Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Το 42 πιστοποιεί ότι τα υλικά κατασκευής είναι ασφαλή αλλά και ότι το φίλτρο μειώνει χλώριο και γεύσεις από το νερό . 

Screenshot_20200109-002731~2.png

Αυτό που επισυνάπτεις δεν μας αρκεί, γιατί αναφέρεται γενικά στην πιστοποίηση NSF 42....όσον αφορά τα φίλτρα που ανέφερα (atlas filtri και matrikx) θα ήθελα να κάνω μια διόρθωση...το ξανακοίταξα και επειδή πάνω στον τίτλο του πιστοποιητικού γράφει NSF 42 AESTHETIC EFFECTS καλύπτει υλικά κατασκευής και απομάκρυνση μυρωδιάς και οσμής... Αν έγραφε NSF 42 COMPONENTS θα κάλυπτε μόνο τα υλικά ...γι' αυτό επιμένω  και λέω ότι απλά το NSF 42 δεν αρκεί...θα πρέπει να γράφει και ποια παραλλαγή του είναι για το φίλτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/1/2020 στις 12:05 ΠΜ, paris2019 είπε

 

Αυτό είναι ίσως και το σημαντικότερο κομμάτι που με απασχολεί, το θέμα της αντιμικροβιακής προστασίας.

 

Το νερό στην Αθήνα χλωριώνεται οπότε θεωρητικά δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα με μικρόβια, όχι τέτοιο τουλάχιστον που να μην σε καλύπτει ένα φίλτρο άνθρακα. Αν θέλεις επιπλέον προστασία πας σε αντίστροφη όσμωση, Αν θέλεις επιπλέον προστασία ειδικά για μικροοργανισμούς ακόμα και ιούς πας σε ένα επιπλέον στάδιο με υπεριώδη ακτινοβολία. Δεν έχω προσωπική πείρα από κάτι τέτοιο αλλά νομίζω ότι χρειάζεται τακτική συντήρηση ο μηχανισμός της υπεριώδους για να συνεχίζει να δουλεύει αποτελεσματικά. Επιπλέον η λογική μου λέει ότι για να σκοτωθούν τυχόν μικροοργανισμοί απο την υπεριώδη ακτινοβολία χρειάζεται κάποια ώρα, οπότε κρατώ τις επιφυλάξεις μου αν η λάμπα προλαβαίνει να τους σκοτώσει όλους (αν υποθέσουμε ότι έχουν μείνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2020 στις 3:41 ΜΜ, Maurikycli είπε

Εχω βάλει ενα κεραμικό φίλτρο Κεντρικής παροχής  0.45μ εδώ και 5 χρονια χωρις να το αλλαξω ή καθαρίσω και δεν έχει βουλώσει. Η τόσο καθαρο είναι το νερό στο Π. Φάληρο ή δεν δουλευει. Εχει γινει βεβαια καφε. Ωστόσο κατα τη συντήρηση του ηλιακού που εγινε μετα απο 4 χρόνια χρήσης βρεθηκε σημαντικα λιγότερη λάσπη.

Το ξαναβάζω εδώ γιατί δεν είχα κάνει εγγραφή και μου ανέβασε το σχόλιο σήμερα δύο σελίδες πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2020 στις 9:41 ΜΜ, cliobaccarra είπε

Κοίτα όταν βλέπω συστήματα με διπλό άνθρακα με 150+ ευρώ, και ανταλλακτικό με 35+ ευρώ το ένα τι άλλο να πω.

Για να σου δώσω να καταλάβεις με 30-35ευρώ αλλάζω τα 5 από τα 6 φίλτρα σε συστήμα αντίστροφης όσμωσης και με + 10 ευρώ αλλάζω και την μεμβράνη.

Δεν βοηθάς έτσι όμως, αν υπάρχει πρόβλημα να δόσεις δημόσια στοιχεία στείλτα με pm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, simoula είπε

Δεν βοηθάς έτσι όμως, αν υπάρχει πρόβλημα να δόσεις δημόσια στοιχεία στείλτα με pm.

Σε ποια περιοχή μένεις; Επίσης υπάρχει χώρος για κάτω από τον πάγκο της κουζίνας; 

Τα 200-250 ευρώ αγορά και ένα κόστος 100 τον χρόνο πως σού φαίνεται;

Στις 7/1/2020 στις 11:21 ΜΜ, cliobaccarra είπε

Εστειλα και στην αντιπροσωπια του συστηματος να μου πει. Ειδωμεν αυριο...

