Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Χαζή ερώτηση: το φίλτρο στερεοποιημένου άνθρακα είναι το ίδιο με του συμπαγούς άνθρακα; Πολλά αναφέρονται και ως συμπαγούς ενεργού άνθρακα, είναι το ίδιο πράγμα; Αν καταλαβαίνω καλά η αγγλική τους ορολογία είναι "carbon block activated carbon filters", τα οποία έχουν "solid blocks of compressed carbon" αντί για κοκκώδη άνθρακα. Αλλά αυτό το "ενεργός" που απορρίπτει ο orthopaedic  λίγο μου τα μπερδεύει.

Ψάχνω λίγο στην τύχη για να πάρω μια ιδέα και βλέπω κάποια της Aquaphor αλλά προσπαθώ να καταλάβω αν είναι αυτά που θέλω. Για παράδειγμα τούτο εδώ ή εδώ κάνουν;

Το απορρίπτει γιατί είναι διαφημιστικό τρικ. Δεν έχει σημασία αν ο άνθρακας είναι από καρύδα, από κάρβουνο ή δεν ξέρω τι, είναι η επεξεργασία που τον κάνει πορώδη και του δίνει τις ιδιότητες για να απορροφά τις ουσίες. Οπότε αν ένα φίλτρο γράφει ενεργός ή όχι δεν έχει καμία σημασία. Τα φίλτρα συμπαγούς και στερεοποιημένου άνθρακα έχουν τον ίδιο άνθρακα που έχει όμως τοποθετηθεί με διαφορετικό τρόπο, οπότε αρχικά είναι διαφορετικά τα 2 φίλτρα πρακτικά όμως δεν πρέπει να σε απασχολεί. 

Εφ' όσον οι θήκες παίρνουν τα κλασικά ανταλλακτικά του εμπορίου (και της Atlas το κάνουν απ' ότι βλέπω) μπορείς να βάλεις όποιο θέλεις χωρίς πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Thanks, παρήγγειλα για αρχή το ATLAS FILTRI CB-AF Pb 0.5μm να δω πως θα πάει και ανάλογα με τα αποτελέσματα θα το ξαναψάξω αν χρειαστεί. Το συγκεκριμένο είναι μόνο NSF42 αλλά δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για τη χρήση που το θέλω και την ποιότητα του νερού της περιοχής. Διαφορετικά μπορεί να δοκιμάσω και το Doulton Ultra/Super Carb που αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ίσως άσχετο με φίλτρο, αλλά έχει κανείς χρησιμοποιήσει ταμπλέτες για δεξαμενές νερού?

Δεν το πίνουμε αλλά το χρησιμοποιούμε για όλα τα άλλα.

Κάτι σαν αυτές

https://www.biostalis-shop.gr/apolumansi-nerou/diokseidioy-toy-xlorioy-dutrion-tampleta-apolumansis-nerou-20-gr-gia-5000-litra-nerou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/10/2019 στις 10:53 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Λοιπόν ενημέρωση για το φίλτρο που είχε αναφερθεί μερικές σελίδες πίσω . Το premium ufc 0.01 microns.

Μετά από email στην εταιρία της πριματο που το εισάγει στην Ελλάδα , με ενημέρωσαν ότι υπάρχει κανονικά πιστοποίηση nfs  και ότι το φίλτρο εισάγεται από άλλη εταιρία που συνεργάζονται και παίρνει το όνομα premium ufc από την πριματο. Κανονικά η εταιρία που τα παράγει είναι η siam cast nylon. Έπειτα έστειλα  mail στην siam cast nylon και παράδοξος μου απάντησαν μέσα σε λίγες μέρες όπου και μου επιβεβαίωσαν ότι το φίλτρο έχει πιστοποίηση ως προς τον άνθρακα  nfs 42 και nfs 61. Παραθέτω και τις απαντήσεις που έλαβα στα email από πριματο και μετά από siam cast nylon.

