατα  το νερο μου ειπαν καθε 2 μηνες (με μικρη καταναλωση νερου γιατι ειμαι 1 ατομο)οποτε δεν το συνεχισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, slk200gr είπε

καπου ενα δικιο το εχεις,απατεωνες δεν θα τους πω διοτι ειναι βαρια κουβεντα ,ενας φιλος πηρε βουρκονερα και το περασε απο το  camelot ,το νερο απο καφε εγινε πεντακαθαρο ,το πηγε για αναλυση (και τα δυο )και βρεθηκε οτι ναι μεν καθαρισε αλλα τα βλαβερα στοιχεια δεν τα απομακρυνε (περα του χλωριο),τα συμπερασματα δικα σας

Δεν αναφέρομαι στην ποιότητα του συγκεκριμένου φίλτρου.Αλίμονο αν δεν έκανε καθαρισμό του νερού.Αναφέρομαι καθαρά στην τιμολογιακή τακτική που ακολουθεί η συγκεκριμένη εταιρία όπου αυτό που παίρνεις δεν αντιστοιχεί ούτε κατ ελάχιστο στην τιμή που πληρώνεις και 2ον στο οτι έχει κατασκευάσει custom διαστάσεις φίλτρων ώστε να μην μπορείς να βρεις ανταλλακτικά πουθενά αλλού πέραν από τους ίδιους και να είσαι δέσμιος για μια ζωή στα δικά τους τιμολογιακά τερτίπια.Ε αυτό εαν δεν είναι απατεωνιά πως ακριβώς το λες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tarantules είπε

Δεν αναφέρομαι στην ποιότητα του συγκεκριμένου φίλτρου.Αλίμονο αν δεν έκανε καθαρισμό του νερού.Αναφέρομαι καθαρά στην τιμολογιακή τακτική που ακολουθεί η συγκεκριμένη εταιρία όπου αυτό που παίρνεις δεν αντιστοιχεί ούτε κατ ελάχιστο στην τιμή που πληρώνεις και 2ον στο οτι έχει κατασκευάσει custom διαστάσεις φίλτρων ώστε να μην μπορείς να βρεις ανταλλακτικά πουθενά αλλού πέραν από τους ίδιους και να είσαι δέσμιος για μια ζωή στα δικά τους τιμολογιακά τερτίπια.Ε αυτό εαν δεν είναι απατεωνιά πως ακριβώς το λες;

εκανε καθαρισμο χρωματος οχι βλαβερων στοιχειων,συμφωνω για την απαραδεκτη τιμολογιακη πολιτικη,custom δεν ειναι τα φιλτρα, μια εταιρεια ειχε φερει φιλτρα ιδιων διαστασεων στην β.Ελλαδα αλλα τα απεσυρε απο την αγορα γιατι τον κυνηγουσαν δικαστικα και δεν ηθελε να μπλεξει καθοτι εχει πολλους κωδικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, slk200gr είπε

εκανε καθαρισμο χρωματος οχι βλαβερων στοιχειων,συμφωνω για την απαραδεκτη τιμολογιακη πολιτικη,custom δεν ειναι τα φιλτρα, μια εταιρεια ειχε φερει φιλτρα ιδιων διαστασεων στην β.Ελλαδα αλλα τα απεσυρε απο την αγορα γιατι τον κυνηγουσαν δικαστικα και δεν ηθελε να μπλεξει καθοτι εχει πολλους κωδικους

Έχω την εντύπωση χωρίς να παίρνω και όρκο οτι τα συγκεκριμένα δεν μπορείς να τα βρεις αλλού.Το θέμα δεν είναι αυτό όμως.Άντε να μην είναι custom και να τα έχει και άλλος ένας.Τι επιλογές έχει ο καταναλωτής ανάμεσα σε μόνο 2 (ας πούμε ανταγωνιστές); Σε ένα οποιοδήποτε άλλο σύστημα που έχει διαστάσεις φίλτρων τυποποιημένες , έχεις άπειρες επιλογές.Στο δικό μου σύστημα που παίρνει 10'' φίλτρα , έχω δοκιμάσει πάμπολες εταιρίες και από διάφορα μαγαζιά από Ελλάδα , Αγγλία , Κορέα κλπ.Αυτή τη δυνατότητα με της Camelot δεν το έχεις.Είσαι δέσμιος στην εταιρία ες αει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Έχω την εντύπωση χωρίς να παίρνω και όρκο οτι τα συγκεκριμένα δεν μπορείς να τα βρεις αλλού.Το θέμα δεν είναι αυτό όμως.Άντε να μην είναι custom και να τα έχει και άλλος ένας.Τι επιλογές έχει ο καταναλωτής ανάμεσα σε μόνο 2 (ας πούμε ανταγωνιστές); Σε ένα οποιοδήποτε άλλο σύστημα που έχει διαστάσεις φίλτρων τυποποιημένες , έχεις άπειρες επιλογές.Στο δικό μου σύστημα που παίρνει 10'' φίλτρα , έχω δοκιμάσει πάμπολες εταιρίες και από διάφορα μαγαζιά από Ελλάδα , Αγγλία , Κορέα κλπ.Αυτή τη δυνατότητα με της Camelot δεν το έχεις.Είσαι δέσμιος στην εταιρία ες αει.

καμια ,δεν θα το επαιρνα ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jln είπε

Ο τροπος σου από την δεν μου άρεσε. Οπως και να εχει. Δεν γαμιεται... Καλό είναι να προτείνουμε και να συζητάμε ολες τις απόψεις. Ακομα και τη δική μου. Εγω μπηκα εδώ αφου εζω διαβάσει 100 σελιδες πίσω και εγραψα κατι. Δεν ειπε κανενας τπτ με επιχειρήματα. Μονο ολοι κράζουν. Τέλος πάντων. Δεν εζει σημασία πλέον. 

 

Αμοιβαία τα αισθήματα αλλά εγώ τουλάχιστον δεν το έκανα και θέμα που με το καλημέρα που μπήκες και γράφτηκες στο forum μας αράδιασες το πόσο καλά είναι τα φίλτρα της camelot.Κάποιος κακοπροαίρετος θα έλεγε οτι μπορεί να είσαι και βαλτός μιας και σήμερα ο τρόπος που κάνουν marketing οι εταιρίες σαν τη συγκεκριμένη είναι αρκετά επιθετικός και θρασύς...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...