Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, monotis είπε

Καλησπέρα στη παρέα.
Το τελευταίο καιρο ψάχνομε για ένα φίλτρο νερου.Ομολογο ότι ακόμη δεν έχω αποφασίσει ποιο,και τι,(κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη) συν και ότι και οι 189 είναι πολλές....
Διαμένω Αθηνα,και αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι:
Όταν γεμίζω μια γυάλινη κανατα νερου,για να τη βάλω στο ψυγείο,βλεπω κάτι μικρά σωματίδια στο νερο να αιωρουντε.
Τα οποια κυρίως είναι πιο ορατά υπό κατάλληλο φωτισμό(πχ έναν με έναν ισχυρό φακό στη κανατα υπό σκοτάδι)
Η ιδια η γυάλινη κανατα τώρα σε συνεργασία με το νερο,δημιουργει θα έλεγα ένα είδους μεγενθυτικου φακού.Ετσι αν κολλήσει κανεις  το ματι του καλα στη κανατα ,βλέπεις ότι αυτά τα σωματίδια -τα οποια κινουντε σα τρελα-έχουν μορφη ίνας και σχηματίζουν και κάποια μοτίβα θα έλεγε κανεις.

Επειδή βλέπω ότι κάποιοι το χετε ψάξει αρκετά το θέμα "νερο".Με βάση τη παραπάνω περιγραφή μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορεί να είναι αυτά που βλέπω μεσα στο νερο?

Καλησπέρα φίλε. Δεν ξέρω αν πρόκειται για μικροπλαστικά σωματίδια. Τελευταία πληθαίνουν οι αναφορές για τέτοια φαινόμενα όπως αναφέρεται και στο ακόλουθο video του ΠΟΥ.

Από εκεί και πέρα προσωπικά κατέληξα στα Doulton γιατί είναι μία καλή μέση λύση  η οποία μπορεί να ενισχυθεί με φίλτρο κεντρικής παροχής. Εννοείται οτι υπάρχουν και πιο high end λύσεις αλλά και κινεζομαϊμούδες που έχουν παρελαύνουν συνήθως σε τηλεπωλήσεις. Αυτό χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, ως απόφαση την πήρα διαβάζοντας πληθώρα σχολίων εδώ και ρωτώντας τα παιδιά του forum.

 

Επεξ/σία από b0netruper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε! Τί θα λέγατε να μπαίναμε σε μια κοινότητα όπως το reddit για να μπορούμε πιο εύκολα να πλοηγηθούμε και να βοηθούμε καλύτερα;

Έφτιαξα μια κοινότητα r/waterfiltersgr ενδεικτικά. Άμα σας αρέσει μπείτε και σεις :)

Επεξ/σία από sjjj15
προσθήκη λινκ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sjjj15 είπε

Χαίρετε! Τί θα λέγατε να μπαίναμε σε μια κοινότητα όπως το reddit για να μπορούμε πιο εύκολα να πλοηγηθούμε και να βοηθούμε καλύτερα;

Έφτιαξα μια κοινότητα r/waterfiltersgr ενδεικτικά. Άμα σας αρέσει μπείτε και σεις :)

Καλή ιδέα, αλλά με το reddit βγάζω τα μάτια μου για να διαβάσω κάτι. 1000 φορές το insomnia (και ας τρώμε μπαν για το τίποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Καλή ιδέα, αλλά με το reddit βγάζω τα μάτια μου για να διαβάσω κάτι. 1000 φορές το insomnia (και ας τρώμε μπαν για το τίποτα)

Τι εννοείς ακριβώς ; Αν είσαι από κινητό υπάρχουν εφαρμογές πολύ καλές κατά την γνώμη μου που παραμετροποιείς ό,τι θέλεις σε εμφάνιση. Αν έισαι πάλι από υπολογιστή υπάρχουν πολύ ωραία extensions για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sjjj15 είπε

Τι εννοείς ακριβώς ; Αν είσαι από κινητό υπάρχουν εφαρμογές πολύ καλές κατά την γνώμη μου που παραμετροποιείς ό,τι θέλεις σε εμφάνιση. Αν έισαι πάλι από υπολογιστή υπάρχουν πολύ ωραία extensions για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Τα γράμματα του reddit παραείναι μικρά και γκρίζα και με πιάνει πονοκέφαλος όταν είναι να διαβάσω κάτι.. και οχι δεν είμαι μεγάλος σε ηλικία.