Μόλις μου απάντησαν από την αντιπροσωπεία ότι θα έπρεπε να ανεβάζει υψηλότερα ppm μετά το remineralising filter και ότι θα μου στείλουν άλλο εντελώς δωρεάν. Επίσης μου ζήτησαν συγνώμη για την ταλαιπωρία και ότι όταν παραλάβω να ξανακάνω την μέτρηση και να τους δώσω feedback. Αρκετά επαγγελματίες έως στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cliobaccarra είπε

Σε ποια περιοχή μένεις; Επίσης υπάρχει χώρος για κάτω από τον πάγκο της κουζίνας; 

Τα 200-250 ευρώ αγορά και ένα κόστος 100 τον χρόνο πως σού φαίνεται;

Μόλις μου απάντησαν από την αντιπροσωπεία ότι θα έπρεπε να ανεβάζει υψηλότερα ppm μετά το remineralising filter και ότι θα μου στείλουν άλλο εντελώς δωρεάν. Επίσης μου ζήτησαν συγνώμη για την ταλαιπωρία και ότι όταν παραλάβω να ξανακάνω την μέτρηση και να τους δώσω feedback. Αρκετά επαγγελματίες έως στιγμής.

Έχω φίλτρο ιζηματων αυτό https://puredry.gr/?product=water-profilter-αqua-filter-5mic-sedimen-fcps5 στη κεντρική παροχή και κάτω πάγκου αυτό https://puredry.gr/?product=aquapure-apcyl.

Η ερώτηση μου είναι αν είναι ποιοτικά  η όχι. Αν υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση θα ήθελα  να μου προτείνετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρεα.Αγορασα τελικά μια διπλη φιλτροθηκη άνω πάγκου atlasfiltri και πάω να στήσω το σύστημα και μόλις ανοίγω τη φιλτροθηκη διαπιστώνω πως η μία καμπάνα έχει μια μαύρη φλάντζα ενώ η άλλη δεν έχω καθόλου.Ειναι απαραίτητη;Να μιλήσω με το κατάστημα;Επίσης η φιλτροθηκη θέλει πλύσιμο η γέμισμα με νερό πριν την χρησιμοποιήσω; *Άκυρο σορι η άλλη φλάντζα είχε μείνει μέσα στην καμπάνα, στραβωθηκα και την πάτησα σαν νουμπας.χαχαχαχ

Επεξ/σία από paris2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paris2019 είπε

Καλησπέρα στην παρεα.Αγορασα τελικά μια διπλη φιλτροθηκη άνω πάγκου atlasfiltri και πάω να στήσω το σύστημα και μόλις ανοίγω τη φιλτροθηκη διαπιστώνω πως η μία καμπάνα έχει μια μαύρη φλάντζα ενώ η άλλη δεν έχω καθόλου.Ειναι απαραίτητη;Να μιλήσω με το κατάστημα;Επίσης η φιλτροθηκη θέλει πλύσιμο η γέμισμα με νερό πριν την χρησιμοποιήσω; *Άκυρο σορι η άλλη φλάντζα είχε μείνει μέσα στην καμπάνα, στραβωθηκα και την πάτησα σαν νουμπας.χαχαχαχ

