Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ποια διπλη φιλτροθηκη εχεις φιλε της atlas?

Πλαστικη ειναι η ανοξειδωτη?

Πιανει πολυ χωρο πανω στον παγκο?

Της άτλας έχω την μονή την πλαστική . Το προφιλτρο το έχω  σε φιλτροθηκη κάτω από τον πάγκο . Δεν θεωρώ ότι πιάνει χώρο 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Της άτλας έχω την μονή την πλαστική . Το προφιλτρο το έχω  σε φιλτροθηκη κάτω από τον πάγκο . Δεν θεωρώ ότι πιάνει χώρο 

Α οκ νομιζα ειχες διπλη ανω παγκου.

Δηλαδη το προφιλτρο που εχεις δεν αφηνει να περασουν στοιχεια τα οποια θα περνουσαν με το 2ο φιλτρο?

Αν ναι ποια μπορει να ειναι αυτα?

Υπαρχεια κανεαν all around φιλτρο που να κανει μια γενικοτερη δουλεια και να μην αφηνει να περασουν στοιχεια που ειναι και τα πιο επικινδυνα γι'αυτους που δεν εχουν να βαλουν λογω χωρου πανω απο ενα φιλτρο?

Για να δω αν ειναι καλο το νερο μου τι πρεπει να κανω αναλυση?

Βεβαια μεγαλωσα και σαν πρωτογονος για μερικους μια και πιναμε(και πινουμε ακομη βεβαια) απευθειας απο το λαστιχο εξω στην αυλη απο πηγες μεχρι και απο τουλουμπες παλιοτερα.

Που να ξερς τι σκατα μπορει να επινες η πινουμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Α οκ νομιζα ειχες διπλη ανω παγκου.

Δηλαδη το προφιλτρο που εχεις δεν αφηνει να περασουν στοιχεια τα οποια θα περνουσαν με το 2ο φιλτρο?

Αν ναι ποια μπορει να ειναι αυτα?

Υπαρχεια κανεαν all around φιλτρο που να κανει μια γενικοτερη δουλεια και να μην αφηνει να περασουν στοιχεια που ειναι και τα πιο επικινδυνα γι'αυτους που δεν εχουν να βαλουν λογω χωρου πανω απο ενα φιλτρο?

Για να δω αν ειναι καλο το νερο μου τι πρεπει να κανω αναλυση?

Βεβαια μεγαλωσα και σαν πρωτογονος για μερικους μια και πιναμε(και πινουμε ακομη βεβαια) απευθειας απο το λαστιχο εξω στην αυλη απο πηγες μεχρι και απο τουλουμπες παλιοτερα.

Που να ξερς τι σκατα μπορει να επινες η πινουμε τωρα.

Πάνω κάτω όλα τα ενεργού άνθρακα τα ίδια κρατάνε με μικρές διαφοροποιήσεις σε κάθε εταιρία . Πχ το matrikx pb1 κρατάει μόλυβδο , το matrikx cto plus δεν εξειδικεύεται σ αυτό . Πρέπει να ξέρεις τι πρόβλημα έχει η περιοχή για να δεις τις ανάγκες σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια σύνοψη για όσα έχουν ειπωθεί σ' αυτό το θέμα. 

Κατ' αρχήν θα προτρέψω σε όλους να κάνουν μια αναζήτηση για το μέλος orthopaedic σχολίαζε σ' αυτό το θέμα αλλά έχει σταματήσει κάπου 2 χρόνια τώρα.

Μετά για όσους θέλουν να είναι σίγουροι ότι το φίλτρο που έχουν κάνει ότι υπόσχεται και θέλουν να ελέγξουν τα πιστοποιητικά το ευκολότερο είναι ο NSF, ψάχνουν είτε για το πρότυπο: NSF/ANSI 42 : Aesthetic Effec, class Χ όσο μικρότετο το X τόσο καλύτερη κλάση το φίλτρο, είτε ακόμα καλύτερο το πρότυπο NSF/ANSI 53 όπου πιστοποιεί ότι αφαιρεί κατ' ελάχιστον συγκεκριμένα ποσοστά από διάφορες ουσίες. Αν συνοδεύεται από δελτίο απόδοσης ακόμα καλύτερα.