Το να εγκαθιστώ εφαρμογές και addons για να διαβάσω κάτι, το θεωρώ τουλάχιστον αστείο.

Αλλά αγνόησε με εμένα, σε άλλους μπορεί να αρέσει :)

Το wiki που έχεις είναι πραγματικά τέλειο. Εξηγεί τα πάντα , απλά και κατανοητά ! 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, sjjj15 είπε

Χαίρετε! Τί θα λέγατε να μπαίναμε σε μια κοινότητα όπως το reddit για να μπορούμε πιο εύκολα να πλοηγηθούμε και να βοηθούμε καλύτερα;

Έφτιαξα μια κοινότητα r/waterfiltersgr ενδεικτικά. Άμα σας αρέσει μπείτε και σεις :)

Μπράβο καλή δουλειά αλλά μπερδεύτηκα στις

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ NSF

Για τα οικιακά φίλτρα τα κύρια πρότυπα πιστοποίησης είναι:

- NSF/ANSI 42 : Components only και Aesthetic effect-

-NSF/ANSI 42 : components only (ασφαλείς πρώτες ύλες) 

Ίδιο νούμερο άλλη πιστοποίηση? Αναγράφεται ολόκληρο η μόνο τα νούμερα?

Επεξ/σία από MacGyverLarisa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, MacGyverLarisa είπε

Μπράβο καλή δουλειά αλλά μπερδεύτηκα στις

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ NSF

Για τα οικιακά φίλτρα τα κύρια πρότυπα πιστοποίησης είναι:

- NSF/ANSI 42 : Components only και Aesthetic effect-

-NSF/ANSI 42 : components only (ασφαλείς πρώτες ύλες) 

Ίδιο νούμερο άλλη πιστοποίηση? Αναγράφεται ολόκληρο η μόνο τα νούμερα?

Καλησπερα σε ολους σας. Αν ειμαι σε λαθος θεμα ή το διατυπωνω λαθος, ζηταω απο πριν συγγνωμη. Ομως αντιμετωπιζω ενα οξυτατο προβλημα και ειμαι καμποσο αναστατωμενος. Πριν λοιπον 7 μηνες πηρα μια οσμωση 5 σταδιων η οποια διαθετει φιλτρο για 5 νανο, φιλτρο ανθρακα , φιλτρο για 1 νανο, 2 μεμβρανες 200 γαλονια το 24ωρο η καθεμια και φιλτρο για απομακρυνση τυχον μυρωδιας. Το καθαρο νερο λοιπον το στελνω σε ενα βυτιο και απο εκει το πρεσσαρω σε ολο το σπιτι. 500 λιτρα την ημερα μου φτανουν. Ομως μεχρι τωρα αλλοιως τα ηξερα και αλλοιως τα βρηκα. Εχω αλλαξει 3 φορες μεμβρανες ( 3 φορες απο 3 την καθε φορα) και το προβλημα δε λυθηκε. ΔΕΝ στελνει, δεν παιρνω αρκετο νερο. Μαλιστα προχτες εβαλα καινουργια φιλτρα και καινουργιες μεμβρανες και μονον σταγονες καθαρου νερου παιρνω. Δυο φιλοι με την ιδια οσμωση και τις ιδιες μεμβρανες/φιλτρα, παιρνουν το λιγωτερο 500 λιτρα την ημερα καθαρο νερο. Ελυσα τα σωληνακια σημερα και διαπιστωσα οτι......Απο τα φιλτρα πηγαινει κανονικα νερο στις μεμβρανες. Απο το σωληνακι που μπαινει το νερο στην καθε μεμβρανη, εκει που βιδωνει η θηκη της, μπαινει κανονικη ποσοτητα. Απο το κατω μερος της θηκης ομως που εχει δυο εξοδους ( μια για το καθαρο και μια για την αποχετευση ), νερο βγαινει μονον απο αυτο της αποχετευσης. Απο την εξοδο του καθαρου, μονον σταγονες.Και δεν ειναι βουλωμενο, το τσεκαρησα. Η πιεση του νερου στην οσμωση ειναι απο 5,5 μεχρι 7 ατμοσφαιρες. Μπορει καποιος να μου δωσει καμμια ιδεα; Δε μπορω να υποθεσω τιποτα. Σας ευχαριστω απο πριν. Χρηστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Christos Ka είπε