Λοιπόν αγαπητοί φίλοι μόλις τελείωσα τη διαδικασία και σας μεταφέρω εντυπώσεις και απορίες.Πρωτα απ'όλα η θήκη δεν έχει μεταλλικά σπειρώματα στο σώμα της , είναι όλα πλαστικά  καθώς και από εκεί που περνάει το νερό.Μεταλλικη σωλήνωση δεν υπάρχει πουθενά παρά μόνο στις συνδέσεις και στο βρυσάκι.Δευτερον το σπείρωμα στην είσοδο του πρώτου φίλτρου ήταν θεοστραβο και το πάλεψα μια ώρα να το σφίξω σωστά και ευθεία.Καθε φορά έφευγε και μια φλούδα πλαστικό .Ήμουν έτοιμος να το γυρίσω πίσω αλλά πίστεψα πως δεν θα βγάλω άκρη και θα μου πουν ότι το έκανα εγω.Το έσφιξα τερμα για να μην έχει διαρροή αφού είχε πολλές,και νομίζω έκανα τη δουλειά μου.Απλως φοβάμαι ότι αν το ξεβιδωσω ποτέ δεν θα ξαναμπεί σωστά.Με λίγα λόγια , ποιοτικά πήρα μια τεράστια απογοήτευση.Κριμα.Τωρα όσον αφορά στα φίλτρα έβαλα για πρώτο το matrikx pb 1 και δεύτερο το aquapure aluf 2t.Αφησα είκοσι λεπτά μόνο το του το matrikx να τρέξει αλλά δεν μου έβγαλε καθόλου μαυρίλα στο νερό.Μετα έβαλα το aquapure  αλλά είχα διαρροή από το σπείρωμα της καμπάνας.Αφου τελικά το έσφιξα όσο δεν πάει σταμάτησε η διαρροή αλλά έχω άλλο άγχος.Φοβαμαι μήπως το aquapure δεν φιλτράρει καθόλου γιατί η καμπάνα φαίνεται πολύ ελαφριά και όταν το άνοιξα δεν το είδα καθόλου βρεγμένο.Αναρωτιεμαι αν έχω κάνει λάθος η τελικά βιώνω τα προβλήματα της χαμηλής πιεσης.Επισης να τονίσω ότι πριν βάλω το aquapure  και μετά η ροή από το βρυσάκι είναι ακριβώς ιδια.Ακουω τις γνώμες σας κύριοι.Πεταξα 35ευρω τσαμπα;Μήπως πέταξα 120 ευρώ τσάμπα και δεν φιλτράρω πουθενά;Έχει κάποιος κανένα σχεδιάγραμμα να δω πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία φιλτρανσης η να μου πει προφορικά ώστε να ξέρω πού και πώς να κοιτάξω αν ξανά ανοίξω τις καμπάνες;

Επεξ/σία από paris2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, paris2019 είπε

Λοιπόν αγαπητοί φίλοι μόλις τελείωσα τη διαδικασία και σας μεταφέρω εντυπώσεις και απορίες.Πρωτα απ'όλα η θήκη δεν έχει μεταλλικά σπειρώματα στο σώμα της , είναι όλα πλαστικά  καθώς και από εκεί που περνάει το νερό.Μεταλλικη σωλήνωση δεν υπάρχει πουθενά παρά μόνο στις συνδέσεις και στο βρυσάκι.Δευτερον το σπείρωμα στην είσοδο του πρώτου φίλτρου ήταν θεοστραβο και το πάλεψα μια ώρα να το σφίξω σωστά και ευθεία.Καθε φορά έφευγε και μια φλούδα πλαστικό .Ήμουν έτοιμος να το γυρίσω πίσω αλλά πίστεψα πως δεν θα βγάλω άκρη και θα μου πουν ότι το έκανα εγω.Το έσφιξα τερμα για να μην έχει διαρροή αφού είχε πολλές,και νομίζω έκανα τη δουλειά μου.Απλως φοβάμαι ότι αν το ξεβιδωσω ποτέ δεν θα ξαναμπεί σωστά.Με λίγα λόγια , ποιοτικά πήρα μια τεράστια απογοήτευση.Κριμα.Τωρα όσον αφορά στα φίλτρα έβαλα για πρώτο το matrikx pb 1 και δεύτερο το aquapure aluf 2t.Αφησα είκοσι λεπτά μόνο το του το matrikx να τρέξει αλλά δεν μου έβγαλε καθόλου μαυρίλα στο νερό.Μετα έβαλα το aquapure  αλλά είχα διαρροή από το σπείρωμα της καμπάνας.Αφου τελικά το έσφιξα όσο δεν πάει σταμάτησε η διαρροή αλλά έχω άλλο άγχος.Φοβαμαι μήπως το aquapure δεν φιλτράρει καθόλου γιατί η καμπάνα φαίνεται πολύ ελαφριά και όταν το άνοιξα δεν το είδα καθόλου βρεγμένο.Αναρωτιεμαι αν έχω κάνει λάθος η τελικά βιώνω τα προβλήματα της χαμηλής πιεσης.Επισης να τονίσω ότι πριν βάλω το aquapure  και μετά η ροή από το βρυσάκι είναι ακριβώς ιδια.Ακουω τις γνώμες σας κύριοι.Πεταξα 35ευρω τσαμπα;Μήπως πέταξα 120 ευρώ τσάμπα και δεν φιλτράρω πουθενά;Έχει κάποιος κανένα σχεδιάγραμμα να δω πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία φιλτρανσης η να μου πει προφορικά ώστε να ξέρω πού και πώς να κοιτάξω αν ξανά ανοίξω τις καμπάνες;

