Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω. Επειδή ξέμεινα από Doulton, πήρα αναγκαστικά τα Aquacera και βλέπουμε. 

Πάντως για τα Aquacera έχω σοβαρές επιφυλάξεις, διότι τα τέστ αποτελεσματικότητας τα έκαναν οι ίδιοι σε τοπικό εργαστήριο στην Αμερική, με ότι συνεπάγεται αυτό για την αξιοπιστία των αποτελεσμάτων (cherry picked filter etc...) 

9 ώρες πριν, adi32 είπε

Γιατι έτσι?

Εγω έπαιρνα αυτο και ήμουν σούπερ ευχαριστημένος https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/doulton-chlorasyl.html

Από που παίρνουμε τώρα? 

 

6 ώρες πριν, turbat0s είπε

Εγώ το πήρα από εδώ

Πολύ ωραία. Ελπίζω να στέλνουν Κύπρο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω άλλο φίλτρο νερού από αυτό που έχω. 

Θέλω να μου πει οποίος γνωρίζει αν είναι καλά τα φίλτρα atlas filtri και αν τα ανταλλακτικά τους εχουν πιστοποιήσεις NSF. Καλοβλεπω αυτά των 0.5μm και είναι φθηνά. Στο μεταξύ έψαξα στη σελίδα του NSF αλλά μάλλον δεν έψαξα καλά και δεν βγάζει αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mcstefan7 είπε

Εγώ πήρα το DGPURE Ultra Pb Plus. Το είχα πάρει και παλιότερα και μου άρεσε.

Έχει και κύκλωμα μέτρησης. Ενδιαφέρον. Αυτό το Κύκλωμα δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσει αν πέσει νερό και εισέλθει από κάπου πχ. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω άλλο φίλτρο νερού από αυτό που έχω. 

Θέλω να μου πει οποίος γνωρίζει αν είναι καλά τα φίλτρα atlas filtri και αν τα ανταλλακτικά τους εχουν πιστοποιήσεις NSF. Καλοβλεπω αυτά των 0.5μm και είναι φθηνά. Στο μεταξύ έψαξα στη σελίδα του NSF αλλά μάλλον δεν έψαξα καλά και δεν βγάζει αποτέλεσμα. 

http://info.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=atlas+filtri&submit1=Search+by+Manufacturer&Program=DWTU

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χάσει λίγο τη μπάλα με το θέμα. Θέλω να βάλω φίλτρο στο σπίτι γιατί έχω βαρεθεί να κουβαλάω εμφιαλωμένα. Μένω Πάτρα. Τι πρόταση υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2020 στις 12:26 ΜΜ, chaosmaster είπε

Έχω χάσει λίγο τη μπάλα με το θέμα. Θέλω να βάλω φίλτρο στο σπίτι γιατί έχω βαρεθεί να κουβαλάω εμφιαλωμένα. Μένω Πάτρα. Τι πρόταση υπάρχει;

Πάρε ένα κεραμικό φίλτρο με συμπαγή ενεργό άνθρακα. Υπάρχουν διάφορες εταιρείες, προτίμησε μια με πιστοποίηση nsf.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ποιό φίλτρο προτείνετε με φιλτραρισμα 0,1 και πιστοποίηση NSF/ANSI 42?

Έχω δει αυτο https://www.skroutz.gr/s/17419992/Toray-Torayvino-MK2-EG.html που ειναι vfm αλλα δε γνωριζω αν εχει πιστοποιηση.

Το γνωρίζετε το συγκεκριμένο?έχετε να μου προτείνετε κάποιο με τα παραπάνω χαρακτηριστικά?

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2020 στις 12:04 ΜΜ, vmaria είπε

Καλησπέρα,

Ποιό φίλτρο προτείνετε με φιλτραρισμα 0,1 και πιστοποίηση NSF/ANSI 42?

Έχω δει αυτο https://www.skroutz.gr/s/17419992/Toray-Torayvino-MK2-EG.html που ειναι vfm αλλα δε γνωριζω αν εχει πιστοποιηση.

Το γνωρίζετε το συγκεκριμένο?έχετε να μου προτείνετε κάποιο με τα παραπάνω χαρακτηριστικά?

Ευχαριστώ πολύ

^^^

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι. Διάβασα αρκετές σελίδες από το θέμα αλλά έχασα τη μπάλα. Θα ήθελα μια απάντηση αν υπάρχει στο εξής ερώτημα. Μένω επαρχία όπου το βασικό πρόβλημα είναι το χλώριο, τα άλατα και φυσικά ότι άλλο μπορεί να έχει το νερό που δεν το ξέρουμε. Μου είχαν πει κάποτε ότι η δεξαμενή ήταν γεμάτη ψοφια ποντίκια.... Και δε νομίζω να ήταν ψέματα.

Με αυτά τα δεδομένα,  το φίλτρο χρειάζομαι? Απλώς ένα πιστοποιημενο ή αντίστροφης ωσμωσης ? 

Επίσης,  αυτό της Camelot λέει τίποτα ή μόνο μάρκετινγκ ? 