Ερώτηση για το premium ufc στην πριματο και για το αν έχει πιστοποίηση

 

Στις 3/10/2019 στις 10:53 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

 

 

Screenshot_20191009-095007_Outlook.jpg

Screenshot_20191009-095104_Outlook.jpg

Screenshot_20191009-094502_Outlook.jpg

Screenshot_20191009-094327_Outlook.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια γρήγορη αναζήτηση στον NSF τα φίλτρα της συγκεκριμένης εταιρείας έχουν πιστοποίηση μόνο ως προς την καταλληλότητα των υλικών και ως προς το ότι τηρούν τις ελάχιστες απαιτήσεις και όχι ως προς την απόδοση τους. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι καλά αλλά βάσει αυτού μάλλον είναι υπερτιμημένα βλέποντας τις τιμές τους. Και το άλλο που μου κίνησε το ενδιαφέρον είναι ότι από την Primato δεν έχουν φροντίσει-ενδιαφερθεί  καν να έχουν τις πιστοποιήσεις ή μετρήσεις από τα εργαστήρια που λένε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Με μια γρήγορη αναζήτηση στον NSF τα φίλτρα της συγκεκριμένης εταιρείας έχουν πιστοποίηση μόνο ως προς την καταλληλότητα των υλικών και ως προς το ότι τηρούν τις ελάχιστες απαιτήσεις και όχι ως προς την απόδοση τους. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι καλά αλλά βάσει αυτού μάλλον είναι υπερτιμημένα βλέποντας τις τιμές τους. Και το άλλο που μου κίνησε το ενδιαφέρον είναι ότι από την Primato δεν έχουν φροντίσει-ενδιαφερθεί  καν να έχουν τις πιστοποιήσεις ή μετρήσεις από τα εργαστήρια που λένε. 

Ναι είναι ασφαλή ως προς τα υλικά ,σύμφωνα με τo nsf 42. Επίσης το 42 πιστοποιεί μείωση χλωρίου γεύσης και οσμής . Ως προς τις μετρήσεις της πριματο περιμένω απάντηση. Κ εμένα Μ κάνει εντύπωση το ότι δεν έχουν τα απαραίτητα χαρτιά για άμεση χρήση  . Μόλις μου έρθει κάποια.απαντηση θα ενημερώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, προσπαθώ να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά έχω σαλεψει από τις πολλές πληροφορίες.... Χαχαχαχαχα 

Λοιπόν, για την πόλη που ζω (Σέρρες) χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια μια κανάτα Britta Matrix αλλά άρχισε να κουράζει η υπόθεση. 

Σκέφτομαι να βάλω ένα φίλτρο κάτω πάγκου, και μετά από τα τελευταία ποστ όπου προτείνεται η λύση του στερεοποιημενου άνθρακα σε ένα φίλτρο μόνο (για νερό πόλεων), κατέληξα σε αυτό:

ATLAS DP κάτω του πάγκου με American Carbon Block CY1 CYST 0.5mμ

Για οικογένεια με περίπου 3-4 κυβικά υπολογίζω στο νεροχύτη κουζίνας (14 κυβικά σύνολο 4μηνου με μπάνιο, πλυντήριο ρούχων, πλυντήριο πιάτων κλπ), θα με καλύπτει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το εξής...αφού οι διάφορες εταιρείες ύδρευσης κάνουν ελέγχους, εμείς γιατί ψάχνουμε για φίλτρα...🙄(απαντήθηκε μόλις, διαβάζοντας ένα άλλο άρθρο)

Διάβασα και εγώ τις περισσότερες σελίδες του θέματος...και ήμουν έτοιμος να αγοράσω το doulton ultra carb...κυρίως για καλυτέρευση της γεύσης και της οσμής. Ανάλυση νερού δεν έχω κάνει.

