Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, FiLw είπε

Χαίρετε! Τι γνώμη έχετε για αυτό;

Ψάχνω μόνο άνω πάγκου. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κοιτάξω μέχρι αυτά τα χρήματα (120 μαξ);

Από τα καλύτερα φίλτρα της Doulton. Πάρε όμως αυτό με το αναβαθμισμένο φυσίγγιο το Ultra SI Filtadapt με το Ultra SI

Αυτό που έδειξες έχει το απλό ULTRA

Επεξ/σία από Stergios Kot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θέλω να βάλω ένα φίλτρο στο ντουζ του μπάνιου και είδα ότι κάποια βιδώνουν ακριβώς πριν το τηλέφωνο του ντουζ, πιο συγκεκριμένα είδα το Veluda Shower Chrome.

Θα υπάρξει κάποια φίλτρανση ή είναι χάσιμο χρόνου; γνωρίζει να προτείνει κάποιος κάτι δοκιμασμένο που να κούμπωνε στο τηλέφωνο ή στο σπιράλ;

Επειδή ο θερμοσίφωνας ανάβει μόνο το χειμώνα λόγω ηλιακού, μυρίζει πάρα πολύ το νερό γιατί στέκεται μέσα αρκετούς μήνες, οπότε κάνω 3-5 κύκλους αδειάσματος-ανάμματος, αλλά θέλω να βάλω κι ένα φίλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tolakos100 είπε

Καλημέρα, θέλω να βάλω ένα φίλτρο στο ντουζ του μπάνιου και είδα ότι κάποια βιδώνουν ακριβώς πριν το τηλέφωνο του ντουζ, πιο συγκεκριμένα είδα το Veluda Shower Chrome.

Θα υπάρξει κάποια φίλτρανση ή είναι χάσιμο χρόνου; γνωρίζει να προτείνει κάποιος κάτι δοκιμασμένο που να κούμπωνε στο τηλέφωνο ή στο σπιράλ;

Επειδή ο θερμοσίφωνας ανάβει μόνο το χειμώνα λόγω ηλιακού, μυρίζει πάρα πολύ το νερό γιατί στέκεται μέσα αρκετούς μήνες, οπότε κάνω 3-5 κύκλους αδειάσματος-ανάμματος, αλλά θέλω να βάλω κι ένα φίλτρο.

Να βάλεις φίλε μου, καλό είναι. Θα το βάζεις στην περίοδο όταν ξεκινάς να δουλεύεις τον θερμοσίφωνα. Προσοχή μεγάλη!!! Το στάσιμο νερό είναι αρκετά επικίνδυνο, Τους καλοκαιρινούς μήνες που δουλεύεται τον ηλιακό καλό είναι ανά μήνα να ανάβεται μια φορά το θερμοσίφωνο να ζεματίσει και μετά το αδειάζετε. Το ίδιο χρειάζεται και τον χειμώνα ο ηλιακός. Επειδή δεν μπορεί να κάψει ανά 20 μέρες τον αφήνουμε να τρέξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Στην "εισαγωγή" μας στο φιλτραρισμένο νερό, χωρίς να έχουμε ψαχτεί ιδιαίτερα, είχαμε πάρει μία κανάτα της terraillon.

Καλή, κακή δεν ξέρω, χρησιμοποιήθηκε (αφού έμεινε στο ντουλάπι αρχικά 3-4...χρόνια!!!) με τα φίλτρα που είχε μέσα και τα οποία θέλουν αλλαγή κάθε μήνα. Τέλειωσαν αυτά και πλέον δεν βρίσκω πουθενά. Το media markt απ' όπου την είχαμε πάρει, δεν έχει τίποτα της εταιρίας (μάλιστα κάποιοι υπάλληλοι δεν ξέρουν καν για τι τους μιλάω) και όπου αλλού έψαξα δεν υπάρχει ανταλλακτικό. Σε καταστήματα που απευθύνθηκα μου πρότειναν φίλτρα από κανάτες της singer λέγοντας ότι "κάνουν την ίδια δουλειά". Δεν έχω λόγο να τους αμφισβητήσω αλλά η απουσία λίστας συμβατότητας και κυρίως η διαφορά στο σχήμα του φίλτρου, που έτσι κι αλλιώς μπαίνει σε ειδική θέση με το συγκεκριμένο σχήμα, με κάνουν να πιστεύω ότι ακόμα και αν το φίλτρο σαν υλικό κατασκευής και αποτέλεσμα να είναι το ίδιο, πολύ απλά δεν μπαίνει στη θέση που πρέπει.

