Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

μια χαρά είναι, επώνυμο, αλλά δεν γνωρίζω πραγματικά την λειτουργιά aragon που αναφέρει. Με προβληματίζει η μείωση σκληρότητας 80% που αναφέρει 

Υπάρχει θέμα να φωνάξεις τεχνικό

Το πήρα από Αθήνα και βρίσκομαι Μυτιλήνη. Θα επικοινωνήσω με την εταιρεία που το πήρα σε ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, skoudinio είπε

Το πήρα από Αθήνα και βρίσκομαι Μυτιλήνη. Θα επικοινωνήσω με την εταιρεία που το πήρα σε ευχαριστώ πολύ 

Καλησπέρα, εφόσον έχουμε ώσμωση καλό είναι να αγοράσεις ένα TDS meter να δεις σε πρώτη φάση τα ολικά στερεά της παροχής και έπειτα τα ολικά στερεά της ώσμωσης να διαπιστώσουμε αν δουλεύει σωστά η μεμβράνη. Ξεκινάμε από εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στο σπίτι αρκετές φορές η πίεση του νερού δεν είναι και η καλύτερη, πως θα επηρεαζόταν αυτή από ένα φίλτρο; Θα την έριχνε ακόμα περισσότερο; (έτσι φαντάζομαι).

Υπάρχει κάποια αναλογική "σύνδεση" ως προς την πίεση του νερού που περνάει και την ποιότητα του φίλτρου (πχ πιο ποιοτικό φίλτρο έχει χαμηλότερη "διαπερατότητα" και άρα βγάζει μικρότερη πίεση);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρε το μάτι το https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b/ όπου έχει γράψει και ο Στέργιος την άποψη του σε παλιότερο ποστ,

Η ερώτηση που έχω είναι αν ξέρει κάποιος αν μέσα στον χρόνο η ροή μένει στα 8,3lt/min

Σε σύγκριση με το https://www.qwaterfilters.com/product/filtro-ano-pagkou-lefko-doulton-ultracarb-imperial-obe/ είναι καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pagratios είπε

Πήρε το μάτι το https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b/ όπου έχει γράψει και ο Στέργιος την άποψη του σε παλιότερο ποστ,

Η ερώτηση που έχω είναι αν ξέρει κάποιος αν μέσα στον χρόνο η ροή μένει στα 8,3lt/min

Σε σύγκριση με το https://www.qwaterfilters.com/product/filtro-ano-pagkou-lefko-doulton-ultracarb-imperial-obe/ είναι καλύτερο?

Αν και τις αγαπάω και τις 2 μάρκες το Pentair είναι μια κατηγορία μόνο του και είναι μακράν από τα καλύτερα έτοιμα πιστοποιημένα συστήματα που κυκλοφορούν στην ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2020 στις 7:25 ΜΜ, skoudinio είπε

Το πήρα από Αθήνα και βρίσκομαι Μυτιλήνη. Θα επικοινωνήσω με την εταιρεία που το πήρα σε ευχαριστώ πολύ 

Καλησπέρα φιλαράκι αν θυμάσαι είχαμε βάλει και οι δύο περίπου μαζί τις αντίστροφες όσμωσεις. 

Λογικά έχεις θέμα εμένα ο βραστηρας έχει γίνει καθρέφτης από όταν ξεκίνησα να χρησιμοποιώ την όσμωση.

Πάρε ένα tds meter και μέτρα την σκληρότητα του νερού από την κανονική βρύση και μέτρα και από την όσμωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

Αν και τις αγαπάω και τις 2 μάρκες το Pentair είναι μια κατηγορία μόνο του και είναι μακράν από τα καλύτερα έτοιμα πιστοποιημένα συστήματα που κυκλοφορούν στην ελλάδα.