Τρίτον, ο NSF πιστοποιεί συγκεκριμένα μοντέλα και ανταλλακτικά κάθε είδους αλλά όχι εταιρείες, όποιος θέλει μπαίνει ψάχνει το μοντέλο που θέλει και μπορεί να δει τι πιστοποίηση έχει, σε ποιο εργοστάσιο ποιας χώρας έχει κατασκευαστεί, αν έχει πιστοποιημένη απόδοση για συγκεκριμένους ρύπους κλπ.

Και της Camelot έχει πιστοποίηση 53 για μερικές ουσίες. Ενδεικτικά και όχι περιοριστικά φίλτρα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα με πιστοποίηση NSF/ANSI 53 είναι της Doulton, Camelot,Multipure, Purification, Culligan.

Να τονίσω ξανά ότι επειδή ένα φίλτρο μιας εταιρείας είναι πιστοποιημένο δεν σημαίνει ότι είναι όλα τα φίλτρα. Τα τσεκάρουμε με τον κωδικό τους στην ιστοσελίδα του NSF. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, διαβαζοντας πολλες σελιδες, εβγαλα συμπερασμα οτι μια τετοια λυση ειναι η πιο value for money για φιλτροθηκη πανω παγκου με ενα σχετικα σοβαρο φιλτρο.
Δλδ μια απλη φιλτροθηκη + ενα Doulton SuperCarb. Ζω Αθηνα, οποτε θεωρω οι απαιτησεις ειναι σχετικα μικρες.

Ειναι κατι αλλο που προτεινετε?

https://www.qwaterfilters.com/product/filtro-ano-pagkou-doulton-supercarb-imperial-obe/?skr_prm=WyI2NmE5NGZhZi00N2RlLTRjMTEtOTdkMi04MGY3YTcwMDJkODMiLDE1Njg5Njg4NDQzMDEseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsInRhZ3MiOiIifV0

Επισης ultracarb vs supercarb?
το ultrα νομιζω εχει να κανει με φιλτραρισμα μολυβδου επισης.
 

Επεξ/σία από leoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, leoy είπε

Καλησπερα, διαβαζοντας πολλες σελιδες, εβγαλα συμπερασμα οτι μια τετοια λυση ειναι η πιο value for money για φιλτροθηκη πανω παγκου με ενα σχετικα σοβαρο φιλτρο.
Δλδ μια απλη φιλτροθηκη + ενα Doulton SuperCarb. Ζω Αθηνα, οποτε θεωρω οι απαιτησεις ειναι σχετικα μικρες.

Ειναι κατι αλλο που προτεινετε?

https://www.qwaterfilters.com/product/filtro-ano-pagkou-doulton-supercarb-imperial-obe/?skr_prm=WyI2NmE5NGZhZi00N2RlLTRjMTEtOTdkMi04MGY3YTcwMDJkODMiLDE1Njg5Njg4NDQzMDEseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsInRhZ3MiOiIifV0

Επισης ultracarb vs supercarb?
το ultrα νομιζω εχει να κανει με φιλτραρισμα μολυβδου επισης.
 

Πολύ καλή επιλογή ! Απλά για μένα προτίμησε ultra carb γτ κατακρατά και βαρέα μέταλλα και μόλυβδο όπως είπες ! Απλά το ultra είναι για 2300 λίτρα νερού και το super είναι για 3800 λίτρα .

Και η επίσημη εταιρία δίνει αλλαγή κάθε 6 μήνες 

https://drive.google.com/file/d/18mkUBhmAE5-IGuJPKg-jLzU99V27Wbot/view?usp=drivesdk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Jln είπε

Ναι ναι τα είδα 

Ωραίες πληροφορίες. Doulton έχει ενας φιλος και τα παίρνει απο το amazon. Δεν εχω δοκιμάσει νερο αλλα μου ειπε πως ειναι παρα πολυ ευχαριστημένος. Νομίζω μου ειπε πως η συσκευή του ειναι digipure η κατι τέτοιο. Θα τον ρωτήσω ξανα. 