Καλησπερα σε ολους σας. Αν ειμαι σε λαθος θεμα ή το διατυπωνω λαθος, ζηταω απο πριν συγγνωμη. Ομως αντιμετωπιζω ενα οξυτατο προβλημα και ειμαι καμποσο αναστατωμενος. Πριν λοιπον 7 μηνες πηρα μια οσμωση 5 σταδιων η οποια διαθετει φιλτρο για 5 νανο, φιλτρο ανθρακα , φιλτρο για 1 νανο, 2 μεμβρανες 200 γαλονια το 24ωρο η καθεμια και φιλτρο για απομακρυνση τυχον μυρωδιας. Το καθαρο νερο λοιπον το στελνω σε ενα βυτιο και απο εκει το πρεσσαρω σε ολο το σπιτι. 500 λιτρα την ημερα μου φτανουν. Ομως μεχρι τωρα αλλοιως τα ηξερα και αλλοιως τα βρηκα. Εχω αλλαξει 3 φορες μεμβρανες ( 3 φορες απο 3 την καθε φορα) και το προβλημα δε λυθηκε. ΔΕΝ στελνει, δεν παιρνω αρκετο νερο. Μαλιστα προχτες εβαλα καινουργια φιλτρα και καινουργιες μεμβρανες και μονον σταγονες καθαρου νερου παιρνω. Δυο φιλοι με την ιδια οσμωση και τις ιδιες μεμβρανες/φιλτρα, παιρνουν το λιγωτερο 500 λιτρα την ημερα καθαρο νερο. Ελυσα τα σωληνακια σημερα και διαπιστωσα οτι......Απο τα φιλτρα πηγαινει κανονικα νερο στις μεμβρανες. Απο το σωληνακι που μπαινει το νερο στην καθε μεμβρανη, εκει που βιδωνει η θηκη της, μπαινει κανονικη ποσοτητα. Απο το κατω μερος της θηκης ομως που εχει δυο εξοδους ( μια για το καθαρο και μια για την αποχετευση ), νερο βγαινει μονον απο αυτο της αποχετευσης. Απο την εξοδο του καθαρου, μονον σταγονες.Και δεν ειναι βουλωμενο, το τσεκαρησα. Η πιεση του νερου στην οσμωση ειναι απο 5,5 μεχρι 7 ατμοσφαιρες. Μπορει καποιος να μου δωσει καμμια ιδεα; Δε μπορω να υποθεσω τιποτα. Σας ευχαριστω απο πριν. Χρηστος.

καλησπέρα χρήστο, με τον έμπορο που σου την πούλησε μίλησες? Τέτοια συστήματα καλό θα ήταν να τα αγοράζετε από καταστήματα όπου προσφέρουν και τεχνική εξειδίκευση και όχι πολυπωλητές. Καταρχάς άλλαξες μεμβράνες πολύ γρήγορα. Δεν αλλάζουμε έτσι τις μεμβράνες (θέλει ανάλυση και θα μακρηγορήσω). Απάντησε μου στα εξής:

  1. Το πρόβλημα το είχες εξαρχής?
  2. Στο σύστημα υπάρχουν 2 πιεστικά η 1?
  3. Πόσα Ampere είναι το πιεστικό και στα πόσα Volt
  4. Manual Flushing (ξέπλυμα μεμβρανών) υπάρχει?
  5. Ο περιοριστής ροής (flow restrictror) πόσα ml απόρριψης γράφει ότι έχει?
  6. To ακατέργαστο εισερχόμενο νερό πόσο αγωγιμότητα έχει και πόσα ολικά στερεά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Stergios Kot είπε

καλησπέρα χρήστο, με τον έμπορο που σου την πούλησε μίλησες? Τέτοια συστήματα καλό θα ήταν να τα αγοράζετε από καταστήματα όπου προσφέρουν και τεχνική εξειδίκευση και όχι πολυπωλητές. Καταρχάς άλλαξες μεμβράνες πολύ γρήγορα. Δεν αλλάζουμε έτσι τις μεμβράνες (θέλει ανάλυση και θα μακρηγορήσω). Απάντησε μου στα εξής:

  1. Το πρόβλημα το είχες εξαρχής?
  2. Στο σύστημα υπάρχουν 2 πιεστικά η 1?
  3. Πόσα Ampere είναι το πιεστικό και στα πόσα Volt
  4. Manual Flushing (ξέπλυμα μεμβρανών) υπάρχει?
  5. Ο περιοριστής ροής (flow restrictror) πόσα ml απόρριψης γράφει ότι έχει?
  6. To ακατέργαστο εισερχόμενο νερό πόσο αγωγιμότητα έχει και πόσα ολικά στερεά?