Πολυ ωραία, όσο αφορά την πίεση του νερού ξέρεις αν θα μειώνεται με τον καιρό? Και για 2 άτομα νομίζω τα 11500λιτρα θα βγάλουν έναν χρόνο ελπίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pagratios είπε

Πολυ ωραία, όσο αφορά την πίεση του νερού ξέρεις αν θα μειώνεται με τον καιρό? Και για 2 άτομα νομίζω τα 11500λιτρα θα βγάλουν έναν χρόνο ελπίζω 

Εξαρτάται από το δίκτυο της περιοχής το πόσα χώματα έχει. To Pentair άνετα θα σου δώσει χρόνο και με την τεχνολογία pre coated Fibredyne προστατεύει τους πόρους του άνθρακα από τα χώματα. Συνεπώς δεν θα έχεις θέμα. Με την εταιρία που μίλησα δίνει ελάχιστη πτώση πίεσης, λιγότερο από έναν κλασικό ενεργό άνθρακα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα...

Μένω Λακωνία. Το νερο της περιοχής μυρίζει και ειναι σχετικά βαρύ (μας πειράζει στο στομάχι) 

Με τα εμφιαλωμένα βρήκα την υγεία μου... Επειδή ομως  κουράστηκα να κουβαλάω εμφιαλωμένα αλλα και να πληρώνω σκέφτομαι σοβαρά για να βάλω φίλτρο παγκου 

Ερώτηση .... Θα εχω αποτέλεσμα? δηλαδή το νερό που θα πίνουμε θα ειναι καλο για την υγεία μας?

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, plano1 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα...

Μένω Λακωνία. Το νερο της περιοχής μυρίζει και ειναι σχετικά βαρύ (μας πειράζει στο στομάχι) 

Με τα εμφιαλωμένα βρήκα την υγεία μου... Επειδή ομως  κουράστηκα να κουβαλάω εμφιαλωμένα αλλα και να πληρώνω σκέφτομαι σοβαρά για να βάλω φίλτρο παγκου 

Ερώτηση .... Θα εχω αποτέλεσμα? δηλαδή το νερό που θα πίνουμε θα ειναι καλο για την υγεία μας?

Ευχαριστώ 

Εννοείται πως θα έχεις αποτέλεσμα και το νερό θα είναι πολύ καλύτερο από τα εμφιαλωμένα που πίνεις τώρα. Αρκεί να πάρεις ένα ποιοτικό φίλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Εννοείται πως θα έχεις αποτέλεσμα και το νερό θα είναι πολύ καλύτερο από τα εμφιαλωμένα που πίνεις τώρα. Αρκεί να πάρεις ένα ποιοτικό φίλτρο.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση... 

Τώρα έρχομαι στον εξής προβληματισμό.... 

Φιλτρο παγκου η αντίστροφη όσμωση? 

Τι αξίζει καλύτερα σε σχέση κόστους συντήρησης και αποτελέσματος υγιεινής 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, plano1 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση... 

Τώρα έρχομαι στον εξής προβληματισμό.... 

Φιλτρο παγκου η αντίστροφη όσμωση? 

Τι αξίζει καλύτερα σε σχέση κόστους συντήρησης και αποτελέσματος υγιεινής 

Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ανάμεσα σε αυτά τα δύο η ώσμωση είναι οτι καλύτερο μπορείς να βάλεις για φίλτρανση και το κόστος συντήρησης ειναι σε νορμάλ πλαίσια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2020 στις 10:38 ΠΜ, Stergios Kot είπε

Εξαρτάται από το δίκτυο της περιοχής το πόσα χώματα έχει. To Pentair άνετα θα σου δώσει χρόνο και με την τεχνολογία pre coated Fibredyne προστατεύει τους πόρους του άνθρακα από τα χώματα. Συνεπώς δεν θα έχεις θέμα. Με την εταιρία που μίλησα δίνει ελάχιστη πτώση πίεσης, λιγότερο από έναν κλασικό ενεργό άνθρακα

Κεραστίνι που είμαι δεν νομίζω ότι έχει χώματα από όσο βλέπω από το νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ανάμεσα σε αυτά τα δύο η ώσμωση είναι οτι καλύτερο μπορείς να βάλεις για φίλτρανση και το κόστος συντήρησης ειναι σε νορμάλ πλαίσια .

Οπότε πάμε για ωσμωση να έχω το κεφάλι ήσυχο γιατι είμαστε 4 άτομα σπίτι τα 2 παιδιά.... 

Σε ωσμωση έχουμε κάνα σύστημα να μου προτείνετε? (διαθέτο μέχρι 200ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...