Μήπως έχει κανείς κάποια ιδέα για του που και αν μπορώ να τα βρω; "Εξαφανίστηκε" η εταιρία από την αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Καλημέρα.

Στην "εισαγωγή" μας στο φιλτραρισμένο νερό, χωρίς να έχουμε ψαχτεί ιδιαίτερα, είχαμε πάρει μία κανάτα της terraillon.

Καλή, κακή δεν ξέρω, χρησιμοποιήθηκε (αφού έμεινε στο ντουλάπι αρχικά 3-4...χρόνια!!!) με τα φίλτρα που είχε μέσα και τα οποία θέλουν αλλαγή κάθε μήνα. Τέλειωσαν αυτά και πλέον δεν βρίσκω πουθενά. Το media markt απ' όπου την είχαμε πάρει, δεν έχει τίποτα της εταιρίας (μάλιστα κάποιοι υπάλληλοι δεν ξέρουν καν για τι τους μιλάω) και όπου αλλού έψαξα δεν υπάρχει ανταλλακτικό. Σε καταστήματα που απευθύνθηκα μου πρότειναν φίλτρα από κανάτες της singer λέγοντας ότι "κάνουν την ίδια δουλειά". Δεν έχω λόγο να τους αμφισβητήσω αλλά η απουσία λίστας συμβατότητας και κυρίως η διαφορά στο σχήμα του φίλτρου, που έτσι κι αλλιώς μπαίνει σε ειδική θέση με το συγκεκριμένο σχήμα, με κάνουν να πιστεύω ότι ακόμα και αν το φίλτρο σαν υλικό κατασκευής και αποτέλεσμα να είναι το ίδιο, πολύ απλά δεν μπαίνει στη θέση που πρέπει.

Μήπως έχει κανείς κάποια ιδέα για του που και αν μπορώ να τα βρω; "Εξαφανίστηκε" η εταιρία από την αγορά;

Με την αντιπροσωπεία επικοινώνησες να σου πουν πού μπορείς να τα βρεις?

https://terraillon.gr/product/aqua-jug-water-14810/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

Να βάλεις φίλε μου, καλό είναι. Θα το βάζεις στην περίοδο όταν ξεκινάς να δουλεύεις τον θερμοσίφωνα. Προσοχή μεγάλη!!! Το στάσιμο νερό είναι αρκετά επικίνδυνο, Τους καλοκαιρινούς μήνες που δουλεύεται τον ηλιακό καλό είναι ανά μήνα να ανάβεται μια φορά το θερμοσίφωνο να ζεματίσει και μετά το αδειάζετε. Το ίδιο χρειάζεται και τον χειμώνα ο ηλιακός. Επειδή δεν μπορεί να κάψει ανά 20 μέρες τον αφήνουμε να τρέξει.

Ευχαριστώ, για την ενημέρωση φίλε μου, εδώ και δύο ημέρες κάνω αυτό που προτείνεις κι εσύ και ήδη έχει φύγει η μυρωδιά σε ποσοστό 95%. Με δυο-τρείς φορές ακόμη πιστεύω να είναι εντάξει. Ευτυχώς ο θερμοσίφωνας είναι 80L και αδειάζει-ζεσταίνεται γρήγορα:)

Σχετικά με το φίλτρο, κάποια άποψη για το veluda; Τα κριτίρια επιλογής είναι ίδια υποθέτω με τα φίλτρα πόσιμου νερού; Σε δυο τρεις μάρκες που είδα, απλά γράφουν ότι αφαιρούν το χλώριο και "μαλακώνουν" το νερό, χωρίς πολλά-πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Με την αντιπροσωπεία επικοινώνησες να σου πουν πού μπορείς να τα βρεις?

https://terraillon.gr/product/aqua-jug-water-14810/

Ε τώρα άμα σου πω ότι δεν βρήκα πουθενά την αντιπροσωπεία τί θα πεις; :o

Έφτασα μέχρι site και ebay στο εξωτερικό (μέχρι...Αυστραλία αλλά όπως καταλαβαίνει κανείς το κόστος+μεταφορικά πια ήταν..."περίεργο").

Ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά σε 2-3, άσχετα μεταξύ τους, ερωτήματά μου την απάντηση την έλαβα από σένα. Οπότε σκέφτομαι το επόμενο ερώτημα να στο στείλω με "απευθείας ανάθεση" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

Προσοχή μεγάλη!!! Το στάσιμο νερό είναι αρκετά επικίνδυνο, Τους καλοκαιρινούς μήνες που δουλεύεται τον ηλιακό καλό είναι ανά μήνα να ανάβεται μια φορά το θερμοσίφωνο να ζεματίσει και μετά το αδειάζετε. Το ίδιο χρειάζεται και τον χειμώνα ο ηλιακός. Επειδή δεν μπορεί να κάψει ανά 20 μέρες τον αφήνουμε να τρέξει.