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και το ενδιαφερον Στεργιο. Η οσμωση ειναι δωρο απο Γερμανια. Λεει για 400 γαλονια το 24ωρο. Ειπα και γω ας ειναι 150 γαλονια....μου φτανουν. Οπως την πηρα δουλεψε κανα μηνα. Το νερο που βαζω ειναι στα 700 ppm περιπου. Αχρηστο δηλαδη. Εγω πρεσσαρω στην οσμωση με 5,5 - 7 ατμοσφαιρες. Μια ειναι η μηχανη που πρεσσαρει στις 5,5 με 6 ατμοσφαιρες. Απο την αρχη μου εβγαζε περιπου 45 ppm το καθαρο νερο. Απορριψη ο κατασκευαστης μου ειπε να κανω καθε 15 μερες 15 λεπτα, ανοιγω ενα βρυσακι και ξεπλενονται οι μεμβρανες. Βεβαια και οταν δουλευει εχει την απορριψη, βασει φυλλαδιου περιπου 1:3....1:4. 3 και 4 η απορριψη εννοω. Μεχρι τωρα λοιπον...... Αλλαξα τη μεμβρανη την πρωτη στις 50 μερες διοτι δεν εβγαζε αλλο νερο. Τα φιλτρα ή τουλαχιστον το πρωτο το 5 μικρον ητανε χαλια. Ξανααλλαξα σε δυο μηνες με τα ιδια συμπτωματα. Στη τριτη παρτιδα που αλλαξα προχτες, αλλαξα πρωτα τα φιλτρα και δοκιμασα με τις παλιες μεμβρανες, κανα διμηνο κι αυτες...τιποτε...δεν ειχα παροχη. Προχτες ολα καινουργια και παλι τιποτα....σταγονες....Οταν ανοιγω το βρυσακι της απορριψης τρεχει φουλ. Ο πωλητης λεει θα το δωσει στον κατασκευαστη αλλα τι να περιμενω τωρα.......Νερο στο σπιτι δεν εχω.....με τα παγουρια βολευομαστε. Μιλησα και χτες με τον πωλητη και του ειπα θα παω βημα βημα. Η οσμωση εχει 5 χρονια εγγυηση υπο τις προυποθεσεις του νερου που μπαινει. Το νερο βεβαια με εκθετει διοτι ειναι πιο σκληρο απο τις προδιαγραφες. Νερο του δημου ειναι. Τι ειδα οταν πηγα βημα βημα...... Απο τα φιλτρα το νερο παει στις μεμβρανες.....φυσουνι !!!!! Αλλα στις μεμβρανες, μπαινοντας το νερο απο τη μερια που βιδωνουμε το καπακι της  (ετσι πιστευω οτι ειναι), πρεπει να βγει απο το κατω μερος της στα δυο βρυσακια. Ενα για την αποχετευση και ενα για το καθαρο. Της αποχετευσης φευγει πολυ, αλλα του καθαρου μονον σταγονες δινει. Η βαλβιδα ομως της βρυσης εκει, δεν ειναι βουλωμενη. Δουλευει. Τι να υποθεσω εγω τωρα; Φταινε οι μεμβρανες; Τις ιδιες εχουν και δυο φιλοι σε δυο ιδιες μηχανες. Μαζι τις αλλαξαμε ολοι. Εγω τις παρηγγειλα απο Γερμανια. Επωνυμες, ευρωπαικες. Να φταιει η μηχανη; Που; Αν δεν περναει το νερο με 6 ατμοσφαιρες απο τη μεμβρανη, σε τι μπορει να φαιει η μηχανη; Στις αλλες δυο με μικροτερη πιεση, γεμιζουν ο ενας 1000 και ο αλλος 500 λιτρα καθαρο νερο σε μια νυχτα. Και μια τριτη οσμωση, ιδια που πηρε ενας φιλος, την δουλευει γεμιζοντας παγουρι για ποσιμο. Με 3 ατμοσφαιρες δουλευει κανονικα.