δεν χρειαζεται να το παρεις απο αμαζον το doulton....τα πουλανε παντου στην ελλαδα σε πολυ ανταγωνιστικες τιμες και πολλα σαιτ εχουν και 10-15% εκπτωση οταν αγοραζεις συσκευη και φιλτρο της doulton.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2019 στις 7:45 ΠΜ, Son^Goku είπε

Για αυτό υπάρχει κάποια άποψη; https://www.andreascharalambouscy.com/index.php/small-appliances/-24/midea-jl1645t-c-b.html

Ή καλύτερα να προτιμήσω αυτό;

https://www.strauss-water.com.cy/our-products/t6

Μπαμπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Αυτο από ότι είδα χρησιμοποιεί 2 φίλτρα ένα ενεργού άνθρακα σαν Πρώτο  στάδιο και Μια uf μεμβρανη σαν δεύτερο(δεν βρήκα πουθενά μέγεθος micron κλπ) . Στο manual του αναφέρει ότι τονορωτο θέλει αλλαγή κάθε 6•12 μήνες και το δεύτερο κάθε 18μηνες . Δεν είδα βέβαια τιμές ανταλλακτικών . Έχει και λάμπα uv καλό φαίνεται σαν έτοιμη λύση-ψύκτης-βραστήρες - φίλτρο . Καλή προσθήκη επίσης και η λάμπα uv. 
Το άλλο το straws water τ6 Απο ότι είδα έχει λάμπα uv και ένα στάδιο ενεργού άνθρακα στα 2 micron . Και εκεί η λάμπα λέει στο manual ότι θέλει αλλαγή κάθε χρόνο και το φίλτρο κάθε 6 μήνες . 2micron είναι πολλά και πιστεύω ότι το Midea λόγο μεμβράνης uf θα κάνει καλύτερη δουλειά. Το δεύτερο το τ6 είναι πιο designατο.

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για τέτοιο φίλτρο για την Κέρκυρα. Μου προτείναν ενα όσμωσης στα 200 ευρώ σε συνδυασμόμε το espring της amway (650 ευρώ). Σύνολο 850 ευρώ. Μου φαίνεται λίγο ακριβό το πακέτο. Επίσης εγώ ξέρω τα φίλτρα αντιόσμωσης όχι όσμωσης όπως μου είπε ο πωλητής, τα οποία δεν αφήνουν τίποτα και μετά το νερό θέλει εμπλουτισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Αυτο από ότι είδα χρησιμοποιεί 2 φίλτρα ένα ενεργού άνθρακα σαν Πρώτο  στάδιο και Μια uf μεμβρανη σαν δεύτερο(δεν βρήκα πουθενά μέγεθος micron κλπ) . Στο manual του αναφέρει ότι τονορωτο θέλει αλλαγή κάθε 6•12 μήνες και το δεύτερο κάθε 18μηνες . Δεν είδα βέβαια τιμές ανταλλακτικών . Έχει και λάμπα uv καλό φαίνεται σαν έτοιμη λύση-ψύκτης-βραστήρες - φίλτρο . Καλή προσθήκη επίσης και η λάμπα uv. 
Το άλλο το straws water τ6 Απο ότι είδα έχει λάμπα uv και ένα στάδιο ενεργού άνθρακα στα 2 micron . Και εκεί η λάμπα λέει στο manual ότι θέλει αλλαγή κάθε χρόνο και το φίλτρο κάθε 6 μήνες . 2micron είναι πολλά και πιστεύω ότι το Midea λόγο μεμβράνης uf θα κάνει καλύτερη δουλειά. Το δεύτερο το τ6 είναι πιο designατο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Όντως στην Κύπρο παίζουν πολύ τα στραους και ιδίως σε επιχειρήσεις αφού και στη δική μου αλλά και στης συζύγου μου τέτοιο έχει. Και μιλάμε για μεγάλους οργανισμούς. Αλλά άμα σκεφτείς ότι έχουν εισαγωγέα μεγαλοεπιχειρηματία (αυτόν που εισάγει και τα iqos) ίσως να είναι αυτός ο λόγος και όχι ότι είναι τα καλύτερα. Τα μιντεα είναι ανερχόμενη δύναμη και κερδίζουν λόγο αποτελέσματος απ'όσο φαίνεται και εκεί θα καταλήξω. Έχω μια απορία γιατί δεν πολυδιαβασα το νήμα. Μετά από ένα τέτοιο φίλτρο το νερό που βγαίνει θεωρείται μεταλλικό, κρατά κάποια χρήσιμα για τον οργανισμό στοιχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Όντως στην Κύπρο παίζουν πολύ τα στραους και ιδίως σε επιχειρήσεις αφού και στη δική μου αλλά και στης συζύγου μου τέτοιο έχει. Και μιλάμε για μεγάλους οργανισμούς. Αλλά άμα σκεφτείς ότι έχουν εισαγωγέα μεγαλοεπιχειρηματία (αυτόν που εισάγει και τα iqos) ίσως να είναι αυτός ο λόγος και όχι ότι είναι τα καλύτερα. Τα μιντεα είναι ανερχόμενη δύναμη και κερδίζουν λόγο αποτελέσματος απ'όσο φαίνεται και εκεί θα καταλήξω. Έχω μια απορία γιατί δεν πολυδιαβασα το νήμα. Μετά από ένα τέτοιο φίλτρο το νερό που βγαίνει θεωρείται μεταλλικό, κρατά κάποια χρήσιμα για τον οργανισμό στοιχεία;

