Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτη η αντιστροφη οσμοση πως σας φαινεται?την βρηκα θεσσαλονικη με 250 ε,https://www.veluda.com/en/antistrofi-osmosi/vi-top-ro-51,

και εδω στα ελληνικα,https://rakitzisclima.gr/product/φίλτρο-αντίστροφης-όσμωσης-veluda-vi-top-ro/

Επεξ/σία από slk200gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, slk200gr είπε

αυτη η αντιστροφη οσμοση πως σας φαινεται?την βρηκα θεσσαλονικη με 250 ε,https://www.veluda.com/en/antistrofi-osmosi/vi-top-ro-51,

και εδω στα ελληνικα,https://rakitzisclima.gr/product/φίλτρο-αντίστροφης-όσμωσης-veluda-vi-top-ro/

Αυτό δεν είναι αντίστροφη οσμωση . Είναι ένα απλό φίλτρο 4αρων σταδίων. . .  Από τα οποία 4 στάδια τα 2 πολυπροπυλενιου είναι άχρηστα και παμφθηνα . Αντίστροφη οσμωση χωρίς μεμβρανη ?  3.5€ κάθε φίλτρο πολυπροπυλενιου και κανένα 15-20€ κάθε φίλτρο άνθρακα που έχει μέσα . Τα 250 είναι μεγάλη κοροϊδία πιστεύω . Με τόσα λεφτά παίρνεις κανονική οσμωση .

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/2/2020 στις 12:52 ΜΜ, rubao είπε

Kαλησπέρα σε όλους, 

Σκέφτομαι να βάλω το Τoray Torayvino MK2 . Από ότι καταλαβαίνω αυτό κουμπώνει πάνω στη βρύση, σωστά; 

Το έχει κάποιος; Πως σας φαίνεται; Έχει καλές κριτικές από ότι βλέπω. 

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο; 

Εξαιρετικά ικανοποιημένος μετά από (προβληματική) χρήση ενός έτους του αντίστοιχου brita on tap. Το τι τράβηξα με το 2ο δεν περιγράφεται.

Καταρχάς ναι, κουμπώνει πάνω στη βρύση (εκτός ελαχίστων περιπτώσεων, π.χ. τύπου ντουζιέρας ας πούμε).

Και μόνο από τον τρόπο που περιγράφει ο Ιάπωνας την εγκατάσταση στο manual, τους αντάπτορες που υπάρχουν στη συσκευασία, μέχρι και το πλαστικό κλειδί για τη σωστή σύσφιξη του μηχανισμού πάνω στην υπάρχουσα βρύση, θα καταλάβεις ότι πρόκειται για κάτι προσεγμένο.

Εγώ προσωπικά, έδωσα κάτι παραπάνω και πήρα το MK304LF-EG, που παρέχει τη δυνατότητα τοποθέτησης είτε του μεγάλου φίλτρου (4m3 ή 8-12 μήνες) είτε του μικρού φίλτρου (1,5m3 ή 3-6 μήνες). Το κουτί περιείχε το πρώτο. Έλεγχο του φίλτρου κάνεις με μια απλή κίνηση, αφαιρώντας δηλαδή το καπάκι της στέψης του φίλτρου (με το χέρι) και βλέποντας την κατάστασή του (ο Ιάπωνας περιγράφει ακριβώς πότε θεωρείται ότι χρειάζεται αντικατάσταση).

Η γεύση τώρα, είναι ίδια με της BRITA (δεν μπορώ να καταλάβω κάποια διαφορά μεταξύ των δύο), αλλά ο μηχανισμός είναι η μέρα με τη νύχτα, τόσο ποιοτικά όσο και λειτουργικά.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Αυτό δεν είναι αντίστροφη οσμωση . Είναι ένα απλό φίλτρο 4αρων σταδίων. . .  Από τα οποία 4 στάδια τα 2 πολυπροπυλενιου είναι άχρηστα και παμφθηνα . Αντίστροφη οσμωση χωρίς μεμβρανη ?  3.5€ κάθε φίλτρο πολυπροπυλενιου και κανένα 15-20€ κάθε φίλτρο άνθρακα που έχει μέσα . Τα 250 είναι μεγάλη κοροϊδία πιστεύω . Με τόσα λεφτά παίρνεις κανονική οσμωση .

