Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.

Βρίσκομαι Ηράκλειο Κρήτης και έκανα ανάλυση στο νερό της βρύσης για να δω μήπως και βάλω κάποιο φίλτρο.
Χωρίς να είμαι ειδικός και βάσει των αποτελεσμάτων, οι τιμές φαίνονται εντός ορίων.

Παρ'όλα αυτά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου με περισσότερη γνώση στο αντικείμενο αυτό.
Υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζομαι και καθόλου φίλτρο;

 

Ευχαριστώ.

 

 

_home_orbitz_Downloads_4742%2010-05-19.pdf (2).png

_home_orbitz_Downloads_4742%2010-05-19.pdf (3).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μέσα στο Ηράκλειο μένεις; Αν ναι, ποιος θα το πίστευε πριν μπει το νερό από το φράγμα ότι το νερό θα μπορούσε να πίνεται. 

Όπως είναι μια χαρά είναι το νερό, αν είναι σταθερή η ποιότητα του βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι πολλές σωληνώσεις είναι χάλια εκεί εγώ θα έβαζα ένα διπλό κάτω πάγκου αν γίνεται με ένα προφίλτρο (για τα ιζήματα, σκουριές κλπ) και ένα φίλτρο άνθρακα να είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, στην αναζητηση και εγω για καποιο φιλτρο νερου επεσα πανω σε αυτο 

https://www.amazon.co.uk/Finerfilters-Domestic-Undersink-Fluoride-Drinking/dp/B01N9EZ5R3/ref=sr_1_3_sspa?crid=1GHZ1CMV6Q9TT&keywords=reverse+osmosis+water+filter&qid=1571150499&sprefix=reverse%2Caps%2C207&sr=8-3-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUEzRTdHRkZQRFY3TTkxJmVuY3J5cHRlZElkPUEwNDA3NTAxMUYxMThGRlVGMTFQQiZlbmNyeXB0ZWRBZElkPUEwOTA2NjM5MTFYTENWNFhXWVM0JndpZGdldE5hbWU9c3BfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==

Μενω Αθηνα και δεν ειναι οτι εχω κανει καποια αναλυση στο νερο και εχω μπει σε αυτην την διαδικασια, απλα κυνηγαω το καλυτερο για την υγεια μου και των δικων μου.

Ποια ειναι η γνωμη σας; Διαβασα τα κατα στα φιλτρα RO και απο οτι φαινεται στο συγκεκριμενο συστημα φιλτρου στο τελευταιο σταδιο εμπλουτιζει ξανα με ολα τα απαραιτητα στοιχεια. Επισης αν ισχυουν αυτα που αναγραφει οτι χρειαζεται αλλαγες στα φιλτρα καθε 6 μηνες (40 λιρες) δεν ειναι και ιδιατερα ακριβο.

Το κακο ειναι οτι δεν εχω καταφερει να βρω καποια πιστοποιηση.

Επισης η εγκατασταση του ποσο μπορει να κοστισει; Υπαρχει περιπτωση καποιος να το βαλει μονος του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρντασια ειμαι φοιτητης Φλωρινα. Το νερο εδω θυμιζει λιγο αυτο του Μαραθώνα - τυφλα να εχει το swimming pool στο χωριο -... Εχετε να προτείνετε κατι ποιοτικο να κουμπωσω στη βρύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά! 

Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί είμαι τελείως ανίδεος στο ζήτημα. Ζω σε νησί όπου η σκληρότητα νερού λόγω αλάτων είναι τεράστια. Ανακαίνησα το σπίτι μου πριν δύο χρόνια και γνωρίζοντας την κατάσταση έβαλα φίλτρο ώσμωσης στη βρύση της κουζίνας για πόσιμο νερό.

Το ζήτημα είναι ότι τα πλυντήρια ρούχων και πιάτων καθώς και το ντους μου βγάζουν τρελά άλατα. Σε σημείο που ξεπλένω το βράδυ και το επόμενο πρωί είναι όλα γεμάτα στάμπες. Καλά τα ρούχα πως βγαίνουν από το πλυντήριο ρούχων δεν έχετε ιδέα κάκρανο παρότι βάζω φουλ μαλακτικό. Το άγχος μη μου ξεπαστρέψει το νερό όλα τα μηχανήματα δε λέγεται.

Υπάρχει κάποιο ειδικό φίλτρο που να μπορώ να βάλω στην κεντρική παροχή ώστε όλο το σπίτι να έχει κανονικό νερό; Το μόνο ζήτημα που έχω είναι ότι ΔΕΝ θέλω να μου ρίχνει το όποιο φίλτρο την πίεση νερού στο σπίτι γιατί ήδη κατά τους καλοκαιρινούς μήνες με τον τουρισμό πέφτει σε οριακά επίπεδα και αν πέσει και άλλο δε θα έχω νερό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasmath23 είπε

Καλησπέρα παιδιά! 

Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί είμαι τελείως ανίδεος στο ζήτημα. Ζω σε νησί όπου η σκληρότητα νερού λόγω αλάτων είναι τεράστια. Ανακαίνησα το σπίτι μου πριν δύο χρόνια και γνωρίζοντας την κατάσταση έβαλα φίλτρο ώσμωσης στη βρύση της κουζίνας για πόσιμο νερό.