Είδα πχ και κάτι τέτοιο που λέει ότι κάνει παπάδες αλλά ισχύει ?

 https://shop.waterfresh.gr/product/σύστημα-αντίστροφης-όσμωσης-aqua-filter-ro-eco/

 

 

Τέλος να πω ότι δεν κολλάω σε 50 και 100 ευρώ διαφορά, εδώ χαλάμε σε ανοησίες,  καφέδες κλπ καθημερινά τόσα λεφτά  και θα το σκεφτώ για κάτι τόσο σημαντικό ? Θα ήθελα λοιπόν να μου πει κάποιος μια πρόταση σίγουρη, ασφαλή ( διάβασα σε κάποιους για κόκκους μετά το φιλτράρισμα, που δε μου αρεσε καθώς αν ήταν άνθρακας θεωρώ ότι δεν είναι ότι καλύτερο..)

Επίσης ο άνθρακας δεν είναι καρκινογονος ? Πως γίνεται να είναι φίλτρο ? 

 

Άρα τι προτείνετε ως απολύτως σίγουρη επιλογή και όχι απαραίτητα την πιο φθηνή ? Δε λέμε να θέλω 1000 ευρώ το χρόνο βέβαια..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

Καλησπέρα φίλοι. Διάβασα αρκετές σελίδες από το θέμα αλλά έχασα τη μπάλα. Θα ήθελα μια απάντηση αν υπάρχει στο εξής ερώτημα. Μένω επαρχία όπου το βασικό πρόβλημα είναι το χλώριο, τα άλατα και φυσικά ότι άλλο μπορεί να έχει το νερό που δεν το ξέρουμε. Μου είχαν πει κάποτε ότι η δεξαμενή ήταν γεμάτη ψοφια ποντίκια.... Και δε νομίζω να ήταν ψέματα.

Με αυτά τα δεδομένα,  το φίλτρο χρειάζομαι? Απλώς ένα πιστοποιημενο ή αντίστροφης ωσμωσης ? 

Επίσης,  αυτό της Camelot λέει τίποτα ή μόνο μάρκετινγκ ? 

Είδα πχ και κάτι τέτοιο που λέει ότι κάνει παπάδες αλλά ισχύει ?

 https://shop.waterfresh.gr/product/σύστημα-αντίστροφης-όσμωσης-aqua-filter-ro-eco/

 

Τέλος να πω ότι δεν κολλάω σε 50 και 100 ευρώ διαφορά, εδώ χαλάμε σε ανοησίες,  καφέδες κλπ καθημερινά τόσα λεφτά  και θα το σκεφτώ για κάτι τόσο σημαντικό ? Θα ήθελα λοιπόν να μου πει κάποιος μια πρόταση σίγουρη, ασφαλή ( διάβασα σε κάποιους για κόκκους μετά το φιλτράρισμα, που δε μου αρεσε καθώς αν ήταν άνθρακας θεωρώ ότι δεν είναι ότι καλύτερο..)

Επίσης ο άνθρακας δεν είναι καρκινογονος ? Πως γίνεται να είναι φίλτρο ? 

Άρα τι προτείνετε ως απολύτως σίγουρη επιλογή και όχι απαραίτητα την πιο φθηνή ? Δε λέμε να θέλω 1000 ευρώ το χρόνο βέβαια..  

Αν ισχύει αυτό που λες με ποντίκια κλπ τότε σίγουρα πας σε αντίστροφη οσμωση ... Μόνο η οσμωση μπορεί να κάνει δουλειά σε τέτοια περίπτωση . Υπάρχουν αξιόλογες και πολύ καλές προτάσεις με 120-150€ και τα ανταλλακτικά τους δεν κοστίζουν πάνω από 40-50€ το χρόνο ... Ο άνθρακας συνήθως είναι άνθρακας από καρύδα και έχει την ιδιότητα να παγιδεύει τα σωματίδια μέσα του , είναι εγκεκριμένοι για επαφή με το νερό , τουλάχιστον όσα φίλτρα έχουν nsf πιστοποιήσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Αν ισχύει αυτό που λες με ποντίκια κλπ τότε σίγουρα πας σε αντίστροφη οσμωση ... Μόνο η οσμωση μπορεί να κάνει δουλειά σε τέτοια περίπτωση . Υπάρχουν αξιόλογες και πολύ καλές προτάσεις με 120-150€ και τα ανταλλακτικά τους δεν κοστίζουν πάνω από 40-50€ το χρόνο ... Ο άνθρακας συνήθως είναι άνθρακας από καρύδα και έχει την ιδιότητα να παγιδεύει τα σωματίδια μέσα του , είναι εγκεκριμένοι για επαφή με το νερό , τουλάχιστον όσα φίλτρα έχουν nsf πιστοποιήσεις ...

και φημη να ειναι, προτιμω να μην ρισκαρω με ενα φιλτρο που θα το πληρωνω τσαμπα. εξαλλου αν ειναι να τρωω τονους το χλωριο για να μην παθω κατι, παλι δεν εχει νοημα. Υποτιθεται οτι το καθαρισαν, αυτος που το καθαρισε μου το ειπε, αλλα που ξερω οτι σε 10 χρονια δε θα ξανα μαζευτει τετοιο πραγμα. και αυτο γιατι η δεξαμενη δεν ειναι αεροστεγως κλειστη.

Καμια ιδεα για καλα φιλτρα? αν δεν επιτρεπεται το λινκ, μπορω να εχω ενα ΠΜ με καμια προταση? και μετα το ψαχνω, απλα να πατησω καπου. και 100 ευρω το χρονο να κανει το φιλτρο δε με πειραζει, εδω αλλοι δινουν στο camelot ενα καρο λεφτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...