Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, p_under είπε

Μια ακόμα ερώτηση, 

βρίσκω το ultracarb si από το amazon uk με πωλητή την doulton. 

Αυτό δεν είναι το σωστό? 

https://www.amazon.co.uk/Doulton-UltraCarb®-Limescale-Reduction-Compatible/dp/B07TBP4MZX/ref=sr_1_3_sspa?keywords=Ultracarb%2BSI&qid=1584034885&sr=8-3-spons&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUFYSFIzODVVNEc0WjUmZW5jcnlwdGVkSWQ9QTA0NTg2MjMySEZNS0NVM1RMQjBaJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTA4MTM0OTcxWlU3VElZRzhWRU9IJndpZGdldE5hbWU9c3BfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ&th=1

Επειδή στην περιγραφή διαβάζω συμβατότητα με franke συστήματα νερού. 

Θέλω να πάρω δύο και η τιμή είναι αρκετά καλή. 

https://doulton.com/product/ultracarb-si/

Αν δεις στο επίσημο σάιτ τους , το φίλτρο είναι οβάλ στην πάνω πλευρά ... Μήπως αυτό στο αμαζον είναι κάποια απομίμηση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας

Θέλω να καταργήσω τα πλαστικά μπουκάλια και να βάλω κάποιο φίλτρο κάτω πάγκου (Κατερίνη).

Σαν πρώτο βήμα ακολουθώντας τις οδηγίες των πιο πεπειραμένων του νήματος σκέφτομαι να κάνω μια ανάλυση του νερού της βρύσης για να δω αν και πόσο επιβαρυμένο είναι το νερό.

Προσανατολίζομαι σε στερεοποιημένο άνθρακα αλλά αν βρεθούν στοιχεία όπως εξασθενές χρώμιο, αρσενικό, νιτρώδη θα πάω σε ΑΟ (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

  • Καταρχάς θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος να προτείνει ένα αξιόπιστο χημικό εργαστήριο εδώ κοντά Θεσσαλονίκη και γενικά Κεντρική Μακεδονία.
  • Δεύτερον παραθέτω τους ελέγχους που σκέφτομαι να ζητήσω. Σχολιάστε ελεύθερα αν κάτι πρέπει να προστεθεί/αφαιρεθεί σε αυτούς. Και μια εκτίμηση του κόστους αν κάποιος έχει κάνει παρόμοια ανάλυση.
  1.  Χλώριο
  2.  Αρσενικό
  3.  Νιτρώδη
  4.  Νιτρικά
  5.  Εξασθενές χρώμιο
  6. Σκληρότητα
  7.  Αγωγιμότητα
  8. PH
  9. TDS

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω και γω εδω και μερικούς μήνες για ενα φιλτρο γιατι το κακό με τα εμφιαλωμένα εχει παραγίνει. Κοιτάω το MPAD απο την multipure οπου έχει αρκετές πιστοποιήσεις. Το έχει δοκιμάσει κανείς? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχει κανείς γνώμη για τα φίλτρα olympous? Θέλει να το αγοράσει ο πατέρας μου αλλά έχω τις υποψίες μου κ δε μπορώ να το βρω στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, maparios είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχει κανείς γνώμη για τα φίλτρα olympous? Θέλει να το αγοράσει ο πατέρας μου αλλά έχω τις υποψίες μου κ δε μπορώ να το βρω στο θέμα

ειναι olympUs γιαυτο δεν βρίσκεις. 

εχει παμπολες αναφορες σε προηγουμενα ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2020 στις 11:26 ΠΜ, Tokalon είπε

ειναι olympUs γιαυτο δεν βρίσκεις. 

εχει παμπολες αναφορες σε προηγουμενα ποστ

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε, βρήκα 2,3 αναφορές για το φίλτρο αλλά κανείς δεν έχει εκφράσει γνώμη,μήπως δεν κάνω σωστή αναζήτηση; Αξίζει τα χρήματα του η είναι μόνο διαφήμιση όπως ξαναρωτήσε ένας φίλος μερικές σελίδες πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, maparios είπε

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε, βρήκα 2,3 αναφορές για το φίλτρο αλλά κανείς δεν έχει εκφράσει γνώμη,μήπως δεν κάνω σωστή αναζήτηση; Αξίζει τα χρήματα του η είναι μόνο διαφήμιση όπως ξαναρωτήσε ένας φίλος μερικές σελίδες πίσω;

πολλοί λένε ότι δεν αξίζει τα λεφτά του...πληρώνεις την διαφήμιση, ενώ τα φίλτρα του έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και πιστοποιήσεις όπως αυτών των 15-25 ευρώ άλλων εταιρειών.....τώρα τι να σου πω....η επιλογή είναι δική σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

για να καταλήξουμε στο πιο φίλτρο είναι το κατάλληλο για το σπίτι μας αυτό που παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο είναι η περιοχή που μένουμε, γιαυτό η καλύτερη λύση είναι να απευθυνθούμε σε έναν επαγγελματία στην περιοχή μας που γνωρίζει καλύτερα και να μας προτείνει την πιο αξιόπιστη λύση. Αυτον το δρόμο ακολούθησα και εγώ για την εγκατάσταση στο σπίτι μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2020 στις 6:44 ΜΜ, TreckeR είπε

Καλησπέρα, ψάχνω και γω εδω και μερικούς μήνες για ενα φιλτρο γιατι το κακό με τα εμφιαλωμένα εχει παραγίνει. Κοιτάω το MPAD απο την multipure οπου έχει αρκετές πιστοποιήσεις. Το έχει δοκιμάσει κανείς? 

