Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, niktac είπε

Δεν βλέπω ιδιαίτερα καλά σχόλια στο skroutz.... 

Εννοείς το ένα αρνητικό σχόλιο που έχει κάνει κάποιος για το λαστυχακι? Δεν έχω πρόβλημα εγώ με την φικτροθήκη ... Ίσα ίσα που θεωρείται από τις καλύτερες και τις πιο στιβαρές και ανθεκτικές .το ματριξ είναι ένα απλό βασικό φίλτρο . Και αξίζει 15€ όχι 40 που το κοστολογεί η πριματο  το ίδιο το Μάτριξ αν δεις στην πριματο παλιότερα που τι έφερνε , το έδινε 35€.... Με 40€ παίρνεις doulton που είναι πολύ ανώτερο και από τα 2 . Στο site της πριματο δεν υπάρχει αρνητικό σχόλιο σε τίποτα αν δεις ... Κάτι που δεν είναι δυνατόν ... Ακόμα και στο καλύτερο προϊόν όλο και κάποιος θα σχολιάσει αρνητικά... Άστο να τρέξει κ άλλο τι να πω, πλύνε την θήκη , και μετά ξαναδοκιμάσε να δεις αν θα βγάλει ... Μπορεί να θέλει καλύτερο πλύσιμο ...

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, AMSTERIS είπε

εαν δεν υπολογίζαμε καθόλου το κόστος αγοράς ποιά πρόταση θα επιλέγαμε?

Δες aquasana που έχει από τις περισσότερες πιστοποιήσεις ...και δημοσιεύει τα αποτελέσματα των τεστ της στο επίσημο σάιτ τους 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει το pentek cbr 2-10 τα 0,5 με την φιλτροθήκη atlas filtri. Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα, όσο σφιχτά και να σφίξω την φιλτροθήκη έχω διαρροή στο κάτω μέρος και αυτό γιατί το κwλοφίλτρο είναι μεγάλο...🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬 ΕΛΕΟΣ δλδ. Αφαίρεσα το ένα λαστιχάκι που έχει στο πάνω μέρος το φίλτρο και βιδώνει μια χαρά χωρίς διαρροή αλλά το φίλτρο "παίζει" μέσα στην φιλτροθήκη....

υπάρχει θέμα?

 

έχω και την αίσθηση ότι έχει μια περίεργη μυρωδιά το νερό.....pentek .....MADE IN CHINA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, TFN είπε

Έχω βάλει το pentek cbr 2-10 τα 0,5 με την φιλτροθήκη atlas filtri. Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα, όσο σφιχτά και να σφίξω την φιλτροθήκη έχω διαρροή στο κάτω μέρος και αυτό γιατί το κwλοφίλτρο είναι μεγάλο...🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬 ΕΛΕΟΣ δλδ. Αφαίρεσα το ένα λαστιχάκι που έχει στο πάνω μέρος το φίλτρο και βιδώνει μια χαρά χωρίς διαρροή αλλά το φίλτρο "παίζει" μέσα στην φιλτροθήκη....

υπάρχει θέμα?

έχω και την αίσθηση ότι έχει μια περίεργη μυρωδιά το νερό.....pentek .....MADE IN CHINA

Αν αφαιρέσεις το λαστυχακι θα περνάει μη φιλτραρισμένο ξερό μέσα . Θέλει το πλαστικό  κλειδί για να σφίξει και πολύ δύναμη ... 2 άτομα το ιδανικό ... Ένας κρατάει ένας σφίγγει 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Αν αφαιρέσεις το λαστυχακι θα περνάει μη φιλτραρισμένο ξερό μέσα . Θέλει το πλαστικό  κλειδί για να σφίξει και πολύ δύναμη ... 2 άτομα το ιδανικό ... Ένας κρατάει ένας σφίγγει 

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣φίλε μου πρέπει ν μου κάνεις πλάκα (για να μην παρεξηγηθώ, δεν τα βάζω με εσένα...ρητορικό είναι το ερώτημα)....ξέρεις τι δύναμη πρέπει να βάλω για να σφίξει με τα δυο λαστιχάκια.....άρα είναι ΑΧΡΗΣΤΟ το κwλοφίλτρο...αυτό το πράμα πρέπει να το βάλω στην μέγγενη...άρα μάλλον γι'αυτό έχει αυτή την γεύση...ΕΛΕΟΣ...

 

αν θυμάσαι, είχα γράψει πιο παλιά....έχω αλλάξει 2 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ  atlas filtri γιατί μου άφηναν σωματίδια άνθρακα στον πάτο της θήκης και τώρα η εταιρεία μου έστειλε αυτό...πάλι πρόβλημα..πάει στον κουβά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ετικέτα του pentek cbr 2-10 0,5 λέει ότι μετά την εγκατάσταση, κάθε φορά που ανοίγουμε τη βρύση για να πιούμε χρειάζεται να αφήσουμε το νερό να τρέξει για 20 δευτερόλεπτα....

είναι απαραίτητο αυτό? μήπως είναι υπερβολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα..

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου..

σε ενοικιαζόμενο σπίτι που έχει διαφορετική βρύση απο τις κλασσικές με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω φίλτρο ''πάνω στην βρύση'' να ξεβιδωθεί κτλ..

