Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Bakxos είπε

Πήρα τηλέφωνο λοιπόν και υπάρχει doulton που μπαίνει στη παροχή κρύου αλλα με πατέντα στην ουσια δηλαδή σου στέλνουν αυτοί από μόνοι τους ρακορακια από 3/8 σε 1/2. 

Πάρε θήκη κάτω πάγκου διατομής 1/2 και βάλε doulton φίλτρο αν θέλεις. Για να μη στραγγαλίζεις την πίεση του νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Πάρε θήκη κάτω πάγκου διατομής 1/2 και βάλε doulton φίλτρο αν θέλεις. Για να μη στραγγαλίζεις την πίεση του νερού.

Μπορεί να έχεις δίκαιο αλλα δεν μου αρέσουν αυτές οι λύσεις.  Δεν ξερω θέματα συμβατότητας κλπ τι γίνεται.  Και προτιμαω να έχω να κανω με μια εταιρεία αν συμβεί οτιδήποτε και όχι ο ένας να με πηγαίνει στον άλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση που σου πρότεινε είναι λάθος. Τώρα  δικα σου τα λεφτά, δίκη σου η εγκατάσταση, εσύ αποφασίζεις. Τι νομίζεις ότι μπορεί να συμβεί;  ισα ισα σε περιορίζει κιόλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Η λύση που σου πρότεινε είναι λάθος. Τώρα  δικα σου τα λεφτά, δίκη σου η εγκατάσταση, εσύ αποφασίζεις. Τι νομίζεις ότι μπορεί να συμβεί;  ισα ισα σε περιορίζει κιόλας 

Θα το δοκιμάσω και αν δεν δουλεύει έτσι οπως θέλω θα παρω θηκη. Παρεμπιπτόντως έχεις καμια καλή να προτείνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα προσπάθησα να διαβάσω την συζήτηση όσο μπορώ αλλά ως άσχετος στα φίλτρα νερού  δεν τα κατάλαβα και όλα 

εχω ένα μωρό μενουμε Λάρισα και θέλω να βάλω φίλτρο νερού τώρα που πρέπει να πίνει και το μωρό γιατί δεν μου αρέσει το νερό ως έχει τώρα

απο την συζήτηση κατάλαβα ότι αυτά που διαφημίζονται στην τηλεόραση δεν είναι και η καλύτερη επιλογη όποτε τα αποκλείω 

έψαχνα κάτι για άνω πάγκου διπλό αν αυτό είναι καλύτερο.

στο Σκρουτζ βρήκα διαφορα 

δεν θέλω να πάρω το πιο φθηνό αλλά κάτι που να είναι καλό λόγω του μωρού 

ευχαριστω για τον χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Pexlo είπε

Καλησπέρα προσπάθησα να διαβάσω την συζήτηση όσο μπορώ αλλά ως άσχετος στα φίλτρα νερού  δεν τα κατάλαβα και όλα 

εχω ένα μωρό μενουμε Λάρισα και θέλω να βάλω φίλτρο νερού τώρα που πρέπει να πίνει και το μωρό γιατί δεν μου αρέσει το νερό ως έχει τώρα

απο την συζήτηση κατάλαβα ότι αυτά που διαφημίζονται στην τηλεόραση δεν είναι και η καλύτερη επιλογη όποτε τα αποκλείω 

έψαχνα κάτι για άνω πάγκου διπλό αν αυτό είναι καλύτερο.

στο Σκρουτζ βρήκα διαφορα 

δεν θέλω να πάρω το πιο φθηνό αλλά κάτι που να είναι καλό λόγω του μωρού 

ευχαριστω για τον χρόνο σας 

Πάρε doulton ultracarb  που έχει τις βασικες nsf 42+53 . Αν θες κάτι καλύτερο με περισσότερες πιστοποιήσεις , βάλε aquasana . Το doulton έχει 2 πιστοποιήσεις nsf το aquasana 5. Είναι διπλό σύστημα με 2 φίλτρα δλδ. Θέλει δικό του σύστημα φιλτροθηκης κλπ και παίρνει συσκεκριμενα δικά του φίλτρα , που όμως είναι πολυπιστοποιημενα ... Αγορά όλο το σύστημα από αμαζον κάνει περίπου 100€ και κάθε 6 μήνες αλλαγη φίλτρων με 50*60€. 

https://www.amazon.de/dp/B005V08722/ref=cm_sw_r_apa_i_didMEb7TQB7Q0 .

Υπάρχει και επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα αλλά δεν ξέρω πόσο χρεωνουν κλπ 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια ,εβαλα αυτο το δοχειο κατω απο την βρυση,μπορειτε να μου συστησετε καποιο φιλτρο Κεραμεικό που να εχει πιστοποιηση και να κόβειαπο 0.5μ και κατω?

το δοχειο ειναι 10"?   

