Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Simossif είπε

Κάποια βοήθεια - απάντηση παιδιά? 

όλες αυτές είναι no name, προτίμησε κάτι πιο επώνυμο. Το φθηνό θα σε βγει ακριβό. Είδες τι έπαθε ο προηγούμενος φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

όλες αυτές είναι no name, προτίμησε κάτι πιο επώνυμο. Το φθηνό θα σε βγει ακριβό. Είδες τι έπαθε ο προηγούμενος φίλος.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου, έχεις να μου προτείνεις κάποια 5 σταδίων? Σε ευχαριστώ και πάλι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Simossif είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου, έχεις να μου προτείνεις κάποια 5 σταδίων? Σε ευχαριστώ και πάλι.. 

Πάρε της ECOSOFT. Επώνυμη και ποιοτική. Ώσμωση 6 Σταδίων Με Εμπλουτισμό Ecosoft Standard MO650MECOST. Προτίμησε με εμπλουτισμό.

https://www.bestprice.gr/cat/2518/filtra-nerou.html?q=αντίστροφη+ώσμωση+6+σταδίων+με+εμπλουτισμό+ecosoft+standard&from=search

Επεξ/σία από Stergios Kot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, για σπίτι σε νησί με πάρα πολλά άλατα, που όμως δεν είναι μόνιμη κατοικία δεν προτείνεται εγκατάσταση αντίστροφης όσμωσης καθώς τα φίλτρα ενεργού άνθρακα όταν δε χρησιμοποιούνται για καιρό χαλάνε όπως έχω διαβάσει εδώ αλλα και έχω ρωτήσει.

Θα μπορούσε η κανάτα να είναι αξιόπιστη λύση, ή μήπως υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική;

Επεξ/σία από roxthos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2020 στις 12:56 ΜΜ, roxthos είπε

Καλησπέρα, για σπίτι σε νησί με πάρα πολλά άλατα, που όμως δεν είναι μόνιμη κατοικία δεν προτείνεται εγκατάσταση αντίστροφης όσμωσης καθώς τα φίλτρα ενεργού άνθρακα όταν δε χρησιμοποιούνται για καιρό χαλάνε όπως έχω διαβάσει εδώ αλλα και έχω ρωτήσει.

Θα μπορούσε η κανάτα να είναι αξιόπιστη λύση, ή μήπως υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική;

Ναι είναι πολύ καλή λύση για την περίπτωσή σου και με πολύ καλά αποτελέσματα απλά προτείνω αλλαγή του φίλτρου μέγιστο στο τρίμηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έκανα ένα πέρασμα στις σελίδες του συγκεκριμένου thread κατέληξα σε αυτό https://www.qwaterfilters.com/product/filtro-ano-pagkou-lefko-doulton-ultracarb-imperial-obe/

απλώς δεν ξέρω αν θα έπρεπε να πάω σε 0,1 αντί για 0,5. Μένω κοντά στον κορυδαλλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μεσημέρι σε όλους, είμαι σε αναζήτηση φίλτρου κάτω πάγκου και διάβασα πολλές αναρτήσεις από το φόρουμ, κατέληξα στην εταιρεία Doulton και στο ανταλλακτικό φίλτρο carbon block dcb10. Στέλνω λοιπόν ερώτημα για το αν έχει το συγκεκριμένο φίλτρο NSF πιστοποίηση και ρωτάω αν δεν έχει να μου προτείνουν κάτω πάγκου με πιστοποίηση. Μου απάντησαν αμέσως, ότι δεν έχουν φίλτρο κάτω πάγκου με πιστοποίηση NSF. Δείτε παρακάτω και το αυθεντικό μήνυμα. 

 

Thank you for the e-mail, no sorry this carbon block is not NSF Certified.

Sorry we do not have an under counter system that has an NSF Certified Candle inside currently.

Ae are currently going through all our product range and look at our certifications and so in 2021 the products that are NSF Certified will be expanded.

Thank you.

Kind regards

Carole Butler
Sales Coordinator

Doulton Water Filters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tolakos100 είπε

Καλό μεσημέρι σε όλους, είμαι σε αναζήτηση φίλτρου κάτω πάγκου και διάβασα πολλές αναρτήσεις από το φόρουμ, κατέληξα στην εταιρεία Doulton και στο ανταλλακτικό φίλτρο carbon block dcb10. Στέλνω λοιπόν ερώτημα για το αν έχει το συγκεκριμένο φίλτρο NSF πιστοποίηση και ρωτάω αν δεν έχει να μου προτείνουν κάτω πάγκου με πιστοποίηση. Μου απάντησαν αμέσως, ότι δεν έχουν φίλτρο κάτω πάγκου με πιστοποίηση NSF. Δείτε παρακάτω και το αυθεντικό μήνυμα. 

Thank you for the e-mail, no sorry this carbon block is not NSF Certified.

Sorry we do not have an under counter system that has an NSF Certified Candle inside currently.

Ae are currently going through all our product range and look at our certifications and so in 2021 the products that are NSF Certified will be expanded.

Thank you.

