Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Δεν πέφτει η πίεση . Αν έχεις καινούριες σωληνώσεις βάλε το matrikx cto plus ... 10€ και για 70.000 Λίτρα . Απλά δεν κραταει μόλυβδο . Απλά δεν κραταει βαρέα μεταλα . Αλλιώς το matrikx pb1 κραταει μόλυβδο μέχρι τα 9000 λίτρα . Και χλώριο μέχρι τα 22.000. 
επισημα specs εδώ 

http://www.kxmatrikxfilters.com/kx-matrikx-pb1-filter.pdf

θέλει κ αγορά άλλα δύο σπιράλ ή έχει μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/4/2020 στις 3:08 ΜΜ, johnyboy είπε

Άλλαξα τα φίλτρα στο aquasana aq-4000 στους 6 μήνες. Το παλιό και το καινούριο. 

IMG-327f59e3171c20e85cbef2c48abe998d-V__01.jpg

Τι ακριβώς περίμενες να δεις με το μάτι; Άνθρακας είναι, χημική φίλτρανση κάνει. Τα στερεών κάνουν μηχανική φίλτρανση και φαίνονται με το μάτι.

@moufas999 δύο ενδεχόμενα παίζουν.

Αν η ροή στην αρχή ήταν καλή και τώρα έπεσε, αυτά τα άσπρα που βλέπει είναι ασβέστης, γι' αυτό και μπούκωσε.

Το δεύτερο αν η πίεση ήταν έτσι απ' την αρχή, απλά με το τρίψιμο (αν είναι δυνατό) χαλάει την κεραμική επίστρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα.. κάποιος που το έχει ψάξει λίγο παραπάνω για το νερό της Θεσσαλονίκης ας πει κάποια γνώμη. Η κατάσταση με τα εμφιαλωμένα δεν αντέχεται για πολύ. 

Παρήγγειλα μια κανάτα Brita βιαστικά αλλά εν τέλη μόλις το έψαξα ούτε που την έβγαλα από τη συσκευασία. Το μόνο που μου άρεσε ήταν ότι κρατούσε και κάποια άλατα, δεν ξέρω πως βέβαια. Έχετε καμία γνώμη; Χρειάζεται κάτι και για τα άλατα εδώ; Αν ήταν σε κανάτα θα βόλευε αλλά επειδή υποθέτω ότι δεν θα υπάρχουν πολλές της προκοπής ας είναι και άνω πάγκου η βρύσης

Επεξ/σία από ata1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2020 στις 3:21 ΜΜ, tnt-4- είπε

καλησπέρα σας. Θέλω να τοποθετήσω φίλτρο κάτω πάγκου. σκέφτομαι για το  https://www.skroutz.gr/s/21845359/Atlas-Filtri-Dp-15006.html  σε συνδυασμό με αυτό https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-PB1-0-5-μm.html .

Ξέρω ότι θα πηγαίνει λίγο χαμένο το φίλτρο(πλύσιμο πιάτων) άλλα δεν με πειράζει αυτό. Έχω απορίες για την πίεση αν είναι αισθητή η πτώση. Έχετε να προτείνεται τίποτε άλλο;;

Θεσσαλονίκη μένω με καινούργιες σωληνώσεις.(αν παίζει ρόλο αυτό)

Για το πλυντήριο το θες ή για πόση; Στην 2η περίπτωση δες και το matrikx hc+cto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2020 στις 12:10 ΜΜ, AgMa είπε

Τι ακριβώς περίμενες να δεις με το μάτι; Άνθρακας είναι, χημική φίλτρανση κάνει. Τα στερεών κάνουν μηχανική φίλτρανση και φαίνονται με το μάτι.

@moufas999 δύο ενδεχόμενα παίζουν.

Αν η ροή στην αρχή ήταν καλή και τώρα έπεσε, αυτά τα άσπρα που βλέπει είναι ασβέστης, γι' αυτό και μπούκωσε.

Το δεύτερο αν η πίεση ήταν έτσι απ' την αρχή, απλά με το τρίψιμο (αν είναι δυνατό) χαλάει την κεραμική επίστρωση.

Τι να δω, τίποτα, απλά είδα ότι έγινε μαύρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. 

Μιας και αποφάσισα να αγοράσω φιλτρο,  προσπάθησα να διαβάσω όσο το δυνατόν περισσότερες σελίδες για να βγάλω μια άκρη, αλλά άκρη δεν έβγαλα!

Διάβασα ότι τα doulton έχουν τις απαραίτητες πιστοποιήσεις, επομένως προς τα εκεί προσανατολίζομαι. Επίσης θέλω να είναι κάτω πάγκου χωρίς βρυσάκι, να συνδέεται κατευθείαν στην παροχή. 