γιαυτο ρωτησα φιλε μου ,απλα κοιταω για αντιστροφη ανω παγκου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2020 στις 3:03 ΜΜ, mindreader είπε

Στην κανατα brita, αν καθυστερησω καιρο, να αλλαξω το φιλτρο, απο την υποτιθεμενη χρονικη αλλαγη που πρεπει να γινει καθε λιγους μηνες, μπορει να παθω κατι με το νερο της κανατας; Ή απλα δεν θα με 'προτατευει', αλλα δεν κινδυνευω;

Καποια εκτιμηση επι του ανωτερω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Καποια εκτιμηση επι του ανωτερω;

Λογικά σκεπτόμενος, καμία σοβαρή εταιρία δεν θα έθετε σε κίνδυνο την υγεία των πελατών. Τι γράφει το manual ότι συμβαίνει, σε περίπτωση καθυστερημένης αλλαγής φίλτρου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Λογικά σκεπτόμενος, καμία σοβαρή εταιρία δεν θα έθετε σε κίνδυνο την υγεία των πελατών. Τι γράφει το manual ότι συμβαίνει, σε περίπτωση καθυστερημένης αλλαγής φίλτρου; 

Αυτό του είχα απαντήσει και εγώ αλλά δεν γνωρίζει τι χρονικό διάστημα συνιστά ο κατασκευαστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

 

 

8 ώρες πριν, mindreader είπε

Καποια εκτιμηση επι του ανωτερω;

Αν θυμάμαι καλά από μια κανάτα που είχα παλιά , στον μήνα θέλει αλλαγή τι φίλτρο είτε κάνεις χρήση , είτε όχι . Είναι για 100 λίτρα νερού η για ένα μήνα . Ότι έρθει πρώτο . Αν έχεις χρησιμοποιήσει 20 λίτρα , αλλά συμπληρώσεις μήνα πρέπει να αλλαχθεί το φίλτρο , γιατί όπως ισχυρίζεται η εταιρία , μετά τον μήνα υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσουν να αναπτύσσονται μικρόβια κλπ

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, slk200gr είπε

αυτη η αντιστροφη οσμοση πως σας φαινεται?την βρηκα θεσσαλονικη με 250 ε,https://www.veluda.com/en/antistrofi-osmosi/vi-top-ro-51,

και εδω στα ελληνικα,https://rakitzisclima.gr/product/φίλτρο-αντίστροφης-όσμωσης-veluda-vi-top-ro/

Που πάτε και τους βρίσκεται ήθελα να ήξερα όλους αυτούς...Ο ορισμός της παραπληροφόρησης το συγκεκριμένο.

Στην waterwaves έχει καλές τιμές στις οσμώσεις και εαν πάρεις και τηλέφωνο θα σου λύσουν οποιαδήποτε απορεία έχεις τα παιδιά γιατί είναι γνώστες του αντικειμένου και δεν θέλουν απλά και μόνο να πουλάνε.Αν δεν σου αρέσει ο συγκεκριμένος υπάρχουν και άλλοι εξίσου καλοί αν βάλεις στην αναζήτηση του skroutz.Από το συγκεκριμένο μαγαζί έχω τη δική μου αντίστροφη όσμωση εδώ και κάτι χρόνια και όποτε τους χρειάστηκα με βοήθησαν μέσω τηλεφώνου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/3/2020 στις 1:55 ΜΜ, slk200gr είπε

αυτη η αντιστροφη οσμοση πως σας φαινεται?την βρηκα θεσσαλονικη με 250 ε,https://www.veluda.com/en/antistrofi-osmosi/vi-top-ro-51,

και εδω στα ελληνικα,https://rakitzisclima.gr/product/φίλτρο-αντίστροφης-όσμωσης-veluda-vi-top-ro/

Εδώ είσαι : https://www.thermocity.gr/p.ATLAS-OASIS-DP-STD-RO-systima-antistrofis-osmosis-6-stadion.1335902

Έχω το συγκεκριμένο σύστημα.Πολύ καλή ποιότητα πλαστικού συγκριτικά με τα  κινέζικα.Ανταλλακτικά βρίσκεις παντού.Το νερό δεν έχει καμία σχέση με τα εμφιαλωμένα,για το νερό βρύσης ούτε λόγος.Πρέπει βέβαια να συνηθίσεις το γεγονός ότι πίνεις νερό με ελάχιστα μεταλλικά στοιχεία γιατί τα φίλτρα εμπλουτισμού δεν κάνουν αυτό που διαφημίζουν (στην αρχή θα νομίζεις πως είναι ελαφρώς στυφό).Τα φίλτρα αλλάζονται κάθε χρόνο και η μεμβράνη ανα 2 χρόνια.Αν είστε τετραμελής οικογένεια και το χρησιμοποιείτε και για μαγείρεμα το κάνεις απόσβεση ούτε σε ένα χρόνο.