Kind regards

Carole Butler
Sales Coordinator

Doulton Water Filters

Όλα τα κεραμικά ανταλ/κά φίλτρα της doulton είναι πιστοποιημένα κατα NSF μπορείς να βάλεις το doulton eco fast  με ένα κεραμικό φίλτρο. Αν θέλεις εναλλακτική μπορείς να δεις και το F1000 της Pentair που έχει τις περισσότερες πιστοποιήσεις σαν σύστημα  https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-freshpoint-f1000-b1b-05mm/

13 ώρες πριν, pagratios είπε

Αφού έκανα ένα πέρασμα στις σελίδες του συγκεκριμένου thread κατέληξα σε αυτό https://www.qwaterfilters.com/product/filtro-ano-pagkou-lefko-doulton-ultracarb-imperial-obe/

απλώς δεν ξέρω αν θα έπρεπε να πάω σε 0,1 αντί για 0,5. Μένω κοντά στον κορυδαλλό

Βγάζει το UltraCarb Imperial OBE 0,1micron ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

Έχω αυτό https://wellness-stores.eu/el/waterfilters/26-filtro-nerou-geyser-1.html το φίλτρο εδώ και δύο χρόνια. 

Μπορεί κάποιος πιο ειδικός να εκφέρει μια άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, ο τύπος αναφέρεται σε σύστημα, ναι δεν είναι πιστοποιημένα τα doulton σαν συστήματα αλλά μόνο ως component. Για συστήματα ολοκληρωμένα μόνο Pentair που το πληρώνεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιώ τη φιλτροφηκη Atlas Depural Top με φιλτρο 0,5μm.

Λόγω μετακόμισης θα χρειαστεί τις επόμενες μέρες να αγοράσω μια άλλη για το καινούριο σπίτι.

Επειδή τα έξοδα είναι πολλά, προσωρινά κοιτάω για κάτι οικονομικό με κόστος κάτω των 30€. Πχ όπως την παρακάτω...

https://www.skroutz.gr/s/21825735/Eiger-Countertop-Λευκό.html

Αυτές οι φθηνες φιλτροθηκες θεωρούνται ακίνδυνες για την ποιότητα των πλαστικών τους; 

Μήπως σε αυτά τα χρήματα είναι καλύτερα μια κανάτα Brita; 

Χρησιμοποιώ φίλτρο κυρίως για χλώριο, χώμα, σκουριά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thant είπε

Τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιώ τη φιλτροφηκη Atlas Depural Top με φιλτρο 0,5μm.

Λόγω μετακόμισης θα χρειαστεί τις επόμενες μέρες να αγοράσω μια άλλη για το καινούριο σπίτι.

Επειδή τα έξοδα είναι πολλά, προσωρινά κοιτάω για κάτι οικονομικό με κόστος κάτω των 30€. Πχ όπως την παρακάτω...

https://www.skroutz.gr/s/21825735/Eiger-Countertop-Λευκό.html

Αυτές οι φθηνες φιλτροθηκες θεωρούνται ακίνδυνες για την ποιότητα των πλαστικών τους; 

Μήπως σε αυτά τα χρήματα είναι καλύτερα μια κανάτα Brita; 

Χρησιμοποιώ φίλτρο κυρίως για χλώριο, χώμα, σκουριά.

Συμβουλή φιλαράκι, μην αγοράσεις "φθηνό" πλαστικό!!! Δεν γίνεται ένα πλαστικό να κοστίζει 40 και το άλλο 15!!! Τα πλαστικά των 15 και 20Ε δεν θα τα έβαζα ούτε για να πιει η γάτα μου!!!

Στο λέω γιατί έχει φιλαράκι μου βιοτεχνία πλαστικών κουφωμάτων και τα φθηνά πλαστικά γίνονται από ανακυκλώσιμα υλικά που δεν έχουν 100% καθαρότητα. Τα ακριβά πλαστικά γίνονται από παρθένο πολυμερές για αυτό τα κουφώματα μένουν πάντα λευκά και δεν κιτρινίζουν σε αντίθεση με τα ανακυκλώσιμα που γίνονται χάλια μετά από καιρό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Εχω αντιστροφη όσμωση απο την αρχή της χρόνιας. Όντως είδα τεράστια αλλαγή στην ποιότητα του νερού στο σπίτι μου. Έχω 3 μεγάλα φίλτρα τα οποία τα άλλαξα στο 6 μηνο και αλλα 3 που μου είπε στον χρόνο. Στο θέμα μας παρατηρώ ότι στον βραστήρα όπου βάζω κατά κύριο λόγο, εγώ μόνο η γυναίκα μου δεν ξέρω τι κάνει, μόνο νερό από το φίλτρο αφήνει σαν αλατα στον πάτο. Τι μπορεί να είναι? Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτο. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, pagratios είπε

@Stergios Kot το πλαστικό στο φίλτρο αυτό αξίζει ή καλύτερα να πάω σε κάποιο άλλο?

μια χαρά είναι, επώνυμο, αλλά δεν γνωρίζω πραγματικά την λειτουργιά aragon που αναφέρει. Με προβληματίζει η μείωση σκληρότητας 80% που αναφέρει 

1 ώρα πριν, skoudinio είπε

Καλημέρα παιδιά. Εχω αντιστροφη όσμωση απο την αρχή της χρόνιας. Όντως είδα τεράστια αλλαγή στην ποιότητα του νερού στο σπίτι μου. Έχω 3 μεγάλα φίλτρα τα οποία τα άλλαξα στο 6 μηνο και αλλα 3 που μου είπε στον χρόνο. Στο θέμα μας παρατηρώ ότι στον βραστήρα όπου βάζω κατά κύριο λόγο, εγώ μόνο η γυναίκα μου δεν ξέρω τι κάνει, μόνο νερό από το φίλτρο αφήνει σαν αλατα στον πάτο. Τι μπορεί να είναι? Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτο. Ευχαριστώ 

Υπάρχει θέμα να φωνάξεις τεχνικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...