Επεξ/σία από Christos Ka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Christos Ka είπε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και το ενδιαφερον Στεργιο. Η οσμωση ειναι δωρο απο Γερμανια. Λεει για 400 γαλονια το 24ωρο. Ειπα και γω ας ειναι 150 γαλονια....μου φτανουν. Οπως την πηρα δουλεψε κανα μηνα. Το νερο που βαζω ειναι στα 700 ppm περιπου. Αχρηστο δηλαδη. Εγω πρεσσαρω στην οσμωση με 5,5 - 7 ατμοσφαιρες. Απο την αρχη μου εβγαζε περιπου 45 ppm το καθαρο νερο. Απορριψη ο κατασκευαστης μου ειπε να κανω καθε 15 μερες 15 λεπτα, ανοιγω ενα βρυσακι και ξεπλενονται οι μεμβρανες. Βεβαια και οταν δουλευει εχει την απορριψη, βασει φυλλαδιου περιπου 1:3....1:4. 3 και 4 η απορριψη εννοω. Μεχρι τωρα λοιπον...... Αλλαξα τη μεμβρανη την πρωτη στις 50 μερες διοτι δεν εβγαζε αλλο νερο. Τα φιλτρα ή τουλαχιστον το πρωτο το 5 μικρον ητανε χαλια. Ξανααλλαξα σε δυο μηνες με τα ιδια συμπτωματα. Στη τριτη παρτιδα που αλλαξα προχτες, αλλαξα πρωτα τα φιλτρα και δοκιμασα με τις παλιες μεμβρανες, κανα διμηνο κι αυτες...τιποτε...δεν ειχα παροχη. Προχτες ολα καινουργια και παλι τιποτα....σταγονες....Οταν ανοιγω το βρυσακι της απορριψης τρεχει φουλ. Ο πωλητης λεει θα το δωσει στον κατασκευαστη αλλα τι να περιμενω τωρα.......Νερο στο σπιτι δεν εχω.....με τα παγουρια βολευομαστε. Μιλησα και χτες με τον πωλητη και του ειπα θα παω βημα βημα. Η οσμωση εχει 5 χρονια εγγυηση υπο τις προυποθεσεις του νερου που μπαινει. Το νερο βεβαια με εκθετει διοτι ειναι πιο σκληρο απο τις προδιαγραφες. Νερο του δημου ειναι. Τι ειδα οταν πηγα βημα βημα...... Απο τα φιλτρα το νερο παει στις μεμβρανες.....φυσουνι !!!!! Αλλα στις μεμβρανες, μπαινοντας το νερο απο τη μερια που βιδωνουμε το καπακι της  (ετσι πιστευω οτι ειναι), πρεπει να βγει απο το κατω μερος της στα δυο βρυσακια. Ενα για την αποχετευση και ενα για το καθαρο. Της αποχετευσης φευγει πολυ, αλλα του καθαρου μονον σταγονες δινει. Η βαλβιδα ομως της βρυσης εκει, δεν ειναι βουλωμενη. Δουλευει. Τι να υποθεσω εγω τωρα; Φταινε οι μεμβρανες; Τις ιδιες εχουν και δυο φιλοι σε δυο ιδιες μηχανες. Μαζι τις αλλαξαμε ολοι. Εγω τις παρηγγειλα απο Γερμανια. Επωνυμες, ευρωπαικες. Να φταιει η μηχανη; Που; Αν δεν περναει το νερο με 6 ατμοσφαιρες απο τη μεμβρανη, σε τι μπορει να φαιει η μηχανη; Στις αλλες δυο με μικροτερη πιεση, γεμιζουν ο ενας 1000 και ο αλλος 500 λιτρα καθαρο νερο σε μια νυχτα. Και μια τριτη οσμωση, ιδια που πηρε ενας φιλος, την δουλευει γεμιζοντας παγουρι για ποσιμο. Με 3 ατμοσφαιρες δουλευει κανονικα.