Το νερό με ότι φίλτρο και να βάλεις εκτός από αντίστροφη όσμωση  δεν χάνει τα μέταλλα και τα ιχνοστοιχεία του. Οπότε θα είσαι μία χαρά με αυτά και το νερό θα είναι καθαρό από χλώριο , βαρέα μεταλλα, από κύστες και ότι άλλο κρατάει ο ενεργός άνθρακας , από βακτήρια και μικρόβια λόγο μεμβράνης αν πάρεις το midea. Και ότι περνάει θα το σκοτώνει η λάμπα . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Αστικά κέντρα και όπου το νερό χλωριώνεται:
Λύση για όλους: Στερεοποιημένος άνθρακας (οχι ενεργος,οχι kdf οχι granular,oxi κεραμικα,οχι κανατες,οχι φιλτροβρυσακια.)

Το παραπάνω είχε προταθεί μια φορά κι έναν καιρό από τον orthopaedic. Έχουμε πρόταση για αντίστοιχο ανταλλακτικό φίλτρο κάτω πάγκου; Κοιτάω για σκέτο ανταλλακτικό 10" που θα μπει σε housing της Atlas, όχι για τις ολοκληρωμένες λύσεις των 400+ ευρώ που βγάζει πχ  η Multipure.

Χαζή ερώτηση: το φίλτρο στερεοποιημένου άνθρακα είναι το ίδιο με του συμπαγούς άνθρακα; Πολλά αναφέρονται και ως συμπαγούς ενεργού άνθρακα, είναι το ίδιο πράγμα; Αν καταλαβαίνω καλά η αγγλική τους ορολογία είναι "carbon block activated carbon filters", τα οποία έχουν "solid blocks of compressed carbon" αντί για κοκκώδη άνθρακα. Αλλά αυτό το "ενεργός" που απορρίπτει ο orthopaedic  λίγο μου τα μπερδεύει.

Ψάχνω λίγο στην τύχη για να πάρω μια ιδέα και βλέπω κάποια της Aquaphor αλλά προσπαθώ να καταλάβω αν είναι αυτά που θέλω. Για παράδειγμα τούτο εδώ ή εδώ κάνουν;

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...