IMG_20200417_111303.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2020 στις 1:20 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Πάρε doulton ultracarb  που έχει τις βασικες nsf 42+53 . Αν θες κάτι καλύτερο με περισσότερες πιστοποιήσεις , βάλε aquasana . Το doulton έχει 2 πιστοποιήσεις nsf το aquasana 5. Είναι διπλό σύστημα με 2 φίλτρα δλδ. Θέλει δικό του σύστημα φιλτροθηκης κλπ και παίρνει συσκεκριμενα δικά του φίλτρα , που όμως είναι πολυπιστοποιημενα ... Αγορά όλο το σύστημα από αμαζον κάνει περίπου 100€ και κάθε 6 μήνες αλλαγη φίλτρων με 50*60€. 

https://www.amazon.de/dp/B005V08722/ref=cm_sw_r_apa_i_didMEb7TQB7Q0 .

Υπάρχει και επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα αλλά δεν ξέρω πόσο χρεωνουν κλπ 

Ευχαριστω παρά πολύ για την βοήθεια

το aquasana λέω να παρών να παρω

αυτο Το προ-φίλτρο στερεών που αναφέρετε στο νήμα πρέπει να μπαίνει σε κάθε φίλτρο; Δηλαδή εμένα δεν με καλύπτει το ότι είναι διπλό το φίλτρο ; Η είναι άσχετα μεταξύ τους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Pexlo είπε

Ευχαριστω παρά πολύ για την βοήθεια

το aquasana λέω να παρών να παρω

αυτο Το προ-φίλτρο στερεών που αναφέρετε στο νήμα πρέπει να μπαίνει σε κάθε φίλτρο; Δηλαδή εμένα δεν με καλύπτει το ότι είναι διπλό το φίλτρο ; Η είναι άσχετα μεταξύ τους;

Δεν είναι απαραίτητο... Σε καλύπτει μια χαρά , το προφιλτρο μπαίνει για να κρατάει τα χοντρά για να μην βουλώνει γρήγορα το καλό φίλτρο σου ασ πούμε. Αλλά το aquasana θέλει αλλαγή κάθε 6 μήνες , σε τόσο χρόνο δεν προλαβαίνει να βουλώσει πιστεύω . Αν βάλεις βέβαια δεν θα κάνεις και κακό ... Πιο πολύ χώμα κρατάει πάντως το προφιλτρο ... Εγώ ας πούμε δεν έχω, γιατί το νερό στην Αθήνα δεν έχει χώμα ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lalakis1975 είπε

αυτά τα Camelot  αξιζουν ; είναι οντως Αμερικανικα ;

Για να δουμε τι θα απαντησουν οι μυστες του φορουμ. Γιατι και εγω σκεφτομαι για την μαρκα αυτη. Το σπιτι βρισκεται Καλλιθεα Αττικης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, li@m είπε

Για να δουμε τι θα απαντησουν οι μυστες του φορουμ. Γιατι και εγω σκεφτομαι για την μαρκα αυτη. Το σπιτι βρισκεται Καλλιθεα Αττικης.

Το μισό φόρουμ παραπισω έχει για τα καμελοτ. Κάθε δέκα μέρες κάποιος ρωτάει γ αυτά ... Διαβάστε το νήμα  θα πάρετε πολλές γνώμες από πολλά άτομα . Γενικά πάντως τα καμέλοτ είναι ένα σύστημα με φίλτρα  άνθρακα όπως όλα τα συστήματα άνθρακα ... Έχουν πολύ περισσότερες πιστοποιήσεις από κάποια άλλα απλά φίλτρα της αγοράς  των 15-20€ αλλά τίποτα παραπάνω για τα 120€ του ανταλλακτικού ... Αθήνα το νερό είναι πολύ καλό , ίσως από τα καλύτερα ... Ότι φίλτρο και να βάλεις θα κάνει δουλειά στην Καλλιθέα.  Μπορείς να ψάξεις φίλτρα 10ιντων με πιστοποίηση nfs 42 Kai nfs 53 . Και θα είσαι στα ίδια με το καμέλοτ . Τέτοιο φίλτρο είναι το κεραμικό doulton ultracarb των 50€. Αν θες κάτι ακόμα καλύτερο με περισσότερες πιστοποιήσεις aquasana . Έχουν 5 πιστοποιήσεις από το nfs . Και κοστίζουν περίπου όσο τα καμέλοτ τα ανταλλακτικά τους . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aquasana κάτω πάγκου υπάρχει? Έχω πάρει βρύση με 2 εξόδους. Έχω βάλει ταφ για έξοδο κάτω από το πάγκο. 

Η γενικά για Αθήνα υπάρχει κάτι καλύτερο για φίλτρο να προτείνετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, freelove είπε

Aquasana κάτω πάγκου υπάρχει? Έχω πάρει βρύση με 2 εξόδους. Έχω βάλει ταφ για έξοδο κάτω από το πάγκο. 

Η γενικά για Αθήνα υπάρχει κάτι καλύτερο για φίλτρο να προτείνετε 

Aquasana έχει και κάτω πάγκου ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...