Για να σε βοηθήσω φίλε μου πάμε ξανά:

  • Στο σύστημα υπάρχουν 2 πιεστικά η 1?
  • Πόσα Ampere είναι το πιεστικό και στα πόσα Volt
  • Manual Flushing (ξέπλυμα μεμβρανών) υπάρχει? Υπάρχει λες με bypass και βανάκι και το κάνεις ανά 15 μέρες ανά 15 λεπτα τα οποία είναι πολλά. Με 2 λεπτά είσαι οκ. Μήπως χάλασαν τα βανάκια αυτά και περνάει νερό από εκεί και συνεπώς δεν πρεσσάρει η μεμβράνη?
  • Ο περιοριστής ροής (flow restrictror) πόσα ml απόρριψης γράφει ότι έχει? Λογικά αν έχεις 2 απορρίψεις πρέπει ο περιοριστής σου να λέει 800cc. Το λέει?
  • To ακατέργαστο εισερχόμενο νερό πόσο αγωγιμότητα έχει και πόσα ολικά στερεά? Με 700ppm δεν είναι αμάν και τι το νερό για την ώσμωση. Φαντάσου οι μετρήσεις για τις αποδόσεις γίνονται με αγωγιμότητα 2000μs με νερό στους 25 βαθμούς.

Εφόσον τα έβαλες όλα καινούργια το πρόβλημα το εστιάζω σε 3 σημεία, ΣΤο πρώτο είναι στο bypass το δεύτερο να έχεις χαλασμένους περιοριστές και το τρίτο αν το νερό έχει παραπάνω χλώριο και οι άνθρακες δεν κάνουν δουλειά, το χλώριο καίει τις μεμβράνες. Αν μπορείς ανέβασε κανα 2 φωτό να δούμε το σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Stergios Kot είπε

Για να σε βοηθήσω φίλε μου πάμε ξανά:

  • Στο σύστημα υπάρχουν 2 πιεστικά η 1?
  • Πόσα Ampere είναι το πιεστικό και στα πόσα Volt
  • Manual Flushing (ξέπλυμα μεμβρανών) υπάρχει? Υπάρχει λες με bypass και βανάκι και το κάνεις ανά 15 μέρες ανά 15 λεπτα τα οποία είναι πολλά. Με 2 λεπτά είσαι οκ. Μήπως χάλασαν τα βανάκια αυτά και περνάει νερό από εκεί και συνεπώς δεν πρεσσάρει η μεμβράνη?
  • Ο περιοριστής ροής (flow restrictror) πόσα ml απόρριψης γράφει ότι έχει? Λογικά αν έχεις 2 απορρίψεις πρέπει ο περιοριστής σου να λέει 800cc. Το λέει?
  • To ακατέργαστο εισερχόμενο νερό πόσο αγωγιμότητα έχει και πόσα ολικά στερεά? Με 700ppm δεν είναι αμάν και τι το νερό για την ώσμωση. Φαντάσου οι μετρήσεις για τις αποδόσεις γίνονται με αγωγιμότητα 2000μs με νερό στους 25 βαθμούς.

Εφόσον τα έβαλες όλα καινούργια το πρόβλημα το εστιάζω σε 3 σημεία, ΣΤο πρώτο είναι στο bypass το δεύτερο να έχεις χαλασμένους περιοριστές και το τρίτο αν το νερό έχει παραπάνω χλώριο και οι άνθρακες δεν κάνουν δουλειά, το χλώριο καίει τις μεμβράνες. Αν μπορείς ανέβασε κανα 2 φωτό να δούμε το σύστημα

Στεργιο μου κανω προαπαθειες να απαντησω αλλα δεν ειμαι βλεπεις της δουλειας. 1 πιστικο εχει το συστημα DAB EURO 50 / 50. Ειναι δυνατο μηχανημα. Εξασφαλιζω πιεση περιπου 6 ατμασφαιρες στην οσμωση. Ξεπλυμα μεμβρανων....ναι ανα 15 μερες ή και πιο συχνα ανοιγω και ακουω οτι τρεχει πιο πολυ νερο στην αποχετευση. Οταν δινω πιεση απο το μοτερ, ανεβαινει αμεσως το μανομετρο της οσμωσης στα 6 μπαρ με κλειστο το βανακι απορριψης. Μολις ανοιγω το βανακι, πεφτει η πιεση διοτι φευγει προς την αποχετευση το νερο. Δεν ξερω τι λεει ο περιοριστης ροης διοτι αυτο με τις 15 μερες μου λενε οι οδηγιες. Αγωγιμοτητα του εισερχομενου δεν ξερω αλλα ppm ειναι περιπου 700 οπως ειπα. Για το χλωριο ....εχει διοτι ειναι του συνδεσμου του δημου αλλα ο ανθρακας καινουργιος, και τις τρεις φορες χαλασμενος; Και στις αλλες τρεις των φιλων  γιατι δουλευει; Θα βαλω βιντεο αν τα καταφερω. Αργοτερα ομως διοτι τωρα παω να σηκωσω τον πατερα μου απο το κρεβατι. Σε καθε περιπτωση σ ευχαριστω. Απο που μου γραφεις; Που βρισκεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. 