Το MPAD είναι πολύ καλό και με πιστοποιήσεις. 

Στις 15/3/2020 στις 10:49 ΠΜ, maparios είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχει κανείς γνώμη για τα φίλτρα olympous? Θέλει να το αγοράσει ο πατέρας μου αλλά έχω τις υποψίες μου κ δε μπορώ να το βρω στο θέμα

Έχω εγώ εδώ και 3 χρόνια το άνω πάγκου το απλό. Είναι απλά ένα τυπικό φίλτρο 0.5μm και κανει την ίδια δουλειά όπως πολλά άλλα. Μέσα στο δίμηνο χρήσης μειώνεται η ροή από αυτά που κρατάει και στο 7-8μηνο δεν βγαίνει νερό και χρειάζεται καθάρισμα. Το φίλτρο δεν έχει πιστοποιήσεις nsf πάρα μόνο ιδιοτικων εργαστηρίων και κρατικων φορέων, μια του NSF για τον ενεργό άνθρακα αφορά την εταιρεία που τον παρασκευαζει στο Μπαγκλαντές και όχι την ίδια την εταιρεία του φίλτρου.

Αυτό που δεν άρεσε καθόλου και το διαπίστωσα πριν λίγους μήνες ειναι πως όταν καθαρίζεις το ανταλλακτικό μέσα σε μια λεκάνη με νερό το νερό μετά από λίγο αποκτάει ενα γκρίζο λάδι χρώμα. Ενώ τόσα χρόνια νόμιζα ότι αυτό ήταν η βρωμιά που κατακράτησε το φίλτρο από το νερό, τελικά ειναι το κεραμικο υλικό του ανταλλακτικου. Συνεπώς προς το παρόν έχω αποσυνδεσει το φίλτρο και είμαι σε σκέψεις αν θα προτιμήσω να πάρω άλλο ανταλλακτικό η να πάω σε άλλες μάρκες όπως doulton η atlas filtri τα οποία είναι και φθηνότερα ανταλλακτικά. 

30 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Καλημέρα.

Σε διπλό doulton ultracarb 0,5 που δεν καθαρίστηκε εξωτερικά στο 2μηνο (όπως θα έπρεπε) δημιουργείται κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ.

Αν ο κατασκευαστής συνιστά καθάρισμα κάθε 2 μήνες καλύτερα να το κάνεις. Κανονικά πάντως δεν θα πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα πέραν από την χαμηλή ροή νερού αν μαζευτεί πολύ βρωμιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κανατα brita, αν καθυστερησω καιρο, να αλλαξω το φιλτρο, απο την υποτιθεμενη χρονικη αλλαγη που πρεπει να γινει καθε λιγους μηνες, μπορει να παθω κατι με το νερο της κανατας; Ή απλα δεν θα με 'προτατευει', αλλα δεν κινδυνευω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mindreader είπε

Στην κανατα brita, αν καθυστερησω καιρο, να αλλαξω το φιλτρο, απο την υποτιθεμενη χρονικη αλλαγη που πρεπει να γινει καθε λιγους μηνες, μπορει να παθω κατι με το νερο της κανατας; Ή απλα δεν θα με 'προτατευει', αλλα δεν κινδυνευω;

Λέει πουθενά ο κατασκευαστής ότι πρέπει να αλλάζει το φίλτρο της κανάτας κάθε συγκεκριμένο χρονικο διάστημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Λέει πουθενά ο κατασκευαστής ότι πρέπει να αλλάζει το φίλτρο της κανάτας κάθε συγκεκριμένο χρονικο διάστημα; 

Εχει μια μπαριτσα, σε μια οθονιτσα lcd, που ποτε δεν καταλαβα πως λειτουργει. Πατησα να μηδενισει/reset οταν εβαλα πριν μηνες το φιλτρο, αλλα αυτο τιποτε...

Οπως και να χει, αν καταλαβα καλα, ημερολογιακα το παει. Δηλαδη, είτε καθε μερα κανω χρηση της κανατας, ειτε σηκωθω και φυγω απο το σπιτι και γυρισω σε 2 μηνες, η κανατα θα δειχνει, μεσω της μπαριτσας, οτι θελει αλλαγη το φιλτρο...και ας καθονταν απρακτο...

Δεν εχω διαβασει official οδηγιες για το καθε ποτε θελει αλλαγη φιλτρου, γιατι την κανατα την ειχε η μανα μου, και μου την εδωσε, οδηγιες χαθηκαν...δεν κοιταξα online βεβαια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MATRIKX ChloraGuard 1μm + MATRIKX HC+CTO

Χτες εβαλα αυτα τα 2 εδω στην Αθηνα. Την προηγουμενη χρονια ειχα ενα πολυπροπυλενιου αλλα διαπιστωσα οτι δεν εχουμε πολλα ιζηματα και χωματα, οποτε για φετος εκανα τον παραπανω συνδυασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία αφελής ερώτηση ως πρωτάρης. Με ποια σειρά μπαίνουν τα φίλτρα στην κεντρική παροχή? Δλδ πρώτα μπαίνει το νήμα και μετά ο χαλαζίας για παράδειγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...