Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, paris2019 είπε

Ανάποδα την είχα!Το αυτοκόλλητο πάντως της συσκευασιας ήταν όπως την έβαλα.Δηλαδη το πάνω μέρος ήταν από αυτή τη μεριά και έτσι ακολούθησα το αυτοκόλλητο...Οκ την έβαλα σωστα.Στην αρχή που άφρισε το νερό αλλά μετά καθάρισε.Παντως και έτσι είχα διαρροή από τις βόλτες τις καμπάνας και αναγκάστηκα να την σφιξω παραπάνω από όσο παίρνει σε σημείο να λυγίσει το κλειδί.

Γυρνά το πισω ρε φιλε ,με μια δυο αλλαγές του φίλτρου θα το πάρεις στο χέρι, εγω με το χέρι το σφίγγω και δεν εχω διαρροή ,με το κλειδί δινω μιση στροφή μονο και μονο για να εχω ήσυχο το κεφάλι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

6 ώρες πριν, slk200gr είπε

Γυρνά το πισω ρε φιλε ,με μια δυο αλλαγές του φίλτρου θα το πάρεις στο χέρι, εγω με το χέρι το σφίγγω και δεν εχω διαρροή ,με το κλειδί δινω μιση στροφή μονο και μονο για να εχω ήσυχο το κεφάλι μου

Έχεις την ίδια;Δυστυχώς όπως προανέφερα λόγω του στραβου σπειρωματος στη είσοδο του νερου δεν νομίζω να την πάρουν πίσω και δεν έχω όρεξη να τσακώνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρσι είχα βάλει φίλτρο άνω πάγκου Geyser και τώρα που τους πήρα τηλέφωνο να έρθουν για την αλλαγή των φίλτρων μου είπαν ότι κοστίζει 90 ευρώ. Είναι λογικό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Jonvlas είπε

Πέρσι είχα βάλει φίλτρο άνω πάγκου Geyser και τώρα που τους πήρα τηλέφωνο να έρθουν για την αλλαγή των φίλτρων μου είπαν ότι κοστίζει 90 ευρώ. Είναι λογικό???

Σε πολλές εταιρείες τα ανταλλακτικά του στοιχίζουν γύρω στα 100 ευρώ το χρόνο όπως το κάμελοτ τα  aquasana και άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ψάχνω αρκετά για φίλτρο νερού και μου πρότειναν την εταιρία MATRIKX. Αλλα δε το έχω δει αρκετά να αναφέρεται στο γκρουπ. Μήπως το έχει κανείς χρησιμοποιήσει ; Έχει κάποιος άποψη για το συγκεκριμένο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2020 στις 1:18 ΜΜ, Jonvlas είπε

Πέρσι είχα βάλει φίλτρο άνω πάγκου Geyser και τώρα που τους πήρα τηλέφωνο να έρθουν για την αλλαγή των φίλτρων μου είπαν ότι κοστίζει 90 ευρώ. Είναι λογικό???

Ειναι πολλά τόσα... , φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Υπάρχουν φίλτρα με φθηνότερο ανταλλακτικό. Η σωστή λογική είναι πληρώνεις ένα ποσόν στην αρχή για το σύστημα και μετά λιγότερα λεφτά για το ανταλλακτικό. 

Στις 15/1/2020 στις 1:22 ΜΜ, christosk_7 είπε

Καλησπέρα σας,

Ψάχνω αρκετά για φίλτρο νερού και μου πρότειναν την εταιρία MATRIKX. Αλλα δε το έχω δει αρκετά να αναφέρεται στο γκρουπ. Μήπως το έχει κανείς χρησιμοποιήσει ; Έχει κάποιος άποψη για το συγκεκριμένο ;

Τo pentek το έχουν αρκετοί. Φρόντισε το ανταλλακτικό που θα βρεις να μην είναι made in India. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Τo pentek το έχουν αρκετοί. Φρόντισε το ανταλλακτικό που θα βρεις να μην είναι made in India.

Γιατί συγκεκριμένα από Ινδία ; Άλλωστε λίγο που έχω ψάξει, η πλειονότητα των φίλτρων κατασκευάζεται στην Ινδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, christosk_7 είπε

Γιατί συγκεκριμένα από Ινδία ; Άλλωστε λίγο που έχω ψάξει, η πλειονότητα των φίλτρων κατασκευάζεται στην Ινδία.

Σε κάποια προηγούμενα post είχε αναφέρει κάποιος για κάτι ανταλλακτικά pentek από Ινδία που έχουν μια μυρωδιά ενώ τα ανταλλακτικά made in USA ειναι καλύτερα. Δεν θυμάμαι το post. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα....Επιτέλους έβαλα και εγώ ένα σύστημα άνω πάγκου. Αμέσως είδα διαφορά τόσο στην οσμή όσο και στη γεύση. Άνοιξα όμως την φιλτροθήκη και είδα αυτά τα μαυράκια, ενώ όταν βάζω το δάχτυλο από την μέσα μεριά του φίλτρου πιάνω τέτοια μαυράκια...Θεωρώ ότι είναι ο άνθρακας....🥴🤔

Είναι φυσιολογικό όλο αυτό, να υπάρχουν αυτά τα μαυράκια στον πάτο της φιλτροθήκης. Επίσης,  είδα στο σιτάκι της βάνας όταν δουλεύω μόνο την βρύση και εκεί έχει κρατήσει κάτι μαυράκια.