Δε το ηξερα καθολου αυτο το tip! 
Ισχυει οντως κατι τετοιο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε κάτι οικονομικό για κέντρο θεσσαλονίκης σε μπαταρία κουζίνας, με σχετικά εύκολη εγκατάσταση; Έχουμε ξεπαραδιαστεί στα εμφιαλωμένα, χώρια τα κουβαλήματα. Το βασικό πρόβλημα είναι άμμος/χώμα και υπέρμετρα άλατα. Δε θέλουμε το απολύτως τέλειο, αλλά μια vfm λύση για να αποφύγουμε τα προαναφερόμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Έχετε να προτείνετε κάτι οικονομικό για κέντρο θεσσαλονίκης σε μπαταρία κουζίνας, με σχετικά εύκολη εγκατάσταση; Έχουμε ξεπαραδιαστεί στα εμφιαλωμένα, χώρια τα κουβαλήματα. Το βασικό πρόβλημα είναι άμμος/χώμα και υπέρμετρα άλατα. Δε θέλουμε το απολύτως τέλειο, αλλά μια vfm λύση για να αποφύγουμε τα προαναφερόμενα...

Γιατί μόνο για μπαταρία κουζίνας? 

Αν το νερό έχει άμμο και χώμα δεν σας πειράζει που μ' αυτό κάνετε μπάνιο, πλένετε πρόσωπο και δόντια?

Μάλλον φίλτρο στην κεντρική παροχή χρειάζεσαι σε πρώτη φάση.

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Ε τώρα άμα σου πω ότι δεν βρήκα πουθενά την αντιπροσωπεία τί θα πεις; :o

Έφτασα μέχρι site και ebay στο εξωτερικό (μέχρι...Αυστραλία αλλά όπως καταλαβαίνει κανείς το κόστος+μεταφορικά πια ήταν..."περίεργο").

Ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά σε 2-3, άσχετα μεταξύ τους, ερωτήματά μου την απάντηση την έλαβα από σένα. Οπότε σκέφτομαι το επόμενο ερώτημα να στο στείλω με "απευθείας ανάθεση" :D

Λίγο πιο προσεκτικό ψάξιμο.

Και στο Mediamarkt υπάρχουν τα φίλτρα.

https://www.mediamarkt.gr/product/eidi-spitiou-mikrosuskeues/ugieini-diatrofi/kanates--filtra-nerou/terraillon-micro-filtra-10956/1482042

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

 

Λίγο πιο προσεκτικό ψάξιμο.

Και στο Mediamarkt υπάρχουν τα φίλτρα.

https://www.mediamarkt.gr/product/eidi-spitiou-mikrosuskeues/ugieini-diatrofi/kanates--filtra-nerou/terraillon-micro-filtra-10956/1482042

Δυστυχώς δεν είναι αυτά τα φίλτρα. Τα δικά μου είναι διπλά. Και μάλιστα στο media markt που πήγα ήταν απόλυτοι ότι δεν φέρνουν κάτι της εταιρίας πλέον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ξεχνιόμαστε :