Διάβασα όμως τον orthopaedic που δεν το πρότεινε το συγκεκριμένο γιατί είναι κεραμικό και θεωρείται παλαιότερης τεχνολογίας....αλλά δεν έλεγε κάπου αν υπάρχει πρόβλημα ή κάτι άλλο....όπως επίσης διάβασα ΜΟΝΟ στερεοποιημένο άνθρακα....αν και αυτό απαντήθηκε πιο πάνω.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει πιθανότητα οι κόκκοι του άνθρακα τα περάσουν στο νερό και αν ναι...τι κίνδυνος υπάρχει για εμάς που θα πιούμε το νερό

 

Επεξ/σία από TFN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/10/2019 στις 11:04 ΜΜ, TFN είπε

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το εξής...αφού οι διάφορες εταιρείες ύδρευσης κάνουν ελέγχους, εμείς γιατί ψάχνουμε για φίλτρα...🙄(απαντήθηκε μόλις, διαβάζοντας ένα άλλο άρθρο)

Διάβασα και εγώ τις περισσότερες σελίδες του θέματος...και ήμουν έτοιμος να αγοράσω το doulton ultra carb...κυρίως για καλυτέρευση της γεύσης και της οσμής. Ανάλυση νερού δεν έχω κάνει.

Διάβασα όμως τον orthopaedic που δεν το πρότεινε το συγκεκριμένο γιατί είναι κεραμικό και θεωρείται παλαιότερης τεχνολογίας....αλλά δεν έλεγε κάπου αν υπάρχει πρόβλημα ή κάτι άλλο....όπως επίσης διάβασα ΜΟΝΟ στερεοποιημένο άνθρακα....αν και αυτό απαντήθηκε πιο πάνω.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει πιθανότητα οι κόκκοι του άνθρακα τα περάσουν στο νερό και αν ναι...τι κίνδυνος υπάρχει για εμάς που θα πιούμε το νερό

Τα κεραμικά μια χαρά δουλειά κάνουν . Το Ότι είναι Παλιά τεχνολογίας εν σημαίνει ότι δεν είναι  καλά . Απλά μόνο του δεν κάνει δουλεια σε θέμα χλωρίου μολύβδου και πολλών άλλων ,   θέλει συνοδεία από άνθρακα . Είτε μπλοκ συμπαγή είτε  μπίλιες άνθρακα . Με τις μπίλιες άνθρακα ίσως να σου πικρίζει λίγο το νερό που μένει στάσιμο μεσα στο φίλτρο, επίσης οι μπίλιες άνθρακα δεν φτάνουν τόσο χαμηλά σε micron όσο τα μπλοκ άνθρακα .. Καλύτερα συμπαγή . Και ακόμα καλύτερα συνδυασμό κεραμικό με συμπαγή γτ το κεραμικό λειτουργεί σαν προφιλτρο και έχεις 2 στάδια στην ουσία .

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2019 στις 11:43 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Τα κεραμικά μια χαρά δουλειά κάνουν . Το Ότι είναι Παλιά τεχνολογίας εν σημαίνει ότι δεν είναι  καλά . Απλά μόνο του δεν κάνει δουλεια σε θέμα χλωρίου μολύβδου και πολλών άλλων ,   θέλει συνοδεία από άνθρακα . Είτε μπλοκ συμπαγή είτε  μπίλιες άνθρακα . Με τις μπίλιες άνθρακα ίσως να σου πικρίζει λίγο το νερό που μένει στάσιμο μεσα στο φίλτρο, επίσης οι μπίλιες άνθρακα δεν φτάνουν τόσο χαμηλά σε micron όσο τα μπλοκ άνθρακα .. Καλύτερα συμπαγή . Και ακόμα καλύτερα συνδυασμό κεραμικό με συμπαγή γτ το κεραμικό λειτουργεί σαν προφιλτρο και έχεις 2 στάδια στην ουσία .