Μάζεψα νερό σε ένα μπρίκι, τόσο από την βρύση όσο και από το φίλτρο, και το πέρασα από σίτα με βαμβάκι και το νερό πεντακάθαρο....Αυτά τα μαυράκια είναι τόσο μεγάλα που οπωσδήποτε θα τα συγκρατούσε το βαμβάκι....

Ξέρει κανείς γιατί μαζεύεται ο άνθρακας στον πάτο της φιλτροθήκης...Δεν υπάρχει κίνδυνος να περάσει στο νερό?

atlas01.jpg

atlas02.jpg

atlas03.jpg

atlas04.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φίλτρο εχεις; Στο δικό μου ο ενεργός άνθρακας βρίσκεται εγκλωβισμενος μεταξύ δύο τοιχωμάτων από κεραμικό υλικό φιλτρανσης, δεν μπορεί να εξελθει ούτε να το δεις εκτός αν κοψεις με πριόνι στα δύο το στοιχείο. Ο ενεργός άνθρακας αποτελεί βιολογικο υλικό για τα μικρόβια και οποιαδήποτε επαφή με αυτόν μετά από κάποιο διάστημα χρήσης του φίλτρου ενέχει κίνδυνο μολυνσης με ότι έρθει επαφή σε αυτόν. Τα παραπάνω προσωπική γνώμη φυσικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Τι φίλτρο εχεις; Στο δικό μου ο ενεργός άνθρακας βρίσκεται εγκλωβισμενος μεταξύ δύο τοιχωμάτων από κεραμικό υλικό φιλτρανσης, δεν μπορεί να εξελθει ούτε να το δεις εκτός αν κοψεις με πριόνι στα δύο το στοιχείο. Ο ενεργός άνθρακας αποτελεί βιολογικο υλικό για τα μικρόβια και οποιαδήποτε επαφή με αυτόν μετά από κάποιο διάστημα χρήσης του φίλτρου ενέχει κίνδυνο μολυνσης με ότι έρθει επαφή σε αυτόν. Τα παραπάνω προσωπική γνώμη φυσικά. 

το atlas filtri έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πρόσφατα έχω μετακομίσει Βουλγαρία, Σόφια.

Το νερό εδώ κυριολεκτικά δεν πίνεται.

 

Χαλάω 2 Ευρώ την Ημέρα σε 6 Λίτρα Εμφαλιωμένα μιας και έχω και ένα σκυλάκι.

Πρέπει κάτι να κάνω. Έχετε να μου προτείνετε κάτι? Να με καθοδηγήσετε ίσως. Το συγκεκριμένο νήμα είναι απλά τεράστιο.

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα έχω μετακομίσει Βουλγαρία, Σόφια.

Το νερό εδώ κυριολεκτικά δεν πίνεται.

Χαλάω 2 Ευρώ την Ημέρα σε 6 Λίτρα Εμφαλιωμένα μιας και έχω και ένα σκυλάκι.

Πρέπει κάτι να κάνω. Έχετε να μου προτείνετε κάτι? Να με καθοδηγήσετε ίσως. Το συγκεκριμένο νήμα είναι απλά τεράστιο.

Σας ευχαριστώ!

Λογικά το καλύτερο που έχεις να κάνεις εκεί είναι να βάλεις μια αντίστροφη οσμωση με 150-200€ , μιας και δεν ξέρουμε τι νερά είναι εκεί πάνω. Για Ελλάδα πάνω κάτω ξέρεις τι παίζει από μέρος σε μέρος  . Αλλά καλύτερα να σου προτείνει κάποιος που έχει ΑΟ και να σ δώσει κάποιες συμβουλές πάνω στο θέμα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Λογικά το καλύτερο που έχεις να κάνεις εκεί είναι να βάλεις μια αντίστροφη οσμωση με 150-200€ , μιας και δεν ξέρουμε τι νερά είναι εκεί πάνω. Για Ελλάδα πάνω κάτω ξέρεις τι παίζει από μέρος σε μέρος  . Αλλά καλύτερα να σου προτείνει κάποιος που έχει ΑΟ και να σ δώσει κάποιες συμβουλές πάνω στο θέμα !

Διαβάζω ενεργά το Νήμα, βλέπω πως παίζει ανάλυση χημική του νερού.

Μήπως να βρω κάποιο εργαστήριο να πάω. Υπάρχει κάπου να μορφωθώ ποιες μετρήσεις πρέπει να γίνουν και ποια είναι τα αποδεκτά όρια για ποιοτικό νερό?

Πραγματικά δεν πίνεται. Δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό και έπινα χύμα νερό από βουνίσια πηγή στο παρελθόν χωρίς να με πειράξει (χωρίς να σημαίνει πως αυτό ήταν καλό από ότι καταλαβαίνω) και από τις βρύσες των σπιτιών, και ήταν και γευστικό! Εδώ μιλάμε για εμμετίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...