Κρυφή απειλή για τη δημόσια υγεία αλλά και για το ελληνικό περιβάλλον αποτελούν τα μεγάλα επίπεδα ρύπανσης από την υπερβολική χρήση λιπασμάτων. Δημοσίευμα της Real News αναφέρει ότι πρόκειται για ένα ζήτημα για το οποίο η χώρα μας έχει καταδικαστεί από την Κομισιόν ήδη από τον Φεβρουάριο του 2020 να πληρώσει πρόστιμο ύψους 3,5 εκατομμυρίων ευρώ, καθώς η ολιγωρία των ελληνικών κυβερνήσεων να αντιμετωπίσουν την κακή πρακτική των Ελλήνων αγροτών είναι διαχρονική. Πρόκειται για περιοχές οι οποίες θεσπίστηκαν μόλις τον Μάιο του 2019 και μετά από καθυστέρηση πολλών ετών ως «Ζώνες ευπρόσβλητες σε νιτρορύπανση», καθώς τα στοιχεία δείχνουν ότι μπορούν να προσεγγίσουν ή και να υπερβούν το προβλεπόμενο όριο ασφαλείας των 50 mg νιτρικών ιόντων ανά λίτρο αρδευτικού νερού....
Οι περιοχές αυτές είναι το βόρειο τμήμα του ποταμού Εβρου, το νότιο τμήμα του ποταμού Εβρου, η πεδιάδα ανατολικά και δυτικά της λίμνης Βιστωνίδας, η λεκάνη του ποταμού Αγγίτη, η λεκάνη Στρυμόνα, ο κάμπος Θεσσαλονίκης – Πέλλας – Ημαθίας, η Επανομή και τα Μουδανιά Χαλκιδικής, η Πτολεμαΐδα Κοζάνης, η πεδιάδα Αρτας – Πρέβεζας, το Θεσσαλικό Πεδίο, ο Αλμυρός Μαγνησίας, η Αρτάκη Ευβοίας, ο Σπερχειός Φθιώτιδας, η Αταλάντη Φθιώτιδας, το Κωπαϊδικό Πεδίο, η λεκάνη Ασωπού Βοιωτίας, ο ποταμός Λαρισσός Αχαΐας, η λεκάνη Πηνειού Ηλείας, η βόρεια Κορίνθια, το Αργολικό Πεδίο, το Αστρος και ο Αγ. Ανδρέας Αρκαδίας, το Λεωνίδιο Αρκαδίας, το Οροπέδιο Τρίπολης, ο Πάμισος Μεσσηνίας, τα Φιλιατρά Κυπαρισσίας, ο Μαραθώνας Αττικής, η Μεσογαία Αττικής, η περιοχή Μεγάρων και Αλεποχωρίου Αττικής, η Τροιζηνία και η περιοχή Γεροποτάμου-Μεσσαράς Κρήτης. Η νιτρορύπανση, όπως ονομάζεται η υπερβολική χρήση λιπασμάτων με μεγάλη περιεκτικότητα σε νιτρικά ιόντα, έχει εντοπιστεί ως ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα επιβάρυνσης των υδάτων, ήδη από τη δεκαετία του 1980. Η Ε.Ε. έχει προβλέψει από το 1991 με ειδική Κοινοτική Οδηγία την ανάγκη περιορισμού της χρήσης λιπασμάτων, τον προσδιορισμό των πιο ευάλωτων ζωνών στις χώρες-μέλη και την υλοποίηση προγραμμάτων απονιτροποίησης για τις επιβαρυμένες περιοχές. Παρότι έχουν περάσει 29 χρόνια από τότε, η Ελλάδα έχει αποτύχει να εφαρμόσει πλήρως τη σχετική Κοινοτική Οδηγία. Ειδικά για τα βρέφη η κατανάλωση νερού επιβαρυμένη με νιτρικά μπορεί να προκαλέσει λένε οι επιστήμονες ακόμη και τον θάνατο. Η πρώτη απόφαση για καταδίκη της χώρας μας ήρθε τον Απρίλιο του 2015, όταν το Ευρωπαϊκό δικαστήριο έκρινε ότι η Ελλάδα παραβιάζει τους κανονισμούς της ΕΕ για την προστασία των υδάτων από τα νιτρικά ιόντα που προέρχονται από τα λιπάσματα....

Πηγή: http://www.mixanitouxronou.gr/nero-dilitirio-se-perioches-tis-choras-katadiki-kai-prostimo-3-5-ekat-apo-tin-komision-gia-ypervoliki-chrisi-lipasmaton/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Γιατί μόνο για μπαταρία κουζίνας? 

Αν το νερό έχει άμμο και χώμα δεν σας πειράζει που μ' αυτό κάνετε μπάνιο, πλένετε πρόσωπο και δόντια?

Μάλλον φίλτρο στην κεντρική παροχή χρειάζεσαι σε πρώτη φάση.

 

Γιατί το νερό του μπάνιου έρχεται από άλλο διαμέρισμα, που έχει ήδη κάποιο υποτυπώδες φιλτράρισμα παροχής.

Απάντηση επομένως, σε αυτό που ρώτησα, ποια περίπου είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Έχετε να προτείνετε κάτι οικονομικό για κέντρο θεσσαλονίκης σε μπαταρία κουζίνας, με σχετικά εύκολη εγκατάσταση; Έχουμε ξεπαραδιαστεί στα εμφιαλωμένα, χώρια τα κουβαλήματα. Το βασικό πρόβλημα είναι άμμος/χώμα και υπέρμετρα άλατα. Δε θέλουμε το απολύτως τέλειο, αλλά μια vfm λύση για να αποφύγουμε τα προαναφερόμενα...

Λέγοντας οικονομικό φαντάζομαι κάτι κάτω από 100ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...