Επεξ/σία από roybatty
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/3/2020 στις 2:34 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Αυτό δεν είναι αντίστροφη οσμωση . Είναι ένα απλό φίλτρο 4αρων σταδίων. . .  Από τα οποία 4 στάδια τα 2 πολυπροπυλενιου είναι άχρηστα και παμφθηνα . Αντίστροφη οσμωση χωρίς μεμβρανη ?  3.5€ κάθε φίλτρο πολυπροπυλενιου και κανένα 15-20€ κάθε φίλτρο άνθρακα που έχει μέσα . Τα 250 είναι μεγάλη κοροϊδία πιστεύω . Με τόσα λεφτά παίρνεις κανονική οσμωση .

 

Στις 24/3/2020 στις 12:40 ΜΜ, tarantules είπε

Που πάτε και τους βρίσκεται ήθελα να ήξερα όλους αυτούς...Ο ορισμός της παραπληροφόρησης το συγκεκριμένο.

Στην waterwaves έχει καλές τιμές στις οσμώσεις και εαν πάρεις και τηλέφωνο θα σου λύσουν οποιαδήποτε απορεία έχεις τα παιδιά γιατί είναι γνώστες του αντικειμένου και δεν θέλουν απλά και μόνο να πουλάνε.Αν δεν σου αρέσει ο συγκεκριμένος υπάρχουν και άλλοι εξίσου καλοί αν βάλεις στην αναζήτηση του skroutz.Από το συγκεκριμένο μαγαζί έχω τη δική μου αντίστροφη όσμωση εδώ και κάτι χρόνια και όποτε τους χρειάστηκα με βοήθησαν μέσω τηλεφώνου.

Αντίστροφη όσμωση είναι παιδιά, η αντλία με τα 4 πρόφιλτρα και την μεμβράνη βρίσκονται όλα από πίσω.

"Κάπως" έτσι:

448.jpg

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AgMa είπε

Αντίστροφη όσμωση είναι παιδιά, η αντλία με τα 4 πρόφιλτρα και την μεμβράνη βρίσκονται όλα από πίσω.

"Κάπως" έτσι:

448.jpg

Στο λινκ που έστειλε παραπάνω δεν γράφει πουθενά για μεμβρανη στην περιγραφή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τις πληροφορίες που δίνει το επίσημο site , δεν αναφέρει πουθενά το συγκεκριμένο φίλτρο.Αναφέρει μόνο 4 φίλτρα τα οποία ΔΕΝ είναι μεμβράνη.Ακόμα και να έχει όμως , με τον τρόπο που δίνει τις πληροφορίες περισσότερο μπερδεύει παρά βοηθάει κάποιον που θέλει να το αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα και θέλω παρακαλώ να μου δώσετε την γνώση σας όσοι γνωρίζετε στο ερώτημα που θα θέσω παρακάτω,

θέλω να μου πείτε αλλά να το έχετε διαπιστώσει όσοι και όποιος το έχει διαπιστώσει στην πράξη  και όχι θεωρητικά.

Θέλω να μάθω εάν στα νέο φίλτρο της Olympous αυτό με το χαλκό επάνω εάν βιδώνουν και φίλτρα άλλων εταιριών εκτός από το δικό του,

π.χ. της Dulton που είναι αντιγραφή η το φίλτρο της Αquacera με τον Ζεόλιθο και λέω της Aquacera  με τον Ζεόλιθο γιατί επάνω στο Dultin βιδώνουν

χωρίς πρόβλημα γιατί το σπείρωμα τους έχει τις ίδιες ακριβώς διαστάσεις η οποιοδήποτε άλλο φίλτρο?

Ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από moufas999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...