Λογικό είναι να μην πέφτει η ροή όταν βάζεις και το δεύτερο γιατί οι μεμβράνες αυτές δεν ρίχνουν ροή... Έχουν αν δεις ροή περίπου 2-3 λίτρα το λεπτό. Οπότε μην στο αγχώνει αυτό.  Η θήκη είναι όντως όλη πλαστική άλλα αν την σφίξεις καλά με το κλειδί της δεν έχει διαρροές ... Απλά θέλει πολύ δύναμη... Και χωρίς κλειδί δεν θα κάνεις δουλειά. Επίσης στο matrix δεν βγάζει μαυρίλα γιατί είναι συμπαγούς άνθρακα, απλά το νερό έχει μία περίεργη γεύση τα πρώτα 15-20 και τα υπολείμματα είναι απλά μία θολούρα στο νερό όχι μαυρίλα. Αν σου κάνει διαρροες η συσκευή, μετά από το σφίξιμο με το κλειδί και λοιπά πολύ πιθανό να έχεις πέσει σε προβληματικό ελαττωματικό, Γιατί εγώ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα που έχω αντίστοιχη. Πρόσεχε και τις τσιμουχες που έχουν τα φίλτρα πάνω κάτω να πατάνε καλά στις βάσεις ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Δημήτρη την έβαλα σωστά την aquapure όμως;Η θήκη του matrikx είναι όλη δροσερή από το νερό ενώ του aquapure ούτε μέχρι τη μεση.Το pb1 είναι και από τι δύο μεριές ίδιο ενώ το aquapure από τη μια είναι ανοικτό και βλέπεις μέσα ένα σαν πλεγμένο τούλι.Αυτη τη μεριά έβαλα από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paris2019 είπε

Ρε Δημήτρη την έβαλα σωστά την aquapure όμως;Η θήκη του matrikx είναι όλη δροσερή από το νερό ενώ του aquapure ούτε μέχρι τη μεση.Το pb1 είναι και από τι δύο μεριές ίδιο ενώ το aquapure από τη μια είναι ανοικτό και βλέπεις μέσα ένα σαν πλεγμένο τούλι.Αυτη τη μεριά έβαλα από κάτω.

Η μεριά που είναι έτσι όπως στην εικόνα , αυτή θα πάει κάτω ..

IMG_20200109_171445.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Απλά θέλει πολύ δύναμη... Και χωρίς κλειδί δεν θα κάνεις δουλειά.

Μια φορά το είχα σφιξει με όλη μου τη δύναμη και δεν μπορούσα να το ξεβιδωσω.

Από τότε τοποθετώ στις βόλτες λίγο τεφλόν για καλύτερη στεγανοποίηση και έτσι δεν χρειάζεται μεγάλη δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Η μεριά που είναι έτσι όπως στην εικόνα , αυτή θα πάει κάτω ..

IMG_20200109_171445.jpg

Ανάποδα την είχα!Το αυτοκόλλητο πάντως της συσκευασιας ήταν όπως την έβαλα.Δηλαδη το πάνω μέρος ήταν από αυτή τη μεριά και έτσι ακολούθησα το αυτοκόλλητο...Οκ την έβαλα σωστα.Στην αρχή που άφρισε το νερό αλλά μετά καθάρισε.Παντως και έτσι είχα διαρροή από τις βόλτες τις καμπάνας και αναγκάστηκα να την σφιξω παραπάνω από όσο παίρνει σε σημείο να λυγίσει το κλειδί.

Επεξ/σία από paris2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, paris2019 είπε

Ανάποδα την είχα!Το αυτοκόλλητο πάντως της συσκευασιας ήταν όπως την έβαλα.Δηλαδη το πάνω μέρος ήταν από αυτή τη μεριά και έτσι ακολούθησα το αυτοκόλλητο...Οκ την έβαλα σωστα.Στην αρχή που άφρισε το νερό αλλά μετά καθάρισε.Παντως και έτσι είχα διαρροή από τις βόλτες τις καμπάνας και αναγκάστηκα να την σφιξω παραπάνω από όσο παίρνει σε σημείο να λυγίσει το κλειδί.

Αφρισε λόγο αέρα που είχε μέσα , αυτό θα σταματήσει σιγά σιγά ... Αν σκεφτείς ότι εγώ κάθε φορά που αλλάζω , θέλω 2 άτομα χαχα ο ένας κρατάει και ο άλλος σφίγγει. Και έτσι δεν έχω διαρροές .

Οπότε δλδ το σύστημα πλέον είναι κομπλέ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...