Το ζήτημα είναι ότι τα πλυντήρια ρούχων και πιάτων καθώς και το ντους μου βγάζουν τρελά άλατα. Σε σημείο που ξεπλένω το βράδυ και το επόμενο πρωί είναι όλα γεμάτα στάμπες. Καλά τα ρούχα πως βγαίνουν από το πλυντήριο ρούχων δεν έχετε ιδέα κάκρανο παρότι βάζω φουλ μαλακτικό. Το άγχος μη μου ξεπαστρέψει το νερό όλα τα μηχανήματα δε λέγεται.

Υπάρχει κάποιο ειδικό φίλτρο που να μπορώ να βάλω στην κεντρική παροχή ώστε όλο το σπίτι να έχει κανονικό νερό; Το μόνο ζήτημα που έχω είναι ότι ΔΕΝ θέλω να μου ρίχνει το όποιο φίλτρο την πίεση νερού στο σπίτι γιατί ήδη κατά τους καλοκαιρινούς μήνες με τον τουρισμό πέφτει σε οριακά επίπεδα και αν πέσει και άλλο δε θα έχω νερό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

https://www.skroutz.gr/products/show/35405339 κάτι τέτοιο για το ποσιμο νερό . Αν το πρόβλημα είναι τεράστιο δεν θα κάνει δουλειά όμως θες καλό αποσκλυρηντη με πολύ μεγαλύτερο κόστος . Αντίστοιχα υπάρχουν και για το πλυντήριο με κόστος 10-15€ επαναγεμιζομενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

https://www.skroutz.gr/products/show/35405339 κάτι τέτοιο για το ποσιμο νερό . Αν το πρόβλημα είναι τεράστιο δεν θα κάνει δουλειά όμως θες καλό αποσκλυρηντη με πολύ μεγαλύτερο κόστος . Αντίστοιχα υπάρχουν και για το πλυντήριο με κόστος 10-15€ επαναγεμιζομενα

για ποσιμο νερο εχω ηδη 5 σταδιων με ωσμωση. ψαχνω κατι για κεντρικη παροχη το γνωριζω οτι εχει μεγαλο κοστος αλλα θα ηθελα λεπτομεριες παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω το Doulton HCP άνω πάγκου και ήρθε η ώρα να αλλάξω φίλτρο.

Μένω Αττική (παλαιό Φάληρο) ποιο μου προτείνετε να πάρω; από όσο είδα παίζουν 4 μοντέλα (με την αγορά φορούσε το πρώτο):

Ultracarb

Ultracarb SI

Supercarb

Chlorasyl

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostasmath23 είπε

για ποσιμο νερο εχω ηδη 5 σταδιων με ωσμωση. ψαχνω κατι για κεντρικη παροχη το γνωριζω οτι εχει μεγαλο κοστος αλλα θα ηθελα λεπτομεριες παρακαλω

Καλύτερα να επικοινωνήσεις με έναν υδραυλικό που είναι ειδικός σε τέτοια θέματα ώστε να έρθει να πάρει μετρήσεις σκληρότητας και να σ πει ακριβώς τι μηχάνημα χρειάζεσαι κλπ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitrisdim14 είπε

Καλύτερα να επικοινωνήσεις με έναν υδραυλικό που είναι ειδικός σε τέτοια θέματα ώστε να έρθει να πάρει μετρήσεις σκληρότητας και να σ πει ακριβώς τι μηχάνημα χρειάζεσαι κλπ . 

Υδραυλικος να σου μετρησει την σκληροτητα,χμμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, archimidis είπε

Καλησπέρα, έχω το Doulton HCP άνω πάγκου και ήρθε η ώρα να αλλάξω φίλτρο.

Μένω Αττική (παλαιό Φάληρο) ποιο μου προτείνετε να πάρω; από όσο είδα παίζουν 4 μοντέλα (με την αγορά φορούσε το πρώτο):

Ultracarb

Ultracarb SI

Supercarb

Chlorasyl

Εγώ θα πρότεινα το ultracarb αφού είναι το μόνο που κρατάει βαρέα μέταλλα και μόλυβδο . 

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://doulton.com/wp-content/uploads/2018/05/Filter-Performance-Table-Global-new.pdf&ved=2ahUKEwjducjx48PlAhUgQkEAHX7vCyAQFjANegQIARAB&usg=AOvVaw1BZGDBTGZOl4V7S4yozxSG είναι το pdf με την σύγκριση των φίλτρων της εταιρίας 

Screenshot_20191030-123625_Drive.jpg

7 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Υδραυλικος να σου μετρησει την σκληροτητα,χμμμ

Γιατί απορείς ? Έχω φίλο υδραυλικό  που ασχολείται με τέτοια συστήματα αποσκλυρηνσης και βάζει σε ξενοδοχεία και μεγάλα κτήρια . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2019 στις 11:16 ΠΜ, netpumber είπε

Ναι μέσα. Στον Μασταμπά για την ακρίβεια.

Εδώ και περίπου 15 ημέρες, έχει αρχίσει να αλλάζει πάλι παροχή το Ηράκλειο.

Δεν ξέρω τον λόγο, δουλεύω σε εταιρεία με φίλτρα και μετράμε πάλι κάτι 1000άρια αγωγιμότητα.

Θα σου πρότεινα όσμωση, αλλιώς όποτε αλλάζουν παροχή δεν θα πίνεται σε θέμα σκληρότητας/γεύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Είπα και γω να αγοράσω ένα φίλτρο αλλά χάθηκα στις τόσες αναρτήσεις. Πρώτων τι χρειάζεται ανάλυση νερού? Μετά από την ανάλυση είναι καλύτερο να βάλω στην δεξαμενή της πολυκατοικίας? Είναι 5 τα διαμερίσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...