Το doulton ultra carbon λέει ότι είναι τεσσάρων σταδίων.  

Το να περάσουν κόκκοι άνθρακα στο νερό υπάρχει θέμα ..; Υπάρχει τέτοια πιθανότητα..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουν την "απλή" πιστοποίηση NSF για τα υλικά σημαίνει ότι είναι ασφαλής ως προς τα υλικά και άρα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, TFN είπε

Το doulton ultra carbon λέει ότι είναι τεσσάρων σταδίων.  

Το να περάσουν κόκκοι άνθρακα στο νερό υπάρχει θέμα ..; Υπάρχει τέτοια πιθανότητα..;

3 αν μετρήσεις και τα αντιμικροβιακό ασήμι που έχει μέσα , 4 πως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

3 αν μετρήσεις και τα αντιμικροβιακό ασήμι που έχει μέσα , 4 πως ?

ναι σωστά.....διάβαζα αυτό εγώ και μπερδεύτηκα https://www.qwaterfilters.com/product-category/doulton-filters/

 

διάβαζα αυτό το άρθρο όπου αναλύουν τους τύπους φίλτρων του ενεργού άνθρακα, σε όποιον του φανεί χρήσιμο....https://www.carbonblocktech.com/the-science-behind-activated-carbon-water-filters/

 

για τα doulton μπήκα στον NSF και διαβάζω την εξής πιστοποίηση http://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?Company=13790&Standard=042 όπου θεωρώ ότι τηρεί τις προδιαγραφές που χρησιμοποιεί για τα υλικά, κίνδυνος παρουσίας άνθρακα στο νερό κλπ...

 

όσον αφορά πάντως την παρουσία κόκκων άνθρακα στο νερό και αν αυτοί είναι επιβλαβείς, ακόμη δεν έχω βρει πειστικές απαντήσεις, πέρα από κάποια άρθρα που η εγκυρότητά τους είναι αμφισβητήσιμη

ΕΔΩ:

https://www.quora.com/Is-there-any-harm-in-drinking-the-carbon-dust-that-is-introduced-by-filtering-water

και ΕΔΩ:

https://www.waterpurificationhq.com/black-particles-in-brita-filters-are-they-harmful/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TFN είπε

ναι σωστά.....διάβαζα αυτό εγώ και μπερδεύτηκα https://www.qwaterfilters.com/product-category/doulton-filters/

διάβαζα αυτό το άρθρο όπου αναλύουν τους τύπους φίλτρων του ενεργού άνθρακα, σε όποιον του φανεί χρήσιμο....https://www.carbonblocktech.com/the-science-behind-activated-carbon-water-filters/

για τα doulton μπήκα στον NSF και διαβάζω την εξής πιστοποίηση http://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?Company=13790&Standard=042 όπου θεωρώ ότι τηρεί τις προδιαγραφές που χρησιμοποιεί για τα υλικά, κίνδυνος παρουσίας άνθρακα στο νερό κλπ...

όσον αφορά πάντως την παρουσία κόκκων άνθρακα στο νερό και αν αυτοί είναι επιβλαβείς, ακόμη δεν έχω βρει πειστικές απαντήσεις, πέρα από κάποια άρθρα που η εγκυρότητά τους είναι αμφισβητήσιμη

ΕΔΩ:

https://www.quora.com/Is-there-any-harm-in-drinking-the-carbon-dust-that-is-introduced-by-filtering-water

και ΕΔΩ:

https://www.waterpurificationhq.com/black-particles-in-brita-filters-are-they-harmful/

Τα μπλοκ άνθρακα που είναι στερεά δεν αφήνουν υπολείμματα άνθρακα . Τώρα αν έχεις  ενδοιασμούς βάλε και δεύτερο φίλτρο μεμβρανη υπερδιηθησης Για καλύτερο φιλτράρισμα και  , να σ κραταει αν τυχών περάσει τίποτα ,που το θεωρώ απίθανο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...