Επειδή έχω χάσει τη μπάλα με τα φίλτρα θα ήθελα μια βοήθεια. Έχω διπλό φίλτρο άνω παγκου 10'' και έχω ένα Πολυπροπυλενίου 10" PP-5 Micron για πρώτο στάδιο και για δεύτερο έχω το Ενεργού Άνθρακα Matrikx HC+CTO Made in USA. Το μου προτείνετε να βάλω τώρα; 

Επεξ/σία από xristos999999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Christos Ka είπε

Στεργιο μου κανω προαπαθειες να απαντησω αλλα δεν ειμαι βλεπεις της δουλειας. 1 πιστικο εχει το συστημα DAB EURO 50 / 50. Ειναι δυνατο μηχανημα. Εξασφαλιζω πιεση περιπου 6 ατμασφαιρες στην οσμωση. Ξεπλυμα μεμβρανων....ναι ανα 15 μερες ή και πιο συχνα ανοιγω και ακουω οτι τρεχει πιο πολυ νερο στην αποχετευση. Οταν δινω πιεση απο το μοτερ, ανεβαινει αμεσως το μανομετρο της οσμωσης στα 6 μπαρ με κλειστο το βανακι απορριψης. Μολις ανοιγω το βανακι, πεφτει η πιεση διοτι φευγει προς την αποχετευση το νερο. Δεν ξερω τι λεει ο περιοριστης ροης διοτι αυτο με τις 15 μερες μου λενε οι οδηγιες. Αγωγιμοτητα του εισερχομενου δεν ξερω αλλα ppm ειναι περιπου 700 οπως ειπα. Για το χλωριο ....εχει διοτι ειναι του συνδεσμου του δημου αλλα ο ανθρακας καινουργιος, και τις τρεις φορες χαλασμενος; Και στις αλλες τρεις των φιλων  γιατι δουλευει; Θα βαλω βιντεο αν τα καταφερω. Αργοτερα ομως διοτι τωρα παω να σηκωσω τον πατερα μου απο το κρεβατι. Σε καθε περιπτωση σ ευχαριστω. Απο που μου γραφεις; Που βρισκεσαι;

Άρα εφόσον έχεις πιεστικό πριν την ώσμωση η ώσμωση δεν έχει πιεστικά (booster) επάνω σωστά? Γιατί στην αγορά δεν υπάρχει ώσμωση με διπλή μεμβράνη που να μην έχει booster. Ένα βίντεο θα βοηθήσει σίγουρα. Αν έχεις το πιεστικό έχει και τη ώσμωση πιεστικό και το DAB είναι παραπάνω τότε υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει όμως λύσει. Αλλά μόνο ένα βίντεο θα με βοηθήσει 

11 λεπτά πριν, xristos999999 είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Επειδή έχω χάσει τη μπάλα με τα φίλτρα θα ήθελα μια βοήθεια. Έχω διπλό φίλτρο άνω παγκου 10'' και έχω ένα Πολυπροπυλενίου 10" PP-5 Micron για πρώτο στάδιο και για δεύτερο έχω το Ενεργού Άνθρακα Matrikx HC+CTO Made in USA. Το μου προτείνετε να βάλω τώρα; 

1ο Στάδιο: Υβριδικό (Πολυπροπυλένιο + Ενεργός άνθρακας Pentair)

2o ΣΤάδιο: Ενεργός άνθρακας τεχνολογίας Fibredyne Pentair made in USA

ή εναλλακτικά για 2ο Στάδιο: Ενεργός Άνθρακας PURE με τεχνολογία Βαρέων Μετάλλων

ότι σου έγραψα είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις για 2πλη φιλτροθήκη δοκιμασμένα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...