Αυτό για παράδειγμα μου αρκεί;

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=3740&skr_prm=WyJmNmMzOWEwNS0wOWJhLTRmNWYtOWQ1Mi1kNjQ4ZjFjMDlmYjkiLDE1ODY3NDk1NDM0ODEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Είμαι Θεσσαλονίκη σε καινούργια πολυκατοικία και θέλω να αποφύγω κυρίως δυσάρεστη οσμή και γεύση. 

Αυτού του τύπου τα φίλτρα συγκρατούν και άλατα; 

Και κάτι τελευταίο, αν αγοράσω αυτό το φίλτρο, χρειάζομαι και κάτι άλλο για την τοποθέτηση του;

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, glib είπε

Καλημέρα σας. 

Μιας και αποφάσισα να αγοράσω φιλτρο,  προσπάθησα να διαβάσω όσο το δυνατόν περισσότερες σελίδες για να βγάλω μια άκρη, αλλά άκρη δεν έβγαλα!

Διάβασα ότι τα doulton έχουν τις απαραίτητες πιστοποιήσεις, επομένως προς τα εκεί προσανατολίζομαι. Επίσης θέλω να είναι κάτω πάγκου χωρίς βρυσάκι, να συνδέεται κατευθείαν στην παροχή. 

Αυτό για παράδειγμα μου αρκεί;

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=3740&skr_prm=WyJmNmMzOWEwNS0wOWJhLTRmNWYtOWQ1Mi1kNjQ4ZjFjMDlmYjkiLDE1ODY3NDk1NDM0ODEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Είμαι Θεσσαλονίκη σε καινούργια πολυκατοικία και θέλω να αποφύγω κυρίως δυσάρεστη οσμή και γεύση. 

Αυτού του τύπου τα φίλτρα συγκρατούν και άλατα; 

Και κάτι τελευταίο, αν αγοράσω αυτό το φίλτρο, χρειάζομαι και κάτι άλλο για την τοποθέτηση του;

Ευχαριστώ πολύ!!

Από ότι καταλαβαίνω με το ψάξιμο που εχω κάνει γιατί κι εγω για doulton ενδιαφέρομαι δεν μπαίνουν σε κεντρικη παροχη (εννοώ την παροχή κρύου κάτω από τη βρύση της κουζίνας) αλλά πρέπει οπωσδήποτε να το βάλεις σε βρυσακι.  Και αυτό για μένα είναι λόγος αποφυγής.  Βέβαια αύριο θα παρω ένα τηλέφωνο να ρωτήσω την εταιρεία και θα γράψω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Από ότι καταλαβαίνω με το ψάξιμο που εχω κάνει γιατί κι εγω για doulton ενδιαφέρομαι δεν μπαίνουν σε κεντρικη παροχη (εννοώ την παροχή κρύου κάτω από τη βρύση της κουζίνας) αλλά πρέπει οπωσδήποτε να το βάλεις σε βρυσακι.  Και αυτό για μένα είναι λόγος αποφυγής.  Βέβαια αύριο θα παρω ένα τηλέφωνο να ρωτήσω την εταιρεία και θα γράψω 

To παραπάνω είναι για βρυσάκι (διατομή 3/8). Πάρε θήκη φίλτρου κάτω πάγκου διατομής 1/2 για φίλτρο 10" και μπορείς να βάλεις το αντίστοιχο doulton

 

https://www.skroutz.gr/s/21723340/Doulton-Ultracarb-Imperial-OBE-0-5-μm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, υπαρχει καποιος απο ανατολικη αττικη που να το εχει ψαξει το θεμα? Μενω ραφηνα και ψαχνω φιλτρο, ολοι μου λενε οτι με ενα απλο ανθρακα κατω παγκου θα ειμαι κομπλε. Σκεφτομαι αυτο https://www.skroutz.gr/s/21656905/Pentek-CBR2-10-0-5-μm.html

Με μια θηκη της eco soft. Πιστευεται οτι αρκει?τα πιο ακριβα φιλτρα των 40 ευρω(ενεργου ανθρακα ,0.5 μικρο) τι παραπανω εχουν?αξιζουν τα παραπανω λεφτα?

Παλια παντως θυμαμαι που ειχα πιει απο ενα φιλτρο ενεργου ανθρακα σε ενα σπιτι , και το νερο μυριζε χωμα. Υπαρχει περιπτωση το φιλτρο να αφηνει χαρακτηριστικη μυρωδια,η απλα ηταν κακοσυντηρημενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο λοιπόν και υπάρχει doulton που μπαίνει στη παροχή κρύου αλλα με πατέντα στην ουσια δηλαδή σου στέλνουν αυτοί από μόνοι τους ρακορακια από 3/8 σε 1/2. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...