επειδή δεν το έψαξα ειναι η αλήθεια έχετε να προτείνεται κάτι άλλο??? απο ότι καταλάβαινω απο την στιγμή που δεν ξεβιδώνει ΄ούτε του άνω πάγκου μπορώ να βάλω...

του κάτω πάγκου ειναι εύκολες στην τοποθέτηση απο έναν ιδιώτη??  έχετε να προτείνετα κάποια??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2020 στις 9:09 ΜΜ, TFN είπε

στην ετικέτα του pentek cbr 2-10 0,5 λέει ότι μετά την εγκατάσταση, κάθε φορά που ανοίγουμε τη βρύση για να πιούμε χρειάζεται να αφήσουμε το νερό να τρέξει για 20 δευτερόλεπτα....

είναι απαραίτητο αυτό? μήπως είναι υπερβολή?

Εγώ αυτό το κάνω και χωρίς να μου το προτείνει το φίλτρο που χρησιμοποιώ. 

Η συσκευή του φίλτρου κρατάει νερό μέσα και καλό είναι όταν δεν χρησιμοποιειται για κάποιο διάστημα να αλλάζει. 

10 ώρες πριν, Zack1988 είπε

σε ενοικιαζόμενο σπίτι που έχει διαφορετική βρύση απο τις κλασσικές με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω φίλτρο ''πάνω στην βρύση'' να ξεβιδωθεί κτλ..

Υπάρχει ανταπτορας για διαφορετικές βρύσες.

Επεξ/σία από thant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, thant είπε

Υπάρχει ανταπτορας για διαφορετικές βρύσες.

 

η βρύση που λέω ειναι παρόμοια με την παρακάτω :

δλδ ειναι αποσπώμενη και πάνω απο το καπάκι έχει 2 ρυθμίσεις πιέσεις...

 

2076365565_.png.8f8e301e68d53042d2bd6a381c6c52e2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zack1988 είπε

η βρύση που λέω ειναι παρόμοια με την παρακάτω :

δλδ ειναι αποσπώμενη και πάνω απο το καπάκι έχει 2 ρυθμίσεις πιέσεις...

2076365565_.png.8f8e301e68d53042d2bd6a381c6c52e2.png

Μπορείς σε αυτή την βρύση να βάλεις συσκευή άνω πάγκου με την παρακάτω πατέντα ...

QJnGSlKrZ0A

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

έχω το dulton HCP το οποίο ήρθε με το Ultracarb SI 0.5μm στην αρχική συσκευασία. ήρθε λοιπόν η στιγμή να αλλάξω για πρώτη φορά φίλτρο. 

Να επιλέξω το ίδιο φίλτρο όπως αυτό που ήρθε ή το Supercarb Doulton μιας και αντέχει παραπάνω ποσότητα νερού και είναι πιο οικονομικό?

Το κύριο πρόβλημα που είχα και αγόρασα το φίλτρο ήταν ότι στο νέο μας σπίτι το νερό μύριζε και είχε γεύση χλωρίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, p_under είπε

Καλησπέρα, 

έχω το dulton HCP το οποίο ήρθε με το Ultracarb SI 0.5μm στην αρχική συσκευασία. ήρθε λοιπόν η στιγμή να αλλάξω για πρώτη φορά φίλτρο. 

Να επιλέξω το ίδιο φίλτρο όπως αυτό που ήρθε ή το Supercarb Doulton μιας και αντέχει παραπάνω ποσότητα νερού και είναι πιο οικονομικό?

Το κύριο πρόβλημα που είχα και αγόρασα το φίλτρο ήταν ότι στο νέο μας σπίτι το νερό μύριζε και είχε γεύση χλωρίου. 

Να επιλέξεις το ultra... Γιατί μπορεί να αντέχει λιγότερα λίτρα, και να έχει ανώτερη τιμή... Αλλά κρατάει και βαρέα μέταλλα και μόλυβδο, που είναι βασικό πρόβλημα των σωληνώσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Να επιλέξεις το ultra... Γιατί μπορεί να αντέχει λιγότερα λίτρα, και να έχει ανώτερη τιμή... Αλλά κρατάει και βαρέα μέταλλα και μόλυβδο, που είναι βασικό πρόβλημα των σωληνώσεων...

Άρα θεωρείται καλύτερο το ultra. 

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Να επιλέξεις το ultra... Γιατί μπορεί να αντέχει λιγότερα λίτρα, και να έχει ανώτερη τιμή... Αλλά κρατάει και βαρέα μέταλλα και μόλυβδο, που είναι βασικό πρόβλημα των σωληνώσεων...

Μια ακόμα ερώτηση, 

βρίσκω το ultracarb si από το amazon uk με πωλητή την doulton. 

Αυτό δεν είναι το σωστό? 

https://www.amazon.co.uk/Doulton-UltraCarb®-Limescale-Reduction-Compatible/dp/B07TBP4MZX/ref=sr_1_3_sspa?keywords=Ultracarb%2BSI&qid=1584034885&sr=8-3-spons&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUFYSFIzODVVNEc0WjUmZW5jcnlwdGVkSWQ9QTA0NTg2MjMySEZNS0NVM1RMQjBaJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTA4MTM0OTcxWlU3VElZRzhWRU9IJndpZGdldE5hbWU9c3BfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ&th=1

Επειδή στην περιγραφή διαβάζω συμβατότητα με franke συστήματα νερού. 

Θέλω να πάρω δύο και η τιμή είναι αρκετά καλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...